Enver Paşa, Mustafa Kemal’e Yazdığı Mektup - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Enver Paşa, Mustafa Kemal’e Yazdığı Mektup

Enver Paşa'yı hangisinin doğru tanımladığını düşünüyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    31
Enver mi yoksa Ali koc mu diye sorun bana?

Ezeli rakibimizin baskani ama yuz kere ali koc derdim..

Hatta ne yuzu bin kere 1000..

Hadi beee.. Ali koc en azindan iktidardan korkmadan Ataturkun askerleriyiz diyebiliyor..

Enverden duyamazsiniz o kibri yuzunden, ataturkculukten bile bir haberdir..

Hadii oradan be hadii

Ya arkadaş zorla sövdüreceksiniz. Türk tarihini orta Asya’dan günümüze kadar yerli yabancı her kaynaktan okudum.
Enver paşa iyi kötü demem. Ama kusura bakmayın ama adam bildiğin hayalperest biriydi. Hayatı hep birilerine yakınlaşmak üzerine kuruluydu.
Damat olup Genel Kurmay Başkanı oldu.
Suikastler yapıp ittihat ve terakki de yükseldi.
Almanlara yanaşıp dünya savaşı sonunda kaybedilen toprakları alacağım sandı.
Kaçtıktan sonra önce Almanlara gitti. Fayda görmeyeceğini anladı. Ruslara gitti. Onların coğrafyasından müslümanlardan Ordu kurup Anadolu’ya geçme hayalleri kurdu. O olmadı. Sonra Turancılık hayali ile Bolşeviklere karşı olmaya kalktı bir bozkırda öldü.
Tüm kararları sinsilik ve çıkar üzerine olan. Gözü kör bir fanatikti. Kafkas cephesini yazan Uğur... Sarıkamış’ta ölen orduyu da yaz. Sonra bana Enver güzellemesi yap.
Saray’ın dalkavuğunu başımıza büyük adam diye yutturuyorsunuz.
Yılların karı düşkünü en büyük dış borç sebebi olan Menderes’i şimdi badem gözlü yapmalarına benziyor herşey...
Turan’mış gittim orta Asya’da gördüm. Kimse Türkleri yada Türkiye’yi miklemiyor. Ancak buradaki atarlı ergenlerimiz hala Türklük Turancılık kasıyor.
Okuduğu 3 kitap içinde kendisini alim sananlara da ayrı kılım.
Hele mısırlıoğlu gibi bir dalkavuğun kitabını okumak bile başlı başına yeterli done...

iPhone cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Konuya girmiyorum.

Ama kaynak olarak Kadir Mısırlıoğlu'nu verip de başkasının kaynağını kabul etmemek güzel mizah.
Ciddi konularda mizah yapılmasını çok severim.
Mizah değilse sıkıntı tabii.

Sen paşaların mektuplarını okudun mu? Ben okudum cahil kalmak istiyorsan kal ama yok kalmayacaksan aşağıdaki yazarları bir oku

CEMAL KUTAY
KAZIM KARABEKİR
İSMET İNÖNÜ
CELAL BAYAR
ŞEVKET SÜREYYA AYDEMİR
MURAT BARDAKÇI
YALÇIN KÜÇÜK
KADİR MISIRLIOĞLU
FALİH RIFKI ATAY
ÖMER FARUK KANDEMİR
UĞUR MUMCU
MEHMET ŞEVKET EYGİ
SONER YALÇIN
FERİDUN KANDEMİR

BAK GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE SOLDAN SAĞA TÜM GÖRÜŞLERDEN HATTA SİYASİ RAKİPLERİNİN AĞZINDAN 60'IN ÜSTÜNDE ESER OKUDUM GÖRDÜĞÜM TEK ŞEY AVATARIMDAKİ GİBİ BİRBİRİNİ KOLLAYAN İKİ SİLAHŞÖR...

BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLUNMAZ (UĞUR MUMCU)
Adam tarih üzerine doktora yapıyor.

Kendine uzman, insanlara gerizekalı muamelesi yapmazsan sevinirim.

Ya arkadaş zorla sövdüreceksiniz. Türk tarihini orta Asya’dan günümüze kadar yerli yabancı her kaynaktan okudum.
Enver paşa iyi kötü demem. Ama kusura bakmayın ama adam bildiğin hayalperest biriydi. Hayatı hep birilerine yakınlaşmak üzerine kuruluydu.
Kaçtıktan sonra önce Almanlara gitti. Fayda görmeyeceğini anladı. Ruslara gitti. Onların coğrafyasından müslümanlardan Ordu kurup Anadolu’ya geçme hayalleri kurdu. O olmadı. Sonra Turancılık hayali ile Bolşeviklere karşı olmaya kalktı bir bozkırda öldü.
Tüm kararları sinsilik ve çıkar üzerine olan. Gözü kör bir fanatikti. Kafkas cephesini yazan Uğur... Sarıkamış’ta ölen orduyu da yaz. Sonra bana Enver güzellemesi yap.
Yılların karı düşkünü en büyük dış borç sebebi olan Menderes’i şimdi badem gözlü yapmalarına benziyor herşey...
Turan’mış gittim orta Asya’da gördüm. Kimse Türkleri yada Türkiye’yi miklemiyor. Ancak buradaki atarlı ergenlerimiz hala Türklük Turancılık kasıyor.
Hele mısırlıoğlu gibi bir dalkavuğun kitabını okumak bile başlı başına yeterli done...

Seni yerim . :tbr:Ağzına sağlık fakat sana kötü bir haberim var ki ne kadar doğru ne kadar mantıklı yazarsan yaz işe yaramaz . Karşında futbol muhabbeti yaparken Cristiano Ronaldo ve Messi de futbolcu mu peh Ribery hepsinden çok çok daha iyi diyen bir adam var :)

Konuya girmiyorum.

Ama kaynak olarak Kadir Mısırlıoğlu'nu verip de başkasının kaynağını kabul etmemek güzel mizah.
Ciddi konularda mizah yapılmasını çok severim.
Mizah değilse sıkıntı tabii.
Murat Bardakçı-Soner Yalçın: Ortanın Solu
Yalçın Küçük-Kemal Tahir: Komünist
Falih Rıfkı Atay-Uğur Mumcu: Kemalist
Mehmet Şevket Eygi-Kadir Mısırlıoğlu: İslamcı
Celal Bayar-İsmet İnönü-Kazım Karabekir: Silah Arkadaşları
Feridun Kandemir-Cemal Kutay: Sağcı
Cevat Rifat Atilhan-Hikmet Tanyu: Milliyetçi

Bak ilk postumda bu kadar isim yazdım sen gittin kadiri seçtin ya sadece onu tanıyorsun :) ya da algı kasmaya çalışıyorsun. Diyorum ki bu adamlar farklı zamanlarda türkiyede yaşamış kişiler, yazarlar, uzmanlar, birebir tanıklar ve hepsinin cenahı farklı. Ama hepsinin ortak noktası enver paşa ile mustafa kemal'in arasının iyi olduğu yönünde...Bu adamların mutabık olduğu bir konu göster hele...Demek ki neymiş? Doğruymuş...

Sen kitap, makale okuma, tanıklıkları göz ardı et ama kulaktan dolma propagandaya inan... :) hayırlı işler...tekrar edeyim bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz...hürmetler...

Murat Bardakçı-Soner Yalçın: Ortanın Solu
Yalçın Küçük-Kemal Tahir: Komünist
Falih Rıfkı Atay-Uğur Mumcu: Kemalist
Mehmet Şevket Eygi-Kadir Mısırlıoğlu: İslamcı
Celal Bayar-İsmet İnönü-Kazım Karabekir: Silah Arkadaşları
Feridun Kandemir-Cemal Kutay: Sağcı
Cevat Rifat Atilhan-Hikmet Tanyu: Milliyetçi

Bak ilk postumda bu kadar isim yazdım sen gittin kadiri seçtin ya sadece onu tanıyorsun :) ya da algı kasmaya çalışıyorsun. Diyorum ki bu adamlar farklı zamanlarda türkiyede yaşamış kişiler, yazarlar, uzmanlar, birebir tanıklar ve hepsinin cenahı farklı. Ama hepsinin ortak noktası enver paşa ile mustafa kemal'in arasının iyi olduğu yönünde...Bu adamların mutabık olduğu bir konu göster hele...Demek ki neymiş? Doğruymuş...

Sen kitap, makale okuma, tanıklıkları göz ardı et ama kulaktan dolma propagandaya inan... :) hayırlı işler...tekrar edeyim bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz...hürmetler...

Konuya o kadar hakimsin ki, konuyu aşıp beni de irdeliyorsun :D

Konuya girmiyorum dememe rağmen. Kaliteli mizah yapıyorsun tebrik ederim ;)

Seni yerim . :tbr:Ağzına sağlık fakat sana kötü bir haberim var ki ne kadar doğru ne kadar mantıklı yazarsan yaz işe yaramaz . Karşında futbol muhabbeti yaparken Cristiano Ronaldo ve Messi de futbolcu mu peh Ribery hepsinden çok çok daha iyi diyen bir adam var :)

Her görüşe saygım var. Herkese saygım var. Ama kendisini alim sanıp milleti cahil sanana zerre saygım olmaz. Türk tarihini okuduğu 60 kitap ile ve oradaki doneler ile takip etmek ayrı şey. Genelkurmay arşivinden tut her türlü kitabı okuyan insanların olduğunu düşünmeden ben bilirim demek ayrı şey. Ben koyu bir Atatürkçü yada başka şey değilim. Saydığım sevdiğim özellikleri gibi hatalı bulduğum şeyleride oldu. Fakat Binlerce vatandaşımızın ölümüne neden olan, “hemde bir hayal uğruna ve inat uğruna “ birinin de burada güzellemesi yapılıp. Atatürk onun üstünlüğünü zaten kabul etmişti denilmesinede bir hop derim...
Sözde Turancı ya Enver onun için badem gözlü...
Enver’in tek ideali hayalleriydi. Hayallerinde Müslümanları kurtaran. Büyük lider olmak vardı. Sonra Türkleri kurtaran birlik kuran olma sevdası başladı. En son bir bozkırda belkide kendi adamları tarafından öldürüldü. Orası karanlık...

Üst Alt