Birhan Vatansever: ''Formayı giymeye hazırım'' | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Birhan Vatansever: ''Formayı giymeye hazırım''

Birhan Vatansever: Fatih Terim cesaret veriyor

birhan_vatansever_yakup_cinar-770x370.jpg

Fatih Terim döneminde Galatasaray A takımı ile 15 yaşında idmanlara çıkmaya başladı. Florya Metin Oktay Tesisleri’nin göz bebeklerinden bir tanesi. 17 yaşında sarı-kırmızılı takım şampiyon olduğunda o da kadrodaydı. Hamza Hamzaoğlu’nun gelmesiyle gözden düştü ve A takıma alınmadı. O ise oynayacağı bir takıma giderek Florya’ya daha güçlü gelmek istedi. Geçen sezonu Bergama Belediyespor’da geçirdi. Şimdi tekrar o formayı giyeceği günü iple çekiyor. Bahsettiğimiz isim 19 yaşındaki Birhan Vatansever. Kendisiyle küçük yaşta yaşadığı şampiyonluğu, kariyer planlaması ve hayallerini konuştuk. Biz sorduk, Birhan cevapladı…

Futbola nasıl başladın?

Ben 6 yaşındayken amcamın oğlu Sefaköy Kartalspor’da oynuyordu. Beni de oraya götürdü. Çok meraklıydım futbol oynamaya. 10 yaşına kadar orada futbol oynadım sonra beni Galatasaray istedi. Galatasaray’da ilk olarak mini minik takımda oynamaya başladım. Hocamız Serhat Galimane idi.

Sonraki süreç nasıl ilerledi.

2 yıl boyunca Serhat hocanın takımındaydım U12 takımında İstanbul şampiyonu olduk. Daha sonra U13 ve U14 takımlarında oynadım. 15 yaşına geldiğimde Fatih hoca A takıma çağırdı. A takımla idmanlara çıkıyordum. Fatih hoca aldı yukarı. Özel idmanlar yapıyordum. Yasin Küçük hocam vardı. Benimle çok yakından ilgilendi. Scott Piri ile çalışma fırsatım oldu. 17 yaşında da ilk kez Türkiye Kupası’nda Diyarbakır ile oynanan maçta Galatasaray forması giydim.

Fatih Terim’in yaklaşımı nasıldı?

Fatih hocanın yaklaşımı her hocadan farklıydı. Babacan bir tavrı var. Hatta bir anımı anlatmak istiyorum. Bir gün maçtan önce idmandayız. Çift kale maç vardı. Bir gün sonra maç var ve Riera 11’de sahaya çıkacak. Riera’ya sert girmiştim. 11’de oynayan bir futbolcu. Fatih hoca bu olaydan sonra aferin oğlum demişti. Benim mesela çok hoşuma gitmişti. İnsana cesaret veren bir tavrı vardı Fatih hocanın. Başka hoca olsa belki kızar, uyarır ama Fatih hoca öyle değildi. Alt yapıdaki oyuncular için çok büyük şanstı.

Şimdi oyuncu çıkmıyor deniyor. O zaman Fatih hocanın etkisi büyük tü di mi?

Kesinlikle. Fatih hoca alt yapı oyuncusana güven veriyordu. Onun istediklerini yapmayacak oyuncu yoktu. Oyuncu kazanmayı çok iyi biliyor.

15 yaşında Galatasaray’da idmana çıktığında neler hissettin?

O yaşta bile oyun yapısı olarak çok heyecanlanan biri değilim. Ama oraya ilk çıktığım zaman Selçuk İnan, Sneijder vardı. Çok büyük futbolcular vardı. Elim ayağım titriyordu. İlk defa o zaman heyecanlanmışımdır belki.

Galatasaray’dan daha sonra kiralık olarak Bergama Belediyespor’a gittin. O süreç nasıl gelişti?

Devre arası kampına gitmiştik. Çok iyi geçmesine rağmen Hamza hoca A takıma almadı. Bende profesyonel bir takımda oynamak istiyordum. Bergama’nın hocası da beni çok istiyordu oynatacağını hissetiğim için gittim. Profesyonel bir takımda ne kadar erken oynarsa bir oyuncu için o kadar avantaj çünkü.

Bergama Belediyespor süreci nasıl geçti senin adına?

Benim adıma çok iyi geçti. Amacım sadece gidip oynamaktı. Yaklaşık 30 maça çıktım. İyi de oynadığımı düşünüyorum.

Profesyonel takımda oynamanın farkı ne?

Primi falan alt yapıda bilmiyordum. Ama profesyonel takımda böyle değil. Evli futbolcular vardı bizim takımda. Onlar o primi alabilmek için canını ortaya koyuyordu. Çünkü ihtiyaçları vardı. Ben mesela onu öğrendim. Adam evine ekmek götürdüğü için yukardaki gibi değil sonuçta az paralar dönüyor. O primi kazanmak için herşeyini ortaya koyuyordu. 3. Lig’de mücadele etmeyi ve onların bakış açısını gördüm.

Bundan sonraki süreç senin adına nasıl devam edecek, Kariyer planlaman nedir?

2017 yılının sonuna kadar Galatasaray ile sözleşmem devam ediyor. Bergama’dan döndükten sonra idmanları bırakmadım. Galatasaray U21 takımıyla idmanlara çıkıyorum. Hedefim Galatasaray ile yaz kampına giderek A takımda kalıcı olmak. Sonuçta 15 yaşında Galatasaray ile idmanlara çıkıyordum. Şimdi de oynayacağıma inanıyorum.

8 numara pozisyonunda oynuyorsun? Bergama’da oyun mantaliten değişti mi?

Duruma göre değişiyordu. Forvet arkası oynadığım zamanlarda oldu. Ön libero da oynuyorum. Bergama’da oynamam mücadele gücümü geliştirdi. Burada da mücadele ediyordum ama orada daha farklı oluyor. Çünkü profesyonel oyuncularla oynuyorsun. 3. Lig’de ayağını top gelince baskı çok fazla oluyor. Tam anlamıyla şunu söyleyebilirim. Mücadele etmeyi öğrendim.

Küçük yaşlardan beri Galatasaray A takımında oynayacak potansiyele sahip bir oyuncu olarak gösteriliyorsun. Gelecek sezon bu şans sana verilirse bunu kaldırabileceğini düşünüyormusun?

Şans futbolcuya verilir evet ama futbolcunun da kendi şansını yaratması gerekir. Ben o formayı giydiğim zaman altından rahatlıkla kalkacağıma inanıyorum. Kendine özgüveni olan bir futbolcuyum çünkü. Daha önce hazırlık maçında da 20 dakika oynamıştım. Galatasaray A takımında oynayabileceğimi de göstermiştim. Zaten sonrasında profesyonel sözleşme imzalandı.

Dünya futbolunda kimi beğeniyorsun?

Iniesta’yı da çok beğeniyorum. Messi ne yapıyorsa bence Inıesta çok daha fazlasını yapıyor.

Uzun vadede hedeflerin neler?

İlk önce Galatasaray’da kalıcı olmak istiyorum. Şampiyonluk yaşamıştım ama yine şampiyonluklar yaşamak istiyorum.

Ailenin futbolda desteği nasıl?

Küçükken beni eğlendirmek için futbola götürüyorlardı. Varlıklı bir ailem yok. Sonra iş ciddileşince onlarda heveslendi. Her zaman benim yanımda oldular ve bana destek verdiler.

Galatasaray tarihinde izlediğin ve seni etkileyen kimler oldu?

Kesinlikle Arda Turan. Varını yoğunu ortaya koyan bir futbolcu. 19-20 yaşında can-ı gönülden oynuyordu. Galatasaray’a elinden gelenin daha fazlasını verdiğini düşüyorum.

Türk futbolcunun en büyük problemi ne sence?

Şöyle anlatayım. Milli takımlarda 2 yıl önce çok rahat yendiğimiz takımlar şimdi bizi farklı yeniyor. İngiltere mesela. Biz gelişemiyoruz. Aslında biz daha yetenekliyiz ama gelişemiyoruz. Bir noktaya geliyoruz ve o nokta da kazıyoruz.

Senin en önemli özelliğin ne?

Bunu ben değil çevremdeki herkes söylüyor. Tüm özellikler bence mevcut. Çalım atabiliyorum. Oyun görüşüm var. Ama gol noktasında sıkıntı yaşıyorum. Son vuruşlarım kötü değil ama bir türlü gol atamıyorum. Zaten onu da çözdükten sonra inşallah her şey çok iyi olacak. Bunun için de özel olarak çalışmaya devam ediyorum zaten.

Birhan Vatansever: Fatih Terim cesaret veriyor

Son düzenleme:
Potansiyeli var kullanmak lazım bu çocukları

Böyle yaparak genç kazanamayız

Rierink kalırsa bu tarz hamleler yapmalı

altyapıdan gelecek kaliteli bir merkez takıma kuskusuz hayat verir.

merkez can cekisiyor.

yaz kampında üzerinde durulmalı.

Üst Alt