Dizi Sektöründe Dibe Çakılmamızın Sebebi Ne? - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Gülse Birsel'i severim, başarılı olmasını da isterim lakin fragmanı cidden bir b.ka benzemiyor. İzlemek lazım tabi ilk bölümü, bakalım nasip.

Abi o konuda da yazdım ama bu fragman değil! Daha çekimler devam ederken tanıtım amaçlı dizinin genel hikayesini anlatmak için çekilen bir bölüm. Bu sahnelerin çoğu dizide olmayacak bile. Kaldı ki fragmanlar artık belirleyici değil.

Avrupa Yakası'nın iyi bir dizi olduğu konusunda hepimiz fikir birliğine varırız. Peki o dizi 5. bölümdeyken yayından kaldırılmak istenirken Gülse Birsel'in bana 13. bölüme kadar şans verin dediğini biliyor muydunuz? İlk bölümler çok tehlikeli. Hele sosyal medya linci varken.

Abi o konuda da yazdım ama bu fragman değil! Daha çekimler devam ederken tanıtım amaçlı dizinin genel hikayesini anlatmak için çekilen bir bölüm. Bu sahnelerin çoğu dizide olmayacak bile. Kaldı ki fragmanlar artık belirleyici değil.

Avrupa Yakası'nın iyi bir dizi olduğu konusunda hepimiz fikir birliğine varırız. Peki o dizi 5. bölümdeyken yayından kaldırılmak istenirken Gülse Birsel'in bana 13. bölüme kadar şans verin dediğini biliyor muydunuz? İlk bölümler çok tehlikeli. Hele sosyal medya linci varken.

O vakit revize ediyorum, tanıtımı bir b.ka benzemiyor. :D

Yahu tamam anladım, da işte tanıtım ve konsept içimi açmadı ama tabi izlemek lazım erken yorum yapmamak lazım... Neye itiraz ediyorsun anlamadım ki :D Ne sinirli adamsın yav.

O vakit revize ediyorum, tanıtımı bir b.ka benzemiyor. :D

Yahu tamam anladım, da işte tanıtım ve konsept içimi açmadı ama tabi izlemek lazım erken yorum yapmamak lazım... Neye itiraz ediyorsun anlamadım ki :D Ne sinirli adamsın yav.

Sinirli değilim hocam. Haftanın 7 günü her gün yayınlanan bir sürü dizi var. İçlerinde izlemeye değer 2 ya da üç dizi vardır. Onlar da drama. Böyle iyi bir kalem senaryo yazmışken insan merak ediyor ve tutmasını istiyor. Daha izlemeden böyle yorumlar görünce üzülüyorüm. Bunun tek sebebi kıyas. Avrupa Yakası bitti gitti. 2009 yılında bitti. Orada kaldı. Kıyaslamayın.

Türkiye bile aynı Türkiye değil ki...

Yani şöyle bir şey var orada her tip ayrı yaratıcıydı Volkan, Şahika, Burhan, Cem, Aslı, Kubilay, Yaprak, Gaffur, Makbule, Tanrıverdi, Şesu vs her biri daha önce görmediğimiz karakterdi. Ama daha sonra yaptığı dizilerde hep aynı oyuncuları, aynı tarz karakterlerde gördük, dizi konusunda kendini yenilemesi gerektiğine inanıyorum. Bu dizide de benzer karakterler var gibi.

Yani şöyle bir şey var orada her tip ayrı yaratıcıydı Volkan, Şahika, Burhan, Cem, Aslı, Kubilay, Yaprak, Gaffur, Makbule, Tanrıverdi, Şesu vs her biri daha önce görmediğimiz karakterdi. Ama daha sonra yaptığı dizilerde hep aynı oyuncuları, aynı tarz karakterlerde gördük, dizi konusunda kendini yenilemesi gerektiğine inanıyorum. Bu dizide de benzer karakterler var gibi.

Karakterler için erken karar vermemek lazım. Hikaye ve anlatımda da yenilik görmeliyiz. Olacaktır. Yalan Dünya'da gördük. Avrupa Yakası etkisi yaratmadı ama çok başarılı bir diziydi.

starda yeni baslayacak bi dizinin videosunu gordum ona bakarsaniz anlarsiniz neden yere cakildiginin sebebini.. hadi eyw.

Söz diye bir dizi izliyorum herifler. 45 dakikadır sarılıyor 3 reklam arası girdi mevzuyu unuttum bile

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bir şeyin çok izlenmesi, onun kaliteli bir yapım olduğunu mu gösteriyor? Bu saçma sapan bi mantık bana göre.

Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz yıllardır izlediğim tek yerli dizi.
Bir de şu yeni başlayan Sen Anlat Karadeniz... İlk bölümünü beğendim. Oyunculuklar başarılı, izlerken sıkılmadım. Bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılığa güzel bir eleştiri olmuş...

Bizdeki temel 2 sorun:
1) Dizilerin süreleri... 2-2.5 saat bölüm mü olur be kardeşim. Sakız gibi uzatıp uzatıp duruyorlar. Saçma sapan sahneler, bakışmalar vs uykum geliyor izlerken.
2) Sürekli aynı temanın işlenmesi. Ya yemin ediyorum şu aşk meşk konularından dolayı artık kusasım geliyor.

Son düzenleme:
Bir şeyin çok izlenmesi, onun kaliteli bir yapım olduğunu mu gösteriyor? Bu saçma sapan bi mantık bana göre.

Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz yıllardır izlediğim tek yerli dizi.
Bir de şu yeni başlayan Sen Anlat Karadeniz... İlk bölümünü beğendim. Oyunculuklar başarılı, izlerken sıkılmadım. Bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılığa güzel bir eleştiri olmuş...

Bizdeki temel 2 sorun:
1) Dizilerin süreleri... 2-2.5 saat bölüm mü olur be kardeşim. Sakız gibi uzatıp uzatıp duruyorlar. Saçma sapan sahneler, bakışmalar vs uykum geliyor izlerken.
2) Sürekli aynı temanın işlenmesi. Ya yemin ediyorum şu aşk meşk konularından dolayı artık kusasım geliyor.

Bir dizinin/filmin çok izlenmesi gayet önemli bir kriter, diziler/filmler ticari amaçla çekiliyor doğal olarak ne kadar izlendiği önemli, çok izlenmiş olması da çok kişi tarafından beğenildiği anlamı taşıyor. Sen veya herhangi başka biri kalitesiz bulunca, kalitesiz mi oluyor ? Tabiki hayır.

Bir kere kullandığın ''kalite'' kavramı tamamen farazi... Neye göre, kime göre, hangi kritere göre kaliteli veya kaliteli değil ? Veya daha da önemlisi sen buna karar verebilecek yetkinliğe ve bilgiye sahip misin ? Uzun lafın kısası bu gibi konularda sadece sen değil, genel olarak kendi beğenisini evrensel bir kalite unsuru zannediyor insanlar, bu doğru bir şey değil.

Sonra yine çokça dillendirilen süre meselesine gelelim; şahsen ben saat 8'de tv başına oturup dizi bitene kadar yani gece 12'ye kadar oturup izlemiyorum, zaten tv izleme alışkanlığım ve kültürüm yoktur. İnternetten izlerim izleyeceksem ve genelde 2 saatlik diziyi 1-1.5 saatte bitiririm. Türkiye'de diziler uzun çünkü insanlar genel olarak aktif yaşamak nedir bilmiyor, tabi bunda maddi imkanlarda etkili olabilir neyse o ayrı konu. Sıradan bir aile genelde akşam yemeğini yedikten sonra tv karşısına kurulur ve yatana kadar tv izler, prime time denilen zaman diliminde izleyiciyi başka kanala kaptırmamak içinde 20:00-24:00 arası özet+yeni bölüm şeklinde diziyle kapatılıyor. Doğal olarak dizi süreleri de aşırı uzuyor.

Uzun olmasına rağmen alıcısı var mı ? Var. İnsanlar aksini talep ediyor mu ? Hayır... Eh ozaman söylenecek laf ta kalmıyor. İlla amerika'daki gibi 45 dakika olacak diye bir kural yok, doğrusunun o olduğunu da kimse iddia edemez. Çünkü tamamen arz-talep meselesi, doğru yanlış, iyi-kötü diye bir şey yok.

Son dönemde mesela ortalık süperkahraman dizi ve filminden geçilmiyor, bana hiç hitap etmiyor ve hiç te sevmiyorum. Lakin yapacak bir şey yok demek ki sinemaya giden yeni nesil bunu talep ediyor. Ben kalkıpta o filmlere kalitesiz veya saçma sapan diyemem... Bana hitap etmiyor diyebilirim. Aradaki bu fark önemli.

Konuyu açacak yer bulamadım buraya açayım dedim.3-4 yıldır genel anlamda çok çok sıkılmadıkça açıp dizi izleyemiyorum
Dönüp dönüp baymış-bayık konulu dizileri ısıtıp ısıtıp önümüze koymalarının sebebi ne ?
Bazı dizilerin tutmayacağı barizken yinede Yönetmen ve Üst kadro bile bile dizileri çıkardığında bir kazanım mı elde ediyor yoksa zevkleri mi o kadar?
Ve gerçekten 2-3 yakışıklı erkek 2-3 büyük gözlü güzel kızın oynadığı aşk dizileri bu kadar mı tutuyor yahu ?
Behzat Ç.
Ezel
Leyla ile Mecnun
Aşkı Memnu
ve daha niceleri daha eskiye hiç gitmiyorum bile .

Artik dizilerden neden haz almadigini anlatayim. Cunku size surekli ayni insanlari farkli rollerle farkli dizilerde izlettirdikleri icin rollerle simalar yuzler, isimler ve diziler arası beyin mıcıklaması yasiyorsun. Meksikan yemekleri gibi dusun bunu. Masanin ustune bir bakamissin, dersin vay anasini sanki bir kral ziyafeti var. binbir cesit yemek var dersin. halbuki masaya yaklastiginda bir bakmissin. masadaki yemeklerin hepsi farkli ama malzemeler hep fasulye, misir, sogan, domates ve bir cesit et.
Ustelik dizilerde oynayanlarin cogu hayatinda bir kere bile tiyatroda oynamayi birak, seyretmeye bile gitmemis sozde artistler.
Gercek artistler sokaklarda calgilariyla, yetenekleriyle garibanca dilenip sersefil bir hayat yasarken bu yeteneksiz gerizekali sozde artistlere essek yukuyle paralar ve sohret veriyoruz.
Peki ne oluyor?
Gerzeklesiyoruz.
Genlerimiz guzellesiyor. Ama sanata yonelik genlerimizi kaybediyoruz insanlik olarak.
Toplum olarak Cagatay Ulusoylarin, Kivanclarin genlerini reserve ediyoruz ama eli yuzu duzgun dogmamis esas yetenek sahibi insanlarin bir cogunu kaybediyoruz.
Niye?
Cunku sarp ve kuzey cok kool bi sekilde her cumlenin sonunda delikanli tonuyla "eyvallah!" diyor
Hani bu eyvallah sanki Turk erkeginde he-man etkisi yaratiyor nedense. "Eyvallah" delikanliyiz abi. guuuc beende arrtiiik.
Siz genc kardeslerime tavsiyem zamaninizi boyle sacma sapan turk dizileriyle harcamayin.
Adami ya depresyona iter, ya da sen niye kuzey gibi olmuyosun diye yada lan kari sen niye bana melegin sarpa oldugu kadar sadik degilsin diye evinden esinden eder.
Bundan sonra GSC old boys ahaline yok kuzey guney eysan meyşan.
izleyeni banlayin
plata o plomo man. come at me bro:cigara:

Son düzenleme:
müzik için yazsaydınız önce sövecek bir sürü isim vardı.ayrıca son yıllarda uyarlama olsa da oyuncu kadrosu ve samimiyeti en iyi dizi hayat sarkısıydı.muhteşem bi diziydi.

yeditepe istanbul,şaşıfelek cıkmazı,yedi numara bu iülkenin en iyi dizileriydi.bir dönemin kara meleği de efsanedir.

toprak sergenin oynadıgı 1997 bizim aile dizisi de fena değildir.

Bildiğim kadarı ile Balkan ve Arap ülkelerine hatta Güney Amerika ülkelerine dahi sayısız televizyon dizisi pazarlıyoruz diye biliyorum. Ha dizileri ihraç edebiliyoruz diye kaliteli olarak kabul etmek zorunda mıyız? Hayır. Çünkü gerçek anlamda kaliteli işler çıkarabiliyor olduğumuzu düşünmüyorum. Günümüzde artık 2,5 saatlik sinema filmi yok doğru düzgün ama dizilerimizin bölüm sürelerine bakıyorsun maşallah 2 saat 2,5 saat :D Hani Amerikan stayla sezonluk 10-15 bölüm ama bölüm başı 1 saat değil de dolu dolu 2,5 saat olur eyvallah o zaman anlarım ama öyle bir şey yok tabi ki. Sezon başı 50 bölüm ve arka fonda acılı bir müzik eşliğinde bölüm başı en az 1 saat boş bakışmalar :crushed:

O ihraç ediyoruz dediğimiz ülkelerde bildiğim kadarıyla toplum olarak sosyo-kültürel olarak öyle aman aman gelişmiş ülkeler falan değil. Arap ülkelerini zaten saymıyorum. Bizimkiler s.çsa izlerler öyle tahmin ediyorum. Balkan ülkeleri, Güney Amerika ülkeleri, Rusya vs... kültür olarak yakın hissettiklerinden veya ilginç geldiğinden dolayı seyrediyorlardır. Bildiğim kadarı ile bu ülkelerin de öyle aman aman bir sinema sektörü veya dizi sektörü de yok. Yani Türk dizilerine ilgi duymaları gayet normal. Hatta Macaristan mı Bulgaristan mı tam hatırlayamıyorum lakin kendi kanallarında yayınladıkları bir dizimizin final bölümünün olduğu gün resmi tatil mi ne ilan edilmişti galiba öyle bir haber vardı. Binbir Gece dizisiydi sanırım.

Bence bizim dizilerimizin en büyük sıkıntısı senaristler ve yapımcılardır. Muhteşem Yüzyıl ve Vatanım Sensin gibi dönem dizilerinden çok ümitliydim iyi de başladılar lakin sonra onlar da sıvadılar. Mesela son dönemlerden örnek olarak şu iki diziyi ele alırsak bence oyunculuk anlamında müzikler anlamında hiçbir sıkıntı yok hatta fazlası bile var lakin senaryo ve prodüksiyon sıkıntılı. Koskoca Kanuni dönemini doğru düzgün savaş sahnesi çekemeden bitirdiler öyle diyeyim. Bizim de dünya çapında bir dizimiz olur diye çok ümitlenmiştim olmadı. En gözde en büyük yapımların dahi durumu buysa zaten diğerlerini konuşmaya gerek yok.

Bir dizinin/filmin çok izlenmesi gayet önemli bir kriter, diziler/filmler ticari amaçla çekiliyor doğal olarak ne kadar izlendiği önemli, çok izlenmiş olması da çok kişi tarafından beğenildiği anlamı taşıyor. Sen veya herhangi başka biri kalitesiz bulunca, kalitesiz mi oluyor ? Tabiki hayır.

Bir kere kullandığın ''kalite'' kavramı tamamen farazi... Neye göre, kime göre, hangi kritere göre kaliteli veya kaliteli değil ? Veya daha da önemlisi sen buna karar verebilecek yetkinliğe ve bilgiye sahip misin ? Uzun lafın kısası bu gibi konularda sadece sen değil, genel olarak kendi beğenisini evrensel bir kalite unsuru zannediyor insanlar, bu doğru bir şey değil.

Sonra yine çokça dillendirilen süre meselesine gelelim; şahsen ben saat 8'de tv başına oturup dizi bitene kadar yani gece 12'ye kadar oturup izlemiyorum, zaten tv izleme alışkanlığım ve kültürüm yoktur. İnternetten izlerim izleyeceksem ve genelde 2 saatlik diziyi 1-1.5 saatte bitiririm. Türkiye'de diziler uzun çünkü insanlar genel olarak aktif yaşamak nedir bilmiyor, tabi bunda maddi imkanlarda etkili olabilir neyse o ayrı konu. Sıradan bir aile genelde akşam yemeğini yedikten sonra tv karşısına kurulur ve yatana kadar tv izler, prime time denilen zaman diliminde izleyiciyi başka kanala kaptırmamak içinde 20:00-24:00 arası özet+yeni bölüm şeklinde diziyle kapatılıyor. Doğal olarak dizi süreleri de aşırı uzuyor.

Uzun olmasına rağmen alıcısı var mı ? Var. İnsanlar aksini talep ediyor mu ? Hayır... Eh ozaman söylenecek laf ta kalmıyor. İlla amerika'daki gibi 45 dakika olacak diye bir kural yok, doğrusunun o olduğunu da kimse iddia edemez. Çünkü tamamen arz-talep meselesi, doğru yanlış, iyi-kötü diye bir şey yok.

Son dönemde mesela ortalık süperkahraman dizi ve filminden geçilmiyor, bana hiç hitap etmiyor ve hiç te sevmiyorum. Lakin yapacak bir şey yok demek ki sinemaya giden yeni nesil bunu talep ediyor. Ben kalkıpta o filmlere kalitesiz veya saçma sapan diyemem... Bana hitap etmiyor diyebilirim. Aradaki bu fark önemli.

Kıstasım yabancı ülkelerde çekilen diziler. Yıllarca belki yüzlerce yabancı diziyi izleyince; iyi ne, kötü ne yorum yapabiliyorum. Bizim ülkedeki birbirinin tamamen kopyası, berbat oyunculuğa, saçma sapan konulara sahip boktan dizilerin ne kadar izlendiği beni ilgilendirmiyor. Bir şeyin arz talepten dolayı çok izlenmesi, o boktan yapımı kaliteli kılmaz. Arz talep meselesi bambaşka bir konudur, bir yapımın niteliği ise bambaşka bir konudur. Recep İvedik de her sene bu ülkede gişe rekorları kırıyor? So what?

Son düzenleme:
Dizi sektörü yine iyi sinema sektörü daha beter bir halde Hayal mi gerçek mi,deliha,Ezgi Mola'nın filmleri,Cumali ceber, oha diyorum tarzı filmler çekiliyor ve işin kötüsü izleniyor da.

Üst Alt