Gündem - Burak Elmas Olağan Genel Kurul'da Konuştu: "Mücadelem İktidar Mücadelesi Değil" | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Gündem Burak Elmas Olağan Genel Kurul'da Konuştu: "Mücadelem İktidar Mücadelesi Değil"

BURAK ELMAS'IN 2021 İKİNCİ DÖNEMİ SÖZLERİ

Göreve geldikten sonraki ilk 6 ayımızı sizlerin teveccühlerinize sunacağız. Neler söyleyeceğime dair birçok arkadaşım tavsiyelerde bulundu. Dün akşam evde otururken kendi iç muhasebemi yaptım. Ne söylersem Galatasaray'a faydalı olur? diye düşündüm. Ben sizlerin arasından çıkmış, Galatasaray'ı çok seven bir arkadaşınızım. Bu görevi sizler adına yürütüyorum. Tribünde tezahürat yaparak başlayan Galatasaray yolculuğum daha sona üye, yönetici ve sizlerin teveccühüyle başkan olarak devam ediyor. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren benimle çalışan insanlara ve sizlere bunun basit bir yönetim dönemi olmadığını söyledim. Kaan bey de anlattı. Bugün faiziyle beraber 2,5 milyar TL borç servisi yapmak zorunda olan, bütün gelirleri ortak bir hesapta olan, bankalar tarafından bütün gelirlerinden önce vergiler düşülerek hesabına alınan bir mali durum var. Bunun yanı sıra 15 yıl gecikmiş bir kurumsallaşma hamlesi var. Sadece masrafları kısarak, daha az harcayarak düze çıkamazsınız. Her gelen yönetimin, her gelen teknik direktörün, her gelen basketbol şubesi yöneticisinin değiştirdiği yapıda Galatasaray'ın sürdürülebilir mali başarı yakalaması mümkün değil. Bunun için öncelikle birlikte hareket etme kabiliyetine sahip olmamız lazım.

"HALA 'CAMBAZA BAK' YAPIYORUZ"

Galatasaray'ın bu duruma gelmesinde hepimizin katkısı vardır. Hepimiz dönem dönem yanlışlar yaptık. Bu birlik beraberlik adına dönemimizde elimizden gelen her şeyi yaptık. Herkese el uzattık, görüş aldık. Her eleştiriyi, sahibinin Galatasaray'ı sevdiği için yaptığını anlayarak dinledik. Geldiğimiz noktada bu birleştirme idealinin sonuç bulmadığını görüyoruz. Bir sponsor geliyor, Galatasaraylı. Gönülden bir Galatasaraylı. Sponsora gidip 'Bu yönetime çok destek veriyorsun, biraz bekle, çok destek verme bunlara' diyen üyeler var. Bunlar aramızda. Galatasaraylılar bunu bilsinler. Kulübün içindeki kontratları yalan yanlış basına aktarıp bunların konuşulmasını sağlayanlar var. Yönetimi vurmak için eleştirmeyi tercih edenler var. Birlik beraberliği sağlamamız gereken bu dönemde, belki de tarihimizin en zor döneminde, UEFA FFP kurallarının radikal şekilde değiştiği, yeni spor yasasının kulüplere ciddi disiplin uygulamalar getireceği dönemde biz hala 'cambaza bak' yapıyoruz.

"NE FLORYA HAMLESİ NE DERWALL HAMLESİ OLURDU"

Bir karar vereceksiniz bugün. Her zamanki oylamalardan farklı bir karar. Her olayı eleştirerek, ana konuların dışına çıkarak Galatasaray'ı içinde bulunduğu bu durumdam çıkaramayız. Benim için Galatasaray bir kulüpten çok daha fazlası. Bir değerler bütünü. Şu anda gördüğüm, biz bu değerlerde birleşemiyoruz daha. Bizi bir arada tutan yapışkan bu değerlerdir. Sahada sonuç 1 sene olur, 1 sene olmaz. Eski başkanlarımız başarısızlıkta mücadeleyi bıraksalar ne Florya hamlesi ne Derwall hamlesi olurdu.

"MÜCADELEM İKTİDAR MÜCADELESİ DEĞİL"

Benim mücadelem iktidar mücadelesi değil. Biz Galatasaray'ın kurtuluş mücadelesini veriyoruz. Biz çalışmak istiyoruz. Her gün içeride çıkan dedikoduyla bir arkadaşımızın eleştiriye tutulmasıyla uğraşmak istemiyoruz. Bugün herkes tartışılıyor. Ben göreve gelirken kurullarımı Galatasaray'ın tartışmayacağı isimlerden seçmek istedim. Neden? Kurulların çok önemli işlevleri var. Galatasaraylıların saygı duyduğu insanları bu kurullara rica ettim. Onlar da kabul etti ama görüyorum ki eleştiri ve yıpratma Galatasaray'ıun sembol isimlerine de yapılıyor. Her kararı, her kişiyi tartışırsak nasıl çalışacağız? Maalesef çok zor.

"GALATASARAY'I SEVDİĞİMİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

6 ayda ne yaptık? Biz 6 ay boyunca sabahtan akşama kadar mecbur olduğumuz için değil, Galatasaray'ı sevdiğimiz için çalışıyoruz. Eleştiriler konu bazlı olmalı. Konulara çözümler getirecek eleştiriler başımızın üstünde. Sırf bu yüzden birçok eski başkanımızla görüşüyoruz. Onların bakış açılarını anlamaya çalışıyoruz. Maalesef bizler başarıyı ve yapılan iyi işleri sahiplenmekte gösterdiğimiz hızı kötü giden işlerde uzaklaşmakta da gösteriyoruz.

"TOPLAM 30 MİLYON DOLAR İLAVE KAYNAK YARATTIK"

Biz dönemimizde birçok iş yaptık. Birçok söz verdik 3 sene için gelen bir yönetim olarak. Bunların birçoğunda harekete geçtik. Sözlerini tutmadı diye eleştiriler aldık ama ciddi işler yapıyoruz. Sezon sezon karşılaştırdığınız zaman 10 milyon dolardan fazla sponsorluk geliri getirdik. Toplam 30 milyon dolar ilave kaynak yarattık. Bugün herhangi bir finansal borçlandırma gerçekleştirmeden, kendi içimizde yarattığımız kaynaklarla bugüne kadar geldik. Tüzük çalışmamızı hızlandırdık, üyelerle paylaştık. Tüzükte bir aracıyız, karar üyelerin. Galatasaray'ın üzerinde anlaştığı, finansal yılların eşitlenmesi, denetleme kurullarının ayrı seçilmesi. Mali ve genel kurulların finansal yıllara göre değişmesini öneriye koyduk. 'Bunları getirirsen geçmez' dediler. Biz Galatasaray'ın lehine olacak şeyleri getirmeye çalıştık ama tepkiler aldık. Bunlar senelerdir konuşulan şeyler.

"ADA'YA ÇIKIP POZ VERMEDİK"

Bir diğer konu: Ada. Bu konu uzun zamandır devam eden, bizim de camia olarak hatalar yaptığımız çözülememiş bir hukuki mücadeleydi. Göreve gelirken bu konuyu doğru ve hızlı şekilde çözeceğimizi ve sonuçlandıracağımızı söyledik. Aramızda hukukçu üyelerimiz var. Herhalde 6 ay gibi kısa bir sürede ve 3 ay gibi ara sürede bir kararın istinaftan çıkmasının ne kadar zor olduğunu biliyorlardır. Ada'yı duyururken tüm paydaşlarımıza teşekkür ettik. Ada'ya çıkıp poz vermedik. Bunu Galatasraay için yaptık. Ama gördüm ki ciddi anlamda başarı paylaşma yarışı var. Biz 'Biz yaptık' demedik. Bu konuda çok çalışan isimler var. Abdurrahim Albayrak da onlardan biridir. Arkaplanda takdir beklemeden çalışan çok isimsiz arkadaşımız var. Ada konusu takdir beklemeden çözülmüştür. Bunu Galatasaray çözmüştür. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

ADA'DA HAVUZ VE RESTORAN AÇILIYOR

Ada'daki imar durumuyla ilgili çalışmalarımız var. Yazın üyelerimize havuzu ve restoranın ufak bir bölümünü kullanıma açıyoruz.

Kemerburgaz tesislerimizin önceki yönetim döneminde başlayan faaliyetlerini devam ettirdik. Eyüpsultan Belediyesi'nden projemizin onaylarını aldık. İlgili bakanlıklardan gerekli onay ve görüşleri aldık ve proje için imar ön onayımızı aldık. Bu ön onayla Milli Emlak'a başvurduk. Önümüzdeki ay başvurumuz sonuçlanacak ve tapumuzu alacağız. Ardından da yeni tesisimizin inşasına hızlı bir şekilde başlayacağız.

FLORYA PROJESİNİN SON DURUMU

Florya projesi... Bununla çok uğraştık, eski başkanlarımızdan fikirler aldık. Dursun Özbek başkanımla Emlak Konut'u ziyarete gittik. İlk anlaşılan ve sonradan iptal edilen projede bizim bir alanımız var, iki katı da hazine arazisi var. Biz uzun zamandır bu araziyi satın alarak bütün arazide yeni bir proje geliştirip, gelecek geliri de bankalardaki borcumuzu ödemek için çalışıyoruz. Geçen hafta Emlak Konut ile bu arazinin alınması için el sıkıştık. Yapılandırma anlaşması yaptığımız bankalarla da konuştuk. Kemerburgaz'a taşınıp, Florya'dan gelecek gelirle tüm banka borçlarımızı kapatmayı ümit ediyoruz. Mutluluk verici bir gelişme oldu bu.

MECİDİYEKÖY BİNASI GSB'YE YURT OLUYOR

Mecidiyeköy binamızla da ilgili haber vermek istiyorum. Kiralanır hale gelmesi için içinde yatırım yapılması gereken ve hala boş duran binamız için uzun zamandır çalışmalar yapıyoruz. İçindeki inşaatı 5 ay içinde bitireceğimiz ve kiralama şekliyle Gençlik ve Spor Bakanlığı'na yurt olarak vereceğimiz bir anlaşma yaptık. Bunun da onayını ilerleyen zamanda sizlere sunacağız.

"YAŞASIN GALATASARAY"

Bugün çıkacak karar sonrasında kimseye kırılmayacağımızı, kimseyi ötekileştirmeyeceğimizi söylemiştik. Bu genel kurulun gerilmesinin, kavgalı geçmesinin peşinde koşan insanlar var. Buna izin vermeyelim. Buradan birlikte çıkalım. Galatasaray'ı huzurlu yarınlara birlikte taşıyalım. Fikri hür, vicdanı hür Galatasaray'ı herkese gösterelim. Yaşasın Galatasaray!

Hürriyet

Son düzenleme:
Üst Alt