Damien Comolli Kimdir?

Keramettin TANRIVERDİ

Genel Koordinatör
Yönetici
Administrator
Herkes Andy Carroll ile anınca adamın geri kalan kariyerini de ortaya koyalım dedim.

"13 Aralık 1972 doğumlu olan Damien Comolli, kariyeri boyunca antrenörlük, gözlemcilik ve futbol direktörlüğü gibi görevler üstlendi ve Monaco, St. Etienne, Arsenal, Tottenham ve Liverpool gibi önemli kulüplerde çalıştı.

1996 yılında Arsenal'da yedi yıl boyunca gözlemci olarak görev yapan Comolli; Kolo Toure, Emmanuel Eboue ve Gael Clichy gibi isimleri keşfetti. 2004 - 2005 yılları arasında ise St. Etienne'de futbol direktörlüğü yapan Comolli'nin döneminde Fransız ekibi ligi 6. sırada tamamladı ve Fransa Kupası'nda da yarı final oynadı.

2005 - 2008 yılları arasında ise Tottenham'da futbol direktörlüğü görevini üstlenen Comolli, burada da Gareth Bale, Luka Modric, Vedran Corluka, Dimitar Berbatov, Alan Hutton, Kevin-Prince Boateng, Giovani dos Santos ve Younes Kaboul gibi dönemin önemli oyuncularını takıma kazandırdı.

2010'da ise Liverpool'da futbol direktörlüğü görevine getirilen Comolli; Luis Suarez, Andy Carroll, Charlie Adam, Jordan Henderson, Jose Enrique gibi oyuncuları takıma kazandırdı. Comolli, 2012'de kulüpteki görevinden ayrılırken, bu kararını ailevi sebepler nedeniyle aldığını söyledi. Ancak İngiliz medyasında yer alan haberler, kendi önderliğinde yapılan transferlerdeki başarısızlık nedeniyle Comolli ile yolların ayrıldığı yönündeydi."

Keramettin TANRIVERDİ

Genel Koordinatör
Yönetici
Administrator
Haber doğruysa Andy Carroll dışında başarısız işi yok gibi.

Burada garip olan 24 yaşında Arsenal'de scoutluk mu yaptı bu adam

Mehmet Çelik

Şef Gümüş Kıvrım
Yav hep bilinen isimleri almış işte. Amma abarttınız. Bende City altyapısında Phill Foden diye bir çocuk keşfettim, alalım hemen

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mustafa Kaya

Doktor değilim ama hastam çok
GalataSarayı Efendileri
Yav hep bilinen isimleri almış işte. Amma abarttınız. Bende City altyapısında Phill Foden diye bir çocuk keşfettim, alalım hemen

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
O isimler zaten patlardı; Comolli'lik bir durum yok mu demek istiyorsunuz?

Mehmet Çelik

Şef Gümüş Kıvrım
O isimler zaten patlardı; Comolli'lik bir durum yok mu demek istiyorsunuz?
Yazılan çoğu isim önceden bilinen ve istenen isimlerdi. Birkaç istisna hariç. Scoutluk başarısı gerektiren bir durum yoktu yani. En komiği de Suarez’i yazmaları. Sağır sultan Suarez’i biliyordu Ajax’tayken.

Keramettin TANRIVERDİ

Genel Koordinatör
Yönetici
Administrator
Yazılan çoğu isim önceden bilinen ve istenen isimlerdi. Birkaç istisna hariç. Scoutluk başarısı gerektiren bir durum yoktu yani. En komiği de Suarez’i yazmaları. Sağır sultan Suarez’i biliyordu Ajax’tayken.
Yanlış bakıyorsun yalnız bu çok mantıksız bir bakış açısı.

Suarez'e o dönem klasik Hollanda şişirmesi yakıştırmaları çokça yapılıyordu.

Transfer işinde yüzde 80 başarı sağlamak başarıdır, her kulüp de kendi imkanları ve tarzına göre bir yapıya bürünür.

Onat Can Sağıroğlu

Moderator
Yönetici
Moderatör
Görev aldığı kulüpler St. Etienne harici geniş imkanları olan kulüpler. Fener'in mevcut haliyle kadro planlaması yapmak da zor. FFP anlaşması için makyajlama yapsalar bile zor. Ben bu adama da Ali Koç'a da bu kadar sabredeceklerini düşünmüyorum. 3 sene sonunda bir şampiyonluk gelmesin, tefe koyarlar bunları.

Melih Peker

Baba Gündüz
Sprotif direktörlük çok gereksiz bir sistem bence , hele bizim kulüplerde.

olması gereken kulübe herşeyi ile hakim fatih hoca gibi dominant bir teknik adam getirip karar verme aşamasında yetkileri ona bağlamak ama transfer işini bir ekip olayı haline getirmek.

bunun için mesela Aurélio Pereira gibi bir şef scout getirip tüm transferlerin planlamasını ona yaptırıp teknik ekibin ihtiyacına göre isimler sunması ve sonra maliyete göre transfer yapılmasıdır.

Zaten bu derece ünlü scoutların portföyü kadar çevresi ve temasları da bir hayli kuvvetlidir.

Sportif direktörün ne kadar iyi olursa olsun scouting portföyün dar ise o adamın eline bakar durursun.

Keramettin TANRIVERDİ

Genel Koordinatör
Yönetici
Administrator
Sprotif direktörlük çok gereksiz bir sistem bence , hele bizim kulüplerde.

olması gereken kulübe herşeyi ile hakim fatih hoca gibi dominant bir teknik adam getirip karar verme aşamasında yetkileri ona bağlamak ama transfer işini bir ekip olayı haline getirmek.

bunun için mesela Aurélio Pereira gibi bir şef scout getirip tüm transferlerin planlamasını ona yaptırıp teknik ekibin ihtiyacına göre isimler sunması ve sonra maliyete göre transfer yapılmasıdır.

Zaten bu derece ünlü scoutların portföyü kadar çevresi ve temasları da bir hayli kuvvetlidir.

Sportif direktörün ne kadar iyi olursa olsun scouting portföyün dar ise o adamın eline bakar durursun.
Sportif direktöre verilen yetkilere bağlı ama o durum.

Örneğin Wenger, scout ekibi de dahil olmak üzere her tarafı yönetiyordu.

Diğer tarafta ise Bayern'de hoca yetkileri hep kısıtlı oluyor.

Şef scoutlu bir sistem Fenerde hiç işlemezdi. Terim gibi birini bulamazlar.

Emrah Yıldırım

Moderasyon Kurulu Koordinatörü
Yönetici
Administrator
Başarısız birisi diyemeyiz başarılı oyuncular çıkartmış. Ama fenerde tutacağını düşünmüyorum ben çok sürmeyecektir gönderilmesi.

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Emrah Yıldırım

Moderasyon Kurulu Koordinatörü
Yönetici
Administrator
Stoch tarzı açıklamalar yaptı biraz stoch vol2 hayırlı olsun.

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi