celal şengör - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
halk tv’de yayınlanan, gürkan hacır’ın sunduğu “şimdiki zaman” adlı programda kendisine organlarını bağışlayıp, bağışlamayacağını sorduklarını söyleyen şengör, “taraftar değilim. elin dangalağına verip onu yaşatmanın anlamı yok ama araştırma yapacaklarsa istedikleri gibi kullansınlar. araştırma çok mühim. ben duyuyorum osteoloji dersi için iskelet bulamıyorlar” dedi.

Ben hayatımda hoca kadar coşkulu gülen görmedim, gök gürültüsü gibi gülüyor adam. Yalnız yüzü başı kara sarı bir renk almış sağlık durumu iyi değil belli ki. Erken ölürse büyük kayıp olur yav.

Bir ahbabim beni kendisine benzetiyor ama ben bu adama isinamadim

Ozellikle felsefe ve matematik konusunda cok yetersiz ama ileri geri degisik bir curretle konusuyor

Ozetle cahillik yapiyor

Mesela bir kaç örnek verir misin ?

Seve seve fakat videolari bulabilecegimi sanmiyorum

Godel'in incompleteness teorisi uzerine, buradan Frege sonrasinda da Russell, Wittgenstein ile logical atomism, positivism ve en son dil felsefesine dair konusulan bir program vardi

Incompleteness teoremini bilmiyor ama bildigini saniyordu. Yani Russell'in karsi ciktigi set teori axiomlari saniyordu incompleteness'i. Frege'nin logical atomism uzerine yazdiklarini set teorisine cevap gibi degerlendiriyordu. En son Wittgenstein aslinda gerizekaliya kadar getirdi lafi.

Genel olarak felsefenin matematikle kesistigi yerlere cok merakli ama hic hakim degil. Yine bir bolumde Alfred North Whitehead'e sovuyordu Principia Mathematica yuzunden. Oysa A.N. Whitehead matematigi axiomatize etmeye calisirken bunun gerceklesmeyecegini bile bile yapiyordu, bir nevi David Hilbert'un islerini ve sonuclarini yuceltiyordu. Zaten Celal hoca David Hilbert'e hic hakim degil felsefe uzerine yazilari olmadigindan.

Genel olarak Oxford ekolunun cok etkisinde kalmis, Poppercilikten kurtulamamis bir adam olarak goruyorum kendisini. Ha kendisi ozellikle alaninda cok donanimli, ulkemiz icin de cok onemli bir akademisyendir. Hoca olarak saygim sonsuzdur. Televizyon pundit'i olarak bilmedigi alanlarda konusma huyundan dolayi kendisine biraz sogugumdur. Hatta bazen Turk bilim dunyasinin Ahmet Cakar'i gibi gelir bana

Gerci Ahmet Cakar'i severim ve bos zamanimda videolarini izlerim. Aynisi Celal hoca icin de gecerli. Ozellikle tartismaya sebep olan soylemlerinden cok hosnutum

Godel'in incompleteness teorisi uzerine, buradan Frege sonrasinda da Russell, Wittgenstein ile logical atomism, positivism ve en son dil felsefesine dair konusulan bir program vardi

Incompleteness teoremini bilmiyor ama bildigini saniyordu. Yani Russell'in karsi ciktigi set teori axiomlari saniyordu incompleteness'i. Frege'nin logical atomism uzerine yazdiklarini set teorisine cevap gibi degerlendiriyordu. En son Wittgenstein aslinda gerizekaliya kadar getirdi lafi.

Genel olarak felsefenin matematikle kesistigi yerlere cok merakli ama hic hakim degil. Yine bir bolumde Alfred North Whitehead'e sovuyordu Principia Mathematica yuzunden. Oysa A.N. Whitehead matematigi axiomatize etmeye calisirken bunun gerceklesmeyecegini bile bile yapiyordu, bir nevi David Hilbert'un islerini ve sonuclarini yuceltiyordu. Zaten Celal hoca David Hilbert'e hic hakim degil felsefe uzerine yazilari olmadigindan.

Genel olarak Oxford ekolunun cok etkisinde kalmis, Poppercilikten kurtulamamis bir adam olarak goruyorum kendisini. Ha kendisi ozellikle alaninda cok donanimli, ulkemiz icin de cok onemli bir akademisyendir. Hoca olarak saygim sonsuzdur. Televizyon pundit'i olarak bilmedigi alanlarda konusma huyundan dolayi kendisine biraz sogugumdur. Hatta bazen Turk bilim dunyasinin Ahmet Cakar'i gibi gelir bana

Gerci Ahmet Cakar'i severim ve bos zamanimda videolarini izlerim. Aynisi Celal hoca icin de gecerli. Ozellikle tartismaya sebep olan soylemlerinden cok hosnutum
Bahsi geçen bölümlerle ilgileneceğim hamcaığıö sanmıyorum hocanın bilmeden biliyor taklidi yapacağını. Şahsına atıf yapan isimler fena, bu seviyede bir adamın yapacağı işler değil. Hele hele cahil falan demek aman yani...

poppercilikten kurtulamamiş degil herif zaten karl popper manyagı

Bahsi geçen bölümlerle ilgileneceğim hamcaığıö sanmıyorum hocanın bilmeden biliyor taklidi yapacağını. Şahsına atıf yapan isimler fena, bu seviyede bir adamın yapacağı işler değil. Hele hele cahil falan demek aman yani...

Cahil tabirini kendi tanimindan yola cikarak kullandim. Kendisi diyor zaten gercek cahil bir sey bilmedigi halde bildigini sanan, dolayisiyla bilgi edinimine kapali olandir. Kendisi maalesef matematik konusunda biraz boyle.

Poppercilikten mutevellit enformasyon teorisine de hakim degil. Bu konularda konusmayi cok seviyor zaten cok da muhim konular ama hocanin kesin yargi aliskanligi oldugundan bilgisiz kaldigi durumlar dikkat cekiyor.

Zaten bir insanin her seye hakim olmasi mumkun degil. Bu her sey hakkinda konusmasina engel de degil. Fakat konusma tarzindan oturu, kurdugu tum cumleler kesin yargilar oldugundan, bilgi eksikligi oldugu konularda siritiyor, bazi soyledikler havada kaliyor. Hele ki bu Ilber hocanin yaninda cok daha fazla goze batiyor.

Sevdiğim bir şahıs konuşmaları merakı insanı etkiliyor kendisine çekiyor ama her konuda her alanda açıklama yapması bana tuhaf geliyor ha bilgi birikimine kültürüne eğitimine laf eden çarpılır o ayrı

Üst Alt