Charlie Parker (Bird) | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Charlie Parker (Bird)

ahmet seni hep makine mühendisi saçları kelleşmeye başlamış ama uzun saçlı, beyaz tişört üzerine kareli gömlek giyen camel sigarası içen biri olarak hayal ediyorum, bu algı bana nerden geldi onu da bilmiyorum.

caz dinlemek ve kültür ??? ne alaka ?
arabesk dinleyen mesela kıro mu oluyor ?
not: arabesk sevmem zaten tarzım değil.

Aslında kültürün kelime anlamına baktığımızda arabesk de bir kültürdür . Sadece ülkemiz baz alındığında arabesk için elitist diyemeyiz . Caz için bu topraklarda bunu söylemek mümkünken ABD'de ise durum böyle değildir .

alakası , her müzik janrının belirli bir geçmişe sahip olduğudur. yani, arabeskin de belirli bi kültürü var... aslında “müzik” ve “kültür” kavramları da birbirlerine direkt ilişkilidir , müzik, türkçede “müze” (museum) sözcüğü içerisinde de işittiğimiz “müz”den türetilmiş bir kavram. müzler, antik çağlarda insanların bilinçlerini direkt olarak etkileyen ruhani kuvvetler olarak düşünülüyordu, müze diye de, mitolojize edilerek karakter kazandırılan bu varlıkların heykellerinin inşa edilip muhafaza edildikleri mekanlara denirdi:

1564320978933.jpeg

bu durumda belirli müzlerin etkisinde kalmış belirli insan grupları da belirli bir “kült” oluşmasının koşuludur, kült ise (grek: kolera, latin: colere, )orijinal olarak “geliştirmek” , “ilgilenmek”, “verim” , “tapınmak” veya “saygı göstermek” vs. gibi manalar içeriyor... yani “kültür” dediğimiz zaman, olgunlaşmış, yerleşik hale gelmiş bir etkinlik sahasından bahsediyoruz kısaca..

Üst Alt