Enver Paşa, Mustafa Kemal’e Yazdığı Mektup - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Enver Paşa, Mustafa Kemal’e Yazdığı Mektup

Enver Paşa'yı hangisinin doğru tanımladığını düşünüyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    31
Ya arkadaş zorla sövdüreceksiniz. Türk tarihini orta Asya’dan günümüze kadar yerli yabancı her kaynaktan okudum.
Enver paşa iyi kötü demem. Ama kusura bakmayın ama adam bildiğin hayalperest biriydi. Hayatı hep birilerine yakınlaşmak üzerine kuruluydu.
Damat olup Genel Kurmay Başkanı oldu.
Suikastler yapıp ittihat ve terakki de yükseldi.
Almanlara yanaşıp dünya savaşı sonunda kaybedilen toprakları alacağım sandı.
Kaçtıktan sonra önce Almanlara gitti. Fayda görmeyeceğini anladı. Ruslara gitti. Onların coğrafyasından müslümanlardan Ordu kurup Anadolu’ya geçme hayalleri kurdu. O olmadı. Sonra Turancılık hayali ile Bolşeviklere karşı olmaya kalktı bir bozkırda öldü.
Tüm kararları sinsilik ve çıkar üzerine olan. Gözü kör bir fanatikti. Kafkas cephesini yazan Uğur... Sarıkamış’ta ölen orduyu da yaz. Sonra bana Enver güzellemesi yap.
Saray’ın dalkavuğunu başımıza büyük adam diye yutturuyorsunuz.
Yılların karı düşkünü en büyük dış borç sebebi olan Menderes’i şimdi badem gözlü yapmalarına benziyor herşey...
Turan’mış gittim orta Asya’da gördüm. Kimse Türkleri yada Türkiye’yi miklemiyor. Ancak buradaki atarlı ergenlerimiz hala Türklük Turancılık kasıyor.
Okuduğu 3 kitap içinde kendisini alim sananlara da ayrı kılım.
Hele mısırlıoğlu gibi bir dalkavuğun kitabını okumak bile başlı başına yeterli done...

iPhone cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi
Menderes'i kim savunuyor müfteri??? Ben öyle bir şey mi yazdım araya sıkıştır :) Enver Paşa hakkında dünyada en fazla okuyan adamlardanım onun için atılan iftiralar içimi acıtıyor ama sana başlangıç olarak kısa bir okuma listesi vereyim eğer içlerinden 3 kitap okumuşsan kafamı keserim ben bunları 1999-2000 yıllarında okuyordum al;

Stoddard-Teşkilatı Mahsusa (malum ecnebi istiyorsunuz)
Hopkirk-The Great Game: The Struggle for Empire in Central Asia (ingilizcen yoksa türkçesi de var)
Celal Bayar- Ben de Yazdım (10 cilt sen ilk cildini oku yeter)
Cemal Kutay-Trablusgarp'te Bir Avuç Kahraman-Üç Paşalar Kavgası-Enver Paşa Lenin'e Karşı
İsmet İnönü-Hatıralar
Şevket Süreyya Aydemir-Enver
Falih Rıfkı Atay-Zeytindağı

Yenilerden;

Soner Yalçın-Teşkilatın İki Silahşörü
Murat Bardakçı-Enver, Talat Paşa'nın Evrak-ı Matrukesi, Mahmut Şevket Paşanın Sadaret Günlüğü

Enver Paşa'nın otobiyografisi de bedava internette doğumundan ikinci meşrutiyetin ilanına kadar var...

Murat Bardakçı-Soner Yalçın: Ortanın Solu
Yalçın Küçük-Kemal Tahir: Komünist
Falih Rıfkı Atay-Uğur Mumcu: Kemalist
Mehmet Şevket Eygi-Kadir Mısırlıoğlu: İslamcı
Celal Bayar-İsmet İnönü-Kazım Karabekir: Silah Arkadaşları
Feridun Kandemir-Cemal Kutay: Sağcı
Cevat Rifat Atilhan-Hikmet Tanyu: Milliyetçi

Bak ilk postumda bu kadar isim yazdım sen gittin kadiri seçtin ya sadece onu tanıyorsun :) ya da algı kasmaya çalışıyorsun. Diyorum ki bu adamlar farklı zamanlarda türkiyede yaşamış kişiler, yazarlar, uzmanlar, birebir tanıklar ve hepsinin cenahı farklı. Ama hepsinin ortak noktası enver paşa ile mustafa kemal'in arasının iyi olduğu yönünde...Bu adamların mutabık olduğu bir konu göster hele...Demek ki neymiş? Doğruymuş...

Sen kitap, makale okuma, tanıklıkları göz ardı et ama kulaktan dolma propagandaya inan... :) hayırlı işler...tekrar edeyim bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz...hürmetler...

Mısıroğlu gibi bir adamı bunları okumadan gelmeyin diye bir listeye koyarsan kusura bakma da cımbızla çeker insanlar. Farklı görüşlerden 20 insanın hatıratlarıyla konuya yeterince hakim olduğunu düşünmen ve haksız olduğunu söyleyenlere cahil muamelesi yapman talihsiz bir durum..

Bunları okumadan gel listesinde yok yazdım onları kısaca;
Mısıroğlu gibi bir adamı bunları okumadan gelmeyin diye bir listeye koyarsan kusura bakma da cımbızla çeker insanlar. Farklı görüşlerden 20 insanın hatıratlarıyla konuya yeterince hakim olduğunu düşünmen ve haksız olduğunu söyleyenlere cahil muamelesi yapman talihsiz bir durum..

Stoddard-Teşkilatı Mahsusa (malum ecnebi istiyorsunuz)
Hopkirk-The Great Game: The Struggle for Empire in Central Asia (ingilizcen yoksa türkçesi de var)
Celal Bayar- Ben de Yazdım (10 cilt sen ilk cildini oku yeter)
Cemal Kutay-Trablusgarp'te Bir Avuç Kahraman-Üç Paşalar Kavgası-Enver Paşa Lenin'e Karşı
İsmet İnönü-Hatıralar
Şevket Süreyya Aydemir-Enver
Falih Rıfkı Atay-Zeytindağı

Yenilerden;

Soner Yalçın-Teşkilatın İki Silahşörü
Murat Bardakçı-Enver, Talat Paşa'nın Evrak-ı Matrukesi, Mahmut Şevket Paşanın Sadaret Günlüğü

Enver Paşa'nın otobiyografisi de bedava internette doğumundan ikinci meşrutiyetin ilanına kadar var...

Bu konuda demek ki eksik eğer tarihçiyse bunlardan birine denk gelip de okuması lazımdı...İnönü-Bayar-Karabekir okumamış tarihçi olmaz. Yok eğer okuduysa zaten biliyordur ne diye iftira atıyor?

Tarih yoruma açıktır onu Doğu'ya güzelce sorsan sana güzelce cevap verirdi.

Sen kendin gibi düşünmeyen herkesi cahillikle itham ediyorsun, senin okuduğun kaynaklar mutlak doğru diye bir kaide yok, bir ton arşiv var, bir ton yorum var, herkes okuduğundan senin anladıklarını anlamak zorunda da değil.

Senden istediğim şey de basit, "insanlara cahil muamelesi yapma." Hem antipati topluyorsun hem de değerli bilgiler verebilecek insanları konudan uzaklaştırıyorsun, insanlar yazmaktan çekiniyor mevzu çok başka yerlere gidecek diye, bugün net olarak gördüm bunu.

Sen kendin gibi düşünmeyen herkesi cahillikle itham ediyorsun, senin okuduğun kaynaklar mutlak doğru diye bir kaide yok, bir ton arşiv var, bir ton yorum var, herkes okuduğundan senin anladıklarını anlamak zorunda da değil.

Senden istediğim şey de basit, "insanlara cahil muamelesi yapma." Hem antipati topluyorsun hem de değerli bilgiler verebilecek insanları konudan uzaklaştırıyorsun, insanlar yazmaktan çekiniyor mevzu çok başka yerlere gidecek diye, bugün net olarak gördüm bunu.
İşte onun için her görüşten adamın yorumunu yazdım ama içinden hiç sevmediğim kadiri cımbızladılar malum bir tek onu tanıyorlar :) Ben diyorum ki bütün görüşlerdeki adamlar enverin müstesna bir adam olduğu ve atatürk ile arasının bozuk olmadığı konusunda mutabık var mı yoruma açık bir şey...

Nato istedi diye enver paşanın amcasının kazandığı savaşı 30 ağustos gibi kutlarken 1946'dan sonra inönü devrinde natoya girebilelim diye ingilizleri gücendirmemek adına milli bayramımızı kaldıran zihniyet yeni nesil çömezlerin de beynini yıkadı...Uyanın artık o dönemin time-national geographic sayılarına ulaşabilirsiniz madem tarih profesörleri var kredi kartıyla 29.90 dolara üye olup tüm arşive ulaşabiliyorsun :) Bir bakın bakalım ne demiş elin gavuru enver paşa hakkında...

Onde gelenlerinden olmasa da bu gruptan etkilenen bir adam

Vatanina olan sevgisi, cesareti ve bilgi birikimi takdire sayan ama Ittihat ve Terakki'nin verdigi bazi kararlar ne yazik ki rezalet

Gerci bir padisahin yahut baska bir partinin sureci daha iyi yonetip yonetemeyecegi de muamma
Üstat enver paşa 1907'de ittihatçı olur ve jön türklerden hazzetmez...Onlar daha sonra teşkilatçı olarak anılacak grubun içine girdiler. Dediğin Talat Paşa için geçerli.

ama içinden hiç sevmediğim kadiri cımbızladılar malum bir tek onu tanıyorlar

hayır bu adamı tarih hakkında bilgi verecek bir düzeye koymuyor kimse sen koyuyorsun asıl sıkıntı bu oluyor keşke yunan kazansaydı diyen bir adamı sen tarih hakkında bir tartışmaya koyarsan herkes bunu sana söyler yoksa orada ki diğer insanların bir bölümü ülke kahramanı diğer büyük bölümü tarih hakkında dediklerini ciddiye alabileceğin insanlar ama sen KAHRAMANMARAŞ DONDURMACISI KILIKLI adamı oraya yazarsan tabi ki sana cevap yazarlar.

İşte onun için her görüşten adamın yorumunu yazdım ama içinden hiç sevmediğim kadiri cımbızladılar malum bir tek onu tanıyorlar :) Ben diyorum ki bütün görüşlerdeki adamlar enverin müstesna bir adam olduğu ve atatürk ile arasının bozuk olmadığı konusunda mutabık var mı yoruma açık bir şey...

Nato istedi diye enver paşanın amcasının kazandığı savaşı 30 ağustos gibi kutlarken 1946'dan sonra inönü devrinde natoya girebilelim diye ingilizleri gücendirmemek adına milli bayramımızı kaldıran zihniyet yeni nesil çömezlerin de beynini yıkadı...Uyanın artık o dönemin time-national geographic sayılarına ulaşabilirsiniz madem tarih profesörleri var kredi kartıyla 29.90 dolara üye olup tüm arşive ulaşabiliyorsun :) Bir bakın bakalım ne demiş elin gavuru enver paşa hakkında...

Ya benim de okumalarım oldu ama yeterli olmadığının farkındayım ve kesinlikle konuya hakim olduğumu iddia etmiyorum ama ben bile o listedeki neredeyse herkesi az çok tanıyorum sen gelmiş tarihçi adamlara sadece kadiri tanıyorlar diyorsun. Yakın tarihimizin en önemli isimlerinin hatıratlarını sadece sen mi okudun zannediyorsun yani nedir bu tavrın? Öyle konuşuyorsun ki sanki buradaki herkes "anglo-sakson" kaynaklardan propaganda okuyup inanmış bi sen gizli hatıratları keşfedip taa 2000lerde konuya hakim olmuşsun..

Ben de istemiyorum tarih cahilleri böyle başlıklara yazsın millet tarihi şahsiyetleri güncel siyasi görüşlerine göre konumlandırıyor bilmiyorlar ki şu an ki politik partilerin hepsi o dönemki satılık adamlar...Atatürk, Enver, İnönü, Çakmak, Kuşçubaşı, Kut, Killigil, Karabekir, Talat, Cemal, Bayar, Çetinkaya hepsi aynı taraf...Hepsi aynı fırkadan, aynı teşkilattan, aynı cemiyetten hatta çoğu aynı memleketten...Tarihi konulara siyaset girmesin zira tarihi çarpıtmış oluyorlar...

Ya benim de okumalarım oldu ama yeterli olmadığının farkındayım ve kesinlikle konuya hakim olduğumu iddia etmiyorum ama ben bile o listedeki neredeyse herkesi az çok tanıyorum sen gelmiş tarihçi adamlara sadece kadiri tanıyorlar diyorsun. Yakın tarihimizin en önemli isimlerinin hatıratlarını sadece sen mi okudun zannediyorsun yani nedir bu tavrın? Öyle konuşuyorsun ki sanki buradaki herkes "anglo-sakson" kaynaklardan propaganda okuyup inanmış bi sen gizli hatıratları keşfedip taa 2000lerde konuya hakim olmuşsun..
Okusa enver ile atatürk rakipti demez...Buna hiçbir tarihçi ciddi gözle bakmaz...

Ruslar galiçya cephesinde çok net bir galibiyet aldılar, galiçya nasıl zafer oluyor Uğur ? 2-3 milyon arası rus ve avusturyalı askerin sahne aldığı savaş, biz topu topu 2 tümen büyüklüğünde müdahil oluyoruz. Avusturyalıların bizim askerlere taktığı isim de ayrıca onur kırıcı bir durum.

----

Neyse bu konu uzar, 1. dünya savaşı öyle sadece tek bir kişi üzerinden okunabilecek bir savaş değil. Çok yönü olan karman çorman bir savaş, böylesine girift bir konu ne GSC'de tartışılır ne de böylesine endoktrine olmuş kişiler ile tartışılabilir.

Çok kısa ve kabaca Enver yorumum; yetenekli bir subay olmasına karşın hayalleri o kadar büyük ki yetenekli olmasına rağmen arada korkunç bir makas var. Çok genç yaşta 1.5-2 milyonluk ciddi organizasyon zaafiyeti olan bir ordunun başına geçmesi ise hem Osmanlı hem de kendisi için sıkıntılı bir durum. Kesinlikle iyi bir komutan değildi kimse hikaye anlatmasın, iyi komutan=eşittir yetenekli subay demek değildir. İyi bir komutan risk hesabını iyi yapar, nerede duracağını bilir. Bütün olumsuzluklara rağmen küfür edilecek bir adam da değil, haksızlık etmemek gerek, Enver'i tek kelimeyle anlat deseler cevabım hayalperest olur.

Mustafa Kemal ile kıyaslanabilecek biri de değildir ayrıca. Bu konuyu tartışmaya açanı ne ciddiye alırım ne de cevap veririm.

Ya renktaş sen postları karıştırdın iyice orada enver hakkında olumlu görüşü olanlara örnek verdim kadirin enver paşa hakkında çalışması yok ki ben sana kitap ismini yazmış olayım :) Eğer kadirin şu kitabı diye isim geçirdiysem bul getir postu kafamı keserim...
hayır bu adamı tarih hakkında bilgi verecek bir düzeye koymuyor kimse sen koyuyorsun asıl sıkıntı bu oluyor keşke yunan kazansaydı diyen bir adamı sen tarih hakkında bir tartışmaya koyarsan herkes bunu sana söyler yoksa orada ki diğer insanların bir bölümü ülke kahramanı diğer büyük bölümü tarih hakkında dediklerini ciddiye alabileceğin insanlar ama sen KAHRAMANMARAŞ DONDURMACISI KILIKLI adamı oraya yazarsan tabi ki sana cevap yazarlar.

Ya arkadaş zorla sövdüreceksiniz. Türk tarihini orta Asya’dan günümüze kadar yerli yabancı her kaynaktan okudum.
Enver paşa iyi kötü demem. Ama kusura bakmayın ama adam bildiğin hayalperest biriydi. Hayatı hep birilerine yakınlaşmak üzerine kuruluydu.
Damat olup Genel Kurmay Başkanı oldu.
Suikastler yapıp ittihat ve terakki de yükseldi.
Almanlara yanaşıp dünya savaşı sonunda kaybedilen toprakları alacağım sandı.
Kaçtıktan sonra önce Almanlara gitti. Fayda görmeyeceğini anladı. Ruslara gitti. Onların coğrafyasından müslümanlardan Ordu kurup Anadolu’ya geçme hayalleri kurdu. O olmadı. Sonra Turancılık hayali ile Bolşeviklere karşı olmaya kalktı bir bozkırda öldü.
Tüm kararları sinsilik ve çıkar üzerine olan. Gözü kör bir fanatikti. Kafkas cephesini yazan Uğur... Sarıkamış’ta ölen orduyu da yaz. Sonra bana Enver güzellemesi yap.
Saray’ın dalkavuğunu başımıza büyük adam diye yutturuyorsunuz.
Yılların karı düşkünü en büyük dış borç sebebi olan Menderes’i şimdi badem gözlü yapmalarına benziyor herşey...
Turan’mış gittim orta Asya’da gördüm. Kimse Türkleri yada Türkiye’yi miklemiyor. Ancak buradaki atarlı ergenlerimiz hala Türklük Turancılık kasıyor.
Okuduğu 3 kitap içinde kendisini alim sananlara da ayrı kılım.
Hele mısırlıoğlu gibi bir dalkavuğun kitabını okumak bile başlı başına yeterli done...

iPhone cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Fırsat bulabilsem keşke Antep'te görüşsek bir çay içer bu konuyu konuşurduk :D

Üst Alt