Euroleague 2012/2013 Yeni Formatı ve Takım Lisanslarının Yenilenmesi | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Euroleague 2012/2013 Yeni Formatı ve Takım Lisanslarının Yenilenmesi

Uleb önümüzdeki yıldan itibaren Euroleague sisteminin değiştireleceğinin eskiden 12 takımın a lisans olmak üzere 22 takımın kesinleştirip 16 takımlı elemeler sonucu 2 takımı alırken şimdi ise lisans ve lig sonuçlarına göre 23 takımı belli edip sadece 8 takımın katılacağı bir elemeyle elemelerden sadece 1 takımın artık gelebileceğini belirtti, bu bizi ilgilendiren bir konu şimdilik lisansımızın olmadığı düşünülürse.

Yerel ligleri ilgilendiren kısım eskiden çarşamba perşembe oynanan euroleague ulebin kararıyla bu seneden sonra perşembe cuma oynanacak.Böylece derin kadrosu olan takımlar daha avantajlı olacaklar 2 3 günde sallıyorum Rusya deplasmanından Mersin deplasmanına maç yapmaya gidebiliriz önümüzdeki yıl

Ayrıca ilk tur aynı olup top16'da takımlar 2 gruba ayrılıp 8 takımlı 2 grupta top16 oynanacak,buda üst üste maç trafiğini artıracak top16da 14 maç yapılacak yani top16ya çıkan bir takım en az 24 maç oynayacak Euroleague'de.

'' Euroleague kalırsak bilet fiyatları artıcagını düşünüyorum maç sayısı artacagı için''

Şimdi gelelim lisans işine bilindiği üzere

Anadolu Efes

CSKA Moscow

FC Barcelona Regal

Maccabi Electra Tel Aviv

Montepaschi Siena

Olympiacos

Panathinaikos

Real Madrid

Unicaja

Žalgiris Kaunas

Fenerbahçe Ülker

Caja Laboral

EA7 Emporio Armani (WC) wild card ile direk alındı.

12 takımın A lisansı var.Ayrıca Partizan,Union Olimpija ve Asseco Prokom ülkesindeki takımların Euroleaguein istediği standartlara uygun takım olmadığı için şampiyon olmasalar bile bu takımlar çağırılıyorlar(Union Olimpija maddi krizde bankalara borçları var,Krka desen oda öyle Uleb belki bu sezon Slovenya'dan takım almayabilir.

Bu yıl lisans sözleşmeleri bitiyor fakat yukarda yazan 12 takımın en az 10'u garanti sayılır.

Burada gördüğünüz üzere 1 lisans fazladan verecek uleb+slovenyada basketbol takımlarının krka ve union olimpija maddi krizde olduğu için ordan takımda almayabilir.Ayrıca İspanya'da Unicaja Malaga'nın playoff'a girememesi çok muhtemel buda lisansının alınması demek fakat Uleb başkanı Jordi Bertomeu'nun Unicaja'nın lisansını alsa dahi İspanya'dan bir takıma Valencia veya Bilbao'ya vereceğine eminim o yüzden bunu hesaba katmaya gerek yok...

Olympiakos mağlubiyetiyle A lisans şansımızın çok azaldığı malum.

10 takımlı Rusya liginden tam 6 takım euroleague(2),eurocup(3),eurochallenge(1) takım çeyrek finale kalmayı başardı.Kazan geçen yıl Eurocup şampiyonu oldu.bu yıl euroleague top8 yaptı.

Ayrıca Rusya'da tek a lisanslı takımın olmasını a lisans alacak takımlar arasında onları avantajlı kılan bir diğer ayrıntı.

Ben önümüzdeki yıl a lisans almamızın zor olduğunu Milanoya verilan Wild card gibi direk Euroleague alınma durumunun olabilceğini düşünüyorum.

Oda olmazsa zaten ligde şampiyon olma ihtimalımız yüksek B lisansıyla gene direk gireceğimizi düşünüyorum.

En kötü durumda bile ligi yarı final veya finalde elenip 8li euroleague elemelerine katılırız ki ev sahibi olmamız yüksek o elemelerde...

Ama yinede gurur duyuyorum takımımla.Lisans için ismi geçen 6 takımdan(Kazan,Khimki,Galatasaray,Rytas,Valencia,Bilbao) 1i olabilmek bile çok büyük gurur

Bilmeyen arkadaşlar için

A lisansı:belirli sayıda takımlara liglerinde playoffa girmek ve Ulebin istediği şartlara uymak koşuluyla verilen 3 veya 5 yıl kesintisiz euroleague girmek demektir.Örnek:efes ve fb

B lisansı:12 a lisansından sonra a lisansı olmayan ve kendi liginde şampiyon olan veya lig finali(ispanya ve italya) takımlarının alabildiği geçici 1 yıllık verilen lisanstır.Örnek:Bilbao ve Cantu

C lisansı:Eurocup şampiyonu olan takıma geçici 1 yıllık lisans verilir.

Geçen yıl Euroleague katılma çizelgesi şöyleydi.Bakalım bu yıl nasıl olacak.Bunu 1 Temmuz'dan önce öğrenemeyeceğiz.

di-Q9LU.jpg

Cevap: Euroleague 2012/2013 yeni formatı ve takım lisanslarının yenilenmesi

Güzel bir değerlendirme olmuş, ellerine sağlık. :)

B lisanslı takımlar ne oluyor.

Serhat Euroleague hem bizi hemde Kazanı alacaktır zaten.:)

Biz B lisansıyla şimdilik girebiliriz Euroleague.:)

Şöyle birşey var eğer bu gece bir mucize CSKAyı yener ayrıca çeyrek final oynarsak A lisansı şansına Kazanın önüne geçeriz.

Ayrıca bence Malaganın lisansını alacaklar.

Bugün Cskayı yenelim, Bizim oranımız yüzde 80'lere çıkar.

Bu yüzden Cska maçı önemli, Prestij ve sükse yaparız.

Ellerine sağlık Serhat:)

B lisansı dedigim gibi orda 11 tane A lisanslı takımın yanına 11 tane liglerinde lisansı olmayıpta şampiyon veya (italya,ispanya) liglerinde final oynayan takımların 1 seneliğine mahsus aldığı lisanstır.Bizim almamız için şampiyon olmamız gerekiyor :)

Aynı kentten 3 takım olmasını çok problem etmesinler, Türkiye demek İstanbul demek zaten.

İstanbulda olmasa bir halt olmayacakmış.

Basketbol ile pek alakam olmadigi icin soruyorum:

Ülker'in A lisansi yok mu? Eger yoksa bizden önce almasi gerekmez mi?

Ne de olsa yillardir EuroLeague'de mücadele ediyorlar.

edit: varmis

cok guzel yazi olmus. bide fenerin lisansi a degilmi?

Bu arada unuttum eline sağlık Serhat.:)

Bu geceki galibiyetimiz ile lisansı bence cebimize koyduk. En azından oranımız baya arttı.

Hakemi bile yendik.

A lisansı bizimdir bizim kalacak!

Şaka bir tarafa çekindiğim tek konu EL yönetiminin aynı şehirden 3 takıma Lisans vermemesi meselesi. :)

Peki televizyon reytinglerinin hiç mi önemi yok bu konuda.

Milyonlarca taraftarımız dün CSKA maçını izledi

Peki televizyon reytinglerinin hiç mi önemi yok bu konuda.

Milyonlarca taraftarımız dün CSKA maçını izledi

var tabikide.Ayrıca yazıhaneden diye kaan kuralın öncülüğünde açılan bir yazarların yazılarını yazdıgı bir sitede şöyle bir yazı gördüm.

Jordi Bertomeu’nun seçim öncesi miting turunu andıran ziyaretlerinde geçen haftaki durağı Malaga’ydı. “Rahat olun Unicaja’nın A lisansına kimse dokunamaz.” mesajı verdi. Yıllardır sportif başarı olarak vasatı aşamayan bir kulüp olarak arkasında Bilbao, Valencia gibi ciddi şekilde o kontenjanı kovalayan kulüplerin olduğu da düşünülünce, A lisansının bir günde alınmadığını, sahadaki başarının da bunun en temel kriteri olmadığını tekrar hatırlattı.

bu nedenle a lisans için Bilbao ve Cantu'yu değerlendirmeden çıkarıyorum.Rytas'ında şansının birazda olsa bu açıklamalara göre çoğaldığınıda görmek mümkün.

Efes Pilsen=Taraftar yok, Tarih yok,Salon yok, sadece bütçe var

Galatasaray=Taraftar var,Tarih var,Salon yok,bütçe var

sizce hangisi alınmalı?

Efes Eurolig'in resmi sponsorlarindan onlarin yeri her zaman garanti.

Efes Pilsen=Taraftar yok, Tarih yok,Salon yok, sadece bütçe var

Galatasaray=Taraftar var,Tarih var,Salon yok,bütçe var

sizce hangisi alınmalı?

"Efes EL'nin kurucu üyelerinden biri. Tıpkı Malaga gibi. Kurucu üyeleri hiç bir takım için o oluşumdan çıkarmazlar." Diye biliyorum. Yanlışsam düzeltsin iyi bilen arkadaşlar. :)

Yani biz birinin yerine A lisansı alacaksak bu Efes değil Fülker'dir.

Üst Alt