Cimbom Tezahüratının Kısa Tarihi | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Arkadaslar,
Belki bilginiz vardır bu konuda, ama ben yakın tarihte o meşhur tezahüratimizin geçmişine denk geldim ve burada sizinle paylaşmak istedim. Alttaki yazi alıntıdır.

Cimbom' tezahüratının tarihi Galataray Lisesi öğrencisi ve aynı zamanda futbolcusu olan Sabit Cinol'a kadar uzanıyor. Cinol, 1920 yılında Servette şehrinin futbol takımında kariyerine başlamıştı.

"RE RE RE RA RA RA G.SARAY G.SARAY CİM BOM BOM"

"CİMBOM"'u doğuracak tezehüratın da ilk adımı burada atılıyor aslında. 1924 yılından itibaren, yepyeni bir sloganla;"RE RE RE RA RA RA GALATASARAY GALATASARAY CİM BOM BOM" şeklinde bağıran binlerce Galatasaraylı, takımı coşturmaya başlıyor. Bu sloganı da Türkiye'ye getiren Sabit Cinol’du. Cinol, eğitim için gittiği İsviçre'de aynı zamanda futbol oynuyordu. Futbolcusu olduğu Servette kulubünün sloganından esinlenmişti. Bu sloganı Galatasaray'a uyarlamak istedi ve 95 yıllık bu tarihi slogan bugün Galatasaray ile aynı anlamı taşıyor.

YURT DIŞINDA OYNAYAN İLK TÜRK FUTBOLCU

Galatasaray eski futbolcusu olan Sabit Cinol, babasının arzusuyla takımdan ayrıldı ve eğitim için İsviçre’ye gitti. Futbolu o kadar çok seviyordu ki İsviçre’de de futboldan uzak kalamadı. İsviçre’nin Servette kulübüne yazıldı ve bir süre sonra da takımda oynamaya başladı. Bu arada belirtmeden geçmeyelim, Sabit Cinol lisanslı olarak yurt dışında futbol oynayan ilk Türk futbolcuydu.

"JİM BUM BUM JİM BUM BUM"

Cinol’un oynadığı Servette takımının santraforu, Jim isimli bir İngiliz'di. Servette taraftarları maçlarda Jim’in daha hırslı oynaması ve daha fazla çaba göstermesi için “Jim bum bum Jim bum bum” diye tezahürat yapıyorlardı.

Sabit Cinol, 1924’te tekrar Türkiye’ye döndüğünde Galatasaray’da oynamaya başladı. Geldiğinde Galatasaray Lisesi’ndeki kardeşlerine İsviçre’de Jim için yapılan bu tezahürattan bahsetti. Onlar da bu tezahüratı Galatasaray’a uyarladılar ve hepimizin bildiği “re re re re ra ra ra Galatasaray Galatasaray Cimbombom” sloganı meydana geldi.

Şu an Galatasaray'la özdeşleşen bu tezahürat aynı zamanda Türkiye’de bir spor kulübünün kullandığı en eski tezahürat olarak da biliniyor. İsviçre Jim’i çoktan unutmuş olabilir ama onun ismi Galatasaray taraftarı sayesinde hala anılıyor...

Kaynak: Aybüke Sengir

ll_9442.jpgll_9442.jpg

Baya saçma olduğunu itiraf etmeliyim, açıklamanın değil olayın kendisi saçma ve absürt bu zamana kadar gelip sembolleşmesi cidden ilginç. Ne altyapı var ne üst yapı dümdük taklit.

Takımı en fazla ateşleyen tezahüratlardan biridir.

Maç kötü gittiğinde , takım haksızlığa uğradığında taraftar silkelenip takımı ayağa kaldırmak için hep bir ağızdan bağırmaya başlar re re re ra ra ra diye.

Bu takıma da bir mesajdır , kendinize gelin diye, çoğunlukla da etkili olur

Baya saçma olduğunu itiraf etmeliyim, açıklamanın değil olayın kendisi saçma ve absürt bu zamana kadar gelip sembolleşmesi cidden ilginç. Ne altyapı var ne üst yapı dümdük taklit.

Maalesef ulke olarak biraz hazirciyiz sanki. Aklima bizim 'çıldırın' marşıda geldi. Onuda Arjantinin River Plate takiminindan alip duzenlemisiz.

Orjinali Sos Cagon diye biliniyor. Enfes bir mars. Sozlerini anlamasamda insani etkiliyor. Duymayanlara youtubetan aramalarını tavsiye ederim

Üst Alt