Dünya Büyüklüğünde Yedi Gezegen Keşfedildi! | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Dünya Büyüklüğünde Yedi Gezegen Keşfedildi!

_94803770_916dcb2c-8c4c-4567-90d9-7a33fb8a45dd.jpg

Gökbilimciler Güneş Sistemi dışındaki bir yıldızın etrafında Dünya büyüklüğünde yedi gezegen keşfettiler.

Araştırmacılar, bütün yedi gezegende diğer özelliklerine bağlı olarak sıvı su bulunmasının imkan dahilinde olduğunu söylüyorlar.

Ancak sadece üçünde yaşama elverişli koşulların olması ihtimali var.

Bu, Dünya haricindeki bir gezegende yaşam bulmaya en yakın keşiflerden biri.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA Uzay Misyonu'ndan Thomas Zurbuchen Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada "Bu keşif, ikinci bir Dünya bulup bulamayacağımız değil, ne zaman bulacağımız sorusunu gündeme getiriyor" dedi.

Araştırma ekibinde yer alan Cambridge Üniversitesi'nden Amaury Triaud ise, "Dünya dışında bir yerlerde yaşam olup olmadığını bulmak için hayati bir adım attık" ifadelerini kullandı.

Gezegenler, Dünya'dan 40 ışık yılı uzaklıkta bulunan Trappist-1 yıldızının yörüngesinde bulunuyor.

_94803775_038064488-1.jpg

Gezegenler NASA'nın Spitzer Uzay Teleskobu aracılığıyla tespit edildi.

Belçika'daki Liege Üniversitesi'nden Michael Gillon da, "Yıldız çok küçük ve soğuk, bu da gezegenlerin ılıman olabileceği ve sıvı su bulundurabilecekleri - hatta yüzeyde yaşamın var olabileceği anlamına geliyor" diyor.

Araştırmacılar bu gezegenlerde yaşam olup olmadığını inceleyecekler.

Gillon, kimyasal analizler yaşamın var olup olmadığını yüzde 99 oranında doğru olarak göstereceklerini söylüyor ama ekliyor:

"Oraya gitmeden emin olamayız."

"40 ışık yılı mı, ee yakınmış bu sefer" diyenler görüyorum çeşitli plartformlarda, ağızlarına yabayla vurasım geliyor.

Gidemedikten sonra neye yarar. En yakın yıldız sistemi Alpha centauri'ye bile 25000 yılda gidilebiliyor. :D Düşün oda 4.2 ışık yılı varın siz hesap edin. :D

O değilde şimdi bu gezegenlere bi teleskopla baksak bilmem kaç yıl önceki hallerini görüyoruz şuankinden yine bihaberiz. Düşünsenize çok uzaklardan dünyaya bakıyorsunuz kıtalar birleşik :D

Google'dan baktım da bir ışık yılı 9.5 trilyon km imiş. Nah gideriz.

Biz gidemeyiz de onlar gelir belki.

İsmet Özel'in dediği gibi belki de yaklaşıyor yaklaşmakta olan.

"40 ışık yılı mı, ee yakınmış bu sefer" diyenler görüyorum çeşitli plartformlarda, ağızlarına yabayla vurasım geliyor.

Nasa 40 ışık yılı derken kendinden yola çıkmıştır. Keza türkiye ve nasa arasında da 40 ışık yılı var.

Kafayı yememek mümkün değil, adamlar nelerle uğraşıyor, bizim uğraştığımız şeylere bak.

Üst Alt