Cezaevlerinde Çıkan Yangınlar - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Cezaevlerinde Çıkan Yangınlar

Cevap: Cezaevlerinde Çıkan Yangınlar

Sertaç suç oranlarının da fazla olması Kurtlar Vadisi'nin çok izlendiğinden değil maddi sıkıntıdan, işsizikten. Bunu da gözardı etme renkdaş. :ka21:

..maddi sıkıntıdan işssizlikten suç işleyecek adam içerden hiç çıkmasın.ülkenin %70 inde maddi sıkıntı var.herkesin kendine göre sıkıntısı var.maddi sıkınıtı istisnalar hariç=bilinçsiz tüketim.adamlar köyden geliyorlar evlenip çocuk yapıyorlar sonra kirasını bile zor ödüyorlar.kendi kendilerini maddi sıkıntıya sokuyorlar.işssizlik ise ap ayrı bir konu.işssizlikten çok iş beğenmeme sorunu var malesef

cezalar benc caydırıcı değil.içerden çıkan tekrar girmeye korkmuyor.adamın 18 sabıkası var bir şekilde dışarda geziyor misal.cezalar arttırılırsa o zaman içeri girmeye korkar insan.

Murder Rates in Death Penalty States and Non-Death Penalty States

murderratesdpvsnodp.jpg

curudu

Sertaç suç oranlarının da fazla olması Kurtlar Vadisi'nin çok izlendiğinden değil maddi sıkıntıdan, işsizikten. Bunu da gözardı etme renkdaş. :ka21:

iyi de abi işi gücü yerinde olan adam da karısını bıçaklıyor, aldattığı adamı öldürüyor. dersiniz ki herif açlıktan sokaklarda sürünüyordu, gitti ekmek çaldı, hapse girdi. bunu bir nebze anlarım ama ona da karşılık bulurum.

iş ve işçi bulma kurumu diye bir melet var bu ülkede. bir dönem "kimse iş beğenmiyor, gelen çalışmaktan kaçıyor" diye şikayetçiydi o kurum. adam 0 para kazanıyor, okumamış etmemiş, kalkmış iş beğenmiyor. evine ekmek götürmek isteyen adam elbet ekmek bulur, bulamıyorum diyen yalan söylüyordur. ülkenin yarısından fazlası iş gücü kullanmadan maddi güç elde etme derdinde, herkes sabancı değil tabii bir de.

şu işsizlik sorunu falan yalan dolan yani. 20 yaşındaki adamlar sokakta gezip duruyor, boş boş. kardeşim okumakta olan bir adam, babam çok şükür parasını da veriyor, çocuk bursunu da alıyor ama gitti bir çay ocağında işe girdi. haftalığı 150 civarı bi para alıyor sanırım, daha dün aldı geldi ilk haftalığını.

şimdi o çay ocağı bir tek benim kardeşimi mi buldu? okuyamıyorsan çalışacaksın, bu iş bu kadar basit. bahane üretmek kolay da o bahanelerin arkasına neler gizlediğini söylemek zor olan.

müdürü atayan o da müdüre yangın çıkar mı dedi bu adamlar? isyan başlat mı dediler? kapasiteyi bilen o da kardeşim ülkede bir tane kapasitesinin üstüne çıkmayan cezaevi var mı? suç oranını devlet mi arttırıyor? herifin teki sevgilisiyle arası bozuluyor diye adam öldürüyor. suç 3. sayfa haberlerini okuyun biraz, saçma salak psikolojideki insanların girdiği yer orası.

psikolojilerini de kesin devlet bozuyordur zaten. komik komik yaklaşımlara gerek yok, üniversite açmaya harcayacağı parayı kalkıp da cezaevi açmaya harcayarak cezaevi kapasite sınırlarını zorlamamak için çalışacak değil bu adamlar.

İsyan ettiler , yangın çıkardılar ölsünler müstehak yani.Mantığa gel.Şimdi sen stadyumda maç izliyorsun dengesiz 200 kişi taşkınlık yapacak sen adam gibi maç izliyorsun onlar yüzünden senin canın yanacak sonra burdan hepsine müstehak diyecekler oldu mu yani?Ayrıca düşmez kalkmaz bir Allah var yarın bir gün kimin başına ne gelir belli olmaz sen de ben de oralar da olabiliriz,olmam deme biraz önce dediğim gibi düşmez kalkmaz bir Allah var.her şeyi kaybedelim ama insanlık asla.

müdürü atayan o da müdüre yangın çıkar mı dedi bu adamlar? isyan başlat mı dediler? kapasiteyi bilen o da kardeşim ülkede bir tane kapasitesinin üstüne çıkmayan cezaevi var mı? suç oranını devlet mi arttırıyor? herifin teki sevgilisiyle arası bozuluyor diye adam öldürüyor. suç 3. sayfa haberlerini okuyun biraz, saçma salak psikolojideki insanların girdiği yer orası.

psikolojilerini de kesin devlet bozuyordur zaten. komik komik yaklaşımlara gerek yok, üniversite açmaya harcayacağı parayı kalkıp da cezaevi açmaya harcayarak cezaevi kapasite sınırlarını zorlamamak için çalışacak değil bu adamlar.

uluderede olenlere kacakcilardi zaten diyen kafayla ayni hizadasin

objektif olucam diye sacmaligin doruklarina varmissin renkdas

Zorla söyleticeksiniz insanı cezaevinde yatmak bedava değil yattığın yatak için yediğin yemek için para ödüyorsun elektirik için para ödüyorsun ve yanarak ölüyorsun madem işi hepten pişkinliğe vurdunuz bırakalım vicdanlarda tartışmayı materyal tartışalım işledim suç benim sorunum yatıyorum cezasını parasınıda ödüyorum bana hizmet vereceksiniz işte para alıyorsanız yanarak ölmiycem para aldığın gibi cezaevi şartlarınıda düzenliyceksin

İsyan ettiler , yangın çıkardılar ölsünler müstehak yani.Mantığa gel.Şimdi sen stadyumda maç izliyorsun dengesiz 200 kişi taşkınlık yapacak sen adam gibi maç izliyorsun onlar yüzünden senin canın yanacak sonra burdan hepsine müstehak diyecekler oldu mu yani?Ayrıca düşmez kalkmaz bir Allah var yarın bir gün kimin başına ne gelir belli olmaz sen de ben de oralar da olabiliriz,olmam deme biraz önce dediğim gibi düşmez kalkmaz bir Allah var.her şeyi kaybedelim ama insanlık asla.

püh sana, şu mantığı nerden çıkardın yahu? oha lan, nerde yazmışım böyle bir şey ben.

iyi de abi işi gücü yerinde olan adam da karısını bıçaklıyor, aldattığı adamı öldürüyor. dersiniz ki herif açlıktan sokaklarda sürünüyordu, gitti ekmek çaldı, hapse girdi. bunu bir nebze anlarım ama ona da karşılık bulurum.

iş ve işçi bulma kurumu diye bir melet var bu ülkede. bir dönem "kimse iş beğenmiyor, gelen çalışmaktan kaçıyor" diye şikayetçiydi o kurum. adam 0 para kazanıyor, okumamış etmemiş, kalkmış iş beğenmiyor. evine ekmek götürmek isteyen adam elbet ekmek bulur, bulamıyorum diyen yalan söylüyordur. ülkenin yarısından fazlası iş gücü kullanmadan maddi güç elde etme derdinde, herkes sabancı değil tabii bir de.

şu işsizlik sorunu falan yalan dolan yani. 20 yaşındaki adamlar sokakta gezip duruyor, boş boş. kardeşim okumakta olan bir adam, babam çok şükür parasını da veriyor, çocuk bursunu da alıyor ama gitti bir çay ocağında işe girdi. haftalığı 150 civarı bi para alıyor sanırım, daha dün aldı geldi ilk haftalığını.

şimdi o çay ocağı bir tek benim kardeşimi mi buldu? okuyamıyorsan çalışacaksın, bu iş bu kadar basit. bahane üretmek kolay da o bahanelerin arkasına neler gizlediğini söylemek zor olan.

Ya fen-edebiyat fakültesi okumuş yani üniversite bitirmiş adamlar atamadığından dersanelerde 200-300 'e çalışıyor. Beğenmese anormal mi? ABD 'de suç oranlarının tavan yaptığı dönem Büyük Buhran zamanlarıydı. Ankara 'da Çankaya 'da, Balgat' ta mı suç oranları fazla Sincan 'da mı?

Suç oranlarının yüksek olmasının ana nedeni ekonomik sıkıntılardır bu bütün dünyada kabul edilen ilk gerçektir.

Ya fen-edebiyat fakültesi okumuş yani üniversite bitirmiş adamlar atamadığından dersanelerde 200-300 'e çalışıyor. Beğenmese anormal mi? ABD 'de suç oranlarının tavan yaptığı dönem Büyük Buhran zamanlarıydı. Ankara 'da Çankaya 'da, Balgat' ta mı suç oranları fazla Sincan 'da mı?

Suç oranlarının yüksek olmasının ana nedeni ekonomik sıkıntılardır bu bütün dünyada kabul edilen ilk gerçektir.

Tamam reis, buna hak veririm ben. Yalnız şu da bir gerçek, o atamaları yapmak da sıkışıyor bir yerde. Bunun taaa en başına gitmek gerekir o zaman da. Sen önce üniversite kontenjanlarını arttır, sonra ona uygun iş gücü bulama. Hata burada başlıyor, domino taşları misali gidiyor da gidiyor.

niye kanka? daha açık yaz olm, bana şöyle onla bunla aynı kafadasın şeyleriyle gelme yahu, gayet güzel tartışılabilecek adamsın.:ka21:

oncelikle isyan etmemisler ki, kavga etmisler, sonra da yangin cikmis. ikincisi herhangi bir yanginda 13 kisi firt diye oluyorsa ve koguslarda kapasitenin 3-4 kati insan bulundugu biliniyorsa orda suclu aciktir. ha, burdaki insanlar suclu bile degil. cogu hirsizliktan, dolandiriciliktan tutuklanan insanlar. turkiye oyle bir yer oldu ki insanlar suclu olup olmadiklarini beklerken hapiste yatiyorlar. tam duzgun cevap vermem icin tum haberlere falan bakmam lazim o da biraz surer ama su quote ile seni bas basa birakayim
"
Şanlıurfa
Cezaevi’nde yaşanan olay Adalet Bakanı’nın ihmali sonucu oluşmuş tablodur. Maalesef Türkiye hapishane devleti haline dönüştü. Tutuklu ve hükümlü sayısının artmasına rağmen cezaevlerinde yenileme yapılmadı. Bugün Suriye’den gelenler için binlerce kişilik çadır kentler kuran ülkemizde maalesef 6 kişilik olması gereken koğuşlarda 18-20 kişi kalmaktadır. Burada yaşanan insani olmayan koşullar bu sonuçlara yol açmıştır"

oncelikle isyan etmemisler ki, kavga etmisler, sonra da yangin cikmis. ikincisi herhangi bir yanginda 13 kisi firt diye oluyorsa ve koguslarda kapasitenin 3-4 kati insan bulundugu biliniyorsa orda suclu aciktir. ha, burdaki insanlar suclu bile degil. cogu hirsizliktan, dolandiriciliktan tutuklanan insanlar. turkiye oyle bir yer oldu ki insanlar suclu olup olmadiklarini beklerken hapiste yatiyorlar. tam duzgun cevap vermem icin tum haberlere falan bakmam lazim o da biraz surer ama su quote ile seni bas basa birakayim
"

Şanlıurfa
Cezaevi’nde yaşanan olay Adalet Bakanı’nın ihmali sonucu oluşmuş tablodur. Maalesef Türkiye hapishane devleti haline dönüştü. Tutuklu ve hükümlü sayısının artmasına rağmen cezaevlerinde yenileme yapılmadı. Bugün Suriye’den gelenler için binlerce kişilik çadır kentler kuran ülkemizde maalesef 6 kişilik olması gereken koğuşlarda 18-20 kişi kalmaktadır. Burada yaşanan insani olmayan koşullar bu sonuçlara yol açmıştır"

tutuklu yargılanma konusunda haklısın, saçma sistem. aslında sistem saçma değil de mahkemeler aylar aylar sürünce gereksiz şekilde mantıksızlaşıyor. onun da etkisi büyük elbet. ben isyan olayını da bi mesajda gördüm diye yazdım. onun üstünden gittim biraz.

yoksa kavga veya isyan farketmez.:ka21:

Aslında olay isyan ki çok haklı bir isyan hapishanelerin durumunu bir daha düşünür belki büyüklerimiz

tutuklu yargılanma konusunda haklısın, saçma sistem. aslında sistem saçma değil de mahkemeler aylar aylar sürünce gereksiz şekilde mantıksızlaşıyor. onun da etkisi büyük elbet. ben isyan olayını da bi mesajda gördüm diye yazdım. onun üstünden gittim biraz.

yoksa kavga veya isyan farketmez.:ka21:

Sertaç diyelim ki, herhangi bir yerde sen yolda yürürken bir olay meydana geliyor. Ve seni de bu olayın şüphelisi olarak alıp götürüyorlar. Savcı tutuklama talep ediyor. Hakim de tutuklama kararı veriyor. Urfa'daki gibi bir hapishane'ye hiç bir suçun olmadan, yollanıyorsun. Adaletin tecelli etmesini bekliyorsun. Hükümlü değilsin tutuklusun yani en nihayetinde suçsuzluğunun kanıtlanacağına olan inancın tam. Ve o sırada benzer bir olay yaşanıyor ve sende içinde kalıyorsun. Ne hissedersin ?

Olmaz abi deme. Burası Türkiye :)

Şu an Türkiyedeki hapishanelerin büyük bölümünü tutuklu insanlar işgal ediyor. Yani suçları sabit olmamış insanlar. Hükümlülerin bile bu durumları yaşaması büyük bir insanlık ayıbıdır. Ama vicdanlarını fırlatıp bir kenara atmış bir sürü insan olduğunu gördüğüm için tutuklular üzerinden gidiyorum. Adamlar diyor ki, hükümet niye sorumlu olsun ? Ben miyim bu tablonun sorumlusu ? Ya da Sarı Çizmeli Mehmet Ağa mı ?

Kot taşlama işçileri ölür gider. Hükümet suçsuz.

Maden işçileri göçük altında kalır. Hükümet suçsuz.

Cezaevlerinde insanlar ölür. Hükümet suçsuz.

Peki o halde hükümet etmenin hikmeti harbiyesi nedir ? Hükümetler sadece yandaşlarına ihale peşkeş çekmek ve onları zenginleştirmekten mi sorumlu ?

Yandaşlar da bunun karşısında vicdanlarını münasip yerlerine iliştirip, bu egemenlerin kıçını yalamakla mı yükümlü ?

Neyse işte böyle abim. Bu işin sonunda da ölenler suçlu çıkar büyü ihtimal. Hatta ölmüş adamlara fatura falan da gönderilir. Cezaevi koğuşuna verilen zararın tazmini cinsinden :)

Abi ben olaya herkesin girip direk "hükümet istifa ölsün, yansın bitsin kül olsun defolsunlar" mantığıyla girene farklı bir bakış açısı getireyim istedim. Düz bakıyor herkes, senin yazıp anlattığın ve savunduğun şeyler belki konunun başından beri herkesin savunduğu şeyler ama bi sen kendi yazdığına bak bir de ötekilerin. Farkı eminim göreceksin sen de.:ka21:

Birçok kişi alıntılamış. Tek tek cevap vermeye uğraşamayacağım.

Yatakları ateşe verip yangın çıkarmak nedir yahu ? Neymiş efendim, balık istifi kalıyorlarmış, 3 kişilik yerde 10 kişi kalıyormuş. Vah vah, kıyamam. Orası cezaevi be. Ne bekliyorlarmış ? Sıkıntı istemiyorsan, seni oraya düşürecek işler yapmayacaksın. (Haksız yere orada olanlara lafımız yok.) Benzer olay Buca Cezaevi'nde meydana gelmişti. Çevre halkının nasıl korktuğunu anlatamam.

Yapılan alıntılardan anladığım kadarıyla yanlış anlaşılmışım. Ben demedim ki; "cezaevindeki mahkûmlara herşey müstehak" diye. Ama bu olayda isyanı çıkaranlar tamamen haklı ? Gerekçesi ne olursa olsun böyle bir şeyin izahı, affı yok. Bakanın neden istifa etmesi gerekiyor, onu kesinlikle anlamıyorum.

Cezaevleri de doldu, taşıyor. Kapasitenin çok çok üzerinde suçlu var. Şimdilik yapacak bir şey yok, 3 kişilik yerde 10 kişi kalacak gerekirse. Kalıyor da zaten. Bu durumun insan haklarıyla ilişkilendirilmesi hakikaten enteresan. Orası cezaevi. İşkence vs. olmadıktan sonra gayet tabii cezaevi koşulları pek iyi olmayacak. Yani ben böyle düşünüyorum. Kimseyi haksız yere oraya düşürmesin.

isyan degil ve de olenlerin cogu suclu bile degil, ayrica olumlere yol acan yegane sey insanlarin bir yere dolusturulup bu tur acil durumlarda ne yapacaklarinin belirlenmemesi yahut zora sokulmasi (hapis bir ceza degil rehabilitasyon da olmalidir ekstrem sahislar disinda). sen onlari bu duruma sokarak insanlik sucu islemis oluyorsun.

Yılmaz iktidar savunucuları yine zıçmış başlığa:ka21: Suçlu muçlu adamlar insan lan. Hem ordakilerin çoğu eminim suçu bile kanıtlanmayan insanlardır. Bizim ülkede hukuk ters işliyor önce yargılanıp sonra hapse girmesi gerekirken önce hapse giriyor adam sonra yargılanıyor. Adamların artık gırtlağına gelmiş demek ki yakmışlar orayı k.çın serin yerden yorum yapmak basit tabi.

Üst Alt