Faruk Ilgaz: Türkiye'de iki spor kulübü var | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Faruk Ilgaz: Türkiye'de iki spor kulübü var

Fenerbahçe Kulübü eski başkanlarından Faruk Ilgaz, Galatasaray’ın Avrupa kupalarında oynadığı maçlarda kazanmasını istediğini, aynısını da Galatasaraylılardan beklediğini söyledi.

Galatasaray’ın aylık resmi yayın organı Galatasaray Dergisi’nin Mart ayı sayısında, Faruk Ilgaz ile "Kardeşlik günleri" ile ilgili röportajı yayımlandı.

Milliyetçi bir insan olduğunu ifade eden Faruk Ilgaz, "Ben Türk kulübünün, taraftarlarının da birbirlerine düşman gözle bakmaması gerektiğini düşünüyorum. Ecnebi takımlar, gerek Yunan, gerek İngiliz takımları Türkiye’ye gelmişler ve çok zulüm yapmışlardır. O yüzden Avrupa kupalarında Galatasaray biriyle maç yaptığı zaman ben Galatasaray’ın kazanmasını isterim. Aynı şeyi Fenerbahçe yabancı takımlarla oynadığı zaman da Galatasaray’dan beklerim.

Galatasaray, Panathinaikos ile oynadığında ben rakibin kazanmasını nasıl isteyebilirim ki? Eskiden hiç yoktu böyle şeyler" ifadesini kullandı.

"Eskiden Fenerbahçe ile Galatasaray arasında büyük dostluk vardı" diyen Ilgaz, şöyle konuştu: "O zaman İstanbul’da iki büyük stat vardı. Bir Fenerbahçe Stadı bir Galatasaray’ın Taksim Stadı. Şimdiki Taksim Meydanı’nın olduğu yerde bir kışla vardı. Dört tarafı bina, ortası talim yeri. o talim yerini sonra kaldırdılar, binalar duruyor, ortasını stadyum yaptılar. Orası Taksim Stadı oldu ve Galatasaraylılar o stadyuma sahip çıktılar. Maçlar genellikle Taksim’de ya da Fenerbahçe Stadı’nda oynanırdı. Taksim’de oynanacağı zaman Fenerbahçelililer bir süre önce Hasnun Galip’teki Galatasaray’ın lokaline giderek orada oturur, sohbet eder, şakalaşırlar ve orada soyunurlar, formalarını giydikten sonra yürüyerek Taksim’deki stada giderlerdi." Faruk Ilgaz, iki takım arasındaki maçlarda kavgaların olduğunu da anlatarak, "Bunlar olsa bile tekrar Galatasaray Kulübü lokaline gider orada duşlarını alırlardı. Hatta, bir keresinde çok ciddi kavga olmuş, iki takımdan yedişer sekizer kişi ciddi cezalar almıştı. O maçın ardından bile Fenerbahçeli futbolcular gelip Galatasaray Kulübü’nde duşlarını almışlardı" dedi.

"BEYAZIT’TAN PARA ALDIM"

Röportajda Galatasaray Kulübü eski başkanlarından Sehattin Beyazıt ili ilgili bir anısını anlatan Faruk Ilgaz, "Kulüp doktorumuz Reşat Dermanver, bağırsaklarından ameliyat olmuştu. Ancak ameliyatta bir yanlışlık olmuş ve Dermanver’in bağırsağı başka bir tarafından delinmiş. Bunun üzerine İngiltere’ye gitmesi gerekti. Gitti ve üç ay kaldı. Ancak tedavi uzayıp oradaki hastane masrafları tahmin edilenden çok daha yüksek gelince ödemede sorun çıktı. Reşat çok sevdiğimiz bir doktordu. Ne yapsak ne etsek diye düşünürken, bizim Selahattin Beyazıt’e söyledim bu işi. Selahattin, ’Sen istedikten sonra ben vermez miyim’ diyerek, çok büyük miktarda bir parayı tek başına ödedi. Düşünün koskoca Fenerbahçe camiası var, Galatasaray Kulübü Başkanı’nı kendime öyle yakın gördüm ki ondan istedim bu yardımı. O da beni kırmadı. Çok büyük bir arkadaşlığımız vardır bizim" diye konuştu.

"TÜRKİYE’DE İKİ SPOR KULÜBÜ VAR"

Ilgaz, Türkiye’de iki spor kulübünün olduğunu iddia ederek, "Biri Galatasaray, biri Fenerbahçe. Beşiktaş bile değil" dedi.

Trabzonspor Kulübü’nün olmadığını savunan Fenerbahçe Kulübü eski başkanı Faruk Ilgaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Trabzonspor takımı var. Bursaspor Kulübü yok, takımı var.

Galatasaray’la bizim her branşta iddiamız var. Onların hiçbir amatör branşta faaliyetleri yok. Kürek, yüzme, kızlar, erkekler, gençler. Amatör şubeler olmasa bizim mali imkanlarımız ne kadar artar bir düşünün. Keza Galatasaray da öyle. Ama biz Türkiye’de spora hizmet ediyoruz. Geçen yıl Bursaspor şampiyon oldu ve herkes de onları destekledi. Bütün yazarlar ’Anadolu’dan şampiyon çıksın’ dediler. Çıktı da ne oldu şimdi? Hadi onlar da bizim kadar amatör şubeleri desteklesinler. Bu işi Fenerbahçe ve Galatasaray yapıyor. Türkiye sporunu bu iki kulüp taşıyor. "

Milliyet.com.tr den alıntıdır.Bu röportajla ilgili görüşlerinizi bekliyorum renkdaşlar.

Cevap: Faruk Ilgaz: Türkiye'de iki spor kulübü var

Faşizan bir yaklaşım olmuş. Diğer klüplerimizin de değeri bilinmeli. Artık gelişiyorlar.

İki tane spor kulübü olduğu doğru açıkcası diğer takımların çoğunun sadece futbol takımı var.Spor kulübü olmak ile futbol kulübü olmak arasında çok fark var.

Ben de taraftarların birbirilerine düşman gözle bakmaması gerektiğini düşünüyorum.Sporda en güzel şey centilmenliktir kavga etmenin, olay çıkarmanın bir anlamı yoktur.Güzel röpörtaj olmuş paylaştığın için sağol renkdaş

Adam haklı. Galatasaray ve FB olmasa Türkiye'de sporun tadı omaz.

Fenerbahçe'nin eski bir başkanının röportajını Galatasaray'ın resmi yayın organında görmek çok güzel. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Ayrıca Fenerbahçe ve Galatasaray'ın niçin diğerlerinden ayrı olduğu ve Beşiktaş'ın neden büyük olamayacağını çok güzel izah etmiş Faruk Ilgaz.

Söylediklerinin doğruluğundan hiç kimsenin şüphesi olmaması gerekir.

Trabzonspor'u ve Trabzon kentini spordan uzak tutmak bilgisizlik veya arkadaşın yazdığı gibi faşizanlıktır.Buralara uğramayanların cahilliğidir diye düşünüyorum.

Bence Rıfat Ilgazı yanlış anladınız Trabzonu kulüp olarak degil takım olarak görüyor Gs ve Fbnin her branşta takımı var ve sırf gençler spor yapsınlar diye ölü yatırım yapıyorlar.Beşiktaş başkanı bile erkek basketbol takımını ölü yatırım olarak görüyor ve yatırımın gereksiz olduğunu düşüyor(İverson un parasını sponsorluklar ve iverson ayakkabı firması veriyor)

Trabzonspor'u ve Trabzon kentini spordan uzak tutmak bilgisizlik veya arkadaşın yazdığı gibi faşizanlıktır.Buralara uğramayanların cahilliğidir diye düşünüyorum.

Arkadaşım yalnış anlama ama ,sen galiba haberi sonuna kadar okumamışsın, okuduysanda tam anlayamamışsın galiba.

Fb eski başkanı dergimizde demek :) Daha görecek hangi skandal kaldı bu kulüpte? Kapatın kulübü bari fb ile birleştirin. Böylece ortada Galatasaray diye bir kulüp kalmaz ben de sinire kesmekten kurtulurum.

Fb eski başkanı dergimizde demek :) Daha görecek hangi skandal kaldı bu kulüpte? Kapatın kulübü bari fb ile birleştirin. Böylece ortada Galatasaray diye bir kulüp kalmaz ben de sinire kesmekten kurtulurum.

yapma be Semihim sırf Fenerbahçe eski başkanı diye küfür mü edelim.Adam dosdoğru şeyleri söylemiş.Sırf insanlar bir takım tuttukları için gs fb bjklısı farketmez linçmi edilsinler kavgamı olsun ülke zaten maganda olmuş insanlar birbirlerini dövmek bıçaklamak için neden arıyor...

Centilmenliğin suyu çıktı harbiden.

Evet bu ulkede 2 takim var biri gs biri fb baskada bi kulup yok ohh be rahatladim o kadar tatmin oldumki bu duygunun verdigi haz seksten bile ote yoksa 90 yasindaki dede durduk yere bunu niye soylesinki bunamis diyemeyiz boyle buyuk bi ustada!

kor veya sagirda diyemiyecegime gore bunun baska bi aciklamasi bile olamaz

Sayin ilgaz! ufurmenin son noktasinda findiktan buyuk beyni olupta okuma yazmasi olan birisi acip bi tarih okusa yetecek.

dogru kesinlikle bu ulkede 2 buyuk ultra mega buyuk buyuklerin en boyyugu hatta kivantim fiziginin ifade ettigi boyyuklukten daha buyuk 2 takim bu dile kolay

haklisiniz sayin! ilgaz , ustad hoca fitbolcu, profesor hatta ve hatta herbokolog tebrikler size.

Üst Alt