Ergin Ataman - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Cevap: Ergin Ataman | Koç

Yıldırım Demirören yönetiminin görevden ayrılacağı dönemde Ergin Ataman, Beşiktaş Milangaz organizasyonunun oluşmasında büyük emekleri olan bazı yöneticilerle 'teşekkür' yemeğinde buluşur. O dönemde hala görevinin başında olan Şeref Yalçın ve kurmayları, Ataman ile koyu bir sohbete tutuşur. Yemeğin sonunda ise tüm ısrarlara rağmen hesabı Ergin Ataman ödemek ister. "Aman hocam" itirazı da dinlenmez Ataman, "Sizin yaptıklarınızın yanında az bile" der ve cüzdanından kredi kartını çıkartır.

Tecrübeli koç, Beşiktaşlı yöneticilerin bakışları arasında GS Bonus kartı ile öder hesabı. Yöneticilerin kimisi şaşırır, kimisi tebessüm eder. Şifreyi girerken durumun farkına varan Ataman, "Merak etmeyin bonusları Galatasaray ama kupaları Beşiktaş toplayacak" diyerek kahkahaya boğar masayı.

Benim gözümden Ergin Ataman geçmişi

Ergin Ataman Aydın Örs'ün yanında yetişsede hiçbir zaman onun yolunda gitmedi kişilik olarakta farklıydılar zaten, Aydın Örs tıpki Mahmudi'de olduğu gibi değişmez gerçekleri kuralları olan koçlardı oysaki Ergin Ataman'a göre içinde bulunduğu duruma göre kurallar esneyebilir, değişebilir olmuştur, Ergin Ataman en sevdiği sözlerden biride risktir her zaman zoru seven ve kendine güveni sağlam koç olmuştur, bunun göstergelerinden biride Aydın Örs'ten sonra Efes Pilsen koltuğu Ergin hocaya devredilecekti herkezce ama o beklemek yerine, Türk Telekom'a 96-97 sezonunun basında takımın basına geçti, hırsıyla her zaman ön plana çıkan Ergin hoca beklentilerin üzerinde sezon geçirerek bunla yetinmeyeceğini kendini geliştirme en iyi olma arzusu üzerine bir süreliğine amerika'da 1 yıldan kısa bır surelıgıne konuk oldu(Stanford Universitesi), daha sonra kısa bir süreliğine Karşıyaka derken 99'da Aydın Örs'ün koltuğuna getirildi belki 3 yıl once gıtmese yıne oraya gelıcektı ama o Ors'ten aldıgını aldı ve daha fazlasını almak ıcın yenı maceralara yol actı bu surede cok seyde ogrendı, Oktay Mahmudi ise Efes'ten yine ayrılmadı yardımcılıgını yaptı 1 sezondan bıraz fazla sureden sonra Efes'te ası tutmadı ve görevden alınıp yerine Mahmudi gecti çünkü Efes Pilsen'de belli bir olusum ve yapı vardı Ors'ten onun devamıda onun Mahmudı olmalıydı yaa Ergin Hocaya oturtmak ıstedıgı sıstem ıcın ızın verılmelıydı ama olmadı.

Ergin hoca Tıpkı Telekom donemi gibi dusundu ve kendimi ispatlamam için bana saygı duyulup takımın muhendıslıgının emanet edılebılmesı ıcın orta sınıf bır takıma gıtmek zorundaydı ve Siena'ya baş antrenör oldu, bugun Siena avrupaa adı varsa bunu Ataman'a borcludur çünkü renkdaşlar Ataman'dan once hıcbır basarısı olmayan bır takımdı lıg ve avrupada ve ıyı bılırsınız o yıllar İtalya avrupa basketbolunun kalesıydı ama söyledim ya inanılmaz hırslı risk almayı seven ve basarıya aç bir Ataman vardı, avrupada kupa aldı Final-Four oynattı, bir anda Ataman büyük hoca olurken baskalarına göre o daha o zaman Aydın Örs'e yetişmek üzereydi kariyer olarak ve yüksek bütçeli Türk takımları bu sefer gercekten koc olarak ıstedıler bız karısmaycaz al takımı yap dedıler Ergin hocaya çünkü artık saygıyı kazanmıstı.

Ülker yıllarında parkede basarılı sonuclar gelsede sevgilisiyle yasadıkları basına malzeme olunca Ülker şampiyonluğa gıdıyor ben takımı sampıyonluktan etmek ıstemıyorum dıyerek kendı kararı ıle ıstıfa etmişti
[FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif].

[/FONT]Hep daha fazlasını isteyen, kabına sığamayan, otoriteyle uzlaşmayı sevmeyen, riske giren Ergin Ataman'ın, bu özellikleri zaman zaman yönettiği takımın oyun biçimine de yansıtıyordu.

Bir sezonluğuna Bologna'ya giden kocumuz ardından bjk'nın basına gectı, normal sezonda ligin en iyi takımıydı, Uleb'te final-eight'te belki şampiyon olabilecek bir takımdı ama onu en iyi tanıyan takıma son saniyede Cüneyt'in üçlüğüyle mağlup düştü, sezon sonu yeniden Efes'in yolunu tutmustu koc ve o sezon ligde durdurulamazı oynayan Efes Türkiye kupasını almıstı final serisinde ise evindeki ilk 2 macınıda kaybetmıstı efes ama devam eden 4 macı alarak seriyi 2-0'dan 4-2 almıstı bu yılları yakın gecmıs olduguna bır cogumuz hatırlıyordur.

Ve geçen sezonki bjk dönemi ile ligde 2. farklı bir takımla şampiyon oluyordu hemde D.Williams, Semih'in gitmesinden sonra dagılacagı dusunulen bır takımla, turkıye kupasınıda kaldıran Ergın hoca son olarakta 3'lmeyı tamamlıyor avrupadan bır kupa daha kazanıyordu, şimdi ise bizim basımıza geçen kocumuzu yeni basarılar ve maceralar beklıyor, Ergin hoca her dakıka kendıne kanıtlama arzusu kabına sıgamama hep daha fazlasını ısteyen bır koc oldugundan kendısını kanıtlama geregı hıssettıgınden hala suphem yok ve bunu basaracak da bekleyıp gorucezcunku onun felsefesine gore ''Eğer saygı istiyorsan onu kazanmalısın'' Hoşgeldin Ergin ATAMAN

Galatasaray Medical Park Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, sarı-kırmızılı takımın mücadele edeceği her kulvarda iddialı olacağını söyledi.

Ergin Ataman, sarı-kırmızılı kulübün aylık resmi yayın organı Galatasaray Dergisi’nin eylül sayısına verdiği röportajda, ”Takımımı hem Türkiye liginde hem de ULEB Avrupa Kupası’nda (Eurocup) şampiyonluğun en önemli adaylarından biri olarak görüyorum. Hedefimiz her kulvarda bu olacak. Zaten bu hedefin dışında bir hedef de koyamayız kendimize. Tabii ki bu hedeflere aşama aşama gitmek gerekiyor. Daha bu günden kendimizi şampiyon ilan edemeyiz. Yolun sonunda elbette o hedefe ulaşmak için hareket edeceğiz. Maç maç, aşama aşama hedefimize ulaşmak için mücadele edeceğiz. Takımımıza güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

Sarı-kırmızılı takım için iyi bir kadro kurulduğunu aktaran Ataman, şunları kaydetti:

”Yönetimimiz bu takımın kurulmasında, başta başkanımız Ünal Aysal olmak üzere ciddi fedakarlıklarda bulundu. Bu açıdan kendimi de şanslı hissediyorum. Çünkü istediğim her oyuncuyu alma fırsatım oldu. Tabii ki çok ciddi rakiplerimiz olduğunu da göz ardı etmememiz lazım. Biz bu kadroyu çok ciddi fedakarlıklarla kurduk ama bizden çok daha büyük bütçelerle takım kuran rakiplerimiz olduğunu da unutmamalıyız. Sonuçta biz kadromuza güveniyoruz. En iyi kadroyu kurduğumuzu düşünüyoruz ve şampiyonlukta kendimizi en güçlü aday olarak görüyoruz.”

Görev aldığı tüm kulüplerde doğru oyuncu tercihleriyle öne çıktığının hatırlatılması üzerine Ataman, dünya basketbolunu yakından takip ettiğini anlatarak, şu görüşleri paylaştı:

”Gerek Avrupa liglerinde oynayan oyuncuların, gerekse Amerika’da oynayan oyuncuların tamamını takip ediyorum. Ama burada önemli olan husus tercihleri iyi yapabilmek. Burada da benim baz aldığım kıstas, sadece oyuncunun teknik kapasitesinden ziyade takıma ne katacağı oluyor. Yani toplam kimya içerisinde o oyuncu o takımın nasıl bir parçası olabilir, buna dikkat ediyorum. Oyuncunun hücumuyla, savunmasıyla, karakteriyle, mücadelesiyle takıma ne katabileceğini düşünüyorum ve transferleri buna göre yapmaya çalışıyorum. Bu sene de böyle yaptık. Ümit ediyorum ki doğru bir takım kurduk.”

Kadro değerlendirmesi

Galatasaray Medical Park’ın kadrosunda yerli ve yabancı önemli isimleri bulundurduğunu söyleyen Ergin Ataman, oyuncularıyla ilgili değerlendirmede de bulundu.

Oyun kurucu mevkisinde Ender Arslan ve Engin Atsür’ün son derece önemli oyuncular olduğunu vurgulayan tecrübeli teknik adam, yerli oyuncular Göksenin Köksal, Cenk Akyol, Furkan Aldemir ve Sertaç Şanlı’dan beklentilerinin yüksek olduğunu dile getirirken, Türk statüsünde bulunan Ersin Dağlı’nın takıma çok yarar sağlayacağını ifade etti.

Geçen sezon kadroda yer alan ve Anadolu Efes’e transfer olan Jamon Lucas Gordon’un yerine, CSKA Moskova’nın oyun kurucusu Jamont Gordon’u almalarıyla ilgili olarak, ”Giden Gordon’un yerine başka bir Gordon getirdik” diyen Ataman, yabancı oyuncular için şunları söyledi:

”Oyun tarzı ve özellikleri benzer bir oyuncu olan Jamont Gordon’u takıma kattık. Kendisi çok tecrübeli ve yetenekli bir oyuncu. Her ne kadar THY Avrupa Ligi finalini kaybetse de geçen yılın en önemli takımı olan CSKA Moskova’nın bir parçasıydı. Hem oyun kurucu pozisyonunda oynayabilen hem de zaman zaman 2 numaraya da kaydırılabilen Jamont Gordon’un takımımıza kazandırılmasını çok önemli bir transfer olarak değerlendiriyorum. Bunun dışında Domercant’ı transfer ettik. Skorer forvet pozisyonunda o da geçen yıl THY Avrupa Ligi sayı krallığında üçüncü sırada olan ve en iyi ikinci 5’te yer alan bir oyuncu. Diğer transferimiz de bilindiği gibi David Hawkins. İtalya’dayken de onu takip ediyordum. Kendisini sürekli geliştiren bir Avrupa Ligi oyuncusuydu. Ama geçen yılki Beşiktaş performansıyla tavan yaptı. Sadece teknik özelliği değil, kazanma özelliğiyle, karakteriyle, takımda yapmış olduğu kaptanlıkla da üst düzey bir grafik ortaya koydu. Bu açıdan Hawkins transferi bizim açımızdan çok başarılı bir icraat oldu. Dört numaralı pozisyon için Milan Macvan’ı aldık. Henüz 23 yaşında bir oyuncu. Geçen yıl Partizan’la Avrupa Ligi’nde 16 sayı ve 9 ribaunt ortalamasıyla oynadı. Takımıza çok katkı verecek bir isim.

Takımın kimyasına baktığımız zaman skorer, savunmacı, teknik özellikleri çok yüksek bir takım kurduğumuzu gördük ve bu takımı tamamlamak için de pota altına savunma ve blok özellikleri yüksek, caydırıcılığı olan, aynı zamanda hücumda da özellikle fiziksel anlamda bize üstünlük sağlayacak bir transfer yaparak Ndong’u kadromuza kattık. Bence kendisi 35 yaşında olmasına rağmen Avrupa’nın en önemli ve etkili uzunlarından biri. Çok büyük bir takımdan, Barcelona’dan gelerek aramıza katıldı. Zaman zaman çok önemli performanslar verebiliyor. Özellikle büyük maçlarda takıma büyük katkısı olacağını düşünüyorum.”

Çocukluğumdan beri Galatasaraylıyım

Galatasaray’ın 2000 yılında Leeds United ile yaptığı UEFA Kupası yarı final maçına o zaman başında bulunduğu Efes Pilsen takımını götürdüğü bilgisini doğrulayan Ataman, ”Onun dışında Galatasaray’ı sadece UEFA Kupası’nı kazanırken değil, hep takip ettim. Lise yıllarımda Galatasaray’ın özellikle derbi maçlarına giderdim. Ali Sami Yen’de açık tribünde de çok maç izledim. Hatta İnönü Stadı’nda oynandığı zamanlarda da Galatasaray maçlarına gittim. Tribünde izleyip unutamadığım maçlardan biri de Neuchatel Xamax maçıdır” dedi.

Kendisinin açık bir insan olduğunu ve başka kulüplerde çalışırken de bunu hiçbir zaman saklamadığını dile getiren Ataman, ”Herkesin taraftarı olduğu bir takım var. Buna saygı duymak lazım. Ben de çocukluğumdan bu yana Galatasaraylıyım. Zaten babam da dahil bizim ailede aşağı yukarı herkes Galatasaraylı. Ama çalıştığım hiçbir kulüpte bu durumu işime yansıtmadım. Örneğin Beşiktaş’ta çalışırken de Beşiktaş’ın başarısı için sahada elimizden gelen her şeyi yaptık. Biraz fazla yapmışız ki, Galatasaray’ı da eledik ve THY Avrupa Ligi’nden oldu Galatasaray. İyi bir Galatasaray taraftarıyım diyebilirim” şeklinde görüşlerini aktardı.

(AA)

aydinors&erginataman&oktaymahmuti.jpg

Sopot maçından sonra konuşması mest etti beni, sıra futbol ve bayan basketbol galibiyetlerinde 2 maçıda seyredeceğim demesi filan,Ergin Hoca gerçekten büyük Galatasaraylı:ayatollah:

''Maç boyunca bir metre mesafeden ana, avrat, çoluk çocuk küfür eden herkese aynı küfürleri iade ediyorum" dedi.

Fülker maçından sonra basın toplantısında kullanmış bu cümleyi yeni gördüm :yenieek:

''Maç boyunca bir metre mesafeden ana, avrat, çoluk çocuk küfür eden herkese aynı küfürleri iade ediyorum" dedi.

Fülker maçından sonra basın toplantısında kullanmış bu cümleyi yeni gördüm :yenieek:

Adam haklı bak zaten yenmişsin takımınla kutlayacağına galibiyeti sen gidip küfür ediyorsun hocaya nasıl öküzlüktür bu anlamak mümkün değil.Hani yenmiş olsaydık normalde yapmamaları gerekmesine rağmen o zaman küfür etselerdi hani yendik sinirlendiler yediremediler vs derdik ama adamların derdi hayvanlık maç için gelmemişler ki .

Hocaya da helal olsun iyi demiş bu arada yönetimde hocanın transfer isteğini duysun artık ayıptır.

Adam haklı bak zaten yenmişsin takımınla kutlayacağına galibiyeti sen gidip küfür ediyorsun hocaya nasıl öküzlüktür bu anlamak mümkün değil.Hani yenmiş olsaydık normalde yapmamaları gerekmesine rağmen o zaman küfür etselerdi hani yendik sinirlendiler yediremediler vs derdik ama adamların derdi hayvanlık maç için gelmemişler ki .

Hocaya da helal olsun iyi demiş bu arada yönetimde hocanın transfer isteğini duysun artık ayıptır.

Bizim taraftar profiliyle bu 2 kuş takımın taraftar profili arasında son yıllarda bariz kalite farkı var o yüzden bunlardan herşeyi beklerim.

O değil birde Ergin Ataman efendi adamdır tahrik etmez bir şey yapmaz ne gerek var o kadar küfüre dediğin gibi zaten yeniyorlardı.Bir ara toplu küfür de ediyordu adiler ama Ergin hoca iyi vermiş paylarını.

Bizim taraftar profiliyle bu 2 kuş takımın taraftar profili arasında son yıllarda bariz kalite farkı var o yüzden bunlardan herşeyi beklerim.

O değil birde Ergin Ataman efendi adamdır tahrik etmez bir şey yapmaz ne gerek var o kadar küfüre dediğin gibi zaten yeniyorlardı.Bir ara toplu küfür de ediyordu adiler ama Ergin hoca iyi vermiş paylarını.

Abi insan değiller yaa tam uyumlular başkan hoca taraftar.

Umarım uzun yıllar kupalara ambargo koyarız.

Gerçek Galatasaray'lı, kötü gün dostu, Cimbombom'un cocuğu Ergin Ataman ! Doğum günün kutlu olsun.

Çok güveniyorum hocaya.Takımın kötü dönemi olacaktır.Belki bu mağlubiyetler ileri bölüm için önlem alınması açısından hayırlı olabilir.Uzunları daha etkin kullanmamız lazım tabi onların da bir silkinip kendilerine gelmesi lazım

Üst Alt