EPL 23/24 H:19 | Manchester United 3-2 Aston Villa | MS | 26 Aralık | beIN Sports 3 - Sayfa 13 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

EPL 23/24 H:19 | Manchester United 3-2 Aston Villa | MS | 26 Aralık | beIN Sports 3

Sadece o mu

Yakın dönemde Garnacho, Rashford, Greenwood çıkardı adamlar, Greenwood adam olsa ileri üçlüleri alt yapıdan olabilirdi. Daha Mainoo, Hannibal vs gibi adamlar var onlara girmiyorum.
Son 20 yılda Dünyanın topçusunu çıkardılar. Her sene en az 2-3 tane deniyorlar tutuyor tutmuyor başka kulüplere gidiyolar ama sürekli bir üretim mevcut ve Manu'da tutmayanlar genelde PL'de gittikleri kulüplerde ilk 11 oynuyor. Son 10 yılda aklıma gelenlerden bir liste yaptım bir bu kadar daha da gözden kaçırdığımız vardır.

Pogba - Juve
Rashford - Manu
Garnacho - Manu
McTominay - Manu
Jack Harrison - Everton
Andreas Pereira - Fulham
Angel Gomes - Lille
James Garner - Everton
Dwight McNeil - Everton
Josh Brownhill - Burnley
Anthony Elanga - N.Forrest
Sam Johnstone - C.Palace
Dean Henderson - C.Palace
Mason Greenwood - Getafe
Hannibal Mejbri - Manu
Teden Mengi - Luton
Alvaro Correras - Granada ( bir iki seneye sol bekte izleriz)
Danny Welbeck - Brighton
Jesse Lingard - Serbest
Kobbie Mainoo - Manu
Pierluigi Gollini - Napoli
Tahith Chong - Luton
Joshua King - Fenerbahçe
Brandon Williams - Ipswich
Adnan Januzaj - Sevilla
Axel Tuanzebe - Ipswich
Jonny Evans - Manu
Oliver Norwood - Sheffield Utd
Fosu Mensah - Leverkusen
Zidane Iqbal - Utretch
Ron Robert Zieler - Hannover
Ben Brereton Diaz - Villarreal
Largie Ramazani - Almeira
Matej Kovar - Leverkusen
Paddy McNair - M'boro
Guillermo Varela - Flamengo
Ethan Laird - Birmingham
Charlie Savage - Reading

Son 20 yılda Dünyanın topçusunu çıkardılar. Her sene en az 2-3 tane deniyorlar tutuyor tutmuyor başka kulüplere gidiyolar ama sürekli bir üretim mevcut ve Manu'da tutmayanlar genelde PL'de gittikleri kulüplerde ilk 11 oynuyor. Son 10 yılda aklıma gelenlerden bir liste yaptım bir bu kadar daha da gözden kaçırdığımız vardır.

Pogba - Juve
Rashford - Manu
Garnacho - Manu
McTominay - Manu
Jack Harrison - Everton
Andreas Pereira - Fulham
Angel Gomes - Lille
James Garner - Everton
Dwight McNeil - Everton
Josh Brownhill - Burnley
Sam Johnstone - C.Palace
Mason Greenwood - Getafe
Hannibal Mejbri - Manu
Teden Mengi - Luton
Danny Welbeck - Brighton
Jesse Lingard - Serbest
Kobbie Mainoo - Manu
Tahith Chong - Luton
Joshua King - Fenerbahçe
Adnan Januzaj - Sevilla
Axel Tuanzebe - Ipswich
Jonny Evans - Manu
Fosu Mensah - Leverkusen
Zidane Iqbal - Utretch
Matej Kovar - Leverkusen
Paddy McNair - M'boro
Ethan Laird - Birmingham
Charlie Savage - Reading
Aşırı başarısız bir tablo. Demekki altyapıdan topçu çıkarmak matah bir şey değilmiş. adamlar o kadar topçu çıkarmışlar ama 10 yıldır manchester gibi takım sürünüyor.

Bu listeyi gördükten sonra altyapı olaynın fantezi ve fetiş olduğu eskide kaldığı artık net olarak anlaşılıyor.

Pogba - Juve
Rashford - Manu
Garnacho - Manu
McTominay - Manu
Jack Harrison - Everton
Andreas Pereira - Fulham
Angel Gomes - Lille
James Garner - Everton
Dwight McNeil - Everton
Josh Brownhill - Burnley
Sam Johnstone - C.Palace
Mason Greenwood - Getafe
Hannibal Mejbri - Manu
Teden Mengi - Luton
Danny Welbeck - Brighton
Jesse Lingard - Serbest
Kobbie Mainoo - Manu
Tahith Chong - Luton
Joshua King - Fenerbahçe
Adnan Januzaj - Sevilla
Axel Tuanzebe - Ipswich
Jonny Evans - Manu
Fosu Mensah - Leverkusen
Zidane Iqbal - Utretch
Matej Kovar - Leverkusen
Paddy McNair - M'boro
Ethan Laird - Birmingham
Charlie Savage - Reading
Pogba ve Rasford dışında Manu seviyesi oyuncu yok bu listede. Ama lige servis edilen oyuncu sayısı da altyapı için başarıdır bence. Süper Lig'de de en çok Galatasaray altyapılı oyuncu oynuyordu bir ara.

Aşırı başarısız bir tablo. Demekki altyapıdan topçu çıkarmak matah bir şey değilmiş. adamlar o kadar topçu çıkarmışlar ama 10 yıldır manchester gibi takım sürünüyor.

Bu listeyi gördükten sonra altyapı olaynın fantezi ve fetiş olduğu eskide kaldığı artık net olarak anlaşılıyor.
Görüşlerine malesef katılmıyorum. Çünkü iyi bir jenerasyon ve hoca kombinasyonuna denk geldiğin zaman 20 yılı sürklase edebiliyorsun. Bkz "The Class of 92".
Kaldı ki bunun Arsenal , Real Madrid, Barcelona, Ajax örneklemleriyle de çoğaltabiliriz.

Görüşlerine malesef katılmıyorum. Çünkü iyi bir jenerasyon ve hoca kombinasyonuna denk geldiğin zaman 20 yılı sürklase edebiliyorsun. Bkz "The Class of 92".
Kaldı ki bunun Arsenal , Real Madrid, Barcelona, Ajax örneklemleriyle de çoğaltabiliriz.
Ajax ne zaman sürklase etti anlamadım. Eskide kaldı bu altyapı olayı fantezi ve nostaljiden ibaret artık. 2010 ların başında zirveye oturan Barcelona da 10 yıl amborga koyacakken altyapı fantezisi yüzünden dağıldı. Şımarıp 11 altyapı topçusu ile çıktılar bir sürü mevkide altyapıdan gereksiz topçularla oynadılar ne tiki taka kaldı ne başka bir şey. Real madrid ambargosunu ise altyapı topçularına takılmayarak perçinledi.

Basit bir mantıkla düşünürsek ilk 11 ve taktiğin için en uygun oyuncuyu bulmada tüm dünyayı tarayıp topçu bakmak mı mantıklı yoksa sadece kendi altyapı havuzuna takılıp kalmak mı? tabi ki tüm dünyayı taramak mantıklı.

Basir bir örnek daha 100 yıl alt yapıdan topçu çıkarmaya çalışsak Sasha Boey ve davinson sanchez gibi topçu çıkaramayız.

Altyapından spesifik topçular çıkaramazsın en fazla Kaan Ayhan gibi bir çok mevkide oynayabilecek ortalama topçular çıkarırsın özel yetenek nadir gelir o da senin sitemine zor uyar falan filan.

Şimdi öncelikle alt yapıya verilen önemden ne anladığını bilmiyorum. Burda kimsenin alt yapıdan ilk 11 kurularak başarı elde edilebileceğine inandığını da zannetmiyorum. Ama mevcut konjonktürde alt yapısından katkı almayan takımın başarılı olma şansı yoktur.

Ajax ne zaman sürklase etti anlamadım.
1703681398014.png
94/95 kadrosuna da büyük kulüpler vampir gibi çökmeselerdi bir iki kupa daha alırlarmış o dönem.
2010 ların başında zirveye oturan Barcelona da 10 yıl amborga koyacakken altyapı fantezisi yüzünden dağıldı. Şımarıp 11 altyapı topçusu ile çıktılar bir sürü mevkide altyapıdan gereksiz topçularla oynadılar ne tiki taka kaldı ne başka bir şey
Zaten Barcelona 10 yıla yakın bir ambargo koydu.
Bunu da transfer ettikleri oyuncularla değil alt yapıdan çıkardıkları hocalarla ve oyuncularla yaptılar.
Ronaldinho ile değil Messi, Xavi, İniesta, Puyol, Pique, Busquets, Victor Valdes vs. ile ambargo koydular.
Ronaldinho'lar Deco'lar Eto'o lar sadece fitili ateşleyen oyuncular oldular.
2006 CL finali kadroları
1703682281947.png

Barça'nın dağılma konusu;

Covid 19 döneminin futbol endüstrisinde yaptığı finansal krizden ötürü senin tabirinde
bütün dünyayı arayıp tarayıp dünya paralar basarak aldıkları oyuncuların maaşlarını ödeyememelerinden ötürü patladılar ve çözümü yine kendi yetiştirdikleri bir hoca ile ve alt yapıdan çıkardıkları yeni jenerasyonu mevcut kadro yapısı ile mixleyerek kotarmaya çalışıyorlar.

Real madrid ambargosunu ise altyapı topçularına takılmayarak perçinledi.
2013-2018 Real dominasyonunda bile rotasyonunda Casillas , Carvajal, Arbeloa, Lucas Vazquez,
gibi bir çok alt yapı oyuncularından fayda sağladı.
2014 CL finalinde mesela final kadrosunda 5 tane alt yapı oyuncusu mevcut.
1703682204280.png

Basit bir mantıkla düşünürsek ilk 11 ve taktiğin için en uygun oyuncuyu bulmada tüm dünyayı tarayıp topçu bakmak mı mantıklı yoksa sadece kendi altyapı havuzuna takılıp kalmak mı? tabi ki tüm dünyayı taramak mantıklı.
Senin söylediğin şey başarı getirmez demiyorum fakat başarının gelmemesi halinde ekonomik krizler yaratır. Bunun bir çok örnekleri mevcut futbol tarihinde.
Zaten şu andaki alt yapı yatırımları bu şekilde oluyor bütün topclass takımlar tüm dünyayı tarayarak 10-15 yaş bandındaki oyuncuları bünyelerine katıyorlar. Kendi alt yapı havuzu dediğin şey seçmeler yapıp alt yapıya aldığın oyunculardan ibaret bir şey değil. Premier ligteki takımların alt yapı havuzlarının belkide %50 si yabancı oyunculardan oluşuyor.

Basir bir örnek daha 100 yıl alt yapıdan topçu çıkarmaya çalışsak Sasha Boey ve davinson sanchez gibi topçu çıkaramayız.
Bülent Korkmaz
Emre Belözoğlu
Tugay Kerimoğlu
Okan Buruk
Arda Turan
Fatih Akyel
gibi topçular yumurtadan çıkmadı Galatasaray'ın altyapısından çıktılar.

Şimdi öncelikle alt yapıya verilen önemden ne anladığını bilmiyorum. Burda kimsenin alt yapıdan ilk 11 kurularak başarı elde edilebileceğine inandığını da zannetmiyorum. Ama mevcut konjonktürde alt yapısından katkı almayan takımın başarılı olma şansı yoktur.

Ekli dosyayı görüntüle 229130
94/95 kadrosuna da büyük kulüpler vampir gibi çökmeselerdi bir iki kupa daha alırlarmış o dönem.

Zaten Barcelona 10 yıla yakın bir ambargo koydu.
Bunu da transfer ettikleri oyuncularla değil alt yapıdan çıkardıkları hocalarla ve oyuncularla yaptılar.
Ronaldinho ile değil Messi, Xavi, İniesta, Puyol, Pique, Busquets, Victor Valdes vs. ile ambargo koydular.
Ronaldinho'lar Deco'lar Eto'o lar sadece fitili ateşleyen oyuncular oldular.
2006 CL finali kadroları
Ekli dosyayı görüntüle 229135

Barça'nın dağılma konusu;

Covid 19 döneminin futbol endüstrisinde yaptığı finansal krizden ötürü senin tabirinde
bütün dünyayı arayıp tarayıp dünya paralar basarak aldıkları oyuncuların maaşlarını ödeyememelerinden ötürü patladılar ve çözümü yine kendi yetiştirdikleri bir hoca ile ve alt yapıdan çıkardıkları yeni jenerasyonu mevcut kadro yapısı ile mixleyerek kotarmaya çalışıyorlar.

2013-2018 Real dominasyonunda bile rotasyonunda Casillas , Carvajal, Arbeloa, Lucas Vazquez,
gibi bir çok alt yapı oyuncularından fayda sağladı.
2014 CL finalinde mesela final kadrosunda 5 tane alt yapı oyuncusu mevcut.
Ekli dosyayı görüntüle 229132

Senin söylediğin şey başarı getirmez demiyorum fakat başarının gelmemesi halinde ekonomik krizler yaratır. Bunun bir çok örnekleri mevcut futbol tarihinde.
Zaten şu andaki alt yapı yatırımları bu şekilde oluyor bütün topclass takımlar tüm dünyayı tarayarak 10-15 yaş bandındaki oyuncuları bünyelerine katıyorlar. Kendi alt yapı havuzu dediğin şey seçmeler yapıp alt yapıya aldığın oyunculardan ibaret bir şey değil. Premier ligteki takımların alt yapı havuzlarının belkide %50 si yabancı oyunculardan oluşuyor.

Bülent Korkmaz
Emre Belözoğlu
Tugay Kerimoğlu
Okan Buruk
Arda Turan
Fatih Akyel
gibi topçular yumurtadan çıkmadı Galatasaray'ın altyapısından çıktılar.

Ajax'ın 1970'lerdeki dominasyonunun nedeni altyapı topçusu değil futbol felsefesi kaynaklı Rinus Michels ve Johan Cruyyf'un total futbol anlayışı başarıyı getirdi. Hatta 2000 yılı arsenal final maçında dakika 30 ile 60 arası bildiğin biz de Cruyyf'un 70'lerdeki total futbol taktiği ile oynadık. Ve çok eski bir dominasyon.

94/95 ise tan benim işime yarayan örnek altyapı maltyapı dinlemeden adamların topçularına çöktüler.

Barcelona ve real madrid için altyapı topçusu büyük artıdırı bizim için değil bizim topçuya artık çökerler bitti o devir.

Bizim başarıda kimseyi kandırmasın o da altyapı kaynaklı değil 90larda akdeniz oyunlarında başarılı olan milli takımı altyapıya çektik ve tamamladık.

Üst Alt