Falko Götz


falko-gotz-gala-1579864637-30417.jpg

Falko Götz (d. 26 Mart 1962; Rodewisch), eski futbolcu ve teknik direktör.

Doğu Almanya kökenli futbolcu Doğu Almanya'nın Belgrad'da Yugoslavya ile yaptığı millî maçta kırmızı kart görerek oyundan atılmış, sonrasında soyunma odası yerine taksi ile Batı Alman konsolosluğuna sığınıp Batıya iltica etmiştir. Bunun üzerine FIFA tarafından bir yıl futbol oynaması yasaklanmış, bir yıllık sürenin bitiminden sonra Bayer 04 Leverkusen ile anlaşarak tekrar futbola dönmüştür.

1992 yılında Galatasaray'a transfer olmuş ve libero mevkiinde çok başarılı maçlar çıkartmıştır. İleri çıkıp takımına birçok gol kazandıran Falko Götz, Galatasaray'ın o yıl 4 kupa kazanmasında önemli rol oynamıştır. 1993-94 sezonunda da Galatasaray ile birlikte şampiyon olmuştur. Türkiye'de pek alışkın olunmayan bir şekilde sezon bitiminden 4 ay önce yeni mukavele yapmak istemesi ve yöneticilerin bunu kabul etmemesi sonucu Almanya'ya geri dönmüştür.
 
92-93 sezonu tsyd kupası maçı fenerbahçeyle oynuyoruz skor 2-2 o sene ilk kez kaleciye geri pas kuralı işleniyor ve engin ipek ilk geri pası alıyor ilk çift vuruşumuzu kullanıyoruz

falco götz golü atıyor 3-2 alıyoruz maçı; kendisini böyle tanıdık çok yakışıklı bir abimizdir kendisi.
 
Cevap: Falco Götz ...!Almanya Üçüncü Futbol Ligi takımlarından Holstein Kiel’in Teknik Direktörü eski Galatasarayımız futbolcusu Falko Götz’ün, Marco Stier adlı oyuncusuna vurduğu gerekçesiyle görevine son verildi.Kieler Nachrichten adlı gazete de, bir görgü tanığına dayanarak verdiği haberde, Götz’ün 8 Ağustos’ta Eintracht Braunschweig takımına karşı alınan yenilginin ardından, Stier’e önce bağırdığını, daha sonra eliyle alnına vurduğunu yazdı. Falkö Götz, 9 aydır Holstein Kiel’i çalıştırıyordu.Sevgiyle kalın.
 
Cevap: Falco Götz ...!93 ve 94'teki şampiyonluklarımızda çok büyük payı vardı. İlk hatırladığım Galatasaray kadrosunun Tugay ve Kubilay Türkyılmaz ile birlikte en beğendiğim 3 futbolcusundan biriydi. Şimdi sık sık lafını ettiğimiz "geriden oyunu iyi kurabilen defans" tabirine cuk oturan teknik bir savunma oyuncusu.
 
Cevap: Falco Götz ...!Kalli ile başlayan Alman ekolünün yapı taşlarından biriydi.Penaltıları hep gole çevirirdi.Çok iyi savunma anlayışı ve güçlü bir fiziği vardı.Stumpf'la birlikte süper bir ikiliydi..
 
film artisti kadar yakışıklıydı :) tabi tek özelliği bu değildi liderlik özelliği çok güçlü olan oyun kurabilen harika bir defans oyuncusuydu stumpfla beraber harika ikiliydi stumpf fizik gücüyle oynardı ikisi birbirini çok iyi tamamlardı hey gidi günler hey :ka05:
 
Defansi toparlardi, popeccunun daha onceki donemde alman versiyonu.

Sadece oynadigi oyunla degil ogretici yaniyla da genc oyunculara ve bir disiplinin takimimiza yerlestirilmesine buyuk katkisi oldu.
 
Üst Alt