Enver Paşa, Mustafa Kemal’e Yazdığı Mektup - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Enver Paşa, Mustafa Kemal’e Yazdığı Mektup

Enver Paşa'yı hangisinin doğru tanımladığını düşünüyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    31
Grey Wolf (Harold C Armstrong) ve Atatürk (Andrew Mango) u okurken hic de iyi anlasildigi yazilmadi, daha dogrusu büyük rekabet vardi, Enver ile yaklaşık ayni yasta, ama Mustafa Kemal maalesef onun hep pesinden izlemiş, yani Enver Pasa çok hazla ilerledi ve kariyer basamaklarını tırmandı. Ama Mustafa Pasa hic baska düsünceler ile hareket etmedi, kendisi icin neler doğrular ise, ona göre hareket etti. Bi ara Mason loca ya bile davet edilen Mustafa Pasa, orda bile kovuldu, çünkü hep kendi kafasında olan bi adamdı, karşında kim olursa olsun kendi yolundan ve düsüncesinden sasmazdi.

Bu kitapları da Profesör Celal Sengöl ün tavsiyesi üzerine okudum. Cünkü malum bizim millet ya abartır ya da söver, o yüzden yabancı kitaplar okumak istedim.

Grey Wolf (Harold C Armstrong) ve Atatürk (Andrew Mango) u okurken hic de iyi anlasildigi yazilmadi, daha dogrusu büyük rekabet vardi, Enver ile yaklaşık ayni yasta, ama Mustafa Kemal maalesef onun hep pesinden izlemiş, yani Enver Pasa çok hazla ilerledi ve kariyer basamaklarını tırmandı. Ama Mustafa Pasa hic baska düsünceler ile hareket etmedi, kendisi icin neler doğrular ise, ona göre hareket etti. Bi ara Mason loca ya bile davet edilen Mustafa Pasa, orda bile kovuldu, çünkü hep kendi kafasında olan bi adamdı, karşında kim olursa olsun kendi yolundan ve düsüncesinden sasmazdi.

Bu kitapları da Profesör Celal Sengöl ün tavsiyesi üzerine okudum. Cünkü malum bizim millet ya abartır ya da söver, o yüzden yabancı kitaplar okumak istedim.
100 sene sonra anglasakson züppelerinkine ben bakmam bakacaksan o dönemki national geographic ve time sayılarına bak...Ben sana iki rakip inönü ve bayar diyorum sen bana armstrong mango diyorsun...:)

enver paşa liyakat ile değil damat olduğu için yükseldi Atatürk ise savaş alanında katkılarından dolayı hızlıca yükseldi birisi ülkeyi soktuğu savaşın 9 cephesinden 7 sinde yenildi diğeri ise savaştığı cephelerin hepsinde düşmanı durdurdu yada geri gönderdi yada denizde döktü ha şam da ki geri çekilme ise savaşı Atatürk yönetmemişti savaştan sonra atanmış düzenli bir geri çekilme yapabilmişti en fazla

hala daha milli mücadele sırasında kafkasların tutulmasının ve askerlerin bölünmesinin en büyük sebeplerinden birisiydi enver paşa bu yönüyle bile ülkeye zarar vermiştir

100 sene sonra anglasakson züppelerinkine ben bakmam bakacaksan o dönemki national geographic ve time sayılarına bak...Ben sana iki rakip inönü ve bayar diyorum sen bana armstrong mango diyorsun...:)

Maalesef çok bilmiş gibi konuşuyorsun da Armstrong kitap yazarken, Mustafa Kemal Atatürk yaşıyordu... Yani Adam yasadigi zaman yazmış kitap, ve herkese değiniyor

enver paşa liyakat ile değil damat olduğu için yükseldi Atatürk ise savaş alanında katkılarından dolayı hızlıca yükseldi birisi ülkeyi soktuğu savaşın 9 cephesinden 7 sinde yenildi diğeri ise savaştığı cephelerin hepsinde düşmanı durdurdu yada geri gönderdi yada denizde döktü ha şam da ki geri çekilme ise savaşı Atatürk yönetmemişti savaştan sonra atanmış düzenli bir geri çekilme yapabilmişti en fazla

hala daha milli mücadele sırasında kafkasların tutulmasının ve askerlerin bölünmesinin en büyük sebeplerinden birisiydi enver paşa bu yönüyle bile ülkeye zarar vermiştir
Üsküp-Çatalca-Tobruk-Derne-Edirne-İşkodra...Buralardaki zaferlerden sonra üstüne II.Meşrutiyeti ilan edip Babıali Baskının yapınca damat oldu prosedür gereği eksik bilgi...

9 cephe dediğin nereler?

Galiçya: Zafer

Kafkasya: Zafer, Bakü osmanlı toprağı mıydı? Kim ele geçirdi? Nuri Paşa kardeşi...Muş'tan Vladikavkaza heryeri aldık

İran: Zafer...Tebrizi aldık

Çanakkale: Zafer

Arabistan: Zafer...Dünya Savaşı bittikten 1 sene sonra Fahreddin Paşa teslim alındı...

Filistin: Mağlubiyet....Cemal Paşa'nın hatalarından

Irak: Zafer...Amcası Halil Paşa

Yemen: Çıkmaz...

9. cephe neresi merak ettim? Eğer sina diyorsan o filistin ile aynı...hürmetler...

Savaşı kaybetme sebebimiz almanya'da hükümet darbesi olması ve bulgaristanın savaştan çekilerek silah ve mühimmat yardımımızın kesilmesidir.

Tamam da sen simdi president of the truth mu oldun da tek senin okdugun seyler gecerli, ne acaip adamsin yahu :D:D:D
Ben sana memlekette 1930lardan itibaren adam akıllı her görüşten yazan herkesin paşaya hakkını teslim ettiğini söylüyorum sen en büyük düşmanı olan anglosaksonlardan örnek veriyorsun...İnönü sence enverci miydi? bir bak bakalım ne demiş enver paşa hakkında bilip bilmeden konuşmayın iftira atmayın diyorum...

Üst Alt