Fethi Demircan


fethidemircangs1938elaz.jpgFethi Demircan

Galatasaray Eski Teknik Direktörü1938 yılında Elazığ 'da doğdu.

Elazığ Lisesin'den sonra Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Astsubay olarak başlayan meslek hayatı güçlü sporcu kimliği ile birleşince TSK. 'lerinin fizik ve mukavemet gücüne dayanan Spor, Savaş Komando Okulunu bitirerek Kore ve Kıbrıs'ta görevlerde bulundu. Balıkesir Karagücü ve Muhafızgücü takımlarında amatör olarak Amatör Ligler 'de futbol oynadı. Mecburi hizmetini tamamladıktan sonra TSK'dan ayrıldı.

Macaristan Spor Akademisine gitti. Akademiyi "mükemmel derece" ile bitirmesi sonucu İngiltere Ligin'den Arsenal FC. ve Westhome FC.takımlarında iki sezon Gözlemci Antrenörlük yaptı ve çok başarılı oldu.

İngiltere Futbol Federasyonu tavsiyesi ile 1975-1976 sezonu başlarında Teknik Direktör Don Howe'nin yerine Galatasaray Teknik Direktörlüğü görevine getirildi. 25 maç üzerinde Galatasaray Teknik Direktörlüğünü bu sezon üstlenen Fethi Demircan 1976-1977 sezonunda yeniden yapılanmaya giden Galatasaray Yönetimi Teknik Direktörlüğe Malcolm Allison'u getirdi. Malcolm Allison'un kısa bir süre sonra yollanması üzerine tekrar Galatasaray Teknik Direktörlük görevi 1977-1978 sezonunda Fethi Demircan'a veridi. Kesik kesik dönemlerde takımımızın başına getirilen Fethi Demircan her olumsuzluğa rağmen takımı başarıyla yönetti. Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı gibi kupaların alınmasında katkısı oldu.Teknik Direktörlük kariyeri boyunca ;

Galatasaray

Kocaelispor

Boluspor

Bursaspor

Eskişehirspor

Rizespor

Denizlispor

Malatyaspor

Samsunspor

Gaziantepspor

Düzcespor

Elazığspor

Erzurumspor

Zeytinburnuspor gibi Türkiye Liglerinin önemli takımlarında uzun yıllar başarı dolu bir kariyer yakaladı. Bu başarılı kariyer nihayetinde 1980-1981 sezonunda Ayyıldızlı Türk Milli futbol takımı teknik direktörlük görevinide getirmiş oldu.

Değerli eski Teknik Direktörümüz Fethi Demircan 'ı birazcık 'ta olsa tanımış ve tanıtmış olduk.

Bu vesile ile Fethi Demircan 'ı saygı ve sevgi ile yad etmiş olduk.

Sevgiyle kalın.
 
Cevap: Fethi Demircangalatasaray1975767676ed.jpg


Tenik Direktör Fethi Demircan'ın 1975-1976 Sezonunda çalıştırdığı Galatasarayımız
 
Üst Alt