F1 | Türkiye GP | 1.Vettel 2.Webber 3.Alonso | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

F1 | Türkiye GP | 1.Vettel 2.Webber 3.Alonso

files.php

Cevap: F1 | Türkiye GP | 8 Mayıs | 15.00 | TRT 3

Formula 1'de Pistler Isınıyor

Formula 1 İstanbul Grand Prix'sinin başlamasına kısa bir süre kalırken takımlar İstanbul'a geldi. Hazırlıklar sürüyor.

Formula 1 Türkiye Grand Prix'sinin yapılmasına sayılı günler kalırken, İstanbul Park yarış pistinde hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. İstanbul Park pistinde 6-9 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek organizasyon için İstanbul'a gelen yarış takımları, padok ve pit alanlarının kendileri için ayrılan bölümlerinde hazırlanmayı sürdürüyorlar. Ayrıca takımların yanı sıra, FIA ekipleri de pistte son düzenlemeleri yaparak, yarışın sorunsuz olarak geçirilmesi için çaba sarf ediyor. Formula 1 Türkiye Grand Prix'sinde 6 Mayıs Cuma günü takımlar testler için piste çıkmaya hazırlanırken, 7 Mayıs Cumartesi günü sıralama turları yapılacak ve 8 Mayıs Pazar günü ise yarış gerçekleştirilecek.

HAZIRLIKLAR YARIN BİTECEK

İstanbul Park Genel Müdürü Bülent Özerdim, Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix'si öncesi hazırlıkların yarın tamamlanacağını belirtirken, başarılı bir organizasyon geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. Takımların Cumartesi gününden itibaren gelmeye başladıklarını anlatan Özerdim, ''Hazırlıklar geçen hafta başladı ve takımlar da Cumartesi gününden itibaren gelmeye başladılar. Yarın akşama kadar hepsi tamamlanmış olacak. Bizim pistteki hazırlıklarımız ise 1,5 ay önce başlamıştı. Ümit ediyorum keyifli bir yarış olacak. Her şey iyi gidiyor. Havanın da iyi gitmesini istiyoruz hafta sonu için. Gerçi yarışseverler yağmurlu havayı tercih edebiliyorlar ama biz iyi bir organizasyon geçirmek istiyoruz. Dünyaya açılan bir pencere bu ve Türkiye için çok iyi bir tanıtım. Tüm dünyada 527 milyon insan Formula 1'i seyredecek'' diye konuştu.

Yarışseverlerin organizasyona ilgisinden memnun olduklarının da altını çizen Bülent Özerdim, ''İlgi geçen seneyle paralel gidiyor. Geçen yıl 2006'dan beri en yüksek seyirci sayımıza ulaşmıştık ve bu seneki hedefimiz onu da geçmek. Sadece Pazar günü 40 binin üzerinde seyirci bekliyoruz. Yarışseverler gelip buradan kapıdan da biletlerini alabiliyorlar. Ümit ediyoruz ilgi yüksek olur'' ifadelerini kullandı.

-''YARIŞIN DEVAM SAĞLANABİLİR''-

Formula 1 organizasyonu ile Türkiye arasındaki sözleşmenin bu yıl doluyor olması ve gelecek sene yarışın yapılıp yapılmayacağı konusunda yaşanan belirsizliğe değinen Özerdim, sözlerini şöyle noktaladı:

''Sözleşmenin bu sene dolduğu belliydi. Biz en iyi şekilde yapmak için çalışıyoruz. Soru işaretleri, son sene olup olmayacağı konusu bizim kafamızı çok meşgul etmiyor. Tabii ki dileğimiz devam etmesi. Bu hafta sonu yine taraflar arasında karşılıklı görüşmeler olacak sanıyorum. Belli fiyat ve şartlarda anlaşılıp, bu yarışın devam etmesi sağlanabilir. Bu tip organizasyonlar Türkiye için bir katma değerdir. Çok büyük bir yatırımımız ve çok iyi bir tesisimiz var. Yapılan yarışların ardında son 6 senede takımların, pilotların ve seyircilerin sevgisini kazandığını görüyoruz bu pistin. Ümit ediyorum bu organizasyonlar artarak devam eder. Böyle bir tesis sonuna kadar umarım tüm avantajlarıyla kullanılabilir.''

yarışta olacağım.inşallah son sene olmaz İstanbul'daki.

bu arada

Go McLaren

F1 ilgisi ciddi anlamda azaldi, ben eskiden cok takip ederdim. Son 2 senedir pek seyretmiyorum

kimse gitmiyor izlemeye. en gec 2 sene sonra yaris yapilmaz burada

F1 ilgisi ciddi anlamda azaldi, ben eskiden cok takip ederdim. Son 2 senedir pek seyretmiyorum

Utanmasalar dizel motor takacaklar araçlara, tabi ki ilgi azalır. Yok çevreci motor, yok yeşil motor diye koskoca Ferrari'yi bile rezil ettiler. Eski heyecanı bırakmadılar artık. Red-Bull gelip şampiyon oluyor, ister istemez motor spor severlerin hevesi kaçıyor bu durumdan. Ferrari diyorum yani, bu araca sen çevreci motor yaptıktan sonra git köprüden atla zaten. Renault yeni bir şanzıman geliştiriyor, hemen ona itiraz geliyor, neymiş emisyon ölçümü fazla çıkıyormuş, yahu sanane, bu motor sporu adam suyla çalışan motor mu icat etsin yoksa 4 silindir dizel motor mu kursun? Hayır gidip, 2000-3000TL paraya bilet alıyorsun, ister istemez v12'nin sesini sonuna kadar duymak istiyorsun. Bu çevreci motorda ısrar ederlerse, F1 yalan olur.

evet son 2 senedir yarışlar hiç eğlenceli değildi fakat bu sene çok farklı.özellikle son 2 yarış inanılmaz keyifliydi.son tura kadar mücadele sürüyor.lastiklerin durumu bütün yarışı etkiliyor.ayrıca drsnin payını da unutmamak gerek

Ben izlemeye gideceğim kız arkadaşımla.

Bilet aldım,korkarım ki son yarış olacak bu.

Kaçırmak istemedim.

Fiyatlar pahalı değilmiş. 30 TL'ymiş en ucuz bilet. Geçen seneler, fiyatlar böyle değildi galiba.

valla gecen sezon süper idi bence.

normalde redbull eze ze sampiyon olacakti, olmaliydi ama arac ikidebir bozuluyordu, dolayisiyla müthis bir final oldu

brawn gp sampiyon oldugu sene bencede sIkIcI bir sezondu, gercekten ama.

ama ondan önceki 2 sene de baya son erece iyi, heycanliydi

bu sezon eger ferrari birseyler yapamazsa su gelecek 2 yarista, benim icin eziyet gibi gecer ama genel olarak bakildiginda, baya memnun edici yarislar oldu, ben cok begendim, ferrari nin gücsüz oldugu halde, birsey yapamadigi halde. ..

Formula 1 DHL Türkiye Grand Prix'sinde mücadele edecek 24 pilotun en tecrübelisi Brezilyalı Rubens Barrichello, en çok yarış kazananı ise Alman Michael Schumacher oldu. Williams takımı adına yarışan 39 yaşındaki Rubens Barrichello, toplam 310 grand prix'ye katılarak ulaşılması zor bir başarıya imza attı ve en çok yarışa katılan pilot unvanını elde etti.

Mercedes GP'nin efsanevi pilotu Michael Schumacher ise 91 kezle en çok yarış kazanan, 68 kezle en çok ''pole pozisyon'' elde eden, 154 kezle en çok podyuma çıkan ve 7 kez en çok dünya şampiyonluğuna ulaşan pilot oldu. Bu sezon mücadele eden 24 pilottan 5'i dünya şampiyonluğuna ulaşmayı başardı. Michael Scumacher 7 kezle başı çekerken, Ferrari'nin İspanyol pilotu Fernando Alonso 2, Mc Laren Mercedes pilotları Lewis Hamilton ve Jenson Button ile Red Bull'dan Sebastian Vettel de 1'er kez sezonu şampiyon tamamladı.

İstanbul Park'ta mücadele edecek 24 pilotun 10'u en az bir kez grand prix kazanırken, 14'ünün ise henüz yarış birinciliği yok. Nico Rosberg, Nick Heidfeld, Vitaly Petrov, Kamui Kobayashi, Sergio Perez, Sebastien Buemi, Jaime Alguersuari, Adrian Sutil, Paul di Resta, Pastor Maldonado, Narain Karthikeyan, Vitantonio Liuzzi, Timo Glock ve Jerome d'Ambrosio ise henüz grand prix kazanamadı.

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Formula 1 yarışlarında, pilotlar kullanılan değişik renkteki bayraklarla uyarılıyor.

Damalı bayrak yarışın bittiğini belirtirken, kırmızı bayrak yarışın durdurulduğunu, siyah bayrak ise diskalifiye durumunu anlatıyor.

Formula 1'de kullanılan bayraklar ve anlamları şöyle:

Damalı bayrak: Yarışın sona erdiğini belirtir. İlk 3 araca sallanan bu bayrağı sadece yarış direktörü veya onun tayin edeceği kişi kullanabilir.

Sarı bayrak: Pistte tehlike var anlamına gelir. Pilot için bir tane sallanan bayrak ''yavaşla'', iki tane sallanan ise ''Her an durmaya hazır ol'' anlamındadır.

Kırmızı bayrak: Yarışın durdurulduğunu belirtir. Kaza sonucu pistte bir aracın kalmış olması veya yarışın devam etmesinin tehlikeli olduğunu anlatır. Pilotlar bu bayrağı gördüklerinde yavaş bir şekilde pite dönmek zorundadır.

Mavi bayrak: Hem tur bindirilen, hem de yarışan araçlara gösterilir. Tur bindirilecek aracın arkadan gelen araca yol vermesi şarttır.

Siyah bayrak: Diskalifiye durumunu belirtir. Araç numarası ile birlikte kullanılır.

Yeşil bayrak: Bir önceki pozisyonda gösterilen herhangi bir renkteki işaret bayrağının artık devre dışı kaldığını belirtmek için kullanılır.

Sarı-kırmızı çizgili bayrak: Pistin kaygan olduğunu belirtir.

Siyah-beyaz bayrak: Sportmen olmayan bir davranış yapıldığını belirtir. Araç numarasıyla birlikte kullanılır ve diskalifiyeden önceki uyarıdır.

Ortası turuncu siyah-bayrak: Aracın mekanik bir problemi olduğunu ve hemen pit alanına girmesi gerektiğini anlatır.

Beyaz bayrak: Pistte yavaş hareket eden bir aracın olduğunu belirtir.

Üst Alt