Dev Kara Deliğin İlk Kez Fotoğrafı Çekildi - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Dev Kara Deliğin İlk Kez Fotoğrafı Çekildi

Radyo dalgası kara deliğin içinden nasıl kaçıyor muş ? Evrende bilinen en hızlı şey ışık hızı bile kaçamaz iken ?
fotoğrafta simsiyah görünen merkez bu anlamda hiçliği temsil etmektedir demiş zaten.

Kaçan eden yok yani.

Görüntünün alındığı teleskopların çalışma prensibi de elektromanyetik tayfın radyo bölgesindeki dalgaları yakalayıp kuvvetlendirerek bir görüntü oluşturmak olduğu için hiçte mantıksız değil bence.

Bence diyemeyiz. Zira içinden bir şeyin kaçamadığı bir alandan bahsediyoruz. Normal fizik yasaları ile kara deliğin içini göremeyiz. Fizik yasalarına ters, entropiye terstir.
Levent, ben bu karadeliğe nereden bakarsam bakayım ortasında siyah boşluk olan alevli bir hale mi göreceğim(tabi uzaklığa bağlı olarak renkler değişecek, daha belirgin olması için bu karadeliğe referans olarak soruyorum)

Şöyle anlatayım, karadeliğin diğer tarafında, bizimle aynı uzaklıkta ve etkileşim düzleminde bulunan bir kişi, bizim şu anda gördüklerimizi mi görecek?

Levent, ben bu karadeliğe nereden bakarsam bakayım ortasında siyah boşluk olan alevli bir hale mi göreceğim(tabi uzaklığa bağlı olarak renkler değişecek, daha belirgin olması için bu karadeliğe referans olarak soruyorum)

Şöyle anlatayım, karadeliğin diğer tarafında, bizimle aynı uzaklıkta ve etkileşim düzleminde bulunan bir kişi, bizim şu anda gördüklerimizi mi görecek?
Kara delik teorisinde bir küre şeklinde tasvir edilmiştir. Etrafında alev görülmesinin sebebi maddeyi uzay-zaman denkleminden yok etmesi sebebi iledir. Yani muhtemelen güneş gibi yıldız yutması sebebi ile öyle görünüyor. Yoksa direk her Kara delik alevli bir siyah top demek doğru değildir.
Uzay-Zaman-Boyut düzleminde arka ön alt üst sağ sol gibi terimler olmayacağı için görüşümüz değişmez. Örnek olarak verirsek ortada bir küre var. Sen bir tarafından baktığında orayı, ben diğer tarafından baktığımda burayı göreceğim. Tabii gerçek kara delik küre de olmayabilir. Teori üzerinden varsayım yapıyorum.

Karadelik etrafına muazzam derecede radyasyon yayıyor, bu ışık süzmesi de aslında biriken radyasyon, yani tıpkı samanyolu galaksisinin ortasındaki ışık diye gördüğümüz şeyin aslında radyasyon olması gibi değil mi?
Bu yüzden karadeliğe yaklaştığımız takdirde aşırı radyasyon bizi öldürebilir, diyelim buna bir çözüm bulduk, eğer içine girersek atomlar arası boşluk yok denecek seviyeye inerek bizi boyut değiştirecek duruma getirebilir, mi?

F5121 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Kara delik teorisinde bir küre şeklinde tasvir edilmiştir. Etrafında alev görülmesinin sebebi maddeyi uzay-zaman denkleminden yok etmesi sebebi iledir. Yani muhtemelen güneş gibi yıldız yutması sebebi ile öyle görünüyor. Yoksa direk her Kara delik alevli bir siyah top demek doğru değildir.
Uzay-Zaman-Boyut düzleminde arka ön alt üst sağ sol gibi terimler olmayacağı için görüşümüz değişmez. Örnek olarak verirsek ortada bir küre var. Sen bir tarafından baktığında orayı, ben diğer tarafından baktığımda burayı göreceğim. Tabii gerçek kara delik küre de olmayabilir. Teori üzerinden varsayım yapıyorum.
Bende anlattığın şekilde olduğunu biliyorum, sonra solucan deliklerini ve Uzay zaman da ki bükülmeyi anlatmak için kullandıkları basit şekli bununla birleştirmeye hiç çalışmadığımı farkettim.

Bende anlattığın şekilde olduğunu biliyorum, sonra solucan deliklerini ve Uzay zaman da ki bükülmeyi anlatmak için kullandıkları basit şekli bununla birleştirmeye hiç çalışmadığımı farkettim.
Uzay-Zaman-Boyut bu üçü şu anda ki fizik yasalarını sınırlayan doneler. Bunların dışına çıkılmadığı sürece kesin bir kanıt ortaya koyamayız. Bir kara deliği çıplak gözle görmek için kara deliğin yaydığı fotonları görmek gerekiyor. Buda bir paradoksa işaret eder. Işık kaçamıyorsa, nasıl foton yayacak yada tespit yapacağız. Mesela Kara maddeyi göremiyoruz. Ama varlığı hususunda teoriler üretiyoruz.

Karadelik etrafına muazzam derecede radyasyon yayıyor, bu ışık süzmesi de aslında biriken radyasyon, yani tıpkı samanyolu galaksisinin ortasındaki ışık diye gördüğümüz şeyin aslında radyasyon olması gibi değil mi?
Bu yüzden karadeliğe yaklaştığımız takdirde aşırı radyasyon bizi öldürebilir, diyelim buna bir çözüm bulduk, eğer içine girersek atomlar arası boşluk yok denecek seviyeye inerek bizi boyut değiştirecek duruma getirebilir, mi?

Her şeyiyle farklı bir boyuttan ziyade, yaşadığımız boyutla aynı özelliklere sahip ama zaman boyutu denklemden çıkmış bir düzende her şeyi değiştirecektir zaten.

Uzay-Zaman-Boyut bu üçü şu anda ki fizik yasalarını sınırlayan doneler. Bunların dışına çıkılmadığı sürece kesin bir kanıt ortaya koyamayız. Bir kara deliği çıplak gözle görmek için kara deliğin yaydığı fotonları görmek gerekiyor. Buda bir paradoksa işaret eder. Işık kaçamıyorsa, nasıl foton yayacak yada tespit yapacağız. Mesela Kara maddeyi göremiyoruz. Ama varlığı hususunda teoriler üretiyoruz.
Hep gülerim buna. Her haltı keşfettik edasıyla dolanan bilim adamlarının, çocuğuyla top oynarken topun neden yere düştüğünü hala çocuğuna açıklayamayarak düştüğü ironik durum.

Kara deliğin etrafındaki ışık(madde) konusunda interstaller her ne kadar film olsada ciddi bilgiler veriyor. Bu ışık yada madde kara deliğe yaklaşan veya girmekte olan madde oluyor. Benim fikrim, Işık yada madde Kara deliğin etrafında halkalar gibi döne döne hareket ederken diğeryandan kara deliğe yaklaştıkça zamanın yavaşladığını düşünürsek, madde yada ışığın kara deliğe tam olarak girmesi belkide binlerce milyarlaca yıl süren bir süreçtir. Biz kara deliğe yaklaşsak nolurdu diyenler için şunu söyleyim. Belkide milyonlarca yıl(dünyaya göre) kara deliğin etrafında ki halka da kalırdınız, siz içeri girene kadar dünya yokolmuş bile olabilirdi ki kara deliğe azıcık yaklaşmakla bile saniyeler içinde dünyada onlarca yıl geçmiş olurdu (interstaller filminde işlenmişti). Kara deliğin yokluk olduğunu hatta içinde zamanın durmuş kadar yavaş olabildiğini düşünüyorum. Belkide kara deliğin içindeki bir saniye evrende milyarlarca yıla teksbül ediyordur.

Üst Alt