Detroit: Become Human | Quantic Dream - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Last of Us’dan sonra buna geçmeyi düşünüyorum. Oynayanlardan yorum alayım, nasıl oyun?

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

benim gibi artık gürültü patırtıyı kafası kaldırmayacak kişiler için, çayını kahvesini yanına alıp tek elle oynayabileceği muazzam bir interaktif hikaye.

sinemayla haşır neşir olan herkesin oldukça beğeneceğini düşünüyorum çünkü oldukça güçlü bir senaryoya sahip. özellikle telltale games'in çıkardığı the walking dead serisinden sonra bu tip quick time event yöntemi kullanan oyunlara ilgi duymaya başladım.

mesela, bence gelmiş geçmiş en iyi oyun olan witcher 3 rpg-hikaye tabanlı olsa da, içerisindeki detaylar (skill path, item set, stats, gwent vsvs.) için kafa yormak gerekiyor. iş güç araya girince de bu detaylara kafa verip bir oyuna başlamak zor oluyor. işte bu oyunun böyle bir sorunu yok, sadece qte yöntemi kullanarak oyunun başından sonuna kadar gerekli aksiyonu yeterli düzeyde veriyor.

quantic dream'in diğer oyunlarını oynamadım ama the last of us, telltale the walking dead, life is strange oyunları içinde, detroit become humana rakip olabilecek sadece the walking dead 1. sezonu görebiliyorum. burda da grafikleriyle dbh öne çıkıyor.

ben yaklaşık 3 günde bitirdim. 10-15 saat arası bir oynanışa sahip. 3 karakterin hikayesini oynadığımız için totalde 10'dan fazla sona ulaşılması mümkün diye düşünüyorum. bu tip mekanik gerektirmeyen hikaye bazlı oyunlarda ambiansı çok iyi vermek gerekiyor. become human soundtrackleriyle bu işi arşa çıkarmış.

ilerde bu tip oyunların sayısı arttıkça müzik, sinema, edebiyat gibi oyunların da bir sanat eseri sayılacağından şüphem yok. become human kesinlikle herkesin oynaması gereken bir oyun.

Epic Games Store'da ilk ön siparişe açıldığı saatlerde 20₺ gibi komik bir fiyata satılmıştı. Bir daha da o fiyata yaklaşmadı galiba 😄

Firmanın ilk oyunu buydu sanırım.

images (9).jpeg

Hem katil hem de polisleri oynadığımız bir oyun. Katil olarak kanıtları yok etmeye çalışırken polis partına geldiğimizde diğer karakteri yakalamaya çalışıyorduk. Ikisini de belli bir seviyede yapmak durumunda kalıyorsunuz eğer bilerek faillerseniz yakalanmayayım vs diye polis karakteriniz moral olarak çöküp kafayı yiyebiliyordu zira. Tanıklardan birisinin beyanları doğrultusunda robot resim çizerken ibrahim tatlıses'i yapmıştım mesela ya da sağa sola iki bakınıp kanıt yok diyebiliyorsunuz ona göre senaryo değişiyor.

Zaten sonradan baya metafizik öğeler devreye giriyor ama oynanışı, hikaye anlatımı falan o döneme göre çok farklıydı ve hafızaya atmıştım Quantic dream ı. Sonradan heavy rain, beyond two souls falan yardırdılar zaten. Ne çıkarsalar oynarım.

Bir tane engelli ressam vardı, onun hayırsız oğlu ondan para çalıyordu. Bir tane psikopat baba vardı, kızına şiddet uyguluyordu. Son olarak sarhoş bir polis memuru. Bir tane elle tutulur insan yok oyunda. Androidler de maşallah melek gibi. İşte bunlar hep algı operasyonu arkadaşlar.

Üst Alt