Endüstri Mühendisliği mi Makine Mühendisliği mi? | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Endüstri Mühendisliği mi Makine Mühendisliği mi?

Arkadaşlar herkesin fikrini sormak istiyorum her yönden bakınca sizce Endüstri Mühendisliği mi yoksa Makine Mühendisliği mi daha iyi bir meslek,İş bulma olanağı vs her açıdan

Not:Bir anket değil herkesin fikrini sebebiyle söylemesini istiyorum ayrıca diğer müh.'leri de söyleyip değerlendirebilirsiniz,çevrenizde bu mühendisliklerden olanlarda vardır

Cevap: Endüstri Mühendisliği mi Makine Mühendisliği mi?

Arkadaşım ;

Her ne kadar lisedeyken eşit ağırlık öğrencisi olsam da sayısalcı bir sürü arkadaşım vardı.Bunlar tabii ki %90 oranında mühendislik kollarından birini tercih ettiler.Sana onların fikirlerinden şunu direkt olarak söyleyebilirim ki Bilgisayar Mühendisliğini asla ama asla yazma! Endüstri mühendisliği ve makina mühendisliği arasındaki farkları iyice bir kağıda yaz ve oku derim! Makine Mühendisliğinde çalışma şartları biraz daha ağır diye biliyorum...Benim arkadaş ve yakınlarımdan duyduklarıma göre en iyi mühendislik kolu Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Uçak Mühendisliği diye biliyorum...Bu iki dalın birinden mezun olan pişman olmaz...Ama tercih yaparken aklında çok ama çok önemli birşey daha bulunsun!

"MÜHENDİSLİK KOLLARI TERCİH EDERKEN İLK ÖNCE ÜNİVERSİTENİN KALİTESİNE BAKACAKSIN!"

1) Elektrik-Elektronik

2) Makina

3) Endustri

üniversiteye göre degiştirebilirsin sıralamayı

Türkiye de mühendislik okuyacaksan;

1) İtü

2) Odtü

...digerleri

Yurtdışında okuyacaksan

1) MIT

2) MIT

3) MIT

....digerleri :D

Valla ülkemizde bir çok fabrika kapandı.

Olan Fabrikalar da "valla ülkenin hali belli" :D asgari ücretten maaş isterseniz çalışın diyormuş :)

Bence en güzel meslek dalı "Bayan Kuaförlüğü" :)

Kendi iş yerini açıp saç kes, fön yap, manikür, pedikür derken gelsin paralar. :D

Konuya gelirsek,

İyi bir Üniversite'nin (malum her yerde üniversite mevcut ama eğitim nanay) Makina Mühendisliği derim. Ama ülkemizde iş garantisi veremem :D

Sevgiyle kalın.

Arkadaşım ;

Her ne kadar lisedeyken eşit ağırlık öğrencisi olsam da sayısalcı bir sürü arkadaşım vardı.Bunlar tabii ki %90 oranında mühendislik kollarından birini tercih ettiler.Sana onların fikirlerinden şunu direkt olarak söyleyebilirim ki Bilgisayar Mühendisliğini asla ama asla yazma! Endüstri mühendisliği ve makina mühendisliği arasındaki farkları iyice bir kağıda yaz ve oku derim! Makine Mühendisliğinde çalışma şartları biraz daha ağır diye biliyorum...Benim arkadaş ve yakınlarımdan duyduklarıma göre en iyi mühendislik kolu Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Uçak Mühendisliği diye biliyorum...Bu iki dalın birinden mezun olan pişman olmaz...Ama tercih yaparken aklında çok ama çok önemli birşey daha bulunsun!

"MÜHENDİSLİK KOLLARI TERCİH EDERKEN İLK ÖNCE ÜNİVERSİTENİN KALİTESİNE BAKACAKSIN!"

Tamamen yanlış, bir Bilgisayar Mühendisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, Bilgisayar Mühendisliği - şu anda - en revaçta olan mesleklerden biri. Maddi anlamda da kazancı, kendi kademesi ve tecrübesindeki bir çok mühendisten fazladır. Ben Fen Lisesi mezunuyum, bu sebepten neredeyse her mühendislik dalında okuyan arkadaşım var. Ve hiç biri şu anda benim durumumda değil, Bilgisayar Mühendisleri hariç... Geliri dediğim gibi tatmin edici düzeyde, ben okuldan mezun olduktan 4 ay sonra sıfır araba aldım ailemden hiç bir destek almadan..

Gelelim Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği ayrımına.. Piyasada makina mühendisi olacaksan öncelikle uzun bir süre teknik personel olarak kalmayı göze alıyorsun demektir. Bir çok kurumsal şirkette (Sabancı, Siemens etc..) çalışmış biri olarak söyleyebilirim ki, yönetici olmak istiyorsan muhakkak endüstri mühendisliğini tercih etmelisin. Bir çok yerde Endüstri Mühendisleri mezunlarına potansiyel yönetici gözüyle bakıyorlar.

Bu arada son tavsiyem, kesinlikle üniversite tercih etme, bölüm tercih et.. Yani İTÜ'nün Çevre Mühendisliği'ne gideceğine, Harran'da Bilgisayar Mühendisliği oku daha iyi..Çünkü biri sadece 4-5 yılını alacakken, diğer işini ömür boyu yapacaksın..

Tamamen yanlış, bir Bilgisayar Mühendisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, Bilgisayar Mühendisliği - şu anda - en revaçta olan mesleklerden biri. Maddi anlamda da kazancı, kendi kademesi ve tecrübesindeki bir çok mühendisten fazladır. Ben Fen Lisesi mezunuyum, bu sebepten neredeyse her mühendislik dalında okuyan arkadaşım var. Ve hiç biri şu anda benim durumumda değil, Bilgisayar Mühendisleri hariç... Geliri dediğim gibi tatmin edici düzeyde, ben okuldan mezun olduktan 4 ay sonra sıfır araba aldım ailemden hiç bir destek almadan..

Gelelim Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği ayrımına.. Piyasada makina mühendisi olacaksan öncelikle uzun bir süre teknik personel olarak kalmayı göze alıyorsun demektir. Bir çok kurumsal şirkette (Sabancı, Siemens etc..) çalışmış biri olarak söyleyebilirim ki, yönetici olmak istiyorsan muhakkak endüstri mühendisliğini tercih etmelisin. Bir çok yerde Endüstri Mühendisleri mezunlarına potansiyel yönetici gözüyle bakıyorlar.

Bu arada son tavsiyem, kesinlikle üniversite tercih etme, bölüm tercih et.. Yani İTÜ'nün Çevre Mühendisliği'ne gideceğine, Harran'da Bilgisayar Mühendisliği oku daha iyi..Çünkü biri sadece 4-5 yılını alacakken, diğer işini ömür boyu yapacaksın..

ben sayısalcı bir öğrenci olmadığım için ayrıntılarını tam olarak bilemeyeceğim tabii ki ama benim bilg. mühendisliği okuyan ve mezun olmuş olan yakınlarımın çoğu memnun değiller...Ayrıca bu insanlar Türkiye'nin en kaliteli denilen üniversitelerinden mezun oldular,senin durumun şans eseri olmuş olabilir ama dediğim gibi ayrıntısını tartışamam çünkü yeterince bilgim yok fakat kesin olarak söyleyebilirim ki sayısalcı olsaydım Elektrik-Elektronik mühendisliği veya Uçak Mühendisliği okurdum...Ama sayısal (özellikle Fen Bilimleri) derslerden nefret ettiğim için eşit ağırlıkçı oldum ve hayatımın en doğru hamlesi olduğunu düşünüyorum! Boğaziçi Üniversitesi - Turizm işletmeciliği okuyorum ve çok ama çok mutluyum! Daha alan seçmemiş olan arkadaşlar varsa şiddetle öneririm! Ama işin temel şartları sosyal bir zekaya sahip olmak,en az 2 yabancı dil ve girişken bir insan olmak!

1) Elektrik-Elektronik

2) Makina

3) Endustri

üniversiteye göre degiştirebilirsin sıralamayı

Türkiye de mühendislik okuyacaksan;

1) İtü

2) Odtü

...digerleri

Yurtdışında okuyacaksan

1) MIT

2) MIT

3) MIT

....digerleri :D

Türkiye'de mühendislik okuyacaksan ODTÜ'den başkası yalan arkadaşım...Geçen gün bir insan kaynakları gazetesinde okudum ve başlık şuydu yeterince açık olacak umarım!

" ÇALIŞANLARIMIZIN MEZUN OLDUKLARI ÜNİVERSİTE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Türkiye'de mühendislik okuyacaksan ODTÜ'den başkası yalan arkadaşım...Geçen gün bir insan kaynakları gazetesinde okudum ve başlık şuydu yeterince açık olacak umarım!

" ÇALIŞANLARIMIZIN MEZUN OLDUKLARI ÜNİVERSİTE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Hiç katılmıyorum, ki o da onların dar bakış açısını yansıtıyor.. Başka da bir şey değil..

Madem geniş bir acıdan bakacaz kendinizi geliştirmek için belli bir temel almanız lazım İtü ile Harran arasındaki farkı hoca kalitesini ders kalitesini anlatmaya gerek var mı bilmiyorum yine geniş acıdan bakarak diyorum ki Elektrik-Elektronik okuyanlar Bilgisayar Müh. yapacagı işin %70 ni yapabilir. Üniversite ayrımına gelincede bence üni secimi çok önemli bugun Aselsan-Havelsan-Tai-Mikes gibi önemli şirketler üniversite sıralaması yaptıgını biliyorum Harran Uni de okuyup kendini geliştirmende sorunlu olur Harran dan mezun olup gelip Aselsana hemen giremessin ama İtü yada Odtü den mezun olursun gelir girersin işe bunu dar bi düşünce olarak algılamayın iki farklı okul ve iki okulun ders icerikleri hoca kaliteleri ögrenci kaliteleri olanakları cok cok farklıdır.

İTÜ'den mezun olup gelince hemen yavaş girersin Aselsan'a..

Harran'dan mezun olup da girmek elbette İTÜ'den girmekten zor. Ama kimse senin mezuniyetine bakmaz. İstersen ODTÜ'den mezun ol, işyerinde pasif, etkili konuşmayı bilmiyorsan, teknik bilgin kısıtlıysa fakülte birincisi de olsan almaz adam seni..

Bilgisayar Mühendisliği okuyorum bende,ve okuduğum bölümden gayet memnunum.Zaten internetteki kariyer sitelerine girince de en çok arananlardan birinin,bilgisayar mühendisi olduğunu görmemek elde değil :)

Şimdi Endüstri ve Makine demişsin.Sana şöyle diyim.Makine mühendisliği okuyacaksan Fizik dersi ile aranın çok çok iyi olması,aynı zamanda çizime de az buçuk yeteneğin olması gerekir.Sonuçta makine mühendisleri bir nevi teknik ressam da oluyorlar.Sana tavsiyem,yeni açılan Mekatronik Mühendisliği.Burada makine,elektrik ve elektronik bölümünün derslerini birlikte alıyorsun.Nispeten daha zor,ama daha komple bir adam olarak mezun oluyorsun.

Ama fabrikaların üretim gözetmenliği,yöneticilik vs. gibi alanlarına göz diktiysen ve sosyal yönün kuvvetliyse endüstri mühendisliğini tercih et.Zaten üniversitede çoğu yakın arkadaşım endüstri mühendisliğin de okuyor,ve bir eşit ağırlıkçının bile rahatlıkla okuyabileceği bir bölüm :)

Herşeyden önce ne yapmak istediğine karar ver.

İTÜ'den mezun olup gelince hemen yavaş girersin Aselsan'a..

Harran'dan mezun olup da girmek elbette İTÜ'den girmekten zor. Ama kimse senin mezuniyetine bakmaz. İstersen ODTÜ'den mezun ol, işyerinde pasif, etkili konuşmayı bilmiyorsan, teknik bilgin kısıtlıysa fakülte birincisi de olsan almaz adam seni..

Pasif yada konusmayı bılmeyebılırler ama anlatmak istedigim hoca ve ders kalitesi derken oydu zaten teknik bilgin kısıtlı bir şekilde Odtü yada İtü den mezun olamazsın ama Harrandan mezun olabilirsin ki cogu Üni de bir hoca iki üç farklı derse girebiliyor uzmanlık alanı olmasa bile... kadrosunda Prof. , Doc. olmayan Müh. Fak. var

Pasif yada konusmayı bılmeyebılırler ama anlatmak istedigim hoca ve ders kalitesi derken oydu zaten teknik bilgin kısıtlı bir şekilde Odtü yada İtü den mezun olamazsın ama Harrandan mezun olabilirsin ki cogu Üni de bir hoca iki üç farklı derse girebiliyor uzmanlık alanı olmasa bile... kadrosunda Prof. , Doc. olmayan Müh. Fak. var

Her zaman öyle olmuyor, öğrencinin alıcılar kapalıysa Einstein gelip Fizik anlatsa anlamazsın... (gerçi Einstein anlatsa kimse anlamaz ya :) ben anlatmak istediğimi tarif ettiğimi umuyorum )

Yani özde demek istediğim, iş kişinin kendisinde biter. O kendini nasıl yetiştirmek isterse o şekilde yetiştirir.. Çevresel faktörlerin de etkisi yadsınamaz bir gerçek fakat, adamın içinde okuma veya çalışma isteği yoksa ona eğitim vermek temeli kurulmamış bir inşaata kat çıkmaya çalışmakla eşdeğerdir.

Endüstri Mühendisi arkadaşım şu an bir markette kasap reyonun da çalışıyor...

Farklı bir tercih şansın varsa "sağlık sektörü" nde mükemmel para var. Onu tavsiye ederim.

Her zaman öyle olmuyor, öğrencinin alıcılar kapalıysa Einstein gelip Fizik anlatsa anlamazsın... (gerçi Einstein anlatsa kimse anlamaz ya :) ben anlatmak istediğimi tarif ettiğimi umuyorum )

Yani özde demek istediğim, iş kişinin kendisinde biter. O kendini nasıl yetiştirmek isterse o şekilde yetiştirir.. Çevresel faktörlerin de etkisi yadsınamaz bir gerçek fakat, adamın içinde okuma veya çalışma isteği yoksa ona eğitim vermek temeli kurulmamış bir inşaata kat çıkmaya çalışmakla eşdeğerdir.

Evet kendini geliştirmek okumak kadar onemlidir hatta özel sektor için kendini geliştirmek bazen okumaktan daha onemlıdır benım anlatmak ıstedıgımde alıcıların acık degılse zaten mezun olamazsn kazara mezun olan bırını gormedım ben Odtü yada İtü den varsa bilen soylesın :D neyse sonuc olarak kendını gelıştırmek içinde okudugun okul hocalar onemlı bır etkendır Odtü den 70 kişiden 60 kişi cıkarsa Harrandan 70 kişiden 3-4 kişi cıkar ( istatistik :D )

Üst Alt