Euro 2012 | Genel Sohbet - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Euro 2012 | Genel Sohbet

Cevap: Euro 2012 | Genel Sohbet

------

90 yıllara kadar Avrupa'da oturmuş bir durum vardı...

Favoriler ; Almanya, Fransa, İtalya , İngiltere

Plaseler ; İspanya, Hollanda, SSCB, Yugoslavya

Sürprizler ; Portekiz, Belçika, Danimarka, Çekoslavakya şeklinde...

Ne yazıkki bu dönemlerde Türkiye kendine 4.torba diyebileceğimiz yerde buluyordu...

Yukarıda saydığım ülkeler adeta Avrupa Futbolunun yönetim kurulunu oluşturuyordu...

Biz ise bir anlamda sadece üye pozisyonunda idik...

90 yıllarda SSCB ile Yugoslavya ve Çekoslavakya'nın dağılması sonucu artan ülke sayısı ile ortaya bir karışıklık, daha doğrusu sürprizlerin oluşabildiği bir durum çıktı...

Bu durum ta ki günümüze dek devam etti..

Bu karışıklık sırasında beklenmedik gelişmeler yaşandı; 2004 'te Portekiz-Yunanistan finali ve Yunanistan'ın şampiyonluğu , İspanya'nın gerçekten dolgun futbolu ile yükselişi....

Bununla birlikte klüpler bazında sürprizleri de buna ekleyebiliriz elbette; Galatasaray'ın , Zenit ve S.Donetsk UEFA şampiyonlukları vs...

Daha doğrusu 1995 te hayata geçen Bosman kuralları ve sonrasında yükselerek devam eden ekonomik kriz ülke futbollarını olumlu veya olumsuz etkiledi...

Ancak sanırım artık bu durum sona eriyor... Başka bir deyişle geçte olsa ülkeler bu duruma ancak uyum sağlamaya başladı...

Buna artık gerçekler görülmeye başladı da demek mümkün sanırım...

Bütün bu anlattıklarım doğrultusunda Avrupa Futbolu adeta yeniden yapılandı...

Dönem dönem ortaya çıkan şike olayları , futbol seyircisinin olumsuz gelişmelere isyanı sonucu bundan sonra Avrupa Futbolunun eskisi gibi olmayacağını düşünüyorum...

Eskiden kastım 90 lar sonrası çıkan karmaşa sona erdi , daha akılcı futbol politikalarının uygulamaya sokulacak, ülkeler futbola daha farklı bakacak sanırım...

Özellikle bazı ülkelerin yine başka ülkelerle rolleri değişeceğini bir anlamda hedef küçülteceğini düşünüyorum.

Yine bazı ülkelerde boşalan rollere talip olacaklar.

Örneğin biz önümüzdeki yıllarda eski dönemdeki Çekoslavakya , Belçika ve Portekiz,

hatta doğru yapılanma ile Yugoslavya ve SSCB nin rolüne geçip uzun soluklu başarılı bir dönem yaşayacağımızı umut ediyorum.

Umarım yanılmam , umarım Türk Futbolu ülke genelinde sahip olduğu sevginin karşılığını alır ve büyük başarılara imza atar...

Saygılarımla...

224833_459109314117008_176654969_n.jpg

:asd:

Hollanda gruptan çıkabilir mi sizce ?

Son maçta Portekiz'i min 2 farkla yenip, Danimarka'nın Almanya'ya yenilmelerini bekleyecek.

Sanıldığı kadar imkansız gelmiyor bana.

Hollanda sonuçta.

Grup maçları bittikten sonra takımı yeniden düzenlemek için willcard hakkı tekrardan verilecek mi?

Üst Alt