Düşük Ket Vurma | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Düşük Ket Vurma

Ülkemizde de gösterime girmiş ve dünya çapında büyük beğeni toplamış Amerikan yapımı Prison Break dizisinin ana karakterlerinden Michael Scofield (Wentworth Miller) senaryo gereği bir tıp dilinde “düşük gizli ket vurma” ismi verilen psikolojik durumu yaşıyor.

Peki nedir bu durum? Gerçekten aşırı detaycılığa bir hastalık diyebilir miyiz? RealAge.com.tr olarak sizlere merak edilen bu konuyu sunuyoruz.

Düşük gizli ket vurma, dikkati çeken bir durumdaki bileşenlerin az önemli ve önemsiz olanlarının zihin tarafından engellenmesidir. Durumun gözlemlenmesi ve gereksiz görülen bilgilerin engellenmesi ile oluşan hafızanın, bu yok sayma, hatta yasaklama yeteneği ise bir reflekstir. Bu zihinsel durum birçok türde görülmüştür ve sosyal bir çevreyle etkileşime girildiğinde başlayan gözlem/öğrenme sürecinin önemli bir parçasıdır.

-----

Beyler, bugün Düşük Ket Vurma olduğumu öğrenmiş bulunuyorum. Doktordan yeni geldim.

Çok tuhaf hissettim kendimi.

Cevap: Düşük Ket Vurma

Maddelerle Düşük Gizli Ket Vurma Belirtileri

• Ortamdaki sesler, çoğu zaman kişide anksiyete yaratır. Çünkü bu durumun oluştuğu kişi her sesi zihninde çözmeye çalışır.

• Kişinin aklı analiz için çoğu zaman seçici değildir. Bindiği bir arabanın mekanik aksamından, döşeme stiline kadar beyninde analizini yapıp sonrasında hatırlayabilir.

• Diğer kişilerin gözden kaçırdığı her noktayı büyük olasılıkla hatırlar.

• Düzen ve tertip onun için doğaldır, ekstra çaba harcamaz.

• Birbiriyle alakası gözükmeyen objeler veya kişiler arasında uygun bağları analiz eder, ve bunu yine doğal olarak yapar.

• Başkalarının davranışları ve alışkanlıkları zihninde tutabildiği için, günlük hayatta çoğu zaman yalanı hemen anlayabilir.

---

Fizik okumanın etkisi diye düşünüyordum bende bu tip olayları.

Eğer bu maddeler sizin içinde geçerliyse, bir psikolog veya doktora başvurmanızı öneririm.

Aslında bu geçmiş olunsun denilecek birşey sayılmaz hocam. :)

Ferhan hocam, bendede Düşük Gizli Ket Vurma durumu var. Bunu 30 yaşında fark etmen ayrı tabii. :)

Bunu 15 yaşındayken öğrenmiştim.

Peki psikologa neden gittin? Başka bir sebepten mi yoksa fiziksel semptomları mı rahatsız etmişti?

Öyle deme, bazılarında ciddi sorunlar oluşturuyor. Zihinsel çöküşe bile neden olabilir.

Evet maalesef. Şöyleki, eğer vasat bir İQ'ya sahipseniz, akli dengeni kaçırmaya kadar yolu var bu işin.

Psikoloğun yaptığı testlerde İQ'um yüksek çıkmıştı. :)

Bu arada yukarda sormuşsun, evet ben kimi rahatsızlıklardan dolayı gitmiştim.

Mesela ışığa bakarken, veya mesela bir tabloya bakarken bir süre sonra ciddi baş ağrısı oluyordu. İlaçlar etki etmedi. Beyin tümörü gibi saçma bir endişeyle doktora gittiğimde, beni psikoloğa yönlendirmişlerdi ve sonuçta Düşük Ket Vurma olduğumu öğrenmiştim. :)

Bende maddeleri okuduktan sonra olduğuma karar verdim ama belkide değilim bir önemi yok. Birçok insan farkında yada olmadan bu durumda olabilir. Örneğin siz fotoğraftaki çıtır hatunu görüp arkadaki arabayı görmezden gelebilirsiniz ama bu düşük ket vurulmuş eleman arabanın tekerlekleriyle ilgileniyor olabilir.

- Teker dediysem, hatunu incelemeyi bitirdikten sonra. :)

Bende maddeleri okuduktan sonra olduğuma karar verdim ama belkide değilim bir önemi yok. Birçok insan farkında yada olmadan bu durumda olabilir. Örneğin siz fotoğraftaki çıtır hatunu görüp arkadaki arabayı görmezden gelebilirsiniz ama bu düşük ket vurulmuş eleman arabanın tekerlekleriyle ilgileniyor olabilir.

Evet durum böyle.

Mesela bir resim tablosuna baktığınızı düşünün, genellikle resmin içine odaklanırsınız.

Ancak bende çerçevede ki çivi izleri bile dikkatimi çekiyor.

Anlatılanları düşününce bana da pek mantıklı gelmedi. Yani bu bahsedilen çoğu zaman bizde de olabilir. Yani ne bileyim, çivi izi benim de dikkatimi çeker bazen. Bence daha farklı bir durum bu. İşin özü detaycılıksa, detaydan kasıt çivi izi değil, daha da detay noktalara dikkat etmek. Yani Scofield'ın hastalığıyla benzetiliyorsa -ki o tarif edilmiş, alakası yok gibi bu hastalığın onunla.:)

Psikiyatrik sorunların geneli aşırılıktan meydana gelir. Normalde panik atak, obsesif rahatsızlık, düşük gizli ket vurma, sanrılar vs. bunların hepsi her insanda olabilir eğer sürekli hale gelirse o zaman tedavi edilmelidir.

Eşerişiya koli (Escherichia coli) favorimdir. Ama endoplazmik retikulum gerçekten karizma.

Öncelikle geçmiş olsun. Bende böyle bir rahatsızlık yok ama aşırı tembellik durumu var. Hastalık mı bilmiyorum ama cidden baya üşengeç ve ağırkanlı biriyim. Sınıftaki arkadaşlarımdan aileme kadar herkes aynı şeyi söylüyor. 2 gün sonra dersler başlıyor ve ayvayı yiyeceğim. Bu tembellikle üreyemezsin diyen bile oldu. Bilmiyorum nasıl olacak.

Eşerişiya koli (Escherichia coli) favorimdir. Ama endoplazmik retikulum gerçekten karizma.

Öncelikle geçmiş olsun. Bende böyle bir rahatsızlık yok ama aşırı tembellik durumu var. Hastalık mı bilmiyorum ama cidden baya üşengeç ve ağırkanlı biriyim. Sınıftaki arkadaşlarımdan aileme kadar herkes aynı şeyi söylüyor. 2 gün sonra dersler başlıyor ve ayvayı yiyeceğim. Bu tembellikle üreyemezsin diyen bile oldu. Bilmiyorum nasıl olacak.

Yanlış anlama ama temble hayvanları bilir misin? Çok karizmadırlar yahu, yaşam stilleri falan müthiştir. Porsuklarla beraber hayvanlardaki favorimdir. Üreme dönemlerinde bir dişi ağacın tepesinde bekliyor. Diğer erkekler de tırmanıp, dişiye sahip olmaya çalışacaklar. 3 tanesi yola çıktı, birisi iki üç adım gitti. Sonra yukarıya baktı, vazgeçti yandaki bir dala geçip oturdu. İkincisi biraz daha yukarı çıktı sonra o da durdu birşeyler yemeye başladı. Sonuncusu baya bir ilerlerdi, sonra ilki gibi kafayı kaldırdı ve uyuyakaldı:D Hiçbiri ulaşamadı yani...

Biri de selde suya düşmüştü. Ağaç yıkıldı öyle düştü daha doğrusu, yine hareket etmedi. Baya da bir sel götürüyor böyle ortalığı, kafayı çıkarman mümkün değil. Belgeselci şöyle anlatıyor;

"Tembel hayvan suya düştüğü için mutluydu. Çünkü artık ilerlemek için enerji harcamasına gerek kalmamıştı.". Metabolizmaları o kadar yavaşmış ki yarım saat nefes almasalar dahi ölmüyorlarmış:)

Kilolu musun?

Üst Alt