CERN Açıkladı : Higgs Parçacığı Bulundu! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

CERN Açıkladı : Higgs Parçacığı Bulundu!

CERN, Higgs Parçacığını 126 GeV'de bulduklarını bugün açıkladı.

Görünmeyen dünyaya ait, son parçada tahmin ediliyor fakat bir türlü bulunup ispatlanamıyordu.

Nihayet büyük puzzle tamamlandı diyebiliriz.

Bakalım bundan sonra neler olacak ?

Higgs_boson_20120702105400_320_240.JPG

Cevap: Higgs Parçacığı bulunmuş - CERN açıkladı (Son Dakika !!!)

Kara delik'te CERN'de yaratılabilir mi acaba ?

Cevap: Higgs Parçacığı bulunmuş - CERN açıkladı (Son Dakika !!!)

İşte tüm olayın özeti bu; millet nelerle uğraşıyor biz nelerle... Elin oğlu uzayda koloni bile kurar; biz şikecileri omuzlarda taşırız, one minut diyip yerimizde sayarız, Suriye ile hayali savaşlar gireriz..

Cevap: Higgs Parçacığı Bulunmuş - CERN Açıkladı (Son Dakika !!!)

Turk gazetelerini bir gezdim.. Miliyet, hurriyet felan.. Hangisi acaba yazmisdir diye..

Hepsinin mansetinde Fenere transfer olan Egemen var...

Tam sigirlar yeminle..

Ya cahilliğime verin arkadaşlar, bu parçacık neyin kapısını açacak. Hani Einstein e=mc2'yi buldu, gittiler atom bombası yaptılar. Bu parçacık yüzünden umarım kötü şeyler olmaz ..

Ya cahilliğime verin arkadaşlar, bu parçacık neyin kapısını açacak. Hani Einstein e=mc2'yi buldu, gittiler atom bombası yaptılar. Bu parçacık yüzünden umarım kötü şeyler olmaz ..

Yok arkadaşım bunun bomba ile bir ilgisi yok... Aslında bu sonuç çok şey anlatıyor da; o olaya hiç girmeyeceğim bile.

Yok arkadaşım bunun bomba ile bir ilgisi yok... Aslında bu sonuç çok şey anlatıyor da; o olaya hiç girmeyeceğim bile. Ucundan çıtlatsam bile bana söylenmeyen kalmaz forumda.

Aynı, Fenerin şike yaptığı hukuk tarafından ispat edildiği halde; fenerlilerin bunu kabul etmemesi gibi bir durum var bu konuda...

Din meselesi mi ?

Yok arkadaşım bunun bomba ile bir ilgisi yok... Aslında bu sonuç çok şey anlatıyor da; o olaya hiç girmeyeceğim bile. Ucundan çıtlatsam bile bana söylenmeyen kalmaz forumda.

Aynı, Fenerin şike yaptığı hukuk tarafından ispat edildiği halde; fenerlilerin bunu kabul etmemesi gibi bir durum var bu konuda...

Allah yok din yalan mı diyorsun yani ?

Cevap: CERN Açıkladı : Higgs Parçacığı Bulundu!

Twitterda tanrı parçacığı falan konuşuluyordu onla ilgili mi bu?

Ben de bölük pörçük bir şeyler dinledim ama pek ilgi alanım değil. O yüzden dinlediklerimi birleştiremedim.

Detaylı bilgisi olan bir arkadaş güzelce izah ederse mutlu oluruz.

kimse sana birsey diyemez, acikca söyle ne demek istedigini :ayatollah:

Problem değil, kolay konular değil zaten,

Bugün Kuantum üzerinde çalışan fizikçiler bile kendileri Kuantum'u hala anlayamadıklarını itiraf ediyorlar...

Tam bir rabbit hole...

CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Konseyi) deneyinde aranan aslında “Higgs Parçacığı” (Higgs bozonu). 1964 yılında Peter Higgs ve arkadaşlarının geliştirdiği kurama göre, evrenin ilk oluşumu sonrasında (büyük patlama) ortaya çıkan tüm parçacıklar kütlesiz idi. Kütlesiz parçacıklar evrende yüzerken Higgs alanı içinde idi. Bu alan içinde Higgs bozonu sayesinde bir kütleye sahip olurlar. Bozulumun ağır yada hızlı oluşumu ile madde çeşitliliği oluştu. Higgs alanı parçacık olmasa da, Higgs bozonu W ve Z bozonu gibi bir parçacıktır. İşte aranan tüm kütlesiz parçacıklara hayat veren ve onları maddeye çeviren sihirli aracı bozon bulunursa ne olur bir düşünün.

Bir zamanlar “Dzyan Kitabı” diye küçük bir kitapçık okumuştuk. Bu kitabın başında “Fohat” diye bahsedilen bir ruh, tüm evrende dolaşmış ve kütlesiz nesnelerin içinden geçerek onlara ruh verdiği yazılı idi. Fohat, kitapçığa göre Tanrı' nın ruhu idi. CERN deneyinde bahsedilen ve içinden geçtiği kütlesiz parçacıkları maddeye çevrilen “Higgs bozonu” ise, bugün buna “Tanrı Parçacığı” deniyor.

CERN deneyi, 9 gün düzgün çalıştıktan sonra bilinmeyen nedenden dolayı elektromanyetik mıklatıslar eridi ve devre dışı kaldı. Onarımı bir yıl sürdü ve cihaz tekrar “Higgs bozonu” elde etmek için çalışmaya başladı.

Eski bir haberden bir nebze olsun bilmeyenler için ne olduğunu anlamak için bilimsel bir açıklama.

Tanrı parçacığı deyince bizim millet var allaha şirk koşuyorlar tarzı cümleler kuruyorlar.

Aslında normal. Yıldızları izlemek günah deyip kule yıktıran bir neslin çocuklarıyız.

Üst Alt