Eurocup 15/16 F:7 | AEK Athens 73-86 Galatasaray Odeabank | M.S | 25 Kasım | TRT Spor - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Eurocup 15/16 F:7 | AEK Athens 73-86 Galatasaray Odeabank | M.S | 25 Kasım | TRT Spor

Ta banvitteyken bu İzzette bir potansiyel var ama ne oldu bu cocuga anlamadım banvitten gitti dağıldı karektersizlere bir ara ugradı ya ondan olmustur.

Tebrikler imparator ve aslanlarına.Önce Şahenk'in çocuklarına bugünde yunan çocuklarına koyduk.Boyle devam aslanlar...İmparator Ergin Ataman :016:

Maçı yine kaçırdım, sonra gece tamamını izledim.

McCollum alışmaya başladı iyice. Alıştığını kendi de hissedip özgüven kazandığında şutları da daha istikrarlı girecek eminim. Şu an şutları bu kadar istikrarsızken bile şutunu riske etmeye götü yemiyo hiç bi savunmacının. Sezon başı aşırı formsuzken "Nasıl olur da McCollum başarılı olur" diye düşündüğümde "Takım+McCollum" gibi bi formülde karar kılmıştım kendi adıma. Ama uyum sağlamaya çok niyetli, bu yüzden tek başına bi skor kuyusu olmanın yanında ikili oyunlarda da gittikçe gelişeceğini düşünüyorum artık.

Schilb formsuz olduğu zaman bile çok önemli oyuncu. Çünkü saha içinde bi koç gibi davranıyor çoğu zaman. O gün şutunun iyi olmadığını hissediyorsa mesela tamamen alan paylaşımında takımı rahatlatma amaçlı yer değiştirmelere kasıyor. Zaten tepeden Micov'la birlikte oyun kurmaya kalktıklarında savunmanın işi çok çok zor. İkiliden biri hata yapmadığı sürece bu setlerde kolay basket çıkması hep olası.

Dorsey de ısınmaya başlıyor takıma. Ama bu sefer Lasme'de gerileme var. Dorsey'in takıma ısınması için verilen uğraşla bi alakası var mı yok mu bilemiyorum. Umarım yoktur, zaten Lasme takım kimyasını bozacak bi karaktere sahip değil. Yine de böyle küçük bi ihtimal var.

İzzet hem Lasme'nin çok erken 5 faul alması hem de aldığı kısa sürede yaptığı blok+ribaunt katkısı vesilesiyle maçın sonunda sahada kaldı. Kendi de yaptığı bloklar sayesinde sahada olduğunu anladığı için kendini tamamen blok yapmaya verdi. Rakipte Micov, Schilb tarzı oyuncular olsa bu tarz savunmacılara 2 hücumda 4 faul aldırırlar mesela. Onun da şansını yaşadı, Mavrokefalidis çok iyi skorer ama bu tarz işlere pek bulaşmadı. Tüm bunlara rağmen İzzet'te kıvılcım görmek sevindirici. Şahsen umudumu kesmiştim ben, umarım daha da şaşırtır.

İki çift laf da Ergin Hocam için edeyim.
Koçları, kıymetlerini, tarzlarını anlatırken çok zorlanmayız. Ivkovic, Obradovic, Pesic, vs... Bazıları makine düzeninde takım kurarlar, takımın en yüksek egosu koçundur yıldız istemezler. Bazıları yıldızları idare etmeyi çok iyi bilirler bu yüzden sorgulanamayacak bi yıldız bulur etrafına bi sistem düzerler. Bazılarında bunların karışımı bi şablon vardır, misal 1 ve 5 numaraları çok üst düzey olur gerisi figüran.
Ergin Ataman'ı tanımlamak hep zor gelmiştir bana. Öyle farklı tarzda takımlarla ve oyunlarla başarılı oldu ki, zor gelmese saçma olurdu zaten. Ergin Hoca sahada sürdürülebilir tarım yapıyor bence. Karar verebilecek, Ataman'ı öğrendikten sonra sahada küçük Ergincikler gibi koçluk yapabilecek oyuncuları seçmeye özen gösteriyor. Böylece maç içinde bazı istatistiklerde formsuzluk yaşandığında hangi oyuna evrilmesi gerektiğine takım kendi karar verebiliyor. Çoğu koçun sinirlenip oyuncusunu kenara almasına sebep olacak hareketleri Ataman özellikle isteyebiliyor ve bu hatalar üzerine bi mekanizma kurabiliyor. Buna da şöyle örnek vereyim. Bazen üst üste çok fazla hücumda zorlama şut kullandırıyor bazı oyunculara(Sinan, Errick, Blake, Micov). Bu şutlar daha atılırken takım hücum ribaunduna girmek yerine Ataman'ın meşhur kalecili tam saha baskısı pozisyonunu alıyor. Buna hazırlıksız olan bi takım çok büyük ihtimalle hızlı hücuma çıkmaya çalışırken top kaptırıp bedava sayı veriyor. Bu taktik 3 dakikalık sekanslarda çok yüksek sayı potansiyeline sahip.

Neyse çok yazdım sabah sabah. Güzel maçmış, genç uzunlar da rotasyona girebilse daha keyifli olacak benim için.

Üst Alt