Enver Paşa, Mustafa Kemal’e Yazdığı Mektup - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Enver Paşa, Mustafa Kemal’e Yazdığı Mektup

Enver Paşa'yı hangisinin doğru tanımladığını düşünüyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    31
Ya renktaş sen postları karıştırdın iyice orada enver hakkında olumlu görüşü olanlara örnek verdim kadirin enver paşa hakkında çalışması yok ki ben sana kitap ismini yazmış olayım :) Eğer kadirin şu kitabı diye isim geçirdiysem bul getir postu kafamı keserim...

Enver paşa hakkında neden olumlu görüş verdiğini hepimiz idrak edebiliriz azılı bir Atatürk düşmanı olduğu için Enver paşa üzerinden Atatürk'e sallamak için yoksa Enver paşa hakkında ciddi bir fikrinin olduğunu sanmam o adamın.

Ittihat ve Terakki osmanlini yikan temel nedenlerdir..
Abdulhamid enver pasa ve emrindeki askeri avrupaya gondermisti. Teknoljiyi isleyisi ogrensinler diye ama gel gelelim..

Kerhaneleri mesken tutmuslardi.. ben size medeniyeti getirin dedim siz avrupada luks mekanlarda keyif yapmissiniz dedi padisah..

Enverin gencler keyfinizr bakin burada bize karisan olmaz dedigi tesvik ettigi su goturmez bir aci gercektir.

Abdulhamid enver pasa ve emrindeki askeri avrupaya gondermisti. Teknoljiyi isleyisi ogrensinler diye ama gel gelelim..

Kerhaneleri mesken tutmuslardi.. ben size medeniyeti getirin dedim siz avrupada luks mekanlarda keyif yapmissiniz dedi padisah..

Enverin gencler keyfinizr bakin burada bize karisan olmaz dedigi tesvik ettigi su goturmez bir aci gercektir.

Ne anlatiyorsun yaw :asd:

Prensip adami olarak diyorum ki Ittihat Terakki her turlu Abdulhamit'ten iyidir

Ruslar galiçya cephesinde çok net bir galibiyet aldılar, galiçya nasıl zafer oluyor Uğur ? 2-3 milyon arası rus ve avusturyalı askerin sahne aldığı savaş, biz topu topu 2 tümen büyüklüğünde müdahil oluyoruz. Avusturyalıların bizim askerlere taktığı isim de ayrıca onur kırıcı bir durum.

----

Neyse bu konu uzar, 1. dünya savaşı öyle sadece tek bir kişi üzerinden okunabilecek bir savaş değil. Çok yönü olan karman çorman bir savaş, böylesine girift bir konu ne GSC'de tartışılır ne de böylesine endoktrine olmuş kişiler ile tartışılır.

Çok kısa ve kabaca Enver yorumum; yetenekli bir subay olmasına karşın hayalleri o kadar büyük ki yetenekli olmasına rağmen arada korkunç bir makas var. Çok genç yaşta 1.5-2 milyonluk ciddi organizasyon zaafiyeti olan bir ordunun başına geçmesi ise hem Osmanlı hem de kendisi için sıkıntılı bir durum. Kesinlikle iyi bir komutan değildi kimse hikaye anlatmasın, iyi komutan=eşittir yetenekli subay demek değildir. İyi bir komutan risk hesabını iyi yapar, nerede duracağını bilir. Bütün olumsuzluklara rağmen küfür edilecek bir adam da değil, haksızlık etmemek gerek, Enver'i tek kelimeyle anlat deseler cevabım hayalperest olur.

Mustafa Kemal ile kıyaslanabilecek biri de değildir ayrıca. Bu konuyu tartışmaya açanı ne ciddiye alırım ne de cevap veririm.
Üstat Ruslar 1917'de savaştan çekildiler...Çekilince biz kafkasya ve galiçya cephelerini kazanmış olduk...Bakü'yü kim aldı? Tebriz'i kim aldı? Sonuçta muharebeler büyük savaşları kazanmak için yapılır...

Abdülhamitin ruslara peşkeş çektiği kars, sarıkamış, acaristan ,artvin, ahıska, muş, erzurum, erzincan, van kurtarıldı mı? Bugün acaristan ve ahıska hariç hepsi bizim mi? Bu topraklar 50 sene rus işgalinde kalmadı mı? Bu işgale enver son vermedi mi? Ruslar savaştan çekilmedi mi?

Kim karşılaştırıyor ben rakip değillerdi diyorum teknik olarak zaten bu mümkün değil, enver 1922'de şehit oluyor Atatürk ise sonra tarih sahnesini çıkıyor.

Ayrıca yazışmalarını okusanız birbirlerine hürmet eden adamlar...Sen enverin kemali, kemalinde enveri ölümden kurtardığını biliyor musun? aynı harp akademisinden mezun makedon çocukları bunlar...Mustafa Kemalin getirdiği istihbarat ile enver o suikastleri düzenlemiş ve baykuş abdülhamiti devirmişlerdir. Bilip bilmeden bir de tarihçiyim diyenlere lafım....Yahu sen nefret ettiğinin birinin ölüm haberini alınca ağlar mısın?

Atatürk enver paşanın ölüm haberi sonrası ağlar ve yiğiti bir adamdı istediği gibi şehit oldu allah rahmet eylesin der mşi? Bunun birçok şahidi var ki en önemlisi kılıç alidir... İsmail Enverin fedaisi Mustafa Kemalin de yaveriydi...Baba Gündüz Kılıç'ın babası Kılıç Ali...Bunu sadece yazıya dökmediler Galatasaray Efsanesi Baba Gündüz'ün küçük kardeşi Altemur Kılıç da defalarca televizyonlarda anlattı...Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz...Bu adamlar sizin için öldüler saygı göstermek zorunda değilsiniz de iftira atmayın bari kazık kadar adamlar kendilerinden utansın...

Ya ne saçmalıyorsun zaten başlığı sen açmışsın...Osmanlı zaten yıkılmalıydı...Baş keraneci osmanlı padişahları değil mi? Cariye, harem bunların hangisine şeriatta yer var...Halife imiş...Hacca gitmeyen halife mi olur...Gidin başka başlıkta makara yapın...

Enver paşa hakkında neden olumlu görüş verdiğini hepimiz idrak edebiliriz azılı bir Atatürk düşmanı olduğu için Enver paşa üzerinden Atatürk'e sallamak için yoksa Enver paşa hakkında ciddi bir fikrinin olduğunu sanmam o adamın.
Yahu bana ne ondan ben diyorum ki komünisti, islamcısı, milliyetçisi, kemalisti hakkında iyi konuşuyor...

Yahu bana ne ondan ben diyorum ki komünisti, islamcısı, milliyetçisi, kemalisti hakkında iyi konuşuyor...
ülkede başka islamcı mı yok ta o adamı örnek veriyorsun diyoruz , sen o adamı örnek verdiğin için bir sürü post atıldı yoksa önemli bir insan değil zaten neyse uzatmaya gerek yok bu konuyu ciddiye alınacak bir insanı konuşmuyoruz çünkü :D

Bir de savaşa soktu falı hakikaten tarihçi olup şunu diyen adam net anguttur alın size bizi savaşa sokan kronoloji;

3 Temmuz 1914 - Amasya'da Ermeniler tarafından saklanan büyük miktarda bomba bulundu.

8 Ağustos 1914 - İngiltere Osmanlı'nın gemilerine el koydu.

1 Eylül 1914 - Kafkasya'da çatışmalar başladı.

3 Eylül 1914 - Ruslar Ermenilere silah dağıtımını tamamladılar ve İran'daki Ermenilerden birlikler oluşturdular.

28 Eylül 1914 - İngiliz ve Fransız donanmaları Çanakkale Boğazı'nı ablukaya aldılar ve Osmanlı topraklarına tacizlerde bulundular. Gemilerin Türk Bayrağı taşısalar bile vurulacağı bildirildi.

11 Ekim 1914 - Bitlis'teki Türk birlikleri Ermenilerin saldırısına uğradı.

22 Ekim 1914 - Bozcaada çevresinde İngiliz ve Fransız gemileri beklemeye başladı.

29 Ekim 1914 - Bütün bu tacizlerin sonucunda Osmanlı Devleti Rus limanlarını vurarak savaşa girdi.

Bu kronoloji genel kurmay aşivleri açıldığı için teyit edilebiliyor...Ama 50 yıllık natocuların masalı boşa çıktığı için hiç ses yok :) Hani savaşa enver'in alman sevdası yüzünden girmiştik :) Haaa tabi almanlar savaşı kaybedince biz de kaybetmiş sayıldık :) Bulgarların savaştan çekilmesinin, silah üretememizin, almanyada darbe olmasının, kayzerin hollandaya kaçmasının hiç bir alakası yok :)

Bırakın bu ergence işleri I.Dünya Savaşının çıkış sebebi Osmanlı denen şer yapılanmasının güçler dengesini balkanlarda koruyamayarak rusya lehine bir ortam doğurması ve Avrupa'daki napolyon sonrası status quo olan Metternich Sisteminin teknik olarak abdülhamit baykuşunun çökertmesidir malum rusları yeşilköye kadar getirtti büyük hakanınız :) hürmetler...

ülkede başka islamcı mı yok ta o adamı örnek veriyorsun diyoruz , sen o adamı örnek verdiğin için bir sürü post atıldı yoksa önemli bir insan değil zaten neyse uzatmaya gerek yok bu konuyu ciddiye alınacak bir insanı konuşmuyoruz çünkü :D
Var verdim sen okumuyorsun halbuki yanına da yazdım Mehmet Şevket Eygi ne? liberal mi?

Forumda konu acan adam zaten gerekli arastirmayi yapmistir ve bilgi sahibidir.

Enver Ataturke beni affet demis midir? Demistir peki neden ulkesine donmedi..

Cunku ataturk tum kerhane ve pavyonlari kapatmisti o donem. Kadin ticareti yapanlarida rusyaya surmustu.. bu sebepledir ki, enver pasa asya turklerini ruslara karsi kiskirtmis, soguk topraklara inme gayreti gostermistir.

Tum arzusu turkiye yani eski osmanlida, sikke karsiligi fuhus yapan o gunahkar kerhanelere sahip olmakti.. oda biliyordu ulke yonetemeyecegini ama uckurundan asla vazgecemedi

Cunku ataturk tum kerhane ve pavyonlari kapatmisti o donem. Kadin ticareti yapanlarida rusyaya surmustu.. bu sebepledir ki, enver pasa asya turklerini ruslara karsi kiskirtmis, soguk topraklara inme gayreti gostermistir.

Tum arzusu turkiye sikke karsiligi fuhus yapan o gunahkar kerhanelere sahip olmakti.. oda bimiyordu ulke yonetemeyecegini ama uckurundan asla vazgecemedi
Böyle hakaret edip aklınca komiklik yapacaksan doruk ben gidiyorum böyle provakatif başlık açıp insanların kutsalına küfür edemezsin arkanda seni kollayanlar var diye...Şimdiye kadar ben de dahil olmak üzere herşeyi makara konusu yaptın benim gördüğüm geldiğim mart ayından beri ama bunu kabul edemem postunu sil ne demek o laflar...Hayatında zina yapmamış bir vatan kahramanına o sıfatı yazmak...

Yani Atatürk bosu bosuna

Tum arzusu turkiye yani eski osmanlida, sikke karsiligi fuhus yapan o gunahkar kerhanelere sahip olmakti.. oda biliyordu ulke yonetemeyecegini ama uckurundan asla vazgecemedi

Dönmek istedi, Atatürk koymadı. Cünkü Enver herseyi berbat edecek bir potansiyele sahib olan bir adamdı, hain filan degildir, fazla uçmuş düsünceleri vardi, ve hic realist yaklasimi yoktu.

Üstat Ruslar 1917'de savaştan çekildiler...Çekilince biz kafkasya ve galiçya cephelerini kazanmış olduk...Bakü'yü kim aldı? Tebriz'i kim aldı? Sonuçta muharebeler büyük savaşları kazanmak için yapılır...

Abdülhamitin ruslara peşkeş çektiği kars, sarıkamış, acaristan ,artvin, ahıska, muş, erzurum, erzincan, van kurtarıldı mı? Bugün acaristan ve ahıska hariç hepsi bizim mi? Bu topraklar 50 sene rus işgalinde kalmadı mı? Bu işgale enver son vermedi mi? Ruslar savaştan çekilmedi mi?

Kim karşılaştırıyor ben rakip değillerdi diyorum teknik olarak zaten bu mümkün değil, enver 1922'de şehit oluyor Atatürk ise sonra tarih sahnesini çıkıyor.

Ayrıca yazışmalarını okusanız birbirlerine hürmet eden adamlar...Sen enverin kemali, kemalinde enveri ölümden kurtardığını biliyor musun? aynı harp akademisinden mezun makedon çocukları bunlar...Mustafa Kemalin getirdiği istihbarat ile enver o suikastleri düzenlemiş ve baykuş abdülhamiti devirmişlerdir. Bilip bilmeden bir de tarihçiyim diyenlere lafım....Yahu sen nefret ettiğinin birinin ölüm haberini alınca ağlar mısın?

Atatürk enver paşanın ölüm haberi sonrası ağlar ve yiğiti bir adamdı istediği gibi şehit oldu allah rahmet eylesin der mşi? Bunun birçok şahidi var ki en önemlisi kılıç alidir... İsmail Enverin fedaisi Mustafa Kemalin de yaveriydi...Baba Gündüz Kılıç'ın babası Kılıç Ali...Bunu sadece yazıya dökmediler Galatasaray Efsanesi Baba Gündüz'ün küçük kardeşi Altemur Kılıç da defalarca televizyonlarda anlattı...Bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz...Bu adamlar sizin için öldüler saygı göstermek zorunda değilsiniz de iftira atmayın bari kazık kadar adamlar kendilerinden utansın...

Tamam da Enver ile Osmanlı ile ne alakası var ? Galiçya'da Ruslar kazandı, doğu cephesinde kaybetmelerinin ana sebebi tannenberg ve bir kaç savaş, savaşı kazanan ise Almanya-Avusturya, Rusların tamamen çekilmesinin en önemli nedeni de devrim... Yani kalkıp doğu cephesindeki ittifak devletleri zaferini Enver'e dolayısıyla Osmanlıya yazmanın ne mantığı var, toplamda 6-7 milyon kayıp vermiş taraflar bizim cepheye toplam dahlimiz 1 kolordu yani 40 bin asker.

Tekrar yazıyorum, ben sana ikisini kıyaslıyorsun demedim zaten onu yapanlara yazdım onu. TRT'de bir tip vardı o aklıma geldi ondan yazdım sen kıyaslıyorsun demedim yani kısacası, ikincisi ise ben Enver'den nefret falan etmiyorum. Hayalpereset bir insan olduğunu düşünüyorum önceki yazımda söylediğim gibi, Enver'e ve o dönemin askerlerine her daim saygı duyarım. Atatürk ile Enver'in benzeşmediği çok yön var, milli mücadele sonrası beraber olsalar hiç anlaşamayacakları da aşikar lakin bu adamlar öyle ya da kader ortaklığı yapmışlar pek çok konuda, Atatürk'ün Enver'i sevmediğini düşünmüyorum, ama fikirlerine katılmadığı konusunda eminim diyebilirim.

Yani Atatürk bosu bosuna

Dönmek istedi, Atatürk koymadı. Cünkü Enver herseyi berbat edecek bir potansiyele sahib olan bir adamdı, hain filan degildir, fazla uçmuş düsünceleri vardi, ve hic realist yaklasimi yoktu.
Bu tamamen kendi yorumun onun için eksik bilgi ve iftira içermediğinden fikrine hürmet ediyor bir şey demiyorum ama madem tarihçisin atatürk enveri yasaklamamıştır esas kendisini yasaklayan kazım karabekirdir...

Atatürkü de ikna eden kazım karabekirdir bunu birbirlerinin siyasi rakibi olan celal bayar ve ismet inönü ayrı ayrı ikrar etmiştir yani kesin bilgidir...Hem ayrıca hain adam zengin olur, uzun yaşar...Enver paşa ise tam tersi ölene kadar kavgadan, harpten, muharebeden uzak durmamış sonunda da şehit olmuştur...

Çaprazlama kaynak teyidi yapmanı öneririm 3-5 ecnebi okuyacağına zira konunun muhatabı türkler...Ve tarih ikincil kaynaklarla yapılmaz...Arşivleri kullan dediğim gibi dönemin mecmuaları var national geographic, time okuyunca çok şaşırtıcı şeyler göreceksin...

Mesela sen enver paşanın otobiyografisi olduğunu biliyor musun? oku bir bence...İlla yabancı bir kaynak okuyacaksan da doktora tezi olan Stoddard'ın teşkilatı mahsusasını oku ya da hopkirkü...Hürmetler...

Böyle hakaret edip aklınca komiklik yapacaksan doruk ben gidiyorum böyle provakatif başlık açıp insanların kutsalına küfür edemezsin arkanda seni kollayanlar var diye...Şimdiye kadar ben de dahil olmak üzere herşeyi makara konusu yaptın benim gördüğüm geldiğim mart ayından beri ama bunu kabul edemem postunu sil ne demek o laflar...Hayatında zina yapmamış bir vatan kahramanına o sıfatı yazmak...
Haklisim seversin sevmezsin ama olan olmus.. gecmisi kurcaladikca neler cikar biz bugume bakalim

Tamam da Enver ile Osmanlı ile ne alakası var ? Galiçya'da Ruslar kazandı, doğu cephesinde kaybetmelerinin ana sebebi tannenberg ve bir kaç savaş, savaşı kazanan ise Almanya-Avusturya, Rusların tamamen çekilmesinin en önemli nedeni de devrim... Yani kalkıp doğu cephesindeki ittifak devletleri zaferini Enver'e dolayısıyla Osmanlıya yazmanın ne mantığı var, toplamda 6-7 milyon kayıp vermiş taraflar bizim cepheye toplam dahlimiz 1 kolordu yani 40 bin asker.

Tekrar yazıyorum, ben sana ikisini kıyaslıyorsun demedim zaten onu yapanlara yazdım onu. TRT'de bir tip vardı o aklıma geldi ondan yazdım sen kıyaslıyorsun demedim yani kısacası, ikincisi ise ben Enver'den nefret falan etmiyorum. Hayalpereset bir insan olduğunu düşünüyorum önceki yazımda söylediğim gibi, Enver'e ve o dönemin askerlerine her daim saygı duyarım. Atatürk ile Enver'in benzeşmediği çok yön var, milli mücadele sonrası beraber olsalar hiç anlaşamayacakları da aşikar lakin bu adamlar öyle ya da kader ortaklığı yapmışlar pek çok konuda, Atatürk'ün Enver'i sevmediğini düşünmüyorum, ama fikirlerine katılmadığı konusunda eminim diyebilirim.
Fikirkerine zaten katılmadığını aynı kaynaklardan da teyit edebilirle verdiğim kaynaklar en güzek kaynaklar enver paşa hakkında...Benim böyle bir iddiam yok ki Atatürk, inönü ile; çakmak ile; karabekir ile; orbay ile anlaşabildi mi? Celal Bayar dışında sözünden çıkmayan hiçbir önemli kurucu figürümüz yok ki...Ben rekabet, husumet, kıskançlık yok dedim okudum yeni değil neredeyse 20 yıldır okurum benim ilgi ve uzmanlık alanım sayılır...

Üst Alt