Bitiricilik Sorunsalı | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Bitiricilik Sorunsalı

İkinci yarı baslayip transferleri yaptıktan sonra bir süre alışma süreci olacağını, Onyekuru Gedson gibi kilit oyuncularımızın geldikleri takımlarda şans bulamamalari sonucunda hemen hazır halde olamayaclarini ve biraz süre ihtiyacı olduğunu biliyoduk. Neyse ki hoca hızlı bir şekilde oyuncuları kadroya dahil ederek bu sıkıntıyı aşmak üzere. Ancak bir konu beni rahatsız ediyor.

Oynadığımız tüm maçlarda büyük takim olgusu golü bulmamız ve açılan rakipler karşısında hızlı ataklarla farka gitmemiz asıl yapılmak istenen. Zaten bunu bütün liglerdeki büyük takımlar uygulamaya çalışıyor. Bunu başarmak içinde mümkün olan en kısa sürede golü bulmak ve sonrasında girdiğin pozisyonları değerlendirmek lazım.

Son 3-4 maçtır oyuncularımız aşırı fazla gol pozisyonuna girdi ve kaçırdı. Onyekuru fener maçından beri dünyaları kaçırıyor. Emre Kılıç sezon başından beri. Yine Emre Akbaba oynadığı süre boyunca bir sürü gol kaçırdı. Feghouli sürekli kaçırıyor. Daha sayamadiklarim var. Bizim planımıza ciddi anlamda ters birşey bu. Bu taktikle oynuyorsak o pozisyonlar gole cevrilmedigi sürece hep maçlar sıkıntılı geçmeye aday olur.

Futbolcularımız bazen son vuruş çalışması yada bu konunun uzmanı bir eğitmen vs. var ise yardım alınmalı bence ki bazı Avrupa daki büyük takımlarda bu tür çalışmalar yaptırılıyor futbolculara. Kloop bunu yapıyor mesela biliyorum bir videoda izlemiştim. Bizde de buna benzer bir bireysel çalisma sistemi oluşturulmasının çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Şu kaçan goller yüzünden ilk yarı çok puanlar kaybettik. Hele Kayseri maçı hiç aklımdan çıkmıyor. İkinci yarı ise çok daha kolay geçebilecek maçları zora soktuk ama takım daha iyi olduğu için pozisyon sayısı artti ve kacirmamiza rağmen kazanabildik. Ki bunda Mohammed'in cok katkısı var Onyekuru da ilk iki maçında. Ama yetersiz çünkü sonrasında yine kaçırmaya başladık.
Ciddi manada bu konuda çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Eğer maçlarda golleri erken bulursak ve gelen fırsatları da tepmezsek çok daha farklı skorlar görebiliriz. Hocanın da aklında bu olduğunu düşünüyorum ama kaçan goller bazen kilidin çok zor açılmasına bazende farka gidecek maçı zora sokmaya sebep oluyor. En son bugünkü Alanya maçı. Hakem olayını bir kenara atarsak 30 uncu dakikada 0-3 olmuş bir maçın çok daha rahat ve farklı geçebileceğini görmezden gelmemek lazım. 30 uncu dakikada 0-3 olacak maç bize kriz geçirtti. Umarım bu konuda biseyler yapılır. Çünkü bu bizi çok baltalayan ve hocanın yapmak istediğini bozan bir sıkıntı bu kaçan goller..

Biran önce buna çalışmalı cidden çok kaçırıyoruz
aslında anlattığın kadar gol kaçırmıyoruz. yani kış transfer dönemi kapandığından beri.

malatya maçında yarım pozisyonla 1 gol attık.
keza antep maçında yakaladığımızı attık.
fb maçında net olarak 1 pozisyon harcadık.
başakşehir maçında aynı şekilde yakaladığımızı attık, 3-0 kazandık ama futbol olarak kötüydük.
kasımpaşa maçında zeminden dolayı %100 denilecek pozisyonumuz yok.
sadece kupa alanya ve bugün oynadığımız dep. alanya maçında gol kaçırdık.

bu oynadığımız 5 lig maçı, ligin zorluk seviyesi açısından en zor maçlarındandı.

önümüzdeki maçlarda feghouli ve saracchi düzelince görece daha kolay takımlara karşı oynayacağız. henüz şöyle 2 devre ceza sahasına sağlı sollu geldiğimiz bir maç izleyemedik.
bence mohamed bu tip maçlarda 2-3 golden aşağısına düşmez. gayet iyi bir striker.

aslında anlattığın kadar gol kaçırmıyoruz. yani kış transfer dönemi kapandığından beri.

malatya maçında yarım pozisyonla 1 gol attık.
keza antep maçında yakaladığımızı attık.
fb maçında net olarak 1 pozisyon harcadık.
başakşehir maçında aynı şekilde yakaladığımızı attık, 3-0 kazandık ama futbol olarak kötüydük.
kasımpaşa maçında zeminden dolayı %100 denilecek pozisyonumuz yok.
sadece kupa alanya ve bugün oynadığımız dep. alanya maçında gol kaçırdık.

bu oynadığımız 5 lig maçı, ligin zorluk seviyesi açısından en zor maçlarındandı.

önümüzdeki maçlarda feghouli ve saracchi düzelince görece daha kolay takımlara karşı oynayacağız. henüz şöyle 2 devre ceza sahasına sağlı sollu geldiğimiz bir maç izleyemedik.
bence mohamed bu tip maçlarda 2-3 golden aşağısına düşmez. gayet iyi bir striker.
Doğru ancak sezon başından beri kaçan gollere bakarsak ciddi bir oran var yine. Ama bu sezon evet sağlı sollu gelen taş gibi bir takım maalesef izleyemedik henüz. Maçlarda kısmen işte. En son geçen sene tam öyle bir takım olmuştuk ki pandemi girdi. Gerçi 3-4 senedir her sezon bir sürü yeni ve kiralık adam geliyor. Bunu yapabilmesi bile mucize gibi hocanın. Kolay değil. Gol kaçırma mevzusu ise Avrupa maçlarını izliyorum çok temiz vuruşlar yapıyorlar. Bizde bunlari yapmadıkça sıkıntı yaşarız. Benim bunu yazma amacında biraz sezon başından beri cok kaçırıyoruz onu vurgulamakti. Yani belkide ben yanlış görüyorum bilmiyorum ama bir pozisyon sonlandıramama problemi görüyorum sanki. Özetle şunu vurgulamak istiyorum. Onyekuru yada Feghouli karşı karşıya kaldı mi o topun kaleye girdiğini görmeyinceye kadar korku filmi gibi çünkü bir sürü böyle kaçan pozisyonlar var hafızamda geçen seneden beri. Söylemek istediğim buydu aslında.

Gole çevirme oranı en yüksek takım biziz ligde.

Az pozisyona giriyoruz ama girince atıyoruz bunun sebebi uzaktan az şut deniyoruz keza mal mal ortalar açmıyoruz..

Bugün Alanya 24 şut çekti biz 8 şut çektik, xG oranında biz öndeydik ona rağmen.
İşte ligi bazen kendimize kriter almamak lazım diye düşünüyorum. Bu sezonu şöyle bir hafızamda geçirince Feghouli Kılıç ve Onyekuru nün kesinlikle bitiriciklerini daha üste taşıması gerektiğini düşünüyorum.

İşte ligi bazen kendimize kriter almamak lazım diye düşünüyorum. Bu sezonu şöyle bir hafızamda geçirince Feghouli Kılıç ve Onyekuru nün kesinlikle bitiriciklerini daha üste taşıması gerektiğini düşünüyorum.
Evet ama zaten nokta hücumlar yapıyoruz biz. Sürekli şut çeksek belki bitirmek daha kolay olur da her oyuncu 2-3 kez maksimum bitirme noktasında oluyor. Beşiktaş ve Fener gibi 40 tane orta açsak daha fazla pozisyon buluruz ama oyun karakterimiz farklı.

Ritim de önemli Onyekuru ilk geldiği devre neleri kaçırıyordu ikinci devre neleri attı bakmak lazım.

21 Şubat'ta bu konuyu açmışım ve Şuan 7 Mart. Liderken 5 puan geriye düştük. Hekemler, yanlış kadro vs. hepsine okeyim. Ama iki maçta kaçan 8 - 10 net pozisyon var. Keşke birileri benim gibi düşünüp Onyekuru ya iki şut çalıştırsaydi. Şuan farklı şeyler konuşuyor olabilirdik. Bazen keşke takımlar taraftarına daha fazla kulak verse diyorum.

kerem'in 90'da topu kalecinin üstüne vurmasının izahı yok. 90'a vuracağım diye topu stadın dışına dik gene anlarım, duran kaleciyi vurmak nedir.

bitiricilik sorunu cozuldu. hoca bizi bitirdi.
Ya bu düşünceye hak veriyim diycem ama biseylere gönlüm el vermiyor. Baktığım zaman son iki maçta da eksik olan iki şey var. Mücadele ve bitiricilik sorunu. Pozisyon bulmuşsun. Rakibe fazla pozisyon vermemişsin. (Ankaragücü maçını saymıyorum çünkü orda olay farklıydı biraz ) Herşey hazır ama yavas futbola rağmen bir dünya pozisyona girmişsin ama gel görki dünyalar kaçmış. Belkide böylelikle olmazsa asıl sorunu görmeyecektik. Henüz zor olsada herşey bitmiş değil. Ne diyeceğimi bilemiyorum gerçekten. İnsan eliyle rakibine avantajı verince cidden üzülüyor ama nedense umudumu kaybetmedim. Biraz beklemek gerekecek ama hala sampiyon olacağımıza inanıyorum. Bu gece canım çok sıkıldı ama bizim çoğu sampiyonlugumuzda boyle geldi. Ümidi kaybetmeyip beklemek lazim derim ben

Üst Alt