Evlat Sahibi Olan Renktaşlar | Yardım Başlığı | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Evlat Sahibi Olan Renktaşlar | Yardım Başlığı

Merhaba renktaşlar,
Oğlumun son 1 aydır en sevdiği oyuncak, hani şu pembe mutfak eşyaları oluyor ya, tenceresi, fincanı falan. İşte o.

barbie-kutulu-isikli-sesli-buyuk-mutfak-seti-4-bolum_1.jpg

Ama bir oyuncak nasıl bela olur bu kadar insana.
Çocuk seviyor diye saf saf gittiğimiz yere de götürüyorduk oyuncağı.
Gittiğimiz yerde insanlar, kocaman kocaman gözlerini açıp, bize nasıl oğlumu kız oyuncağı ile oynatabildiğimi sordular.
Özenir sonra, fıtratını bozuyorsunuz dediler.

Zaten işe gitme derdimiz var, birde eşim ev işlerine vakit arıyor derken, vakit bulamıyoruz.
Bizde işlerimizi oyun yapmaya çeviriyoruz.. Bulaşık/çamaşır makinesi boşaltma, çamaşır asma vs oğlumuz eşlik ediyor..
Çokta keyif alıyoruz.
Ama ama nasıl yani? Komşuların tepkisi aynen buydu.. !! Erkek çocuğuna ne gerek?

Mazallah ya pipisi duserse?? inanabiliyor musunuz cehalet değil de ne bu ?

Şimdi ben bu cocukla ne yapayım?
Ellerine araba, uçak, tabanca verip
Baştan aşağı mavi giydirsem,
Hafta bir kaç gün de kurtar vadisi izletsem, pipisini düşmekten kurtarır mıyız?

Ben bekarım; çocuğum yok ama üç çocuk yetiştirmiş sayılırım.

Aslında açtığın bu başlığın topluma çok güzel bir eleştiri olmuş. Zaten bir çok başlığı da bu amaçla açtığından eminim. Bu başlığı da bu yüzden açtığını düşünüyorum. Belki evde oğlunun bu oyuncağı vardır, bilemem; ama misafir olarak gittiğiniz yere bu oyuncağı götürdüğünüzü düşünmüyorum.

Erkek adam evcilik oynayamaz! Erkek adam bebeklerle oynamaz! Erkek adam pembe giymez, mavi giyer! Erkek adam ağlamaz... Sayfalarca yazabiliriz. Bunların hepsi toplumun insanlara yüklediği roller maalesef. Hepimiz rollerimizi oynuyoruz ve hiçbirimiz o rollerden sıyrılamayız. Çok azımız bu rollerden sıyrılıyor ve sıyrılanlar da "Arkadaş nasıl bir manyaksınız ki ?" eleştirisini alıyor. Bu eleştirinin yarattığı baskıyla çocuklarımızı istediğimiz gibi yetiştiremiyoruz. İşin asıl ilginç tarafı bu sıkıntı erkek çocukların yetiştirilmesinde yaşanıyor. Kız çocuğuna araba, silah, action man alabiliyorsun. Eleştiri gelmez; gelse gelse tebrik! gelir

Açıkçası toplum bu haldeyken maalesef toplumun istediği gibi çocuğu yetiştirmek en doğrusu diye düşünüyorum. Sözüm sadece bu konu için geçerli. Çünkü aksi durumda bu toplumda çocuğa gelecek baskılar çocukta kimlik bunalımı yaşamasına sebep olur.

Not: Yaşadığım kentin diğer kentlerden hiçbir farkı yok Doruk. Hoşgörünün zirvede olduğu bir kent. Ancak konu toplumsal cinsiyet oldu mu pek bir fark yok. Bir musevi ile "kanka" olan bir müslüman görebilirsin ama oyuncakları cinsiyetsizleştirme çabasına giren bir aile çok da hoş görülmez.

Not: mention çalışmıyor ey adminler bana bildirim gelmedi :)

Komşularınız sığır

Komşularınızı değiştirin

GSCimbom Forum kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üst Alt