Evrim ve Doğa Üzerine Kafa Yormuş İslam Alimleri - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Evrim ve Doğa Üzerine Kafa Yormuş İslam Alimleri

Yav bu adam zaten bilimsel teorileri, fikirleri İslam'dan kurandan çıkarmaya çalışıyor fakat bunun için hem bilimsel konularda hem de dini konularda yeterli bilgi sahibi değil. Adam felsefe profesörü çıkıyor münazara kazanmaya çabalayan liseli gibi her konuyu tartışıyor geçen hadis bilgisinin rezalet olduğu ortaya çıktı zaten deve sidiği falan koyarak iyice rezil etti kendini..

Haklı olduğu konular var ancak argüman 0. Anca şow yapsın. Karşısındaki elemanıda hiç sevmem. Hadis konusunda aşşağı yukarı aynı görüşe sahibim taslamanla ancak kimseyle tartışmasam bile argümanım ondan fazla.

Senin kafa yapina sokayim her baslikta dini tartisma cikarma derdinde

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Caner Taslaman dedinde adam diyorki: Biz patatesten geldik elmadan armuttan falan diyor ahuahuahuahu :D Bu gördügüm en trajıkomik evrim yorumuydu ya :D

kardeş sence Allah bizi toprağa mı dikti ya da pat diye oldurdu mu ? Ol dedi ve oldu yani birden ... 13,5 milyar yılın neden son 3,5 milyar yılında oluştuk peki neden en başından hepimizi koymadı ... 10 milyar yıl neden insan yok bu dünya üzerinde ... Dini nerden öğrendiğimize dikkat edelim siyonist yahudi masallarını Kuran diye sağda solda dinleyip vermemiz gereken en büyük zekatı aklın zekatını vermiyoruz ... Lütfen yorumlarken biraz ince düşünelim kuranın sembolik bir dili olabileceğini Allah ilminde herşeyin mümkün olduğunu ama dünyanın ve evrenin bir düzen içinde olduğunu asıl mucizenin bu inanılmaz düzen olduğunu Allah ın aracılarla yaratmak tabirini tohumun topraktan ağaç olduğunu ve tüm bunların süreç dahilinde olduğunu bilelim...

Adem i Havva yı ins ve cins i doğru hurafesiz ve bilim ışığında aklımızı kullanarak yorumlarsak islam yaşar yoksa batı ülkeleri , kilise ve hristiyanlığın yaşadığı sorunları yaşamak zorunda kalırız ne demek istediğimi iyi anlayacağınızı umuyorum ...
zamanında evren 60 000 yaşındadır diyen incil bunu söylüyor hesapladık diyenlerin arkasında durduğu savlar günümüzde çürüdü ve o topluluklar artık inanmıyor söylenenlere Allah bizi aynı kaderle sınamasın

sonraki direk bana entellektüel yaftası yapıştırdığı postala alakalı yoksa diğer dedikleriyle bir sorunum yok ayrıca taslamancı tayfa falan da değilim :) Taslaman tvlerde çok görüldüğü için konu ondan esinlenilmiş olarak açılmış olabilir diye düşündüm istiyorsan ibni haldun pdf atayım okursun lazım olur

Bana evrimin İslam'a aykırı olduğunu düşünüp evrimi ve bu yazıdaki alimleri reddeden birinden ziyade açık fikirli biri gibi göründü açıkçası. Bence siz yanlış anladınız kendisini orada..

Mukaddime'yi okudum ama kastettiğin başka bir eseri galiba :)

kardeş sence Allah bizi toprağa mı dikti ya da pat diye oldurdu mu ? Ol dedi ve oldu yani birden ... 13,5 milyar yılın neden son 3,5 milyar yılında oluştuk peki neden en başından hepimizi koymadı ... 10 milyar yıl neden insan yok bu dünya üzerinde ... Dini nerden öğrendiğimize dikkat edelim siyonist yahudi masallarını Kuran diye sağda solda dinleyip vermemiz gereken en büyük zekatı aklın zekatını vermiyoruz ... Lütfen yorumlarken biraz ince düşünelim kuranın sembolik bir dili olabileceğini Allah ilminde herşeyin mümkün olduğunu ama dünyanın ve evrenin bir düzen içinde olduğunu asıl mucizenin bu inanılmaz düzen olduğunu Allah ın aracılarla yaratmak tabirini tohumun topraktan ağaç olduğunu ve tüm bunların süreç dahilinde olduğunu bilelim...

Adem i Havva yı ins ve cins i doğru hurafesiz ve bilim ışığında aklımızı kullanarak yorumlarsak islam yaşar yoksa batı ülkeleri , kilise ve hristiyanlığın yaşadığı sorunları yaşamak zorunda kalırız ne demek istediğimi iyi anlayacağınızı umuyorum ...
zamanında evren 60 000 yaşındadır diyen incil bunu söylüyor hesapladık diyenlerin arkasında durduğu savlar günümüzde çürüdü ve o topluluklar artık inanmıyor söylenenlere Allah bizi aynı kaderle sınamasın

İslamda akılcı tasarım var. İslamın evrimi reddettiğini anlamak için kitabı okumak yeterli. Hepsini olmasada bir bölümünü okudum meal olarak. Gayet anlaşılır ve çok net olarak akılcı tasarım var. Mümin suresinde ilk insanın yaratılışı anlatılmaktadır. Tam olarak neresinde bilmiyorum. Ayrıca benim inancıma göre İncil değiştirilmiş ve bozulmuştur. Evet ALLAH ol dedi ve ilk insan oldu. Ben böyle inanıyorum, istersen cahil de istersen dalga geç.

İslamda akılcı tasarım var. İslamın evrimi reddettiğini anlamak için kitabı okumak yeterli. Hepsini olmasada bir bölümünü okudum meal olarak. Gayet anlaşılır ve çok net olarak akılcı tasarım var. Mümin suresinde ilk insanın yaratılışı anlatılmaktadır. Tam olarak neresinde bilmiyorum. Ayrıca benim inancıma göre İncil değiştirilmiş ve bozulmuştur. Evet ALLAH ol dedi ve ilk insan oldu. Ben böyle inanıyorum, istersen cahil de istersen dalga geç.

inanç tartışılmaz renktaş inanç herkesin neye inandığından gelir saygı duyuyorum ben ise bir süreçle olduğunu düşünüyorum ama sonumuz aynı yere gider halis amel sahibi olmak ve bu sınavı verip kulluğu göstermek nasıl buraya geldiğimiz merak ve bilim konusu sadece ... öyle yada böyle gelmişiz farketmez farkeden nereye gittiğimiz o yüzden saygı duyuyorum fikrine

Bana evrimin İslam'a aykırı olduğunu düşünüp evrimi ve bu yazıdaki alimleri reddeden birinden ziyade açık fikirli biri gibi göründü açıkçası. Bence siz yanlış anladınız kendisini orada..

Mukaddime'yi okudum ama kastettiğin başka bir eseri galiba :)

olabilir belki de ben yanlış anlamışımdır bu arada okumanıza sevindim din konusunda kırılgan bir ülkeyiz ve bazı tutumlar o kadar yobazca olabiliyor ki tvden din öğrenenler her yerde ahkam kesiyor ve karşısındakilere dinsiz diye yapıştırıyor bu tutuma olan algıda seçiciliğim yanlış anlamama neden olmuş olabilir kimse kusura bakmasın

Peki neden Allah?
Nicin soylediklerin Ucan Makarna Canavarini temsil edemez?
Mesela senin paragrafindan icinde Allah olan cumlelerden Allah'i cikarip yerine makarna canavarini koyalim.

"kardeş sence Ucan Makarna Canavari bizi toprağa mı dikti ya da pat diye oldurdu mu ? Ol dedi ve oldu yani birden ... 13,5 milyar yılın neden son 3,5 milyar yılında oluştuk peki neden en başından hepimizi koymadı ... 10 milyar yıl neden insan yok bu dünya üzerinde ... Lütfen yorumlarken biraz ince düşünelim kuranın sembolik bir dili olabileceğini Ucan makarna Canavari ilminde herşeyin mümkün olduğunu ama dünyanın ve evrenin bir düzen içinde olduğunu asıl mucizenin bu inanılmaz düzen olduğunu Ucan makarna Canavarinın aracılarla yaratmak tabirini tohumun topraktan ağaç olduğunu ve tüm bunların süreç dahilinde olduğunu bilelim..."

Nicin zorla kendini birseye inandirmak istiyorsun?

olabilir belki de ben yanlış anlamışımdır bu arada okumanıza sevindim din konusunda kırılgan bir ülkeyiz ve bazı tutumlar o kadar yobazca olabiliyor ki tvden din öğrenenler her yerde ahkam kesiyor ve karşısındakilere dinsiz diye yapıştırıyor bu tutuma olan algıda seçiciliğim yanlış anlamama neden olmuş olabilir kimse kusura bakmasın

TV deki din sömürgecilerini izleyenler, önüne gelene dinsiz diyenler önüne gelene haşa Allahcılık oynuyorlar. Millete yok dinden çıktın yok yanacan yok şu bu. Boş boş insalar. Dinin tek kaynağı vardır. Kuran. Okuduğunu anlayabilen her insan Kuranı okuyarak anlar. Kimisi 1 kerede kimisi 3 kerede. Ne kusuru estağfurullah.

Söyledikleriniz çok doğru. Belirli fikirler 1000 yıldır bağnazlıkla kabul edilmiş ve dışına çıkan dinden atılıyor maalesef. Allah'ın insanları belli bir süreç sonucunda yaratması gayet makul halbuki.

Bu arada Ersin Şen Müslüman bile değil galiba :D

Söyledikleriniz çok doğru. Belirli fikirler 1000 yıldır bağnazlıkla kabul edilmiş ve dışına çıkan dinden atılıyor maalesef. Allah'ın insanları belli bir süreç sonucunda yaratması gayet makul halbuki.

Bu arada Ersin Şen Müslüman bile değil galiba :D

Konu basligindan esinlenerek cevap verirsem degil musluman, Islam alimiyim. Istanbul dogumlu olmam yeterli.

Peki neden Allah?
Nicin soylediklerin Ucan Makarna Canavarini temsil edemez?
Mesela senin paragrafindan icinde Allah olan cumlelerden Allah'i cikarip yerine makarna canavarini koyalim.

"kardeş sence Ucan Makarna Canavari bizi toprağa mı dikti ya da pat diye oldurdu mu ? Ol dedi ve oldu yani birden ... 13,5 milyar yılın neden son 3,5 milyar yılında oluştuk peki neden en başından hepimizi koymadı ... 10 milyar yıl neden insan yok bu dünya üzerinde ... Lütfen yorumlarken biraz ince düşünelim kuranın sembolik bir dili olabileceğini Ucan makarna Canavari ilminde herşeyin mümkün olduğunu ama dünyanın ve evrenin bir düzen içinde olduğunu asıl mucizenin bu inanılmaz düzen olduğunu Ucan makarna Canavarinın aracılarla yaratmak tabirini tohumun topraktan ağaç olduğunu ve tüm bunların süreç dahilinde olduğunu bilelim..."

Nicin zorla kendini birseye inandirmak istiyorsun?

cevapsız bırakmamak için yazıyorum böyle bir soruya verecek cevabım olmaması en başta kendime saygısızlık olur çünkü ...
Evreni günümüz koşullarında tanıdığımı düşünüyorum tek bir bilimsel disiplinden bahsetmiyorum cosmosu anlamak meselesinde birçok bilgiye sahip olmalısınız bunun informal olarak başarılabileceğine inanıyorum ve öğreneceğim çok şey olduğunu da aklımdan çıkarmadan bu öğrenme sürecine devam ediyorum .
Sadece müslümanlık konusunda değil genel bir soru neden inanmaya zorluyorsun ?
Big bang bana mantıklı geliyor evrenin oluşumu ya öncesi kuantum dahil Allah a inanmamı engelleyecek bir durum mevcut değil ... karadelikler ve zamanın göreceliliği evrenin esnekliği ve metafiziksel koşullar için adeta birer geçiş görevinde , ve uzayın genişlemesi başlı başına bir inanç meselesidir bence ismine ne dediğiniz önemli değil önemli olan onunla aranızdaki bağ...
bu süreçte kafamda tez antitez münazaraları da yaptığımda yeni hiçbir fikir bu yapıyı yıkmıyor aksine güçlendirecek haldeler örneğin yaşamın bir simülasyon olduğu ve tasarlandığı gibi 3 boyutun dışına çıkamıyorsun ve hangi hizda gidersen git ışık hızı sabit yani evrenin sınırı ve sabiti var bu muazzam ... fiziksel anlamda genişleyen evren boyutsal ve uzay zaman eğrisi konusunda tasarlanmış şekilde.
Yaşama baktığında ise en başından sonuna bir amaç ve düzen görüyorsun hepsi aynı fabrikanın ürünü bugün açıklanmış hücre yapısı ile atom modelleri çekirdek yapıları yine uzayda yıldızlar etrafına kurulmuş sistemler benzer yapı planlamalarında bu rastgele süreçlerde düzensizliğe neden olmalıydı. vücudumuzun oluşumu bile organel hücre hücreler doku dokular organ organlar sistem ve sistemler vücut şeklindedir bu sanatı ben birçok yerde görebiliyorum
Gelelim işin tasavvuf kısmına islam felsefesi hoşuma gidiyor fakat yüzeysel anlatımlara önem vermiyorum Evrenin ilminin insanın ilminden önde olması beni heyecanlandırıyor ve derin düşüncelerle soyut düşünebilen beyinlere saygı duyuyorum bu anlamda mana ve enerjiye hayran olmamak elde değil
Vahdeti vücut bu anlamda evreni ve sonsuzluğu anlamlandırmamı sağlıyor ... sonsuzluk ve soyutluk beni rahatsız eden şeyler değil maddeden ve metadan fazlasını düşünebilir insan ve anlayabilir de
zaten her ibadet akıl sahibi olanlara koşuluyla ibadettir ...
daha burada yazmadığım atom parçacıklarından daha küçük parçacıkların buluşuna , ışık ve evren üzerine yapılan birçok araştırmaya , protein sentezinden sanal ortamlarda protein oluşur mu sorularından ve nicelerinden bahsetmedim... çünkü yazmakla bitmeyecek bir konu bende inanmak ama herkes fikrinde özgür ve her dine ya da dinsizliğe inanan da kendine göre haklıdır saygı duyarım ben kendi içimde canlı cansız tüm evrene saygı duyuyorum
ateistelerin savunduğu birçok konu din adına konuşanların hataları üzerine , bu hatalara katılsam da bu madde ötesinin olmayacağı anlamını taşımıyor bende ...
Allah a inanan bir aileden yetiştiğim için değil kalbim ve beynimle konuştuğumda bana bu yolu sundukları için inanıyorum

Üst Alt