Florya Arsası Satıldı!


1523560598724.png

Galatasaray'ın merakla beklenen Florya arsasının kazananı Öz Er-ka İnşaat oldu. Satış toplam geliri 2 milyar 250 milyon lira olarak teklif edildi. Şirket payı olarak ise 832 milyon 500 bin TL taahhüt edildi. Bu gelirden Galatasaray'a düşecek pay yaklaşık 238 milyon TL. Galatasaray geçtiğimiz aylarda yapılan Riva ihalesi sayesinde de 761.6 milyon TL gelir elde edecek.

İHALENİN ilk oturumunda arsaya 9 firma talip olmuştu. İhalenin ilk oturumunda Öz Er-Ka İnşaat, İzka İnşaat, Akyapı İnşaat, Nef Gayrimenkul-Caba İnşaat İş Ortaklığı, Fuzul Yapı-Fuzul Gayrimenkul-Akkuş Gayrimenkul-Hasanoğlu İnşaat İş Ortaklığı, Aşcığlu İnşaat-Yılsan Yatırım İş Ortaklığı, Şua İnşaat-Ruha Elektrik İş ortaklığı, Pekimtaş Yapı- Burakcan İnşaat İş Ortaklığı, Özak GYO-İnt-er Yapı İş Ortaklığı teklif sundu.

2 ARSA BİRLEŞTİ

Emlak Konut ile Galatasaray arasında kulübün iki arsası için anlaşma yapılmıştı. Buna göre Emlak Konut gelir paylaşım ihaleleri yapacak, arsa gelirinin yüzde 80’i kulübün, yüzde 20’si de Emlak Konut’un olacak. Emlak Konut, Florya’daki Galatasaray’ın arsasına komşu 40 bin metrekarelik arsayı geçtiğimiz aylarda TOKİ’den 262 milyon 500 bin lira bedelle satın almıştı. Şirket her iki arsayı birleştirerek tek bir ihale yapma yolunu seçti. Bu sebeple; elde edilecek “Şirket Payı Geliri”nin yaklaşık yüzde 71,43’ü Emlak Konut’a, yaklaşık yüzde 28,57’si ise Galatasaray Spor Kulübü’ne ait olacak.

Söz konusu araziler Atatürk Ormanı ile Atatürk Havalimanı’nın ortasında kalıyor. 42 bin 383 metrekaresi konut alanı olan toplam 63 bin 230 metrekarelik arazide 55 bin 98 metrekare inşaat alanı yer alıyor. Park, dini tesis, ilköğretim alanı da yer alan projede konutlar zemin artı 2 kat olarak inşa edilecek. İkiz, blok, sıralı ev veya teras ev şeklinde üretim yapılabilecek. Konut alanında toplam inşaat alanının yüzde 5’i kadar ticari alan izni de verilecek.

1523560612465.png

GS, 761 MİLYON KAZANDI

Emlak Konut GYO tarafından Haziran 2017’de Riva için gerçekleşen ihaleyi Fema İnşaat Ticaret AŞ & KLV İnşaat AŞ İş Ortaklığı kazanmıştı. Ancak ihaleyi kazanan ortaklar belirlenen sürede sözleşmeyi imzalamayınca ihale en yüksek ikinci teklifi veren Yılmaz İnşaat Taahhüt ve Ticaret AŞ’ye verildi. İhalede ortaya çıkacak arsa bedelinin yüzde 80’i Galatasaray’ın, yüzde 20’si de Emlak Konut GYO’nun olacak. Yılmaz İnşaat 3 milyar 808 milyon liralık proje yaparken şirket payı için Emlak Konut’a 952 milyon lira taahhüt etmişti. Bu durumda gelirin yüzde 80’ine denk gelen 761.6 milyon lira kulübün olacak. İhalede yeni tabloya göre de Emlak Konut payı 190 milyon 400 bin lira olacak. GS eski başkanı Dursun Özbek, Riva ve Florya’dan 1.5 milyar lira gelir beklediğini söylemişti.

Hürriyet
 
Ederi buydu , hayirli olsun , bugunku kurla 58 milyon dolar ediyor , kirdirir onu da 45 milyon dolar olarak kredi borclarina yatiririz olur biter
 
50 milyon avro bile değil :( Resmen soymuşlar bizi yahu, Florya'da normal daire fiyatları 1 milyon avroyu buluyor. Koca araziye 50 daire parası vermişler. :(
 
Oyle ama bu arazideki tapulu bolumumuz cok az . Ileride satislar bittiginde biraz daha gelebilir

Bu konularda ciddi bilgili biri olarak cidden bu paraların az olmadığını düşünmüyor musun.
Neden TL üzerinden iş yapıyoruz mesela. Büyük patronların bile döviz yüzünden yapılandırma istediği günlerde.

Bu anlaşmalardan 1.5 Milyar gelir gelir mi cidden. Real Madrid bu şekilde kurtulmuştu. Bize sanki borçları bile kapatmayacak şekilde elden çıkartmak durumunda bırakıldık gibi geliyor.
 
Bu konularda ciddi bilgili biri olarak cidden bu paraların az olmadığını düşünmüyor musun.
Neden TL üzerinden iş yapıyoruz mesela. Büyük patronların bile döviz yüzünden yapılandırma istediği günlerde.

Bu anlaşmalardan 1.5 Milyar gelir gelir mi cidden. Real Madrid bu şekilde kurtulmuştu. Bize sanki borçları bile kapatmayacak şekilde elden çıkartmak durumunda bırakıldık gibi geliyor.

Floryada kendi malimiz olan cok kucuk bir arsamiz var . Geri kalanin buyuk kismi gsgm den kira , bir kismi da hazineye aitti . Orada genis bir alanda antrenman yapiyoruz , sahalarimiz var diye bizim saniliyor fakat degil . Toplam gelirin 28% civari bize kaliyor , kaldi ki bu 238 kirdirilacaktir ve elimize muhtemelen 160 milyon TL gececektir

Elbette bu minimum tutar. Bu tutarin yani ihale bedelinin dusmesine sebep bir detay da , toplam arsanin bir kisminin yesil alan olarak kalacak olmasi zorunlulugu , bu biraz fiyati dusurdu
 
Üst Alt