Che Guevara - Ölüm Yıldönümü | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Che Guevara - Ölüm Yıldönümü

ernesto-che-guevara-fotograflari.jpg

Ernesto "Che" Guevara, kısaca Che Guevara ya da el Che, (14 Haziran 1928Doğum tarihi - 9 Ekim 1967), Arjantin doğumlu doktor, Marksist politikacı ve dönemin Küba gerillaları ile Enternasyonalist gerillalarının lideri.

Tıp eğitimi alırken Latin Amerika’yı baştan başa dolaştı ve bu sayede birçok insanın karşı karşıya kaldığı yoksulluğu doğrudan gözlemleyebildi. Bu deneyimler sonucunda bölgedeki ekonomik eşitsizliği ortadan kaldırmanın tek yolunun devrim olduğuna ikna olarak Marksizm’i incelemeye başladı ve Başkan Jacobo Arbenz Guzmán'ın önderliğinde Guatemala’nın sosyal devrimine katıldı.

Bir süre sonra 1959 yılında Küba’da yönetimi ele geçiren Fidel Castro’nun askerî nitelikli 26 Temmuz Hareketi’nin bir üyesi oldu. Yeni hükümette çeşitli önemli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba’dan ayrıldı. İlk olarak Kongo-Kinşasa’ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Ordusu’nun elinde iken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine tanıklık etmişlerdir.

Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. Guevara’nın Alberto Korda tarafından çekilen fotoğrafı "dünya üzerindeki en ünlü fotoğraf ve 20. yüzyılın sembolü" olarak nitelenmiştir.

Cevap: Che Guevara - Ölüm Yıldönümü-

ernesto-che.jpg

Belki Hiç Birşey Yolunda Gitmedi Ama Hiçbir Şey De Beni Yolumdan Etmedi!

Hayatta Öyle Seçimler Yap Ki; Kazandığın Şeyler, Kaybettiklerine Değsin..

Bana Güç Veren Zaferlerim Değil,Yaşamdaki Yenilgilerimdir.

Ayakkabılarımın Altı Delikti; Ama Üstü Her Zaman Boyalıydı.

En Kolayıdır Kaybetmek, Mesele Kazanmak Için Uğraşmakta. Savaşmadan Esir Olacağına, Savaşarak Ölmeli Insan Aslında.

Aç Insanların Karnını Doyurduğum Zaman Bana Kahraman Diyorlar. Bunların Neden Aç Olduğunu Sorduğum Zaman Ise; Bana Komünist Diyorlar.

Yağmur Komünisttir; Çünkü Herkese Eşit Yağar. Rüzgar Ise Kapitalisttir Zayıf Olanı Yıkar

Düşmanın Yoksa, Hayatta Hiç Başarılı Olamadın Demektir.

1388822283_9d19613916.jpg

Bir Çiçeği Öldürebilirsiniz Ama Baharı Öldüremezsiniz.

Bir Yalan, Hangi Amaç Için Söylenmiş Olursa Olsun, Her Zaman, En Kötü Gerçekten Daha Kötüdür.

Savaşan, Kaybedebilir. Savaşmayan, Çoktan Kaybetmiştir.

En Önemlisi, Kabiliyetinizi Koruyabilmeniz, Dünyanın Neresinde Olursa Olsun Her Haksızlığı Kendinize Karşı Yapılmış Gibi Hissetme Kaabiliyetinizi. Bu Bir Devrimcinin En Önemli Özelliğidir.

Ne Kadar Farklı Olursa Olsun; Sana Ait Olmayana Tenezzül Etme, Ve Ne Kadar Basit Olursa Olsun Senin Olandan Asla Vazgeçme.

Hayatta Daima Gerçekleri Savun! Takdir Eden Olmasa Bile, Vicdanına Hesap Vermekten Kurtulursun.

Bedeni ölmüş olabilir aam ya savunduğu fikirlerini öldürebilmişler mi?

Bazi insanlar benim dusuncemi kitliyor ya da dusunce patlamasi yasatiyor, birseyler yazamiyorum bazen onlara dair. Che de bunlardan birisi. O kadar cok dusunce uyandiriyorki bir anda icinden birisini yazsan onca diger seyleri yazamayacaksin. Ne bileyim aklima farkli cografyalarda onun bayragini halen tasiyanlar da geliyor ve umutlarinda yasatanlar ayni zamanda sistemin bile Che'yi bir meta haline getirdigi cogu yønden icini bosalttigi. Genc yasinda asilanlar da geliyor aklima Filistin'deki ciplak ayakli cocuklar da. Sonrasinda ideolojisine dair tartismalar hem Che ile ayni gørusu savunanlar icerisinde hem de ona karsi olanlar icerisinde.

sende düşünce olarak benziyosun nihat'a.. senin varmı bi bağın?

Bu arada saygıyla anıyoruz Che'yi.. Düşüncesini daima yaşatacağıma söz verdim.. Benimle mezara kadar gidecek..
evet bizim aşiretden şimdi ipden adresini buldurucam ve tüm aşireti toplayıp kapına dayanıcam senin

te allahım

burası senin politika devrim forumun felan zannettin heralde

Arkadaşlar birbirlerimizin yorumlarına laf atmadan konuşsak daha güzel değil mi? :)

Hey gidi Ernesto reis. Toprağın bol olsun hacı. Ne derler at ölür meydan kalır, yiğit ölür şan kalır.

Konuyu görünce Mutlu açmıştır zannettim ama Orkun açmış ;)

Büyük adam, büyük insan. Dünyada gittikçe azalan adamlardan. Bir lider, bir efsane ,bir devlet.

Üst Alt