celal şengör | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Kaliteli bir bilim insanıdır. Görüşleri yada düşünceleri bu gerçeği değiştirmez. Fatih Altaylı'ya çıktığı zaman kaçırmam. Geçen hafta bir program da Portekiz ve Kaşifleri anlattı ki programın tadına doyamadım.

Hocanın bilim insanlığına bir şey demek ne bizim ne de bir başkasının haddi değil zaten o konuyu bir kenara koyuyorum. Hoca bazı konularda cidden çok geri kafalı, mesela askeriye konusunda kafası 1960-70'lerde kalmış. Hayatına dokunmuş askerlerden ötürü konuya duygusal baktığı çok belli. Bir de zenginlik içinde doğup büyümesi ve dar çevreyle muhatap olması (ben öyle tahmin ediyorum) empati yeteneğini ciddi köreltmiş, bu sebeple sosyolojiyi ilgilendiren konulara doğa bilimi muamelesi yaptığından zaman zaman tuhaf açıklamalar yapabiliyor.

Tabi bütün bunlar bir yana, bilimadamlığı bir yana. Birbirinden tamamen bağımsız iki konu olarak ele almak lazım.

Adam abartısız dünyanın bir numaralı jeoloğu ama bizim millet tarihçi diye bilir :D
Bu arada siyaset bilimcidir kendisi, Türkologdur da, din bilimcidir de, felsefecidir de, filologdur da, uzay bilimcidir de, astro fizikçidir de :D Adamın kartviziti baya sağlam. Hem sosyal bilimler, hem de fen bilimleri gibi birbirinin zıttı iki bilim dalında boy gösteriyor... Ülkedeki akademisyenlerin sırf intihalden oluştuğunu düşünürsek adam tek başına bir fakültedir...
Elon Musk olayı dolayısıyla adamla dalga geçiliyor...

doğruluk payı var mı Fatih hakkında söylediklerinin sayın kamk.

Video da bahsedilen belge hakkındaki görüşlerin nelerdir

Celal Hoca'ya katılmıyorum. Kaldı ki bu tartışma Celal Şengör'ün söylemiyle ortaya çıkmış değil. Çok daha önceden söylenegelen bir iddia.

Aslında olayın kaynağı Fatih'in annesine uzanıyor. Fatih'in annesi olarak lanse ettikleri Mara Despina, Sırp kökenli bir hristiyandır. Yani müslüman olmamış ve bir hristiyan olarak Osmanlı'da Hatun olmuş. Ayrıca Selanik'te Fatih'in kendisine tahsis ettiği bir kilisede yaşamış ve 1487'de ölmüş. Bununla ilgili Fatih'e ait bir ferman da var. Kaynak olarak gösterilir. Bu fermana göre Fatih Mara Despina'ya sahip çıkar.
Mara Despina da bir hristiyan olduğuna göre Fatih de olabilir düşüncesidir zaten mesele.

Ama işin aslı Fatih'in annesi Mara Despina değildir, Fatih 1432'de doğmuşken, Mara Despina 1435'te Sultan II. Murat ile evlenip saraya gelmiş. Fatih'in annesi Hüma hatun'dur. O da 1449'da ölmüştür.

Müslüman olmayan, "Ben Muhammed'e inanmıyorum" diyen adam Ayasofya'yı niye camiiye çevirsin, niye Eyüp Sultan'ın kabriyle haşır neşir olsun arkadaşım. Adamın hocaları İslamın en büyük ilim adamlarından Molla Gürani, Akşemsettin falan.

Celal Hoca'ya katılmıyorum. Kaldı ki bu tartışma Celal Şengör'ün söylemiyle ortaya çıkmış değil. Çok daha önceden söylenegelen bir iddia.

Aslında olayın kaynağı Fatih'in annesine uzanıyor. Fatih'in annesi olarak lanse ettikleri Mara Despina, Sırp kökenli bir hristiyandır. Yani müslüman olmamış ve bir hristiyan olarak Osmanlı'da Hatun olmuş. Ayrıca Selanik'te Fatih'in kendisine tahsis ettiği bir kilisede yaşamış ve 1487'de ölmüş. Bununla ilgili Fatih'e ait bir ferman da var. Kaynak olarak gösterilir. Bu fermana göre Fatih Mara Despina'ya sahip çıkar.
Mara Despina da bir hristiyan olduğuna göre Fatih de olabilir düşüncesidir zaten mesele.

Ama işin aslı Fatih'in annesi Mara Despina değildir, Fatih 1432'de doğmuşken, Mara Despina 1435'te Sultan II. Murat ile evlenip saraya gelmiş. Fatih'in annesi Hüma hatun'dur. O da 1449'da ölmüştür.

Müslüman olmayan, "Ben Muhammed'e inanmıyorum" diyen adam Ayasofya'yı niye camiiye çevirsin, niye Eyüp Sultan'ın kabriyle haşır neşir olsun arkadaşım. Adamın hocaları İslamın en büyük ilim adamlarından Molla Gürani, Akşemsettin falan.

iyi de adamın oğlu niye babası hakkında böyle bir şey desin. Öte yandan bugün akşemsettin dediğimiz adamın şamanist olduğu söyleniyor. hemde öyle sıradan biri tarafından değil, rahmetli Halil inalçık söylemişti bunu.

Üst Alt