Emre Utkucan | Scouting ve Performans Analizi Yöneticisi - Sayfa 52 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Emre Utkucan | Scouting ve Performans Analizi Yöneticisi

Valla bizim çapta kulüp için Bruma-Telles'i 15'e alıp sonraki satışlardan payla 20'ye satarsan bence gayet de başarılı oluyor. Ki bu oyuncuları bulup almak bir mesele, parlatıp satmak apayrı mesele. Bruma da Telles de yaptıkları transferler, gösterdikleri performanslarla ciddi takımlardan oynayan oyuncular oldular. Bu adamları kiralık Onyekuru'da olduğu gibi en verimli şekilde kullanıp parlatan bir teknik direktör olsa Everton'ın sayemizde havadan kazandığı 15 milyon euro tek kalemden bizim de cebimize girebilirdi.

Samatta gibi bin tane hikaye var ama yabancı sınırı ülkede 3 büyüklerden herhangi birinin potansiyel oyuncusu ve özellikle golcüsü alıp kadroya yazması riskli bir iş. Yabancı sınırı sıkıntısı çekmeyen ülkeler bile böyle 10 tane santrafor alıyorlarsa 2-3'ünü anca tutturabiliyorlar, Türkiye'de tutmayan ve kadroda yer işgal eden 2 yabancı için adamı tefe koyarlar. Yoksa yabancı sınırı olmayan, teknik direktörü scout transferine açık takımda çalışsalar bu adamlar da 1 milyondan dünya genelinde 50 tane potansiyel bulurlar.

Arkadasim bunlari birak.

Bruma Leipzigde oyniyamadi anca PSVe kiraladilar.
Bizim Bruma Ispanyada Pismeseydi elimizde pis patlicakdi.

Madem bu eleman o kadar iyi senin dedigin gibi Ozaman neden Türkiyeden bir oyuncu getiremedi, getirmedi ?

Bul getir bi 17/18 yasindaki Genc, ve Söyle bunu ben getirdim hoca verim alir de ...
Hadi bakalim ....

Biz daha bizim Genclerle bi bok yapamiyoruz ....

Bunun söyledikleri Isimim birtanesi Younes Belhanda ;)
Cok yetenekli diyordu ..

Cok büyük bir Scout :)

Scout dedigin Adam piyasada tanilmamis , 16-17-18 yasindaki cocuklari getirir .
Dortmunda bak , Jadon Sancho
M.City nin U18 Takimindan getirdiler 8 Mio €
Simdi satsalar en az 60 Mio €

Scout budur !

Arkadasim bunlari birak.

Bruma Leipzigde oyniyamadi anca PSVe kiraladilar.
Bizim Bruma Ispanyada Pismeseydi elimizde pis patlicakdi.

Madem bu eleman o kadar iyi senin dedigin gibi Ozaman neden Türkiyeden bir oyuncu getiremedi, getirmedi ?

Bul getir bi 17/18 yasindaki Genc, ve Söyle bunu ben getirdim hoca verim alir de ...
Hadi bakalim ....

Biz daha bizim Genclerle bi bok yapamiyoruz ....

Bunun söyledikleri Isimim birtanesi Younes Belhanda ;)
Cok yetenekli diyordu ..

Cok büyük bir Scout :)

Scout dedigin Adam piyasada tanilmamis , 16-17-18 yasindaki cocuklari getirir .
Dortmunda bak , Jadon Sancho
M.City nin U18 Takimindan getirdiler 8 Mio €
Simdi satsalar en az 60 Mio €

Scout budur !

Yabancı oyuncu getirme konusunda söylediklerimin arkasındayım, Türk oyuncu konusuna katılıyorum. Zaten bizim en kısa sürede kaliteli yerli oyuncuya ihtiyacımız olduğu aşikar. Galatasaray gibi bir kulübün milli takıma safi kalitesiyle Emre Akbaba dışında oyuncu veremeyecek durumda olması kabul edilebilir değil. Alt liglerden bir Sekidika, bir de Erkan Süer midir nedir getirdiler işte, inşallah iyi çıkarlar. Tabii benim esas bahsetmek istediğim madalyanonun bir de diğer tarafı var. Sen daha elindeki övüle övüle bitirilemeyen 2000 jenerasyonundan yararlanmazken, kupa maçlarında 18'e dahi almazken genç yaşta Türk Jadon Sancho'yu bulup kulübe kazandırsan ne farkedecek ki? Hoca onu da kadroda Jimmy'nin, Selçuk'un arkasına yazacak. Ben bizim gibi kulüpte kalitesinden, işbilirliğinden alakasız olarak scout ekibinin gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Yabancı oyuncu getirme konusunda söylediklerimin arkasındayım, Türk oyuncu konusuna katılıyorum. Zaten bizim en kısa sürede kaliteli yerli oyuncuya ihtiyacımız olduğu aşikar. Galatasaray gibi bir kulübün milli takıma safi kalitesiyle Emre Akbaba dışında oyuncu veremeyecek durumda olması kabul edilebilir değil. Alt liglerden bir Sekidika, bir de Erkan Süer midir nedir getirdiler işte, inşallah iyi çıkarlar. Tabii benim esas bahsetmek istediğim madalyanonun bir de diğer tarafı var. Sen daha elindeki övüle övüle bitirilemeyen 2000 jenerasyonundan yararlanmazken, kupa maçlarında 18'e dahi almazken genç yaşta Türk Jadon Sancho'yu bulup kulübe kazandırsan ne farkedecek ki? Hoca onu da kadroda Jimmy'nin, Selçuk'un arkasına yazacak. Ben bizim gibi kulüpte kalitesinden, işbilirliğinden alakasız olarak scout ekibinin gereksiz olduğunu düşünüyorum.
Anlattıklarına katılıyorum.
Benim merak ettiğim konu şu, o 2000 jenerasyonu yakında 20 yaşına girecek. Ozan hariç hiç birisi ortalıkta yok.

Nerede o jenerasyon? Jenerasyon dediğin şöyle 5-6 futbolcu olması lazım. En azından takımın iskeleti iyi oyunculardan kurulması lazım.

20 yaşında adam 100 milyona transfer oluyor, bizimkiler kupa maçında oynayamıyor...

Bu arkadaşa gelirsek, elbette bundan daha iyi olan scoutlar var.
Paran varsa, gidersin Avrupa'dan iyi bir takımın scout departmanına teklifini sunarsın.
Adamlar Afrika'da Amerika'da genç yetenek kovalarlar.
Bizimki FM oynayarak, maç videosu izleyerek futbolcu öneriyor.

Paran yoksa da scouting sistemini komple kapatırsın, o parayı alt yapıya yatırırsın.
Bu kadar basit.

Gscimbom mobil

Getirecegin Gencler Sancho gibi olmali, oynadiginda “ Ulan ne Futbolcu Be “ demen gereklidir.

Yabanci Furbolcuda getirmedi övünüyor, Luyindama ve Marcaoyz getirdim diye.
Zaten senin isin bu, Luyindamayi bikere Lüttich gelisdirdi sen ellerinden aldin
25 yasinda.

Benim anladigim Scout 16-21 yas arasi Furbolcu bulur , Chef Scoutda ilk 11 de oyniyacak oyuncu kovalar.

Ben sanada katiliyorum ama Almanyada Scoutlar pek para almiyorlar, yani gidipde 200.000 € Senelik versen gelmek isteyen cok olur.

Bu Adamim cevresi var baska özeligi yok,
Afedersin ama Scout dedigin adam öyle TV Mac izlemez gider Live bakar ve görür.

Bunu Özel Scout Taktikcisi olarak görevlendir ama Chief Scout olamaz!

''kendisine tavsiyem son 6-7 yılda galatasaray'ın transfer ettiği futbolcularla ilgili hazırladığı raporları kamuoyuyla paylaşsın. marcao, mariano, nagatoma falan. ama yemez. çünkü o zaman herkes nasıl bir futbol cahili olduğunu görür. yeni bir transfer dönemine giriyoruz ve hala takımın scout şefi bu yetenekten anlamayan vasıfsız arkadaş. gerçekten inanılır gibi değil. yahu sırf engelli diye galatasaray'ın milyon dolarlarını sokağa atmaya hakkı var mı? galatasaray'a dursun'dan daha fazla zarar vermiştir bu adam. yeteneği olmayan kazma futbolcular bulmada tam bir uzman. 5 tanede 1 tane tuttursa ona da eyvallah diyeceğim. ama o da yok. hatalarından da ders almıyor. tutar gibi görünen onyekuru, bruma, rodrigues falan da sadece fatih terim sisteminde tutmuş. gittikleri takımlarda dikiş tutturamamışlar. yani bu adamın olayla en ufak bir alakası yok. fatih hoca da hala akıllanmamış gerçekten inanılır gibi değil. başarılı olsa gurur duyacağız takımın scout şefi engelli diye. ama yok işte arkadaş olmuyor.''

- Eksiden alinmistir

Scout Benim icin 16-21 arasi Futbolcu bulup getirmek demektir.

Öyle 24-26 yasinda olmus futbolcu “ Scout “ basarisi degildir!

Bu eleman ne yaptigini hala anlamiyorum ama FT niye tutuyor onu dahada anlamiyorum.

Bu eleman ne yaptigini hala anlamiyorum ama FT niye tutuyor onu dahada anlamiyorum.

Torpille geldigi cok belli degilmi? 8 senedir ne katkilari olmus bu adamin ?

Sirf engelli diye, senelerdir Galatasarayin parasina yiyor. Baskan olsaydim, ilk isim bu vasifsiz berbat scout bozuntusuna aninda tekmeye basardim.

Bizim gibi kulüpler 16-21 yaş arasını oynatmayıp çürütür.
Daha çok yapmaları gereken ise , Marcao gibi çok da genç olmayıp , potansiyeli olan oyuncuları almalıdır.

Torpille geldigi cok belli degilmi? 8 senedir ne katkilari olmus bu adamin ?

Sirf engelli diye, senelerdir Galatasarayin parasina yiyor. Baskan olsaydim, ilk isim bu vasifsiz berbat scout bozuntusuna aninda tekmeye basardim.

Bi zamanlar Iddaa ile ugrasiyordu :D

Alex Telles ben getirdim diye övünüyordu bi zamanlar.

FT ve Torpil ha ? ;)

Bizim gibi kulüpler 16-21 yaş arasını oynatmayıp çürütür.
Daha çok yapmaları gereken ise , Marcao gibi çok da genç olmayıp , potansiyeli olan oyuncuları almalıdır.

Niye renktas ?
Misal diyorum , simdi 19 yasinda bir Defans oyuncusu olsa , Donk u gecemez mi ?
Sag veya Sol kanat oyuncusu Linnes veya Senerden ne kadar kötü olabilir.

Bizim tek sikintimiz Fatih Hocamiz Genclere pek güvenmiyor.

Ama Jimmy, Ahmet Calik , Sener, Taylan gibi isimlere para verecegimize , böyle gencler bulup niye monte etmiyoruz?

Evet konusmasi kolay dogru, ama Allah askina 18-20 yasinda bir gencin o isimlerden daha kötü olabilir mi ?
Bide daha ögrene bilir..

[/QUOTE]

Keşke bulup alsak , küstürmeden oynatıp oyuncuyu geliştirsek ama bizim ligde pek mümkün değil bence.
Şampiyonluğa oynayan kulüpler garanti oyunculara para basıp o seneyi kurtarma derdinde.
Niye renktas ?
Misal diyorum , simdi 19 yasinda bir Defans oyuncusu olsa , Donk u gecemez mi ?
Sag veya Sol kanat oyuncusu Linnes veya Senerden ne kadar kötü olabilir.

Bizim tek sikintimiz Fatih Hocamiz Genclere pek güvenmiyor.

Ama Jimmy, Ahmet Calik , Sener, Taylan gibi isimlere para verecegimize , böyle gencler bulup niye monte etmiyoruz?

Evet konusmasi kolay dogru, ama Allah askina 18-20 yasinda bir gencin o isimlerden daha kötü olabilir mi ?
Bide daha ögrene bilir..

Örnek şuanki kadromuz.
Ülkedeki yönetimler , teknik ekipler sadece anı kurtarma derdinde.
Parayı basalım o sene şampiyon olalım , gerisi allah kerim.
Feghouli , belhanda , mariano , babel , falcao , diagne bu adamlara bastığımız yatırımları gördükçe , ümidim azalıyor.

Şu adamın aldığı paranın yarısıyla forumdan 5 tane adam tutsalar yeminle senede en az 3 oyuncu çıkartır 5 kat kar ettirecek.

Göz önünde olan topçuların listesini verip Scout şefi diye geziyor ortalıkta, yersen.
Scout tutmayıp, FM’ye bakıp transfer yapsak daha iyiydi

Süleyman Hurma, rahmetli Cavcav kadar futbol gözü olduğunu sanmıyorum. Orta yapamayan, pas oyununa katılamayan, gol atamayan 10 numara bulmada bir dünya markası. Muslera'ya dair yaptığı muazzam yorumlar halen hafızalarda.

Kendisi scout değil oyuncu izleme komitesinin başkanıdır.
Kendisi bir röportajında bahsetmişti ellerine oyuncu isimleri geliyor bunları izleyip rapor çıkarıyorlar normal zamanda da kendi databaselerini olusturyorlar gecek yıllarda ise yarar diye. Olay tamamen bundan ibaret.
Eğer kulüp ve hoca kardeşim bana 18 yasında ucuz ve kaliteli topcu bul dese bulacaklarini düşünüyorum ama nedense böyle bir istek geldigini düşünmüyorum. Bize hazır olmuş adam lazim dersen filtreleme 27+ üzerinden başlar.

Ünal Aysal zamaninda bizim yegen, Emre Can Coskun Altyapi izleyip , FT Report verip, Hocam A-Takima alin yetenekli bir genc dedigini biliyorum .

ozamanlar ECC gercekten yetenekliydi.

Hatta Denizlispor yöneticileriyle kiralik anlasma yapmaya gitmisdi tanidik var diye.
Orda gercekten iyi oynadi.
Alanyasporda bile kendini gösterdi.

Sorna sakatliklar be yine Sakatliklar , 26 yasinda simdi 3. Ligde oynuyor.

Niye anlatdim?
Yetenekli cocuk, Kiralik verip oynatmiyorsun ... sorna yine kiralayip yine oynatmiyorsun..

Sonuc Cocuk 23/24 e geliyo ve ortada kaliyor, Insallah Emin Bayram veya Kaan Isik öyle olmaz!

Biz deger bilmiyoruz!

Emre bey bence bu bok yaptigi yok.

- Alex Telles’te çok ısrar ettim. Hocayla defalarca konuştum. Israrcı oldum.
- Bruma’yı Sporting B’deyken takip ediyorduk. A Takıma çıktığı anda raporunu hocanın önüne koyduk.
- Misal bir oyuncuyu Venezuela gazetesinden bulduk. Canlı izlemeye karar verdik.

Roberto Mancini zamanında yapılan ve hemen hepsi hayal kırıklığı ile sonuçlanan transferler nedeniyle ağır eleştirilere hedef olan Galatasaray Kulübü Scouting ve Performans Analizi Genel Sorumlusu Emre Utkucan, GSTV canlı yayınına katılarak, eleştirileri yanıtladı. Bu transferlerin tek sorumlusunun Mancini olduğunu vurgulayan Utkucan

- Alex Telles Brezilya'nın en iyi sol beki olarak geldi. Mancini benden istedi. Alex Telles çok iyiydi. Mancini benimle beraber saatlerce maçları izledi. Mancini’nin Güney Amerika’da güvendiği isimler de vardı ve Alex Telles transferine karar verdi. Elbette ben önerdim.

- Koray Günter'i alabileceğimizi söylediler, scout ekibi olarak olumlu rapor verdim.

-
Bu yaz yapılan transferleri Prandelli isteyerek yaptırdı.

- Prandelli, sol kanatta oynayabilen Türk oyuncuların listesini istedi. 4 oyuncu çıkardık. Hoca Yasin Öztekin'i tercih etti.

- Gaziantepspor'a giden Oğulcan, 18 yaşından küçük bir oyuncu. Ben A takım scoutuyum.

- Galatasaray'ın 22. şampiyonluğunda devre arası alınan Marcao-Luyindama ikilisi kilit rol oynadı. Başarılı stoperleri transfer eden isim ise scout şefi Emre Utkucan'dı.

Vay anasini demek ki, bu herseyi dogru yapmis, onlar yanlis yapmis.
Bizede elestiriyoruz!

ULAN bide ben yanlis yaptim desene, böyle adamlardan bi bok olmaz , hep onlar , hep onlar sende suc yok tabi ... onlarda !!!

Luyindama diyor bide utanmadan...

''kendisine tavsiyem son 6-7 yılda galatasaray'ın transfer ettiği futbolcularla ilgili hazırladığı raporları kamuoyuyla paylaşsın. marcao, mariano, nagatoma falan. ama yemez. çünkü o zaman herkes nasıl bir futbol cahili olduğunu görür. yeni bir transfer dönemine giriyoruz ve hala takımın scout şefi bu yetenekten anlamayan vasıfsız arkadaş. gerçekten inanılır gibi değil. yahu sırf engelli diye galatasaray'ın milyon dolarlarını sokağa atmaya hakkı var mı? galatasaray'a dursun'dan daha fazla zarar vermiştir bu adam. yeteneği olmayan kazma futbolcular bulmada tam bir uzman. 5 tanede 1 tane tuttursa ona da eyvallah diyeceğim. ama o da yok. hatalarından da ders almıyor. tutar gibi görünen onyekuru, bruma, rodrigues falan da sadece fatih terim sisteminde tutmuş. gittikleri takımlarda dikiş tutturamamışlar. yani bu adamın olayla en ufak bir alakası yok. fatih hoca da hala akıllanmamış gerçekten inanılır gibi değil. başarılı olsa gurur duyacağız takımın scout şefi engelli diye. ama yok işte arkadaş olmuyor.''

- Eksiden alinmistir
Tuttu denilen oyuncular fatih hocayla tuttu. Hakkaten burasi cok önemli. Fatih hoca bugun olmasa luyindama ve marcao kotu gozukebilirdi.

Üst Alt