Derwall Gibi Devrimci Hoca Şart! - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Derwall Gibi Devrimci Hoca Şart!

Ne yazıkki biz taraftardada suç var diyelim şimdi terim gitti dedimiz tarzda devrimci bir hoca geldi iki üç hafta üst üste kötü sonuç geldinde hemen imparator fatih terim diye bagırmaya başlıcaz bunun olması için terimin tamamen ferguson gibi emekli olması lazım
Aynen öyle. Tudorla yasadik iste, tudorun takimi 2 senedir sampiyon oluyor adamin üstüne cokmeseler (terim bile dışarıdan çöktü) yine 2 şampiyonluk alirdik ve ustune kadro saglam sekilde yenilenirdi böyle değil.

Eğer taraftar TD'nin doğru iş yaptığına inanırsa sabreder. Gelecekten umudu olursa sabreder. Ama FT gibi günü kurtarmaya oynayıp kulübün altından kalkamayacağı mali yüklerin altına sokarsa onun kredisi olmaz. Zibilyon tane hatalı transfer yaparsan onun tekrarı olmaz.

Derwall, Feldkamp gibi düşük maliyetle başarılı olabilecek sistem hocaları olursa sabretmeye değer. Ama Terim'in nesine sabredilecek Allah aşkına, bir söyleyin. Neyi doğru yapıyor, ne umut veriyor da sabredilsin? Baştan sona fail adam. Hiç aklı başında adam Selçuk'u oynatır mı? Hiç aklı başında adam 30+'lük bu kadar durgun bir takım kurar mı? Çatne devesine 13m verdirir mi? Çatne ne lan? Senelerdir kornerden gol atamıyor takımın. 100km koşuyu geçemiyor. Deveye boynun niye eğri diye sormuşlar, nerem doğru ki demiş. Neresi doğru bu Terim'in? Nesinden umutlanalım da sabredelim? Gerçi etmesek ne olacak sanki? Galatasaray kulübünün sahibi gibi adam. Hala yok heykeli dikilmeliymiş stadın önüne diye konuşuluyor. Kulübü üstüne yapmışsınız, heykeli olsa nolur, olmasa nolur?

Derwall demissiniz biraz anlatayim

Avrupa’da baska bir futbol oynanirken Turkiye’de oynanan futbol bunun cok gerisindeydi

Avrupa’da takimlar belirli bir sistem dahilinde oynarken bizde cagdisi bir futbol vardi
1-2 oyuncunun bireysel yetenekleri takimi basarili ya da basarisiz yapiyordu

Galatasaray yonetimi modern futbolu oynatacak degil evvela ogretecek bir hoca bulup Galatasaray’da bunu uygulamaya karar verdi. Alp Yalman ve Faruk Suren Almanya’ya gidip Derwall’le anlasti

Derwall geldigi ilk yil basarisiz oldu.

Bunda en onemli faktor, modern futbolu daha once hic oynamamis oyunculara ogretmeye ve oynatmaya calisiyordu

Tesislerin yetersizligi de ayri bir konudur, mesela o donem antrenman sahalari hala toprak sahaydi

Ama asil faktor, uygun olmayan birkac oyuncunun yanisira bu yeni sisteme ve oyuna direnc gosterenler de cogunluktaydi

2. senesinde biraz da gurbetci takviyesiyle, diger oyuncularin alismaya uyum saglamaya baslamasi ve direnc gosterenlerin ayiklanmasiyla iyi futbol oynayan bir takim ortaya cikti

Ama ne var ki namaglup olmasina ragmen yine sampiyon olamadi, ligi 2. bitirdi

Kolay kolay yenilmeyen ve rakiplerinden farkli modern futbol oynayan bir takim vardi artik sahada

Ama ilk 2 senesinde sampiyon olamamisti

14 senedir sampiyon olamayan bir camia vardi ve yonetimin ustunde muthis bir baski vardi

Yonetim gondermeye karar vermisken Özal Galatasaray yonetimini arayip, ulke tanitimina buyuk yarari oldugunu ve Derwall’e 1 sene daha sans verilmesini istedi

Yonetimin modern futbola karar vermesi ve Derwall’i getirmesi bir donum noktasiysa, bu da 2. donum noktasiydi

Ve 3. senesinde artik taslar yerine oturmustu Derwall’in takimi sampiyon oldu

14 yil sonra gelen sampiyonlugu kazandigi gibi sonraki sene de takim sampiyon oldu

Danisman olarak kenara cekilip yetistirdigi yardimcisi Denizli’nin de onunu acti

Takip eden 14-15 sene boyunca da lige ambargo koyan ve avrupadaki basarilarin onunu acan bir donusumu baslatti

Bu uzun donem basari, dogru vizyon, dogru insanlar ve sabirla ortaya cikti

Sahsi fikrim, bu donusum uefa kupasinin kazanilmasiyla noktalandi

O donemde yeni bir donusumun temelleri atilmasi gerekirken, avrupa futbolunda maddi farkin buyumeye baslamasina karsin basarinin paraya cevrilememesi, para kazandirmadan cekip giden birkac oyuncu ve hocanin da avrupada takim calistirma arzusuyla noktalanmis oldu

Bundan sonra benzer bir donusum firsatinin 2 kere daha geldigini ama sabredilmedigi icin degerlendirilemedigini dusunuyorum

Biri Mancini donemidir, bence yazik edilmistir

Digeri ise Tudor’un kurdugu takim ve oynattigi futboldur

Eger birkac hafta daha sabredilseydi, ilk senesinden sampiyonlugu gorecegi gibi, yine avrupaya kafa tutabilecek bir donusumun temelleri atiliyordu

Ama milli takimdan kovulacagi belli olan hocamiza yer acilmasi icin kamuoyu, basin ve tribunler ayarlanip apar topar gonderildi

Yazik edildi

Son düzenleme:
Olayın yaşla tek ilgisi dediğin açlık, tokluk duygusu olabilir. Yoksa Terim'in sıkıntısı yaşı değil, hakikaten azıcık ezber oyununu bozunca taktik bilmiyor adam. Bir devre içinde 4-2-3-1, 4-4-2, 4-3-3, 3-5-2 oynatıp hepsinde başarısız olmak nedir yav? 3 yıldır pas takımı kuramadı, pres takımı kuramadı, kontra yapamaz, pozisyona giremez ama 2 şampiyonluğu var, inanılmaz bir şey. Bize genci-yaşlısını geçtim önce iç saha-dış saha istikrarlı, bilinçli top oynatacak teknik adam lazım. 2000'lerdeki efsane resmen 2020'lerin başında vuku buluyor ve şu an bu adam hakikaten gaz vermekten başka hiçbir şey yapmıyor takıma. Haftada yarım saat oyunculara bağırsın diye yılda 3 milyon para veriyoruz adama, komik yani.

Yaşla ilgisi şu şekilde var.. Bir tane elit takım yok ki artık dedeleri kulüp takımlarında barındıran..
Taktik teknik , futbolcu bilgisi, yaptığı transferler falan oldum olası rezalet.. Sadece tarihin en şanslı hocalarından biridir kendisi..

Yaşla ilgisi şu şekilde var.. Bir tane elit takım yok ki artık dedeleri kulüp takımlarında barındıran..
Taktik teknik , futbolcu bilgisi, yaptığı transferler falan oldum olası rezalet.. Sadece tarihin en şanslı hocalarından biridir kendisi..

Yani örneği söylenmiş de Heynckes 40 yıldır futbolun içinde hala başarılıydı adam. Guardiola'nın Bayern'le başaramadığını daha vasat kadroyla yaptı. Yaşlı takımlar da var, yaşlı hocalar da. Oynatmayı hedeflediği oyun da uzak değil, Şenol Güneş yakın bir oyuncu profiliyle 3 yıl önce ŞL seviyesinde yapıyordu bunu. Şanslı olduğunu da sanmıyorum çünkü medyayı, taraftarı bu kadar iyi idare eden spor adamı görmedim ben. Sporu bırakıp siyasete atılsa en az bu kadar başarılı olurmuş. Esas sıkıntısı bu 4. gelişinde hayatında hiç denemediği bir oyun tarzına geçiş yaptı. Oyunda hiç de başarılı olamamasına rağmen yukarıda bahsettiğim Türkiye'de rakipsiz özellikleri sayesinde 2 şampiyonluk aldı. Ama 2 yanlış transfer, 2 sakatlık derken iş motivasyonla, insan yönetimiyle idare edilemez bir hal aldı. Taktisyenliğindeki yoksunluk iyice su yüzüne çıktı, halbuki 2 yıldır Türkiye Ligi'ni 3 puan sistemli zamanların en düşük skorlarıyla kazanırken de bu açık ortadaydı. Her sene başı kendi ezber oyununu oturtmak varken oynatamayacağı pas oyununda ısrar etti. En nihayetinde de kendisiyle özdeşleşmiş 4-4-2'siyle bile vuruluyor artık.

En iyi zamanında bile Avrupa için ortalama bir taktisyendi, bugün itibariyle Türkiye Ligi'nde bile sırıtır hale geldi. Hala kaosla, gazla bir şeyler halletmeye çalışıyor ama mızrak çuvala sığmıyor. Sakatlıklardan bağımsız, bir yarım sezonda 4 farklı formasyon denemesi bile nasıl bir haliyet-i ruhiye içinde olduğunun ispatı. Avrupa'da elek, Türkiye'de deplasmanda elek, iç sahada bile eskisi gibi dominant değil. Ben söylüyorum 2002-03'te Lucescu gibi ciddi bir taktisyene karşı yarışan kötü Galatasaray kadrosu bile bugünkü takımı hallaç pamuğu gibi atardı. Bize değişim şart ve yaşından bağımsız olarak bu takıma yeniden büyük takım, büyük kulüp hüviyetini kazandıracak hoca şart. Ama ne yazık ki Fatih hoca yanındaki işe yaramazları değiştirecek kadar bile kendinden fedakarlık yapmıyor. Bu şartlarda kendisinden bir iyi niyet beklemek de çok zor oluyor.

Yani örneği söylenmiş de Heynckes 40 yıldır futbolun içinde hala başarılıydı adam. Guardiola'nın Bayern'le başaramadığını daha vasat kadroyla yaptı. Yaşlı takımlar da var, yaşlı hocalar da. Oynatmayı hedeflediği oyun da uzak değil, Şenol Güneş yakın bir oyuncu profiliyle 3 yıl önce ŞL seviyesinde yapıyordu bunu. Şanslı olduğunu da sanmıyorum çünkü medyayı, taraftarı bu kadar iyi idare eden spor adamı görmedim ben. Sporu bırakıp siyasete atılsa en az bu kadar başarılı olurmuş. Esas sıkıntısı bu 4. gelişinde hayatında hiç denemediği bir oyun tarzına geçiş yaptı. Oyunda hiç de başarılı olamamasına rağmen yukarıda bahsettiğim Türkiye'de rakipsiz özellikleri sayesinde 2 şampiyonluk aldı. Ama 2 yanlış transfer, 2 sakatlık derken iş motivasyonla, insan yönetimiyle idare edilemez bir hal aldı. Taktisyenliğindeki yoksunluk iyice su yüzüne çıktı, halbuki 2 yıldır Türkiye Ligi'ni 3 puan sistemli zamanların en düşük skorlarıyla kazanırken de bu açık ortadaydı. Her sene başı kendi ezber oyununu oturtmak varken oynatamayacağı pas oyununda ısrar etti. En nihayetinde de kendisiyle özdeşleşmiş 4-4-2'siyle bile vuruluyor artık.

En iyi zamanında bile Avrupa için ortalama bir taktisyendi, bugün itibariyle Türkiye Ligi'nde bile sırıtır hale geldi. Hala kaosla, gazla bir şeyler halletmeye çalışıyor ama mızrak çuvala sığmıyor. Sakatlıklardan bağımsız, bir yarım sezonda 4 farklı formasyon denemesi bile nasıl bir haliyet-i ruhiye içinde olduğunun ispatı. Avrupa'da elek, Türkiye'de deplasmanda elek, iç sahada bile eskisi gibi dominant değil. Ben söylüyorum 2002-03'te Lucescu gibi ciddi bir taktisyene karşı yarışan kötü Galatasaray kadrosu bile bugünkü takımı hallaç pamuğu gibi atardı. Bize değişim şart ve yaşından bağımsız olarak bu takıma yeniden büyük takım, büyük kulüp hüviyetini kazandıracak hoca şart. Ama ne yazık ki Fatih hoca yanındaki işe yaramazları değiştirecek kadar bile kendinden fedakarlık yapmıyor. Bu şartlarda kendisinden bir iyi niyet beklemek de çok zor oluyor.

Heynckes'in Bayern'i 2007 den sonraki Barça'dan sonra en oturmuş takımdır ta ki son birkaç yıla kadar.. Adam Cl'yi kazandıktan sonra real madrid'ten gelen teklife bu yaştan sonra ne işim var orada diyen adam... Ama bizim insanımızdan böyle şeyler duyamazsın.. Ya 2 sene önce sen Mustafa Denizli'yi getirdin bu takımın başına... Böyle bir zihniyet var mı ? Akıl mantık işi değil.. 80'lı 90'lı yıllarda değiliz.. ''senin kulağını çekerim'' dediğin bir nesil de yok artık.. Gazla, ikazla falan seni dinleyecek bir oyuncu topluluğu da yok.. Ben diyorum ki ; bazı şeyleri kabullenmek lazım.. Senin modan geçti, zaten başarılarını çok iyi bir jenerasyona ve futbol şanslarına( özellikle milli takım bazında) borçlusun..Git yönetici ol, torun sev, Afrika'da bir milli takımın teknik direktörü falan ol.. Yeter..

Bugun hocaya cok sovdum bu sezon asiri kotu bu saatten sonrada artik eskisi gibi olamaz ama Fatih Terimden sonra baya bi bos gececekmisiz gibi duruyor

Önce Ünal Baskan gibi bir baskan lazim. Ftoru idmandan tepikleyebilecek 50 okka toshackli bir baskan, şimdiki gibi Ftorun karşısında önünü ilikleyen sünepe bir baskan degil. Değişim en tepeden başlayıp asagiya inmeli.
Aklıma Dursun'un hoca karşısında kem küm edişi geldi.
Hoca hemen başkan biraz heyecanlı galiba diye korumaya çalıştı.
Patron sensin ne kem küm ediyorsun.

Kukla ikiside bu konuda.
Git bir çıkarma yap floryaya bir rapor iste.

Gscimbom mobil

İşte sizin gibi biatçı taraftar yüzünden bu haldeyiz zaten. 5-6 maçtır kötü değiliz 2 sezondur kötüyüz. En son hangi maçta iyi oynadık desem geçtiğimiz seneleri araştırırsın. Geldiğinden beri leş gibi oynayan, ne yaptığını bilmeyen bir takım görüyoruz. Bu sene şampiyon olsak ne olacak? Seneye Avrupa'da yine 1 puan almayı başarı sayarız.
Yahu bos bos konusmayin sizin elinize klop morinho versek 6 ayda harcarsiniz Tudor harika futbol oynatiyordu noldu iyi futbol oynayan takim yok cunku oyuncular hic bir takimda parasini alamiyor turkiyede hic bir takim anadoluda duzenli odeme yapanlar haric iyi futbol oynayamaz once yonetimin para odesin sonra hocana laf et 5 aydir tek kurus para odenmemis futbolcu oynar bekle

Üst Alt