Eğitim Sisteminin En Temel Sorunları Sizce Nelerdir ve Nasıl Çözülebilir?

Murat Saylak

Süper Moderatör
Yönetici
Süper Moderatör
Sürekli degisen sinav sistemleri, milli egitim bakanlari ve ögrencilerin ne zaman gidip ne zaman geldigi belli olmayan karmasik yeni sistemler icerisinden saglikli bir egitimden söz edilemez. Nitekim söz sahibi kisilerin sabah dedikleri aksam dedikleri ile örtüsmüyor ve son 15 yilda hilesiz bir tane sinav dahi yokken neler yapilabilir?

Hekim Aslan

Tecrübeli Üye
Eğitim uzun süredir bozuk olduğu için öğretmen yetiştiremedik. Şimdi düzenleme yapılırsa 10 yıl sonra meyvesini alabilirsin tabi yapabilirsen.

Ferit Erdem

Tecrübeli Üye
Okullar olmasa eğitim sistemimiz çok iyi diyen bir MEB Bakanı olmadıkça çözülür. Fakat en başta müfredatlar düzenlenmeli okullardaki şartlar düzenlenmeli. Küçük yal itibari ile yönlendirme ve seçimler yapılmalı. Bu okuyamaz bundan olmaz denilen elemana zorla 12 sene eğitim verilmemeli. Bu ülkenin çırak ve Kalfaya yada teknisyene ihtiyacı var. Herkes 18 yaşına kadar okuyup hiçbirşey bilmeden çıkmamalı okullardan. Üniversiteler dahil her konuda köklü değişim şart. Bölüm sayısı düzenlenmeli üniversite mezunu işsiz sayımız tamamen bunlardan kaynaklı eğer ben senelik 1000 öğretmen alacaksam 9000 kişiyi o bölümde okutmam

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Murat Saylak

Süper Moderatör
Yönetici
Süper Moderatör
Okullar olmasa eğitim sistemimiz çok iyi diyen bir MEB Bakanı olmadıkça çözülür. Fakat en başta müfredatlar düzenlenmeli okullardaki şartlar düzenlenmeli. Küçük yal itibari ile yönlendirme ve seçimler yapılmalı. Bu okuyamaz bundan olmaz denilen elemana zorla 12 sene eğitim verilmemeli. Bu ülkenin çırak ve Kalfaya yada teknisyene ihtiyacı var. Herkes 18 yaşına kadar okuyup hiçbirşey bilmeden çıkmamalı okullardan. Üniversiteler dahil her konuda köklü değişim şart. Bölüm sayısı düzenlenmeli üniversite mezunu işsiz sayımız tamamen bunlardan kaynaklı eğer ben senelik 1000 öğretmen alacaksam 9000 kişiyi o bölümde okutmam

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Cocuklarin haline üzülüyorum ister istemez ama benim elimden bir sey gelmiyor elbet. Zorunlu egitim bir kere 10 yil olmali. Orta okul 10.sinifta bitmeli. Lise 3 sene olmali sonrasinda. Aksi taktirde issizlik azalmayacaktir.

Ahmet Ulukırlı

Ahmet KURAL
10 Numara!
Bir öğretmen olarak öğretmenlerimizi yeterli bulmuyorum, önüne gelen girebiliyor zaten. Daha seçici davranılması gerekiyor. Ayrıca eğitimi kendi tarzına göre değil de sınıfta ki öğrencilerin anlayabileceği şekilde öğrenme kuramlarını kullanmak gerekiyor. Tabii biz de sadece gir derse anlat çık olayı olduğu için bunlar lafta kalıyor. Ayrıca ilk eğitimin aile de başladığını öğrencilerin şımarık ve disiplinsiz olmalarında ki en büyük etken olduğunu söyleyebilirim.

Onur ATAR

Tecrübeli Üye
Psikolojik birtakım eğitimler küçük yaşlarda verilmeli,
Cinsel eğitim kesinlikle verilmeli, bilinçlendirilmeli,
Onun dışında en önemlisi çocukların hayal gücü törpülenmemeli.
İyi eğitim iyi öğrenci demek.
İyi öğrenci iyi vatandaş demek.
İyi öğrenci iyi öğretmen demek ve iyi öğretmenler de iyi sistemde iyi öğrenciler yetişmesi demek

F5121 cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

İbrahim Gençtürk

Manfréa Bolgen
10 Numara!
Fen liseleri harici Lise hocalarının tamamına yakını çok kötü. Günümü tamamlayıp evime gideyimciler, emeklisine gün dolduranlar.. meslek hayatının başında hevesle gelen hocalar da bunları görüp 1-2 sene sonra düz kontağa bağlıyor.
1.Sistematik bir şekilde özellikle Anadolu lisesi hocaları yeterlilik sınavına tabi tutulmalı başlangıç olarak. Belirli dönemlerde tekrarlanmalı 2 sene gibi vs. Öğretmenlere sürekli olarak müfettiş bazında olmasa da belirli aralıklarla kontrol ve denetleyici bir düzen getirilmeli.
2.Sınav sistemi sürekli olarak değişmemeli öğrenciler ambale oluyorlar uyum sağlayacağız diye. Tam alışmamışken bile birden sistem değişiveriyor.
3. Lise düzeyinde sanat&spor&sağlık okulları yaygınlaşmalı. Şuanki sanatçı geçinenlerin çoğu biliyoruz ki hem sanat hem de diğer kültürel konularda Bilgi yoksunu. Keza sporcular daha da kötü.Dolayısı ile hayatına yön verecek yola daha evvel girip, daha bilgili ve üst düzey insan yetiştirmeliyiz.

Dahası tabii olur ama öncelik gördüklerim bunlar

Ertuğ Ursavaş

GalataSarayı Efendileri
GalataSarayı Efendileri
Çocuklara okulu, okumayı sevdirmeden bir şeyler değişmez gibi duruyor. Bir de insan okulda nasıl çalışma alışkanlığı kazanıyorsa iş hayatına atılınca da o alışkanlık üzerinden devam ediyor. Ders çalışma alışkanlığı ve yöntemi bir yerden sonra senin karakterin haline geliyor ve o bir ömür öyle gidiyor.

Kemal Bulur

Gakkoş
10 Numara!
Öğrenciler nota dayalı performans sistemi gelecek diye çok mutlu bazi öğretmenlere kaç verirseniz ben de onu vereceğim diyorlar

ÖĞRETMEN'iz

İzleyiniz

Bu tarz öğrencileri sırf zorunlu diye egitime katmak okulda hapis gibi zaptetmek ne kadar doğru?

Öğretmen bali tiner hap icen sinifta küfür eden ogrencileri dovemez siniftan atamaz okuldan attiramaz ee ne kaldi öğretmenin elinde?

Birkaç yoruma baktım nitelikli ogretmenden bahsetmiş bu arkadaslar kufredattan degisen yönetmeliklerden haberdar mi arkadaşlar hangi nitelik bu egitim anlaminda mi ogretim anlamında mi öğretmenlerin hepsi ayni seviyede degil olmamali da zaten aynen diger meslek gruplarinda oldugu gibi farkliliklar olacaktır bazi öğretmenlerin yeterlilikleri gozden geçirilebilir sikinti sizce bu mudur bence değil yetkisi gücü maaşı yerlerde sürünen geçinmeyecegi için emekli olamayan sosyal statüsü düşürülmüş öğretmen..

Öğrencinin not verecek olması ogretmenin yerlerde olan sosyal statüsünü bitirmiştir... kazık kadar adamları okula halsetmek ekonomiye iş gücü olarak katamamak en büyük sorundur..

Fatih Işık

Fernando Francisco Reges
Tecrübeli Üye
1- zorunlu eğitim diye bir saçmalığı ortadan kaldıracaksın . ilkokul 4'e kadar zorunlu tutacaksın temel şeyleri öğrenecek sonra çaba sarf eden devam edecek. lise 1. sınıf öğrencisi okuma yazma bilmiyor şaşırmayın bilmiyor ! çünkü 8 sene boyunca transit geçmiş.
2- cep telefonu vs iletişim aletleri okulda yasak olacak .
3- öğretmenin yetkilerini genişleteceksin.
4- öğrenci ilkokul sürecinden sonra yönlendirilecek ve ona göre dersler görecek .
5- öğretmenin maaşını yükseltip belli aralıklarla denetleyeceksin . diğer meslek gruplarını da . ( boy ve yaşa göre alınan asker ve polisler 10 sene sonra duba gibi olup çıktıkları halde aynen devam ediyorlar. )
6- müfredatı baştan ele alacaksın içi boş kitap çıkarmayacaksın .
7- kurallara uymayan öğrenci ve öğretmeni rehabilite sürecinden sonra tekme vurup atacaksın .
8- velilere sorumluluk yükleyeceksin saldım çayıra mevlam kayıra demeyecek. en ufak problemde bimer'e cimer'e şikayet edemeyecek.
9- çalışmayan öğrenciye anında tekmeyi basacaksın herkes okuyacak diye bir şey yok .
10- materyallerle göz boyamaya kalkacağına öğrenciyi eğitimin içine sokacaksın .
11- ilerleme yaşamış ülkelerin eğitim modellerini inceleyip ülkemize adapte edeceksin ( aynen almayacaksın )

Murat Yanut

GalataSarayı Efendileri
GalataSarayı Efendileri
1- Bakanlıktan atama olayı kaldırılır ve okullar kendi öğretmen kadrolarını kurarsa(Sözleşmeli) (denetimi de iyi yapılmak şartıyla)
2- Üniversiteler paralı yapılırsa (herkes üniversiteye gitmemeli)
3- Değerlendirilen öğrenciler test sonuçlarına göre bir yaptırıma uğrarsa(Sınıfta kalmak/Farklı okula gönderilmek vs)
4- Performansa dayalı maaş getirilirse
5- Sağlıklı ve efektif meslek liseleri kurulur ve sadece 2 çeşit lise oluşturulursa (düz lise ve meslek lisesi)

Bu 5 maddeyi yapsınlar, eğitim çağ atlar.

Erdi Güneş

Tecrübeli Üye
Öğrencilerin küçük yaşlarda ilgi ve yetenek alanlarının bi takım testler sonucu belirlenip hepsinin yatkınlığı olduğu alanda eğitim hayatına devam etmesi. Ve öğretmen kalitesi artmalı kesinlikle. Mevcut sınav sistemiyle 10 tane matematik sorusu çözemeyen adamlar matematik öğretmeni oluyor.

Yusuf Kara

Moderator
Yönetici
Moderatör
Öğrencilerin küçük yaşlarda ilgi ve yetenek alanlarının bi takım testler sonucu belirlenip hepsinin yatkınlığı olduğu alanda eğitim hayatına devam etmesi. Ve öğretmen kalitesi artmalı kesinlikle. Mevcut sınav sistemiyle 10 tane matematik sorusu çözemeyen adamlar matematik öğretmeni oluyor.
:)
Sen o prenses anneler ve kabadayi babalarin "el kadar" cocugun ilgi alanina gore egitim almasina izin verecegine inaniyor musun?

Unlu politolog Francis Fukuyamanin dedigi gibi ''Danimarkaya bakin, ornek alin''

Cok banal bir soyleyis olsada cokta dogru bir soyleyis. Danimarkaya bakmaliyiz.

Ilk okullar liseler vs. Ankara tarafindan ogretmen verilmemeli. Okullar ve aileler buna karar verilmeli. Ilk okullun bir 'Aile konseyi' olmali, okuldan 8-10 anne/baba secilmeli.
Ingilizce olsun, cinsel egitim olsun erken verilmeli cocuklara. Daha onemlisi cocuklar siyaset, ekonomi dersleri verilmeli sorunlu olarak. Din dersi kaldirilmali ve sadece 'secme dersi' olarak verilmeli.

Şevket Atakan

Adventurer
Yönetici
Moderatör
Sil baştan yapacaksın , biraz zahmetli olacak ama buna katlanacaksın. Müfredatın belli olacak. Her sene ekleme çıkarma yapıp işin ciddiyetini bozmayacaksın. Liyakata önem verip adam gibi öğretmenler yetiştireceksin. Gerekirse ailelere de okulda eğitim vereceksin 1-2 saatte olsa.

Önce halkı eğitelim , sonra eğitimi düzeltiriz. Halk eğitilmeden düze çıkılmaz.

Şu her mahalleye 3 imam hatip saçmalığına da bir son verin. İmam hatip yetişterecekseniz seçkin 1-2 okul yapın , seçkin insanlar yetiştirin. Hapçıyı baliciyi imam hatip mezunu yapıyorsunuz sonra herif bana gelip götünden uydurduğu ayetle din dersi vermeye çalışıyor.

Birde tabi dünya görüşü olacak eğitiminizin. Buna göre müfredat hazırlayıp buna göre ülkeyi dizayn edeceksin. Yoksa böyle boş boş nesiller yaratıp dünyanın akışına ayak uyduramayan parazit bireyler yetiştirirsiniz.