Dünyaya Benzeyen Gezegen Bulundu - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Dünyaya Benzeyen Gezegen Bulundu

Cevap: Dünyaya Benzeyen Gezegen Bulundu

Sende de nedir bu kesinlik. O olmaz bu olmaz. :) Iyice salak yaptin hepsini. 600 yilda %99.9 yok oldugu sonucuna nasil vardin orasi da garip. Dunya kac milyar yildir var. 600 yil gezegenler icin cok da uzun bir sure degil.

Ne var yahu kızamazmıyım? Gidip orda koloni kuracaktım baktım uzak gidilmez, gidilsede yoktur. Kesinlik bu olay için de normal yani 600 ışık yılı hayali kuracak kadar yapıcı değilim mevcut teknolojiyle. 600 ışık yılı da bir çok gezegen için ortalama üstü bir süre, her galakside bu süreler değişiyor. Ne kadar kararlı bir galaksi olduğuna bağlı olaraktan.

Warmhole var Ertug Reis. Ki gercekten varlarsa ki var diyorlar onu stabil hale getirip genisletebilirlerse giderler. Simdilik sadece atip tutmanin serbest oldugu bir gezegen. Tabi gidip gørmek lazim suyundan icip topraginda adimlamak lazim. Fakat gene de bizim gezegenimizdir o ilk biz kesfettik :)

Selen maşallah herseyle ilgileniyorsun.

Ne var yahu kızamazmıyım? Gidip orda koloni kuracaktım baktım uzak gidilmez, gidilsede yoktur. Kesinlik bu olay için de normal yani 600 ışık yılı hayali kuracak kadar yapıcı değilim mevcut teknolojiyle. 600 ışık yılı da bir çok gezegen için ortalama üstü bir süre, her galakside bu süreler değişiyor. Ne kadar kararlı bir galaksi olduğuna bağlı olaraktan.

Hesaplamalar var vs. vs. Sonucta 600 yillik dedigin sure bir kara deligin orayi yutmasi ya da gunesin yok olup olmamasi falan belirlemek icin yeterli bir sure. 600 yil ønceki verileri inceleyip ortaya cikartilabilecek birsey. Bosuna rølativite yørunge hesaplari yok yer hesaplari integral falan gelistirmemis insanoglu. Elektronu bile hesapliyabiliyorlar vs. vs. hatta anlatmisti birisi onun alacagi yol kendine gøre bilmem nedir bazi hesaplamalarda sonsuzdur vs. vs. bunlarin hepsini veri olarak alirsin vs. vs. sonra o hesaplar carpisma olacak mi olmayacak mi gezegenler arasi vs. vs. hesapladiklari sey. Avusturalya ya da Amerika supernova olacak dediler onu gøzlemlemek icin ki kac isik yili øncesine ait veriler gøzlemlediler ve ordan yeni bilgilere ulastilar. O kadar da ilkel falan degil bilim. Sonucta yørunge hareketleri ne zaman carpisabilecekleri yok isiklarinda kayma falan vs. vs. hesapladilari seyler. Bu gezegen belki o sinirdadir bilemem fakat kesin yok olmustur falan cok kesin bir yargi yani bilimi bazen cok hafife aliyorsunuz. Sanki halen 4 islem yeteneginde kalmis gibi bilim.

Gidilir gidilmez orasi farkli ki varsa bir kisa yolu bulacaklardir. Ne yapsinlar yani ølcup bicip bulmasinlar mi gidemiyoruz diye. Gene biz hic gidemeyiz deyip øngoruler de bulunmasinlar mi ? :) Ki varsa yolu warmhole vs. vs. gideceklerdir. 1800'lerde de cogu sey hayaldi fakat cogu gerceklesti.

Galaksi kararli mi degil mi vs. vs. dusundukleri seydir. Zaten arastirmalarini yogunlastirdiklari yer habitable zone. Orda yogunlasmis yani. Bos yere gidip olur olmadik yerlere de yønlenmiyodur Kepler teleskopu. Birakalim da bizden daha iyi biliyorlar biliyorlardir nereye yønlendirecekler hangisi kararlidir degildir vs. vs. hesaplamadan falan bos yere ugramazlar herhalde.

Ben de gidip koloni kuracagim ve gayet iyimserim :) Secenekleri de inceliyorum yavas yavas. Su gezegen ile fazla bilgi gelsin uzayli dostlar ufolari ile gøtururler beni oralara.

Hesaplamalar var vs. vs. Sonucta 600 yillik dedigin sure bir kara deligin orayi yutmasi ya da gunesin yok olup olmamasi falan belirlemek icin yeterli bir sure. 600 yil ønceki verileri inceleyip ortaya cikartilabilecek birsey. Bosuna rølativite yørunge hesaplari yok yer hesaplari integral falan gelistirmemis insanoglu. Elektronu bile hesapliyabiliyorlar vs. vs. hatta anlatmisti birisi onun alacagi yol kendine gøre bilmem nedir bazi hesaplamalarda sonsuzdur vs. vs. bunlarin hepsini veri olarak alirsin vs. vs. sonra o hesaplar carpisma olacak mi olmayacak mi gezegenler arasi vs. vs. hesapladiklari sey. Avusturalya ya da Amerika supernova olacak dediler onu gøzlemlemek icin ki kac isik yili øncesine ait veriler gøzlemlediler ve ordan yeni bilgilere ulastilar. O kadar da ilkel falan degil bilim. Sonucta yørunge hareketleri ne zaman carpisabilecekleri yok isiklarinda kayma falan vs. vs. hesapladilari seyler. Bu gezegen belki o sinirdadir bilemem fakat kesin yok olmustur falan cok kesin bir yargi yani bilimi bazen cok hafife aliyorsunuz. Sanki halen 4 islem yeteneginde kalmis gibi bilim.

Gidilir gidilmez orasi farkli ki varsa bir kisa yolu bulacaklardir. Ne yapsinlar yani ølcup bicip bulmasinlar mi gidemiyoruz diye. Gene biz hic gidemeyiz deyip øngoruler de bulunmasinlar mi ? Ki varsa yolu warmhole vs. vs. gideceklerdir. 1800'lerde de cogu sey hayaldi fakat cogu gerceklesti.

Hayal olmazsa bilim olmaz tamam ama arada ki sınırı bulsunlar. Hafife falanda almıyorum sende öyle bir algı bıraktıysam kusura bakma ama bu foruma bu tarz gelen konuların alayı science fiction. Solucan deligi falanda yok, var diyen önce varlığını ispatlamakla yükümlüdür.

Benim için bilim şu değildir;

X bilim adamı ortaya birşeyler atıp gerçekliğini felsefik teorilerle savunup sonra gerçekleşme ihtimaline inanmayanlara cahil muamelesi yapıyorsa X bilim adamı benim gözümde şarlatandır, ün peşindedir.

Y bilim adamı ortaya bir teori atıp, gerçek bilimsel verilerle destekliyorsa, tartışmalarını öğrencilerine veya meslekdaşlarına yaptırıyorsa teori saçmaysa bile Y benim gözümde bilim adamıdır.

Bakış açımı anlatabilmişimdir umarım, bilimi hafife alsam peşinde koşmam, araştırmam, kendi bildiklerimle tartmaya ve öğrenmeye uğraşmam.

Uzay bilimi, uzay bilimcilerini bile genelde aşmış ve çözülmesi aşırı zor bir konu. Konuşurken sadece teoriler üzerinden gidilir ki, bir süre sonra tıkanıp kalıyorsun. Bilim adamları da aşırı deneyler, testler yapmalarına rağmen çok bulgulara rastlayamıyorlar ama önemli araştırmalar var tabi. Konu geniş, ufodan, Mısır piramitlerine, dinazorlara kadar kayabilecek bir çapı var. Gizemi oldukça zevkli ama insan bir süre sonra tıkanıyor. Hatta çok saçma düşüncelere gidebiliyoruz.

Hayal olmazsa bilim olmaz tamam ama arada ki sınırı bulsunlar. Hafife falanda almıyorum sende öyle bir algı bıraktıysam kusura bakma ama bu foruma bu tarz gelen konuların alayı science fiction. Solucan deligi falanda yok, var diyen önce varlığını ispatlamakla yükümlüdür.

Benim için bilim şu değildir;

X bilim adamı ortaya birşeyler atıp gerçekliğini felsefik teorilerle savunup sonra gerçekleşme ihtimaline inanmayanlara cahil muamelesi yapıyorsa X bilim adamı benim gözümde şarlatandır, ün peşindedir.

Y bilim adamı ortaya bir teori atıp, gerçek bilimsel verilerle destekliyorsa, tartışmalarını öğrencilerine veya meslekdaşlarına yaptırıyorsa teori saçmaysa bile Y benim gözümde bilim adamıdır.

Bakış açımı anlatabilmişimdir umarım, bilimi hafife alsam peşinde koşmam, araştırmam, kendi bildiklerimle tartmaya ve öğrenmeye uğraşmam.

Neyin felsefi tartismasi. Gezegen bulmuslar dunyaya benzer bulmuslar yani hayallerinden ortaya atmamislar. Bunun uzerine hesaplamislardir sicakliklarini falan yasam olabilir demisler. Bir øngørude bulunmuslar. Bu mu sarlatanlik ? Felsefi teoriler vs. vs. zaten 19. yuzyilda ayrismislar senin o dedigin sureci cok ønce yasamislar. Ayrismalarinda da sebep birileri deney gøzlemey dayandiriyor felsefe ise spekulasyonlarla ilerliyor. Zaten asil problem buluslari ya da teoriler uzerinden saglam felsefi tartisma yapmamalari. Felsefeyi cogu zaman dislamalari. Neredeyse felsefe unutuldu asil problem bu. 19. yuzyil 20. yuzyil baslarina kadar buluslar ya da teoriler uzerinden felsefe de yapyorlardi simdi neredeyse tamamen iki ayri alan haline geldi ve bilim kendini felsefenin ustune cikardi. Hatta bence daha cok felsefe yapmalari gerekir fakat iste artik kesin sonuclar ve deney gøzlem diye diretiyorlar.

Teori deyince siz sanki ispatlanmamis onu destekleyen hicbir veri yok. Oturmus hayalinden atmis gibi dusunuyorsunuz. Elde veriler falan olmadan bir sekilde gøzlemler olmadan falan cikarsama falan yapmiyorlar cogu zaman. Sarlatanlik diyoruz elimizde veri olamadan onlarin o gezegen ile elde ettikleri hic bir veri olmadan %99 yok olmustur o gezegen diye cikarsama da yapiyoruz.

Kim o X bilim adamlari ? M teorisyenleri mi astrofizikciler mi ? NASA'dakilar mi CERN'dekiler mi ?

doğru ya ışık hızına göre hesapladım ben karıştırdım ses hızına göre hesaplayınca 2 milyon yıl çıktı haklısın o gezegene gidilebilmesi için anca ışınlamanın olması gerek. Yanlız o teleskop ne dehşet birşeymiş öyle o kadar uzaktaki gezegeni görebilmiş hayret

O gezegenlerin tespitiyle ilgili belgesel izlemiştim.Öyle bir şey ki yıldızlar aşırı parlak olduğundan aslında gezegenler gözükmüyor.O yüzden adamlar yıldızları gün gün takip edip ufak titreşimlerin kaydını tutuyorlarmış,o titreşenler de gezegen oluyor işte:) Geri kalan tamamen Matematik.

Neyin felsefi tartismasi. Gezegen bulmuslar dunyaya benzer bulmuslar yani hayallerinden ortaya atmamislar. Bunun uzerine hesaplamislardir sicakliklarini falan yasam olabilir demisler. Bir øngørude bulunmuslar. Bu mu sarlatanlik ? Felsefi teoriler vs. vs. zaten 19. yuzyilda ayrismislar senin o dedigin sureci cok ønce yasamislar. Ayrismalarinda da sebep birileri deney gøzlemey dayandiriyor felsefe ise spekulasyonlarla ilerliyor. Zaten asil problem buluslari ya da teoriler uzerinden saglam felsefi tartisma yapmamalari. Felsefeyi cogu zaman dislamalari.

Teori deyince siz sanki ispatlanmamis onu destekleyen hicbir veri yok. Oturmus hayalinden atmis gibi dusunuyorsunuz. Elde veriler falan olmadan bir sekilde gøzlemler olmadan falan cikarsama falan yapmiyorlar cogu zaman. Sarlatanlik diyoruz elimizde veri olamadan onlarin o gezegen ile elde ettikleri hic bir veri olmadan %99 yok olmustur o gezegen diye cikarsama da yapiyoruz.

Oha güzel kardeşim, bu konu hakkında mı dedim? Bilimi hafife almışın dediğin için bakış açımı ve hafife almadığımı yazdım. Bu konu hakkında yok olmuştur dedim sadece ki buda benim yorumumdur doğru değilse bile sonucu beni bağlamaz. Zaten kendileride bu yok olmuş olma ihtimalini göz önüne almışlardır.

Neyse hadi herkes kendi gezegenine :)

Oha güzel kardeşim, bu konu hakkında mı dedim? Bilimi hafife almışın dediğin için bakış açımı ve hafife almadığımı yazdım. Bu konu hakkında yok olmuştur dedim sadece ki buda benim yorumumdur doğru değilse bile sonucu beni bağlamaz. Zaten kendileride bu yok olmuş olma ihtimalini göz önüne almışlardır.

Neyse hadi herkes kendi gezegenine :)

Genel dedigin ørnekle ya. Kim bu fizikciler ya da kimyacilar ? Felsefi teoriler uzerine dusunce gelistirenler gøzlemelere ya da verilere dayandirmadan ortaya teori atanlar ? Hayir yani bu ciddi genel bir problem. O hikaye teori bu hikaye teori de kim o X bilim adamlari hayallerinden toeri atip bunu gøzlem ve verilere dayandirmayanlar ? Ørnekle bunlari.

Dedigin daha cok sosyal bilimleri kapsar. Orda atar teoriler ki orda da cikis noktalarinin olmasi gerekir. Yani bir sekilde verilerinin olmasi gerekir. Yani ciddi ben bilmiyorum fizikciler kimyacilar astrofizikciler hayallerinden atip tutanlar kimler bir sekilde deney ve gøzleme dayandirmayanlar?

Genel dedigin ørnekle ya. Kim bu fizikciler ya da kimyacilar ? Felsefi teoriler uzerine dusunce gelistirenler gøzlemelere ya da verilere dayandirmadan ortaya teori atanlar ? Hayir yani bu ciddi genel bir problem. O hikaye teori bu hikaye teori de kim o X bilim adamlari hayallerinden toeri atip bunu gøzlem ve verilere dayandirmayanlar ?

X ve Y dedik ya orda açık seçik yazdık. Şerefsiz X,Y bilim adamı kümesi :sgr:

Üst Alt