Cep Telefonu ÖTV Oranları %50 Oluyor! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Cep Telefonu ÖTV Oranları %50 Oluyor!

huawei-apple-samsung-rekabetinde-son-durum-shiftdelete-1.jpg

Cep telefonlarından alınan ÖTV'nin %25'ten %50'ye çıkarılmasının önünü açacak yeni yasa tasarısı, kısa süre içinde Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan yeni tasarısı ile birlikte cep telefonlarından %50 oranında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alınmasının önü açılmış oldu. Tasarı, cep telefonlarını 1200 TL altında fiyata sahip olanlar, 1200-2400 TL fiyata sahip olanlar ve 2400 TL’nin üzerinde fiyata sahip olanlar şeklinde üçe ayırıyor.

f6b11b994220b649f2f7fa1b0e71a7200c2cfe8a.jpeg

Halihazırda uygulanmakta olan vergilendirme sisteminde yurt dışından ithal edilen ve Türkiye’de satışa sunulan her akıllı telefondan %25 oranında ÖTV kesiliyordu. Bu ÖTV’nin yanında %18 KDV ve %10 TRT bandrolü de bulunuyor. Beklentiler, %50 ÖTV uygulamasının 2400 TL’nin üzerinde fiyata sahip olan ‘lüks’ cep telefonlarına uygulanması yönünde.

Yukarıdaki görselde de görmüş olduğunuz gibi ÖTV oranları şu an için %25 oranında bırakılmaya devam edildi. Fakat söz konusu tasarı ile birlikte yüksek fiyatlı akıllı telefonlardan %50 ÖTV alınmasının önü açılmış oldu. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun kısa süre içinde söz konusu teklif için görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor.

yahu yazık ya vallahi yazık araba da %140 ötv satış fiyatı + ötv üzerinden KDV
cep telefonunda %50 başka her seyde %50 üzerinde vergi
akaryakıtta %200 vergi yahu bizlere yazık değilmi yerli ve milli diye milleti öpmek ne kadar riyakar bir durum

vallahi yazık çok yazık..

Tanzim satis noktalari ile suphesiz bu sorunun da ustedinden gelecegiz hep birlikte musterih olunuz

böyle bir yere giden bir renkdasimiz varmi? almanyada devlet eliyle böyle fiyat düsürme cabasi imkansiz oldugundan merak ettim. adamlar yüksek fiyatlarin kaynagi neyse onla mücadele edecegine, degisik etkenlerden dolayi fiyati sisen ürünleri ucuza satip fiyatlari düsürmeye calisiyor. böyle bir anlayis olamaz. olsa olsa secim yatirimi kapsaminda degerlendirilmelidir. orta/uzun vadede ekonomiye verecegi zarar büyük olacaktir. ama herkes günü kurtarma derdinde oldugu icin bunlari dile getiren fetocu metocu patocu ilan edilebilir.

Elektronik ürün, araba vs alacak olanlar secimden once almaya baksin. Secim yatirimlarinin acisi secimden sonra fena cikacak.

böyle bir yere giden bir renkdasimiz varmi? almanyada devlet eliyle böyle fiyat düsürme cabasi imkansiz oldugundan merak ettim. adamlar yüksek fiyatlarin kaynagi neyse onla mücadele edecegine, degisik etkenlerden dolayi fiyati sisen ürünleri ucuza satip fiyatlari düsürmeye calisiyor. böyle bir anlayis olamaz. olsa olsa secim yatirimi kapsaminda degerlendirilmelidir. orta/uzun vadede ekonomiye verecegi zarar büyük olacaktir. ama herkes günü kurtarma derdinde oldugu icin bunlari dile getiren fetocu metocu patocu ilan edilebilir.
Acikcasi ben gitmedim, gelir seviyem yuksek oldugundan da degil ama iste cozumun bi parcasi degil, dediginiz gibi olmasi lazim ama nerede. Su uygulama misal, 0 maliyet ve uretim ile telefonu uretenden cok para kazanacak bu mekanizmayi belirleyen hak, hukuk neresinde? Vatandasin cebinden calinan seyin adina vergi koyarak legalize edilebilir ama gercegin noldugu ortada.

spekülatörler mutlaka vardir ve mücadele edilmelidir ama sucu toptan onlara atip "gida-teröristi" gibi sacma sözler söylemek devletin tepesindekilere yakismiyor.

Vatandasin cebinden calinan seyin adina vergi koyarak legalize edilebilir ama gercegin noldugu ortada.

bunada cogu "devlet tabiki vergi alacak yoksa ayakta kalamaz" diye savunmaya gecer hemen. gider oyunu bu duruma sebep olanlara vermeye devam eder, cünkü neden? "alternatif yok(!)". bu sarmaldan nasil kurtulur bu ülke merak ediyorum.

bugün öğrendim tanzim satış noktalarındaki ürünleri devlet zararına satıyormuş yani sonuç olarak oradan ettiği zararı insanlardan bu yollara başvurarak çıkartıyor iki ucu boklu değnek yani.

aldığım bilgi reelde uygulanmayacağı şeklinde.

maliye müfettişi arkadaşımın yazdığını paylaşıyorum :

Cellular için ötv oranı halen yüzde 25
Sadece ötv yi yüzde 50 ye çıkarma yetkisi verildi

41677

maddeye göre KDV yi hükümetin yüzde 40 a kadar çıkarma yetkisi var. Ama çıkartmıyor. Buna bağlı yetki deniliyor. Her vergi türü için böyle düzenlemeler yapılır ama uygulanmaz. Olağanüstü bir hal olur ve devletin paraya ihtiyacı olursa veya belli bir sektörde satışları azaltmak ve o sektörü düzenlemek isterse o zaman bu bağlı yetkiyi kullanır ve vergi oranını artırıp piyasayı düzenler. Ama çok fazla kullanılmaz bu yöntem

Üst Alt