Büyük İmparatorluklar | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Büyük İmparatorluklar

Cevap: Büyük İmparatorluklar

[video=youtube;pMZHovydSFQ]https://www.youtube.com/watch?v=pMZHovydSFQ[/video]

[video=youtube;uBkNuZ6rySA]https://www.youtube.com/watch?v=uBkNuZ6rySA&feature=related[/video]

Atilla'dan hep Hun diye bahsediyorlar, hiçbiri demiyor ki Hunlar Türk kavimidir diye.Fİlmlerde,dizilerde de böyle.Bir türlü kabul edemediler.

Attila Roma ile savaşa girdiğinde savaş alanında bir tane bile Roma'lı kalmamış.Bana göre sıralama yaparsak birinci sırayı her türlü Osmanlı Devleti alır, ondan sonrada Makedonya gelir.

Moğollara hiç sempatiyle bakmıyorum adamlar yok etme üzerine kurulmuşlar.Ama Selahhaddin Eyyubi ellerine vermiş tabiki.

İçinde en fazla ulusu barındırmış İmparatorluklar tarihte Osmanlı ve Doğu Roma (Bizans) imparatorluğu sanırım. Dünya kültür mirasına da en fazla katkı bu imparatorluklardan olmuştur

3 dakikalık videodan anlaşılmıyor tabi ama Roma İmparatorluğu'nun yayılmasıyla Osmanlı Devleti'nin yayılması aynı seviyede olamaz.Haliyle aradaki 1500-2000 yılda insan nüfusu artıyor,birkaç tane derebeyine ya da krala bağlı boş toprakları değil koca ülkeleri topyekün ele geçirmek zorunda kalıyorsun,teknoloji desen barutun icadından sonrasıyla öncesini yan yana bile koyamazsın.Osmanlı'dan da ötesi Britanya Krallığı onun ilerlemiş hali ABD ama yayılmacılık ve hakimiyet açısından bir sıralama yapmak istesek bence şu şekilde olurdu.

1) Britanya Krallığı

2) Osmanlı Devleti

3) ABD

ABD'yi 3. sıraya koydum çünkü ömürleri ne kadar sürer bilemiyorum.Bunlardan sonra da Portekiz,İspanya,Fransa,Japonya vs gelebilir.Videodaki o eski medeniyetlerin sahip oldukları toprak büyüklükleri çok fazla bir şey ifade etmiyor aslında.

3 dakikalık videodan anlaşılmıyor tabi ama Roma İmparatorluğu'nun yayılmasıyla Osmanlı Devleti'nin yayılması aynı seviyede olamaz.Haliyle aradaki 1500-2000 yılda insan nüfusu artıyor,birkaç tane derebeyine ya da krala bağlı boş toprakları değil koca ülkeleri topyekün ele geçirmek zorunda kalıyorsun,teknoloji desen barutun icadından sonrasıyla öncesini yan yana bile koyamazsın.Osmanlı'dan da ötesi Britanya Krallığı onun ilerlemiş hali ABD ama yayılmacılık ve hakimiyet açısından bir sıralama yapmak istesek bence şu şekilde olurdu.

1) Britanya Krallığı

2) Osmanlı Devleti

3) ABD

ABD'yi 3. sıraya koydum çünkü ömürleri ne kadar sürer bilemiyorum.Bunlardan sonra da Portekiz,İspanya,Fransa,Japonya vs gelebilir.Videodaki o eski medeniyetlerin sahip oldukları toprak büyüklükleri çok fazla bir şey ifade etmiyor aslında.

Evet katılıyorum , Üzerinde güneş batmayan imparatorluk diye öğretildiğine göre 1. sıra Britanya

Moğollar istilacı yakıcı yıkıcı pislik bir imparatorluk.Hiç sevmem.Osmanlı hayranlığım olduğundan tabii ki ilk sıramda Osmanlı var.

Moğollar kabul etmez ama onlar da Türk kavmidir.Cengiz Han zaten Türk baba'dan geliyor. Sonradan Moğollaşmış. Filmini izlemiştim, dilleri de çok benziyor bizim dile.

Üst Alt