Emre Utkucan | Scouting ve Performans Analizi Yöneticisi - Sayfa 74 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Emre Utkucan | Scouting ve Performans Analizi Yöneticisi

o iki değişiğin hagi ve popescu ile olan bağlantısından çok bahsettim burda fakat efsane mefsane ayağına çok giriliyo burda o yüzden o konu hakkında konuşmicam fakat bu herif sesini çıkaramamış mı bu herifleri almayın diye yetersiz raporu sunmamış mı he sunduysa zaten tüm dediklerimiz doğrulanıyo
kime sunucak ki yetersiz raporunu ?
birileri terime oyuncuları izlettirip ikna ettikten sonra utkucan hocaya gidip hocam bunları 5 para etmez topçular diyebilir mi ? diyemez

Herkes değişiyor bu arkadaş görevinde kalıyor maas alsın çalışsın ekibin başında olmasın zira olmadığını gördük.

Ya öyle şeyler yazmışsınki bir adama bok atmak istendiğinde gerçekten altını doldurmadan nasıl sallanılır güzel bir örneği olmuş.

Seri, Nzonzi, Lemina, Falcao, Babel, Feghouli altılısını neden bu adam kurgulasın bu adam sadece bir scout, teknik direktör değil. Allah ını seversen saydığın adamların hangisi scout yaşında, götündeki kıllar ağarmış adamları cidden bu adamın mı aldırdığını düşünüyorsun? Bu adamlar için scoutinge mi ihtiyaç var?

Bruma zaten Portekiz gibi bir futbol ülkesinin çok ciddi atılım beklediği bilinen bir adamdı. 2 milyona alman mümkün değil. Aldık uçsa 50ye satardık, yine de zarar etmeden sattık. Denedik, iyi kötü bir fayda sağladık zarar etmeden sattık.

Scout gidip bu adama 8 verin 13 verin demez, fiyatla ilgili bir tahmini olsa bile takımının kaç istediğini bilmez. Bu bölge için böyle böyle bir adam var, özellikleri şunlar der. Pazarlığı senin transferden sorumlu yöneticin yapar, adam niye desin gidin şu kadar para verin diye.

Bu adama Diagne hakkındaki fikirlerini neden sorsunlar, adam zaten göz önünde olan senin teknik direktörünün bizzat nasıl bir adam olduğunu bildiği, o sırada süper lig gol kralı bir adam. Bunu gidip scouta sormazlar ki sorsalar bile senin beceriksiz yöneticinin o sürede alabileceği tek adam iş ilişkilerinin olduğu Kasımpaşa zaten. O sırada Kasımpaşa’nın forveti Diagne değil de Tazemeta olsa o gelecekti.

Önerdiği topçular alınmıyor diye istifa etmesine gerek yok adamın. Görevi zaten topçu önermek, işini yapıyor; önerdiklerinden alınan da oluyor mu oluyor. Hepsinin alınması zaten mümkün değil. Transfer meşakkatli bir iş, scoutun önermesiyle biten bir şey değil. Daha iyi bir okul için öğretmen de müdüre önerilerde bulunuyot yapılmıyor, mühendis daha az arıza için önerilerde bulunuyor patron bir şey yapmıyor. Napsın bu insanların hepsi istifa mı etsin?

Niye diğer transferler de tutmuyor? Her getirdiğin adam tutmaz. Porto’nun scoutlarının yaptığı her transfer de tutmuyor emin olabilirsin. Hatta %60 ı falan tutmuyor. Adamların bünyesinde neredeyse 100 tane topçu var sağa sola kiralıyorlar hepsi süper yıldız olarak geri dönmüyor
Berkan makara yapıyosun heralde

Brumaya gidin 13 verin diyecek hali yok diyosun yahu piyasasını sağır sultan biliyodu zaten adamın,brumayı öneripte 250 gr antep fıstığına alınmasınımı bekliyodu

Real scoutu gidip perez başkanım psgde kylian isminde bir oğlan var onu alalım dese sonra ben 300 milyon euro verin alın demedim diyebilirmi,fiyat o zaten?

Bu scout tayfa bir ara işler sarpa sarınca scout yaşlı oyuncuda önerebilir,takıma uyarmı onada bakar,kadro mühendisliğine görede oyuncu önerir yalanına tutuldu,6lı kaplumbağa örneğini o yüzden yapıştırdım hemen

Diagne konusu tam fecaat niye utkucana sorsunlarki diyosun,yahu biz kıt bilgiyle hiçbir yetkimiz olmadan şu forumda sabahtan akşama kadar sergionun yanına o olur bu olmaz yazıyoruz tartışıyoruz kafamızda kurguluyoruz,kanatlar çok top kaybediyo topu geri kazanabilecek biri lazım oraya diyoruz,biz bile bunu derken sen yetki mekanizmasının içindeyken,13m euro gibi fahiş bir fiyat söz konusuyken bunu scout şefine sormazmısın bizde npar diye,ayıp olmasın diye bi sorarsın ama soran olmamış sana göre ki bu daha büyük bir skandal çünkü adamı kimse iplemiyo demektir bu

He sen onay vermedinmi,çıkacaksın o zaman paşa paşa gariban manciniyle prandelliye yaptığın gibi terimide satacaksınki bizde seni burda alkışlayalım,ama sus pus beyefendi

Siz bu adamın kulüpte fotokopi çektiğini falanmı sanıyosunuz,utkucan futboldaki bir numaralı isim,ftler manciniler yönetimler oyuncular geldi geçti bir o kaldı,hiçbir futbolcu ismi gökten zembille inmiyo ya bu bulup öneriyo yada önerileni analiz edip kararını bildiriyo bu kararda olumlu yada olumsuz direkt yada en direkt olarak transferleri,kadro mühendisliğini,mali durumu etkiliyo

En basitinden asunçao çöpüne şerh düşse bugün bartuğ diye bir ön liberon vardı belkide,domino taşı gibi en ufak bir karar başka başka şeyleri etkileyebiliyor

Kusura bakmayında koskoca gsnin futbolunu şekillendiren bir numaralı ismi iddaa kuponu veren utkucan olamaz,olamaz diyorum diyorum çünkü 10 senede 300 hamlenin 250sinde hata yapmışız

Brumaya gidin 13 verin diyecek hali yok diyosun yahu piyasasını sağır sultan biliyodu zaten adamın,brumayı öneripte 250 gr antep fıstığına alınmasınımı bekliyodu

Real scoutu gidip perez başkanım psgde kylian isminde bir oğlan var onu alalım dese sonra ben 300 milyon euro verin alın demedim diyebilirmi,fiyat o zaten?

Bu scout tayfa bir ara işler sarpa sarınca scout yaşlı oyuncuda önerebilir,takıma uyarmı onada bakar,kadro mühendisliğine görede oyuncu önerir yalanına tutuldu,6lı kaplumbağa örneğini o yüzden yapıştırdım hemen

Diagne konusu tam fecaat niye utkucana sorsunlarki diyosun,yahu biz kıt bilgiyle hiçbir yetkimiz olmadan şu forumda sabahtan akşama kadar sergionun yanına o olur bu olmaz yazıyoruz tartışıyoruz kafamızda kurguluyoruz,kanatlar çok top kaybediyo topu geri kazanabilecek biri lazım oraya diyoruz,biz bile bunu derken sen yetki mekanizmasının içindeyken,13m euro gibi fahiş bir fiyat söz konusuyken bunu scout şefine sormazmısın bizde npar diye,ayıp olmasın diye bi sorarsın ama soran olmamış sana göre ki bu daha büyük bir skandal çünkü adamı kimse iplemiyo demektir bu

He sen onay vermedinmi,çıkacaksın o zaman paşa paşa gariban manciniyle prandelliye yaptığın gibi terimide satacaksınki bizde seni burda alkışlayalım,ama sus pus beyefendi

Siz bu adamın kulüpte fotokopi çektiğini falanmı sanıyosunuz,utkucan futboldaki bir numaralı isim,ftler manciniler yönetimler oyuncular geldi geçti bir o kaldı,hiçbir futbolcu ismi gökten zembille inmiyo ya bu bulup öneriyo yada önerileni analiz edip kararını bildiriyo bu kararda olumlu yada olumsuz direkt yada en direkt olarak transferleri,kadro mühendisliğini,mali durumu etkiliyo

En basitinden asunçao çöpüne şerh düşse bugün bartuğ diye bir ön liberon vardı belkide,domino taşı gibi en ufak bir karar başka başka şeyleri etkileyebiliyor

Kusura bakmayında koskoca gsnin futbolunu şekillendiren bir numaralı ismi iddaa kuponu veren utkucan olamaz,olamaz diyorum diyorum çünkü 10 senede 300 hamlenin 250sinde hata yapmışız

Sen cidden scout şefinin bir takımda futbolu şekillendiren 1 numaralı isim olduğunu mu düşünüyorsun? Bunu düşündüğünü düşünmek istemiyorum aksi halde gerçekten ciddi olarak cevap yazmam sana.

Hiç bir TD, kendi liginden bir adam transfer ederken gidip scout şefine bu adam bizim sistemimize uyar mı, bizde napar diye sormaz, sorarsa da onun TDliğine sıçayım. Ben scout şefi olsam taşşak mı geçiyon gözünün önündeki adam, uyar mı uymaz mı sen karar ver derim.

TD ile scout’un diyaloğu şu şekilde olur/olmalı:

TF scouta “Bana hava toplarında etkili, topu ileride tutabilecek, servis yapabilecek veya hızlı, savunma arkasına koşu yapabilecek, bitiriciliği üst düzey forvet veya geriden oyun kurabilen, ayağı düzgün aynı zamanda da hava hakimiyeti iyi stoper lazım” der, scout da elindekilerden en iyiden kötüye doğru bir liste sunar. Parana göre gider içlerinden bir tanesini alırsın alabiliyorsan.

Bruma olayını Hasan Şaş anlattı zaten yüksek para verdik, kumar oynadık; Porto yapıyor biz de yapalım dedik vs vs tarzında bir açıklaması vardı. Ben de yazdım Bruma bilinen bir oyuncuydu ama aynı Sevilla-Marcao örneğinde olduğu gibi bizden daha paralı ve daha büyük hedefleri olan kulüpler bizde bir aşama daha kaydetmesini beklediler, almadılar; o aşama da bizde kaydedilmedi olay bu.

Bence bu adama gereksiz yükleniliyor baya, yapılan isabetsiz diyebileceğimiz yüksek bedelli transferlerde aklıma ilk Feghouli, Babel, Diagne, Falcao gibi adamlar geliyor. Ben bu adamların hiçbirini bu arkadaşın ekibinin önerdiğini düşünmüyorum, scout transferleri gayet bariz bence. Mesela Marcao scout transferi, Terim gidip Portekizin dibe demir atan takımının stoperini izleyecek değil muhtemelen, Luyindama scout transferi, Kerem aynı şekilde, Nelsson, Mostafa Muhammed benim ilk aklıma gelenler. Bence hepsi de düzgün kullanıldığında ciddi potansiyelli oyuncular boşa kurşun attırmadılar bize. Cicaldau ve Morutanı saymadım çünkü 2 tane genç romen oyuncunun alınması bana hiç scout işi gibi gelmedi açıkçası birinin önerisiyle olmuş gibi daha çok.

Bruma bize 0 maliyetle gelecekti de orada yapılan ufak tefek gözden kaçan sözleşme detaylarından götümüze patlayıp bonservisini ödeyip aldık.

Utkucanlar belki de 1 sene falan kendi baarinda oyuncu bulup önerelim diye çalışmışlardır. Geri kalan calışma sürelerinde önlerine gelen listeleri inceleyip rapor hazırladılar. Böyle böyle güya bir data havuzu oluşturdular ancak ne hikmetse herkeste de var aynı data.

Bu işi çeşitli ülkelere yıllardır kamp kuran scouting ekipleri/firmaları gibi yapmalarını tabiki beklemiyoruz ama senelerdir konuşulan şey menajer transferlerinden yediğimiz kazıklar. En azından oynanacak oyun yapısına uygun olmayan transferleri raporlayıp vazgeçirtebilirdi bir ihtimalle. Hem önerip aldıramıyor hem aşının tutmayacağını düşündüğün oyunculara şerh koyduramıyorsan böyle bir birimin varlığınada ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum ben o halde.

Inlesin Tüm Ülke Zaferinle Şanlı Galatasaray

Marcao, Telles gibi başarıları var. Chedjou gibi isabetsiz önerileri de. İşin arka planını bilmiyorum ama scouting işine daha çok önem versek, Marcao ve Telles gibi daha çok al, sat işi yaparız.

Her sene bir iki tane oyuncunun peşine takılıp sonundada alamayıp şapa oturuyoruz

Bu senede pedro ve gueyeye takıldık kaldık

Databeysimizde yüzbinlerce oyuncu var ama bunların muadillerini bulamıyoruz,bulamadığımız için gelmezsen gelme bizde diğerini alırız diyip rest çekemiyoruz,resti çekemediğimiz içinde elimizi zayıflatıyoruz

Pedro ismi çıkıyo hadi bulunmaz hint kumaşı 2 ay bekleyelim diyoruz alternatifi denen isim alakaları olmayan evander,gueyenin alternatifi xeka deniyo onlarında birbiriyle alakaları yok,daha öncesinde seri gibi birini arayıp onla alakası olmayan eteboyu almıştık

İşini hakkıyla yapmayan herkese savaş açtım,teker teker gidecekler

images.jpeg

Üst Alt