Cambridge'de Görevli Bayburtlu Akademisyenin Sitemleri | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Fazla birsey yazmak istemiyorum. Zamani olan izleyebilir, ülkemizin temel sorunlarindan bahsetmis bu arkadasimiz.

2:30-3:00 den itibaren baslayabilirsiniz ondan önce kendisini tanitiyor falan arkadasimiz.

YouTube

Tamamını izledim geçtiğimiz günlerde. Gerçeklik payı varsa içler acısı ama biraz sıkıyor gibi geldi. Bahsettiğine göre yurt dışı seminerlerine bizi temsilen giden kişilerin turistlik gezi yapıp geri dönmesi söz konusu. Ha daha komiği bu adamların ingilizce bilmediğinden bu toplantılara katılmadığını söylüyor. Koca ülkede yüksek mertebeye ulaşmış binlerce vasıfsız eleman olabilir ama ing. bilmeyen herifi toplantı diye yurt dışına gönderme gibi bir amatörlükte yapılmaz. O kadar da değil yani.

Allah'a emanet yaşıyoruz ülkede bahsettiği şeyler önemli detaylar ama dediğim gibi samimi gelmedi konuşmaları.

Tamamını izledim geçtiğimiz günlerde. Gerçeklik payı varsa içler acısı ama biraz sıkıyor gibi geldi. Bahsettiğine göre yurt dışı seminerlerine bizi temsilen giden kişilerin turistlik gezi yapıp geri dönmesi söz konusu. Ha daha komiği bu adamların ingilizce bilmediğinden bu toplantılara katılmadığını söylüyor. Koca ülkede yüksek ulaşmış binlerce vasıfsız eleman olabilir ama ing. bilmeyen herifi toplantı diye yurt dışına gönderme gibi bir amatörlükte yapılmaz. O kadar da değil yani.

Allah'a emanet yaşıyoruz ülkede bahsettiği şeyler önemli detaylar ama dediğim gibi samimi gelmedi konuşmaları.
Yurtdışı konferanslarına turistik gezi olarak da bakılır doğru bu dünyada böyledir ama gittiğin konferansı düzenleyenler şehir turu hazırlar konferansın son gününe hatta.

Burada amaç aynı konularda gelinen seviyeyi görmenin yanında budur aynı zamanda.

Ha direkt olarak turistik gezi olarak bakanlar da çok ama konferans yayınları genelde böyledir çok sağlam dergilerin referans verdikleri olmadıkça.

Yurtdışı konferanslarına turistik gezi olarak da bakılır doğru bu dünyada böyledir ama gittiğin konferansı düzenleyenler şehir turu hazırlar konferansın son gününe hatta.

Burada amaç aynı konularda gelinen seviyeyi görmenin yanında budur aynı zamanda.

Ha direkt olarak turistik gezi olarak bakanlar da çok ama konferans yayınları genelde böyledir çok sağlam dergilerin referans verdikleri olmadıkça.

İngilizce bilmeyen adamların bu önemli konferaslara gönderildiğini söylüyor. Basit bayi toplantısı değil ki bunlar 2050 planlarının yapıldığı toplantılardan bahsediyor.
Öte yandan da bakanlık, başbakanlık gibi yerlere mektup ile ulaşmaya çalıştığını ve geri dönüş yapılmadığına da değiniyor. Bu makamların ismini verip sıkması da olağan dışı gibi gözüküyor. Bahsettiği makamları direkt karalama çünkü. Normal ülkelerde değindiği konulara cevap gelmesi kamuoyunun aydınlatılması gerekirdi ama burası Türkiye çok doğal sessiz kalınması.

Bayburtludan sonrasını okumadım.

Şaka şaka :) millet niye şaşırıyor böyle şeylere anlamıyorum hiç mi haber falan okumuyorsunuz.

Çok acı bir durum. Türkiye'nin enerji ihtiacı ve kaynakları üzerine bir çalışma projesi içinde yer almıştım ama yetkililerimiz kendi üniversitelerini dahi takmıyorlar bırak yurtdışından üni çalışanına kulak asmayı.

İngilizce bilmeyen adamların bu önemli konferaslara gönderildiğini söylüyor. Basit bayi toplantısı değil ki bunlar 2050 planlarının yapıldığı toplantılardan bahsediyor.
Öte yandan da bakanlık, başbakanlık gibi yerlere mektup ile ulaşmaya çalıştığını ve geri dönüş yapılmadığına da değiniyor. Bu makamların ismini verip sıkması da olağan dışı gibi gözüküyor. Bahsettiği makamları direkt karalama çünkü. Normal ülkelerde değindiği konulara cevap gelmesi kamuoyunun aydınlatılması gerekirdi ama burası Türkiye çok doğal sessiz kalınması.
İngilizce bilmeyenden kasıt çok iyi bilmeyendir. Çoğu akademisyende bu sıkıntı olur zaten 80 üstü YDS puanı alanlara İngilizce ders verdiriyorlar bu ülkede.

Türkiye'nin en büyük sorunu! Her kelimesi dikkatlice dinlenmesi gereken bir video. (Sinan Küfeoğlu anlatıyor.)

YouTube

giphy.gif

Bürokrasinin hantallığı dediğimiz olay bu işte... Madem hantal o zaman adam gibi eğitmi verip, performans sistemi ile birlikte sözleşmeli çalıştıracaksın...

Bakın aynı durum eğitim sisteminde de vardı, özellikle fetöcüler tarafından sistemi işlemez hale getirmişlerdi. İşlemeyen eğitim sisteminde de gelecekte sistemin parçası olacak adamlardan bir şey beklemek aptallık olurdu.. Eğitimin işlememesi sonucunda dershane adı altında milletin parasını sülük gibi çekmişlerdi. Beceriksiz adamların sınavda başarılı olamayacağı belli durumdayken soru çalarak ve kendi dershanelerinin başarı oranını arttırarak, milleti kendi dersanelerine yönlendirdiler. Devlet sistemine geçen bu hırsız fetöcüler ve aynı tornadan çıkan eğitimsiz adamlar, aynı sistemi burada da devam ettirdiler.

Mesela dışişlerinde çalışan adamların yabancı dil bilmemesi gibi... Önceleri dışişleri pr konusunda on numaraydılar. Bu son 30 yılın eğitimiyle gelen laleler geldikten sonra neler değişti: Mesela elçilikler önceleri bulundukları ülkenin her türlü kutlama ve törenlere katılırlardı(malum cenah zamanında diplomatlar için "burada yiyorlar, içiyorlar, eğleniyorlar üstüne bir de para alıyor" diyorlardı ). Bu katılım sonucunda da etkin şekilde ülke tanıtımına katkı yaparlardı. Bu ortamlarda alkol kullanımı bildiğimiz gibi. Şimdi alkol diye geçmeyin. Burada sohpetler vesilesiyle ikili ilişkileri geliştiriyorsun. Adamlarla özel günlerin dışında ahbap çavuş ilişkisine geçerek ülke tanıtımında da ferdi yeteneklerle iş yürütülüyordu. Türkiye ile ilgili bir konu olduğunda adamlar bizim diplomatları arayıp, doğru bilgiyi öğreniyorlardı. Neyse yani konunun derinliğini anlatacak o kadar çok şey varki... Devlet son dönem diplomatların eksikliğini gördüğü için pr şirketleriyle anlaşıyordu. Bu şirketlere de anormal paralar veriyordu. Bu pr şirketlerinin tamamı da fetöcüydü. Ve bildiğimiz gibi bu şirketler devletin parasıyla fetoşun tanıtımını yapmaya başladılar. Diplomatlar da bu ikili ilişkiler kısmını pr şirketlerine devredince sadece kendi vatandaşlarıyla ilgilenmeye başladı. Hal böyle olunca devletle ilgili bir sorun olunca yabancılar bu fetoşun pr şirketleriyle ahbap çavuş olmaya başladı. 15 temmuz olayı olduğunda "yabancılar niye inanmadılar" diye herkes kendi kendine soruyordu ya... Aha işte bu yüzden oldu! Şu anda da devlette bulunan adamların büyük çoğunluğunu bu tipte adamlar teşkil ediyor.

Bu işleri temizleyebilmek için devlet en az 20 yıl adam gibi eğitim verip mezun ederek, açılan sınav sonucuna göre performans sistemine dayalı sözleşmeli eleman alması lazım... Yoksa burnumuz boktan kurtulmaz.

Üst Alt