Erman Toroğlu: "Bu hakeme inanmıyorum!" - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Erman Toroğlu: "Bu hakeme inanmıyorum!"

Bundan sonra artık ceza sahası dışında düşmeye başladığı halde ceza sahası içine düşen her oyuncuya penaltı çalınması gerekiyor. Kaç kere aynı pozisyonda yerli yabancı hakemler ilk müdahale olan noktayı işaret ederek düdük çalmıştır hatırlamıyorum.

Erman ayni seyleri soyluyoruz ama baska seyler soyluyormus gibi bana itiraz ediyorsun anlamadim ki

zaten alinti yaptigin seyde ben de senin soyledigini soyluyorum

elbette bir faul sonrasi avantaj durumu olursa oyuncunun dustugu ya da topu kaybettigi yerden degil faule maruz kaldigi yerden serbest vurus verilir

ben buna aksi bir sey soylemedim , alinti yaptigin seyde de aynisini yazmisim zaten

denayer pozisyonunda faul bitmis ve avantaja birakilan vs bir pozisyon yokki

normal fauller gibi tak diye vurulan bir tekme yok , devamlilik arz eden itme-cekme gibi durumlarda eylemin basladigi yer disarisi da olsa , eylem sureklilik ifade eder ve devam ederse ve artik ceza alani icine girmissen , hala itiyor veya cekiyorsan bu bilesik harekettir ve eyleme maruz kalan oyuncu dustugu takdirde senin cekmeye itmeye disarida baslaman seni penaltidan kurtarmaz cunku ceza alani icerisinde de devam ediyorsundur
Yok aynı şeyi söylemiyoruz bence. Aynı hareket devam ediyorsa ve oyuncu ceza sahasına girince kendini bıraktıysa ona penaltı verilmez. Bu çok net oyuncu art niyeti olarak görülür. Madem aynı hareket devam ediyor o halde ceza sahası dışında düşmediği gibi ceza sahası içinde de düşmesin devam etsin. Ortada şiddeti artan bir hareket yok. Yani çekmeden sonra gidip boynuna sarılmıyor veya ayakları ile çift dalmıyor veyahut tekme atmak gibi kırmızı kartlık kasti bir hareket yapmıyor. O zaman şiddeti artan hareket dersin birleşik hareket dersin anlarım. Aynı hareket aynı şiddette devam ediyor ama oyuncu kendini ceza sahasına gelince bırakıyor. Ben buna değil penaltı faul bile vermem. Tam tersi art niyet gördüğüm için penaltı almaya yönelik hareket olarak gördüğüm için hakemi aldatmaya çalışmaktan rakip oyuncuya sarı kart veririm.

Kusura bakma ama aynı şeyi söylemiyoruz.

Son düzenleme:
Bundan sonra artık ceza sahası dışında düşmeye başladığı halde ceza sahası içine düşen her oyuncuya penaltı çalınması gerekiyor. Kaç kere aynı pozisyonda yerli yabancı hakemler ilk müdahale olan noktayı işaret ederek düdük çalmıştır hatırlamıyorum.

kural düşmekten bahsetmiyor müdahelenin (formadan çekme) bittiği yerden bahsediyor, adamı dışarda çekmeye başlayıp içeriye girince de devam ettirirsen penaltı olur (ben denayerin pozisyonundan bağımsız konuşuyorum)

ayrıca bu kural yeni değil onyıllardır böyle

sayfa 15 , yıl 2004

https://www.fifa.com/mm/document/afdeveloping/refereeing/law_12_fouls_misconduct_en_47379.pdf

ya sinan bilgin nasıl haksız afedersiniz , alın fifa kural kitabından

If a defender starts holding an attacker outside the penalty area and continues holding inside the penalty area, the referee must award a penalty kick

kaynak:

https://football-technology.fifa.com/media/1245/lotg_17_18_en.pdf

Egemen efendi . Gsc kurallarina hakim degil misin ?

1- sinan bilgin daima haksizdir
2- binaelaleyh , eger hakliysa bir onceki kural gecerlidir

duzgunce anlatmaya calistim ama muhtemelen senin getirdigin fifa domainli yaziya da bir itiraz usulu bulacaklardir

ornegin benim favorilerim su 2 tanesi

- kurallarda oyle yazili olabilir ama bir de futbolun genel gecer kaliplasmis uygulamalari vardir

- o zaman ben filanca kez gordum , hakemler de uygulamiyorlar , o zaman da yanilmamizdan bahsedilemez

gibisinden cikar yollar ureteceklerdir

bende olsam penaltıyı verirdim orada kendi içine doğru hareketlenmeye çalışan sivaslı oyuncuyu denayer dışa doğru itekliyor.

kural düşmekten bahsetmiyor müdahelenin (formadan çekme) bittiği yerden bahsediyor, adamı dışarda çekmeye başlayıp içeriye girince de devam ettirirsen penaltı olur (ben denayerin pozisyonundan bağımsız konuşuyorum)

ayrıca bu kural yeni değil onyıllardır böyle

sayfa 15 , yıl 2004

https://www.fifa.com/mm/document/afdeveloping/refereeing/law_12_fouls_misconduct_en_47379.pdf
Yahu kuralı anladım ama Denayerin pozisyonuna bir bak. Rakip oyuncu yapılan müdahele ile ceza sahası dışında düşmeye başlıyor, üstelik ilk düşmeye başladığı nokta bayağa dışarıda.

Yine keza pozisyonlardan bağımsız Erman renktaşımın dediğine de katılıyorum. Aynı müdaheleye rağmen bir oyuncu dışarıda düşmediği halde içeride düşüyor ise bu art niyettir, hakemi aldatmaya yönelik harekettir.

Yine kurala geri döner isek, ben izlediğim bir çok maçta ceza sahasında başlayıp, ceza sahası içinde sonlanan pozisyonlara çoğu zaman serbest vuruş verildiğini gördüm. Bir çok hakemin bunu vücut dili ile penaltı için itiraz eden oyunculara açıkladığını yine bir çok kez gördüm.

Egemen efendi . Gsc kurallarina hakim degil misin ?

1- sinan bilgin daima haksizdir
2- binaelaleyh , eger hakliysa bir onceki kural gecerlidir

duzgunce anlatmaya calistim ama muhtemelen senin getirdigin fifa domainli yaziya da bir itiraz usulu bulacaklardir

ornegin benim favorilerim su 2 tanesi

- kurallarda oyle yazili olabilir ama bir de futbolun genel gecer kaliplasmis uygulamalari vardir

- o zaman ben filanca kez gordum , hakemler de uygulamiyorlar , o zaman da yanilmamizdan bahsedilemez

gibisinden cikar yollar ureteceklerdir
Sana bu pozisyonda en çok muhalefet eden biri olarak cevap veriyorum. Senin örnek verdiğin bahaneler ile değil üstelik. Tekrar tekrar izledim, itme ve düşme eylemi başladığında her iki oyuncuda ceza sahası dışında, hem de az buz değil. Denayer itmeye başladığı an rakip oyuncu düşmeye başlıyor ve bu ceza sahasının tahminen 20-30 cm dışında oluyor. Foul olduğunu gören hakem orada düdüğü çalıp serbest vuruş vermeli, çünkü rakip artık oyunu bırakmış düşmeye başlıyor. Buna benzer kaç tane pozisyon izledim yahu.

Son düzenleme:
Yahu kuralı anladım ama Denayerin pozisyonuna bir bak. Rakip oyuncu yapılan müdahele ile ceza sahası dışında düşmeye başlıyor, üstelik ilk düşmeye başladığı nokta bayağa dışarıda.

Yine keza pozisyonlardan bağımsız Erman renktaşımın dediğine de katılıyorum. Aynı müdaheleye rağmen bir oyuncu dışarıda düşmediği halde içeride düşüyor ise bu art niyettir, hakemi aldatmaya yönelik harekettir.

Yine kurala geri döner isek, ben izlediğim bir çok maçta ceza sahasında başlayıp, ceza sahası içinde sonlanan pozisyonlara çoğu zaman serbest vuruş verildiğini gördüm. Bir çok hakemin bunu vücut dili ile penaltı için itiraz eden oyunculara açıkladığını yine bir çok kez gördüm.

denayerin pozisyonunda oyuncu dengesini kaybetmeye dışarda başlıyor dediğin gibi, hatta kendi ayağı denayere takılıyor bu yüzden , ceza sahası içindelerken denyerin eli rakibinin sırtında olsa da itme olayı zaten bitmişti ceza sahası dışında

diğer hususta da diyeceğim şu ki, ben de tam tersi uygulamalara tanıklık ettiğim için kural metnini araştırıp buldum yoksa fifa kitapçığını ezberlemiş değilim

Biraz da mantikla dusunelim . Bir oyuncuyu ceker birakirsin , oyuncu cekmenin kendisinde yarattigi etkiden siyrilir ve devam eder , ya da etmez

bu senin cekmis olma ihlalini degistirmez , zaten bu yuzden de oyun durunca avantaja ragmen sari kart uygulamasi var

bir de oyuncuyu cekersin , devam eder , hala devam edersin cekmeye , oyuncu once iyi niyetle devam etmeye cabaladi diye ilelebet o ters yonde uygulanan kuvvete saniyelerce dayanmak zorunda mi ?

elbette bir noktada eee yeter der ve birakir kendini

burada aslolan ihlaldir .

Basketbolda da boyledir , oyuncuya atis esnasinda faul yapmak istersin ama gec kalirsin 3 lugu yersin , bir de elinden top cikmis olmasina ragmen elin adama gelirse 1 atis da serbest atis kazanir oyuncu , atisina etkisi olmamasina ragmen , o ceza atisidir iste

sen de futbolda adama asilirsan , asilinan oyuncu kendini daha fazla avantaja sokacak ceza alanina kadar girer de , sen hala daha cekmeye devam edersen elbette ceza alani icindeki kaale alinir

aksi olsa hucum oyuncusu o zaman hic devam etme isteklisi olmaz ki , mantigi olmaz

Sana bu pozisyonda en çok muhalefet eden biri olarak cevap veriyorum. Senin örnek verdiğin bahaneler ile değil üstelik. Tekrar tekrar izledim, itme ve düşme eylemi başladığında her iki oyuncuda ceza sahası dışında, hem de az buz değil. Denayer itmeye başladığı an rakip oyuncu düşmeye başlıyor ve bu ceza sahasının tahminen 20-30 cm dışında oluyor. Foul olduğunu gören hakem orada düdüğü çalıp serbest vuruş vermeli, çünkü rakip artık oyunu bırakmış düşmeye başlıyor. Buna benzer kaç tane pozisyon izledim yahu.

Bu dediklerin , denayer in pozisyonu penalti dememe itiraz olarak soylenebilir , defalarca bence penalti ama eski hakemler bile aralarinda anlasamadilar cunku herkesin gozu ve karari farkli dedim

disarida bitiyor hareket dersin , saygiyla yaklasirim , ama tartistigimiz mesele bu degil deminden beri

denayerin pozisyonunda oyuncu dengesini kaybetmeye dışarda başlıyor dediğin gibi, hatta kendi ayağı denayere takılıyor bu yüzden , ceza sahası içindelerken denyerin eli rakibinin sırtında olsa da itme olayı zaten bitmişti ceza sahası dışında

diğer hususta da diyeceğim şu ki, ben de tam tersi uygulamalara tanıklık ettiğim için kural metnini araştırıp buldum yoksa fifa kitapçığını ezberlemiş değilim
Bu pozisyonun püf noktası bu zaten, rakip bırakıp başlıyor düşmeye. Patates çuvalı mı bu olduğu yere pat diye düşsün, istikameti ceza sahası olduğu için yer ile teması ceza sahası içinde oluyor. Böylesi bir çok pozisyona şahit oldum.

Bu dediklerin , denayer in pozisyonu penalti dememe itiraz olarak soylenebilir , defalarca bence penalti ama eski hakemler bile aralarinda anlasamadilar cunku herkesin gozu ve karari farkli dedim

disarida bitiyor hareket dersin , saygiyla yaklasirim , ama tartistigimiz mesele bu degil deminden beri

Denayer’in pozisyonundan bağımsız, evet genel kurala göre Sinan haklıymış arkadaşlar.. Dışarıda çekmeye başlayıp içeride devam edersen penaltı diyor.

Hakemler de bizi yemiş demekki yıllarca.

Denayer’in pozisyonundan bağımsız, evet genel kurala göre Sinan haklıymış arkadaşlar.. Dışarıda çekmeye başlayıp içeride devam edersen penaltı diyor.

Hakemler de bizi yemiş demekki yıllarca.
Bence saçma ve kolayca suistimal edilebilecek bir kural. Kitapta yazana göre Sinan haklı çıktı tabi bunu belirtmemiz gerekiyor. Ben bu kuralı daha farklı olarak hatırlıyordum. Elit kongre üyemizin canını durduk yere sıkmış olduk.

Lakin ülkemizde birebir uygulanan bir kural olduğunu düşünmüyorum. Öyle olsa böyle bir yanılgıya düşmemiş olurduk.

Bence saçma ve kolayca suistimal edilebilecek bir kural. Kitapta yazana göre Sinan haklı çıktı tabi bunu belirtmemiz gerekiyor. Ben bu kuralı daha farklı olarak hatırlıyordum. Elit kongre üyemizin canını durduk yere sıkmış olduk.

Lakin ülkemizde birebir uygulanan bir kural olduğunu düşünmüyorum. Öyle olsa böyle bir yanılgıya düşmemiş olurduk.

Evet saçmalığın daniskası bence de abi. 100 pozisyonun 99u da bizim dediğimiz gibi uygulanıyor ama Sinan Bey’in kitaba göre haklı olduğunı belirtmezsek “gerektiğinde haksız olduğunu kabul et” savımız ile ters düşmüş oluruz ki yakışık almaz.

Şu penaltı diyenlere bi.. git demek istiyorum bu pozisyon penaltıysa yeni kural getirsinler futbol birbirine temas edilmeden oynanacaktır diye.

Üst Alt