# Brad Friedel | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

# Brad Friedel

İngiltere Premier Ligi : Dünyadaki çoğu futbolsevere göre en iyi lig.

Tottenham :Bu ligin en büyük 6 takımından biri.

İşte böyle bir ligde böyle bir takımda 41 yaşında bir kaleci oynuyor. Üstelik hala üst düzey performans gösterebilen bir kaleci. Premier Lige Liverpool formasıyla adım atıp tam 15 yıldır nice futbolcuların gelip geçtiği futbol arenasında ayakta kalmayı başarabiliyor. Üstelik 37 yaşında daha mütevazi bir takım olan Blackburn'den Aston Villa'ya, 40 yaşındayken daha da büyük bir takım olan Tottenham'a transfer olarak.

İşin ilgin tarafı futbol diliyle "Dede" olarak niteleyebileceğimiz bir isim olan Friedel 1995-1996 sezonunda Galatasaray forması giydi. Genç nesil pek hatırlamaz ama hatırlayanlar için bile çok iyi bir kaleci değil gibiydi Friedel'ın Galatasaray macerası. Ligi zirvenin uzağında 4. sırada bitiren Fatih Terim öncesi Galatasaray'ının kalecisiydi Friedel. Souness bayrağı Kadıköy'ün ortasına diktiğinde o zaferi kazandıranlardan biriydi Friedel. Ama o zaman kim derdi ki bu adam 41 yaşında bile Premier Lig'de şampiyonluk mücadelesi veren bir takımın kalecisi olur diye. Herhalde kimse demezdi. Nitekim 1996'da takımın başına geçen Fatih Terim gibi bir futbol dehası bile Friedel'ın takımda kalmasına gerek görmemişti. Kaleyi saatli bomba Hayrettin Demirbaş'a emanet etmişti Terim.

O Hayrettin ki Kupa Galipleri Kupası 2. tur maçında Ali Sami Yen'de Paris Saint Germain'i ezip geçen Galatasaray'ı yediği aptal ötesi 2 golle durdurmuştu. 2-0 önde olan Galatasaray 2 dakika içinde çok uzaklardan 2 golü içeri alan Hayrettin sayesinde 2-2'lik skora düşmüş ama yine de maçı 4-2 kazanmıştı. Rövanşta ise yine bir Hayrettin faciası yaşanıp 4-0 mağlup olarak çeyrek final kapısından dönmüştü Galatasaray. Eğer o maçta kalede Hayrettin yerine Friedel olsaydı o 2 golü yemezdik ve büyük olasılıkla da Paris'i eleyip çeyrek finale çıkardık. Nitekim çeyrek finale çıkan PSG o turda AEK Atina'yı yarı finalde de Liverpool'u eleyip finale çıkmıştı. Acaba Friedel kalsaydı biz de finale kalır mıydık diye düşünmeden edemiyor insan.

Sözün özü Galatasaray'da kısa bir süre kalıp ayrılan Friedel o günden beri futbol piyasasında yükselmeye devam ediyor Premier Lig tarihinin en yaşlı oyuncusu olarak..

Cevap: Brad Friedel

En beğendiği Türk şarkıcı Candan Erçetin'dir. En sevdiği şarkısı da "umrumda değil" . :)

Oooo reyis bi dönem bizim formamızı giymiş. Yeni öğrendim. Mondragon'dan sonra baya kaleci sıkıntısı çektik. Leo Franco, Zapata falan derken keşke Friedel'i getirseydik. Kendisi beğendiğim kalecilerden bi tanesi. Gerçi artık çok yaşlandı...

Bizle ilk maçında Hayrettin'in yakın arkadaşı yerli oyunculardan biri Friedel'a "Şuradaki kaleci benim en iyi arkadaşım.Burada sevilmiyorsun ve sana ihtiyacımız yok" gibi bir şey demiş.Kim acaba?Twit altı sohbetlerinde büyük ihtimal Bülent diyorlar.

Bu arada başarılı da olmuş gözüküyorlar.Bir sonraki sezon devre arasına kadar Hayrettin kaleyi geri almış.

Bizle ilk maçında Hayrettin'in yakın arkadaşı yerli oyunculardan biri Friedel'a "Şuradaki kaleci benim en iyi arkadaşım.Burada sevilmiyorsun ve sana ihtiyacımız yok" gibi bir şey demiş.Kim acaba?Twit altı sohbetlerinde büyük ihtimal Bülent diyorlar.

Bu arada başarılı da olmuş gözüküyorlar.Bir sonraki sezon devre arasına kadar Hayrettin kaleyi geri almış.
Ulan bilent:red:

Hayro o dönem sakat olduğu için yönetimle konuşup kaleci alınması kararı verilmiş. O dönem bülonun kadrodaki ağırlığı ne kadardı pek hatırlamıyorum ama ihtimal dahilinde o sözü söylemiş olması.

Hayro o dönem sakat olduğu için yönetimle konuşup kaleci alınması kararı verilmiş. O dönem bülonun kadrodaki ağırlığı ne kadardı pek hatırlamıyorum ama ihtimal dahilinde o sözü söylemiş olması.

bülent korkmaz 1994 de takım kaptanlığına getirilmişti tugay kerimoğlu'nun yerine.o dönem bülent-hakan şükür-arif erdem-hakan ünsal-okan buruk-mert korkmaz yerli çetesi vardı.

Bu adam 1996 turkiye kupasi finalinin kahramanidir . Ozellikle ikinci yarida sirf benim hatirladigim erol, tayfun, oguz ve bulentin net sutlarini kurtarip maci 1-0 da tutmustu

Ardindan malum golle maci 1-1 bitirip kupayi kaldirmistik ve bana kalirsa arkasindan gelen 4 senelik serinin camia acisindan baslangic atesiydi o musabaka , cunku yine kadikoy sendromumuz vardi ve sanilanin aksine kadikoyde ilk kaldirdigimiz kupa 2012 degildi

Üst Alt