Bob Marley | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Bob Marley

Efsane reggae sanatçısı Bob Marley'in 130'un üzerinde plağı, her biri dillere destan olmuş yüzlerce şarkısı bulunuyor. Asıl adı Robert Nesta Marley olan unutulmaz sanatçı, 6 Şubat 1945 tarihinde dünyaya gelmiştir.

5 yaşındayken, annesi Kingston'a taşınmaya karar vermiş ve orada Bob ve ailesi, yaşamı boyunca Bob'un en iyi arkadaşlarından biri olan Bunny Livingston ve ailesi ile birlikte yaşamışlar. Bob ve Bunny, o yıllardan beri müzik ile uğraşmışlar.

Bob Marley, reggae müziğinin sadece Jamaika sınırlarında kalmamasını sağlayıp, onu bütün dünyaya duyuran en önemli isimlerden biridir. Büyük bir kesim tarafından bu tür müziğin kralı olarak ifade edilen Bob Marley, söz yazarı, şarkıcı ve gitaristtir. Profesyonel anlamda müziğe The Wailers grubu ile başlamıştır. The Wailers, Peter Tosh ve Bunny Livingston'dan oluşuyordu ki, bu isimlerde daha sonradan Bob Marley gibi solo kariyer çalışmalarınadevam ettiler. İlk hitleri "Simmer Down" olmuştu.

Bob, The Wailers'dan ayrıldıktan sonra, üç kadın reggae sanatçısının oluşturduğu The I-Threes adlı gruba müzikal alanda yardım etti. Topluluğun elemanlarından Juddy Mowatt, tecrübeli sanatçı için şu ifadeyi kullanmıştı; "Bob Marley?in şarkı sözü ve müzik altyapısı öylesine gelişmiş ki, kendisi bir müzik ansiklopedisi gibi"

Bu ünlü Jameikalı söz yazarı, sadece kendisi ile değil bu grubu ile de, "ada müziğinin" evrensel bir boyut kazanmasını sağladı. Şarkılarında politik ancak basit bir içerik vardı.

"Catch A Fire"ı 1972 yılında yayımladı. Bu çalışmayı; 1973 çıkışlı "Burnin?", 1975'te kaydedilen "Natty Death" ve 1975 tarihli "Live" albümleri izledi. İngiltere, Almanya gibi önemli Avrupa ülkelerinde de hatrı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip oldu. Bu sayede Avrupa'da özellikle o yıllar için büyük önem taşıyan konserler verdi.

En popüler şarkılarından biri olan "Get Up, Stand Up", sosyal karmaşayı konu edinir. "No Women, No Cry" gibi politik olmayan içerikte parçaları da vardır.

Birleşmiş Milletler "Barış Madalyası", 1978'de Afrika insanına yapılan insancıl yardımlara şarkılarıyla destek olduğu için, Bob Marley'e verilmiştir. Ve bu ödülü aldığı sene insancıl yardım amacıyla Jamaika'da konsere çıkmıştır. Müzisyenliğiyle uluslararası alanda kabul gören Marley, insani yönüyle de büyük takdir kazanmıştır.

Yaptığı "I Shot The Sheriff" ve "Get Up, Stand Up" gibi şarkılar ünlü sanatçı Eric Clapon tarafından yıllar sonra yeniden düzenlenmiştir.

Ve Bob Marley, 11 Mayıs 1981 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Belki bedeni değil ama unutulmaz eserleri, büyük manevi değer taşıyan yardım çalışmaları ve dimdik ayakta duran adıyla dünya müziğinin en önemli efsanelerinden biridir.

Cevap: Bob Marley

bob%20marley.jpg

:happy0025::happy0025::happy0025:

En popüler şarkılarından biri olan "Get Up, Stand Up", sosyal karmaşayı konu edinir. "No Women, No Cry" gibi politik olmayan içerikte parçaları da vardır.

"No woman no cry" şarkısı aslında politik bir şarkıdır. "Hayır kadın, ağlamak yok" Halkın karşılaştığı umutsuzluk, gözyaşı, baskılara karşı ayakta kalmasını, ağlamamasını, herşeyin bir gün iyi olacağını anlatan bir şarkı.

Genel olarak bilindiği gibi "No woman no cry" ; "Kadın yok ağlamak yok" anlamına gelmez. :eek:

"Get up stand up" şarkısı da aslında politikdir. "Ayağa kalk hakların için savaş" der kısaca.

Bir ekleme yapmak istedim verdiğin güzel bilgilere..

Three little birds. En kötü anlarimda, hatta neredeyse her günün sonunda dinlerim.

" Don't worry about a thing, cause every little thing gonna be all right!

ne zaman şarap içsek aklımıza red red wine şarkısının gelmesine neden olan insan :p

Amam ne yazık ki red red wine Bob un değil. UB40 söylüyor onların mı bilmiorum

Bob Marley... Bob Marley gerçekten dinlenmesi gereken biridir. Dinlenmesi gerekir çünkü inanarak söyler her söylediğini. Sözleri her zaman basittir ama o basitlikle anlatmak istediği her şeyi anlatır. Popüler olmak için yazmamıştır hiç bir şarkıyı. İnançları doğrultusunda yazmıştır. Din müziği yapmıştır ama onu dinleyinlerin büyük çoğunlupu onun dinine inamamıştır. Onu dinlemişlerdir çünkü yanlış olsada o yanlışı inanarak ve tüm içtenliğiyle anlatmıştır. Her sahneye çıktığında Jah a selam ve saygılarını yollamıştır. Greetings in the name of His Imperial Majesty Haile Selassie I Jah Rastfari...

Şöyle tanışmıştım ben. Broken Sword diye bir oyunu bitirmiştim. Oyunun sonunda Reggae tarzında bir müzik çaldı. Tabi ben o sıralarda Reggae diye bir müzik türünün varlığından haberim yok... Uzun ve sıkıcı olabilir neyse sallayın

Dinleyin ama Reggae ye giriş için en iyi başlangıştır Bob Marley. Legend ile başlayabilirsiniz. Onu Hatmettikten sonra zaten yavaş yavaş taşlar oturur. Olur mu olmaz mı anlarsınız. Olursa Bob Marley ile devam edin Reggae kariyerinize. Şimdi her şey elinizin altında. Ben Beyoğlu'nda tek bir değişik Bob Marley kaseti bulmak için saatlerimi harcardım ikinci el kasetlerin içinde. Her gün uğrardım değişik bir kaset va mı diye. Hatta Bir gün Kaset buldum fakar adam kapatmış dükkanı gitmiş yanımda para da yok. Çaldım tabi hemen :) ertesi gün yine gittim yine kapalı not yazdım dün kaset almıştım diye attım alttan para ile notu :) Şimdi yok tabi kaset diye bir şey. Tüm albümler elinizin altında.Peki mp3 müzik için iyi mi ? Kesinlikle hayır...

Askerde çay ocağında görevliydim. Poşet çay, plastik bardak, simit, içli simit, poğaça çeşitleri ve 015 , 040 , 080 nin çeşitli kombinasyonlarıyla geçti. Başkalırna göre kötü değildi ama sonuçta askerlik ...Bence bu hikayeyi de sallayın :)

Sözün özü Reggae kafa yapar. Askerden Reggae, Kız Arkadaşım ve Asker Arkadaşlarım sayesinde düzgün geldim. Az hasar var beyinde ama atlatıyorum yavaş yavaş. Askere gidenlere önerim mutlaka beyinlerini çalıştırmak için bir şeyler bulsunlar. Nede olsa kullanmıyorum diyerek devre dışı bırakırsanız (benim gibi) eve dönünce zorluklar yaşarsınız.

Bob Marley Leggend ile başlayın...

İleride Reggae ile nasıl kendinizden geçersiniz ondan bahsedeceğim

Bazıları ;

Alpha Blondy - Jerusalem

Black Uhuru - General Penitantiary

Burning Spears - Slavery Days

Augustus Pablo - Java

Peter Tosh - Rastafari İs

Max Romeo - War ina Babylon

Matisyahu - King Without a Crown

Israel Vibrations - Give I Faith

UB40 - Rat In Mi Kitchen

Kiddus I - Graduation In Zion

Dennis Brown-Whip Them Jah

Pliers - Bam Bam

Toots & The Maytals - Funky Kingston

"No woman no cry" şarkısı aslında politik bir şarkıdır. "Hayır kadın, ağlamak yok" Halkın karşılaştığı umutsuzluk, gözyaşı, baskılara karşı ayakta kalmasını, ağlamamasını, herşeyin bir gün iyi olacağını anlatan bir şarkı.

Hayır. Bu böyle değil. No Woman No Cry eşi Ritaya yazdığı bir şarkıdır. Politik bir yanı yoktur.

hayır kadınım, artık ağlama,

söyle hadi söyle hatırlıyor musun

hani oturmuştuk trenchtown'daki hükümet evinin avlusunda

sevdiğimiz iyi dostlar geçerdi önümüzden,

ve onların arasında eski dostlar

iyi dostlarımız oldu ve iyi arkadaşlar kaybettik

bu güzel gelecekte geçmişini unutamazsın bebeğim

bu yüzden söylüyorum işte sil gözyaşlarını

ah küçük sevgilim, gözyaşı dökme

söyle hadi söyle hatırlıyor musun

hani oturmuştuk trenchtown'daki hükümet avlusunda

hani georgie bir ateş yakardı da

geceleri yangın yerine dönerdi hatırla o zamanlar

yoksulluğumuzu pişirirdik sonra

onu da paylaşırdık yavrum seninle,

ayaklarım beni taşıyan tek şey şimdi

artık gitmem lazım buralardan

ama ne olursa olsun bebeğim unutma

her şey daha iyi olacak

her şey daha iyi olacak

her şey daha iyi olacak

her şey daha iyi olacak

her şey daha iyi olacak

her şey daha iyi olacak

ah küçük kardeşim, gözyaşı dökme

hayır kadınım, sen de ağlama,

* Trenchtown, Jamaika da yaşadıkları yerin ismi

** Peter Tosh - Bunny Wailer

*** Eşi Rita ile ilk defa Bob Marley in arkadaşı Georgie nin mutfağında birlikte olmuşlardır

Çalıyor evet, ben yıllardır dinlerim gerçi. Max Romeo'nun sahne performansları da iyidir, bkz. youtube.

Ama sahne olarak Tosh tartışmasız 1 numara bence, ayrı bir havası var adamın.

--------------------------

Reggae'yi modernize etme konusunda da Bob'un oğlu Damian Marley çok iyi iş başarmış. Düetleri ünlüdür (bkz. Damian Marley & Nas - Road to Zion)

Çalıyor evet, ben yıllardır dinlerim gerçi. Max Romeo'nun sahne performansları da iyidir, bkz. youtube.

Ama sahne olarak Tosh tartışmasız 1 numara bence, ayrı bir havası var adamın.

--------------------------

Reggae'yi modernize etme konusunda da Bob'un oğlu Damian Marley çok iyi iş başarmış. Düetleri ünlüdür (bkz. Damian Marley & Nas - Road to Zion)

Sahne performansı olarak Peter Tosh bir ayrı gerçekten.

https://www.youtube.com/watch?v=U4e7kUgSQ00

Alpha Blondy nin de sahne performansı çok güzeldir

https://www.youtube.com/watch?v=ar9p-3ZzJn8

(2002) Alpha Blondy and The solar system - Live at Chiemsee reggae festival Diye albümü de çıkmıştır bu konserin

Augustus Pablo'nun da yeri ayrıdır benim için. Özellikle Sky Gazer parçasını tavsiye ederim (aradım bulamadım internette )

Damian ı stephan ky-mani ziggy ye oranla daha çok severim ama keşke biraz daha afrika kökenli müzik yapsa. Rap e daha yakın gibi tarzı. Welcome to jamrock benim favorim

https://www.youtube.com/watch?v=FNnEuZglKrU&feature=fvw

Bob Marley spiritüel bir şahsiyettir, toprağı bol olsun. Arkadaşı Peter Tosh'un sahne performansı, mekandakileri havaya sokması çok bir başkadır ancak...

Üst Alt