Koronavirüs Hakkında Önemli Bilgiler

Şüphelendiğiniz durumlarda 184'ü arayın!Dünya Sağlık Örgütü'nün küresel yaygın hastalık olarak ilan ettiği COVID-19 virüsüne karşı sağlık ekibimiz önderliğinde geniş çerçevede bir program uygulamaya koyulmuştur.

Alınan tedbirler çerçevesinde aşağıdaki uygulamalar devreye sokulmuştur:

Liglerin ertelenmesiyle evlerinde kalan sporcularımızın antrenman programları haftalık olarak video ile gönderildi.

Bu programlar ile oyuncularımızın mevcut performansları ve motorik özelliklerinin korunması amaçlandı. Sporcularımız antrenman programlarını fonksiyonel egzersiz ekipmanları ve vücut ağırlıkları olan Foam roller - miniband – resistance band- kettlebell – medicine ball ve vücut ağırlıkları ile uygulayacaklar. Verilen programlar her gün uygulanacak ve yaklaşık 60 – 90 dakika sürecek.

Antrenman programının genel içeriği ise, Core Antrenmanı, Koruyucu Egzersizler, Genel ve Özel Kuvvet Antrenmanı, Dayanıklılık antrenmanı olarak belirlendi.

Diğer yandan, beslenme aşamasına gelince; sporcularımızın genel sağlık durumlarının korunması, iyileştirilmesi, performanslarının en üst düzeyde gösterilmesinin yanı sıra vücutlarının bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve güçlendirilmesi, hastalıklara karşı direnç kazanmaları ve etkilenme olasılıklarını azaltmak için de bir program hazırlandı. Bağışıklık sistemlerinin güçlenmesinde; C vitamininden, antioksidanlara, diğer biyoaktif bileşenlerden zengin meyve ve sebzelerden, Omega-3 yönünden zengin besinlere, su, zencefil, zerdeçal, Pro-Prebiyotikler, E vitamini, çinko ve Beta-Glukan bakımından zengin besinlere kadar pek çok konu listede yer almakta.

Oyuncularımız bu süreç içerisinde rutin olarak değerlendirildikleri biyokimyasal parametrelerini ve antropometrik ölçümlerini de göz önüne olarak; genel sağlık durumunu koruyan, bağışık sistemlerini destekleyen, gereksinimlerine uygun beslenme planlanması da beslenme uzmanımız tarafından yapıldı ve oyuncularımıza gönderildi. Ayrıca bireysel beslenme öyküleri değerlendirip, bağışıklık sistemlerini destekleyici supplementler de yine uzmanımız tarafından planlanarak, evde kaldıkları süreçte her gün takip edilecek.

Takımımızın doktoru Yener İnce, Galatasaray Televizyonu'nda yaptığı açıklamada koronavirüs vakası öncesinde ve sonrasında alınan tedbirleri anlattı.

Kulüp Doktorumuz Yener İnce'nin televizyonumuza yaptığı açıklama şu şekilde:

"Bu süreci üçe bölebiliriz. Ülkemizde koronavirüse dair vaka kaydı olmadan, dünyayı tehdit ettiği ilk dönemlerde pek çok Avrupa ülkesinden önce biz kulüp çerçevesinde önlemler almaya başladık. Tüm oyuncularımızı ve çalışanlarımızı Sağlık Bakanlığı'nın ve Dünya Sağlık Örgütü'nün yönergeleri çerçevesinde bilgilendirdik. Bununla ilgili bir toplantı yaptık. Ülkede daha vaka görülmemişken tüm kapalı ve ortak alanları, otobüsümüzü, stadımızı düzenli aralıklarla dezenfekte ettirdik."

"Tüm tesis çalışanlarımızı, sporcularımızın dışında giriş çıkış yapan insanları denetim altına aldık. Çok daha erken dönemde ziyaretçi yasağı getirdik. Daha sonra ülkemizde maalesef ikinci dönemde vaka kaydı çıktıktan sonra, tesislerimizde konaklayan alt yaş grubu sporcularımızı 2 hafta önce ailelerinin yanlarına gönderdik."

"Tüm akademi sporcularına ve ailelerine mesajla özel bilgilendirme geçtik. A Takımı, U19, U17 takımlarımıza ileride fiziksel performansları için lazım olabileceğini düşünerek özel bir video ile antrenman programı hazırladık. Hem bizim hem sponsor hastanelerimizin büyük bir özverisiyle sporcularımız ve ailelerinin tıbbi ihtiyaçları konusunda lig erteleme kararı çıkana kadar elimizden gelen her şeyi yaptık. Herhangi bir bulguya rastlanıldığından değil ama risk grubunda olduklarından bazı çalışanlarımızı izole ettik, hocamızı mümkün olduğunca korumaya çalıştık. Hocamız biliyorsunuz çok aktif birisi ve bu süreçte hep sahada bizimle birlikte oldu."

"Sponsorumuz sayesinde oyuncularımıza ve ailelerine dezenfektan dağıtımı yaptık. İsteyen oyuncularımıza tek tek evleri de dahil olmak üzere özel ekipler tarafından dezenfekte edildi. Tesisin her yerini özel sabunlar, özel dezenfektanlar ile hem temizledik hem de eğitimini verip o bölgelere temizlik malzemeleri koyduk. Beşiktaş maçı öncesi ve sonrası erteleme kararı çıkmadan önceki kısımda oldukça yoğun bir mesai harcadık buna. Erteleme kararı öncesi soyunma odalarımızı, ortak alanlarımızı devre dışı bırakmıştık. Liglerin erteleme kararı sonrası bir yönerge yaptık. Kendimizce takım sağlık testlerimizi yaptık, oyuncularımız evlerine gönderdik."

"Oyuncularımıza hem yazılı hem sözlü bilgi geçtik. Oyuncularımıza evlerinde kalmalarını rica ettik. Hem yurt içi hem yurt dışı seyahatleri yasakladık. Burada yasak kelimesini dikkatli kullanmak istiyorum; ama öncelikle tavsiye niteliğinde, daha sonra ise ısrarlı bir tavsiye niteliğinde bu uyarıları arkadaşlarımıza ilettik. Nasıl besleneceklerini, nasıl uyuyacaklarını ve nasıl idman yapacaklarını özel videolar ile her oyuncuya ayrı olarak gönderiyoruz."

"Evde kaldıkları süre içinde koruyucu programlarına devam etmeleri için, egzersiz olarak neler yapacaklarına dair hem bizim hem de kondisyoner ekibimizin hazırladığı program çerçevesinde oyuncularımıza gönderiyoruz. Beslenme ile ilgili bilgileri beslenme uzmanlarımız gönderiyor. Takım sağlık ekibi olarak, oyuncuların ihtiyaçları ile ilgili düzenli olarak bilgi akışımız sürüyor. Florya'da oyuncularımızın dışında 90-100 kişiden bahsediyoruz, burasını da kontrol altına almamız gerekiyor ve bu arkadaşlarımızla da iletişimi sürdürüyoruz. Şu ana kadar bizim bu staff çalışanlarından ve oyuncu grubumuzdan test konusunda pozitif bir sonuç gelmedi."

"Test konusunda ve ihtiyaçlar konusunda teyakkuzda kalarak izleyeceğiz. Bu ülkemizin değil, dünyanın bir sorunu. Bu sorunla mücadele etmenin en kestirme yolu Sağlık Bakanlığımız'ın ve Dünya Sağlık Örgütü'nün yönergelerine harfiyen uymak. Burada mümkün olduğunca evde kalmak ve bu süreci mümkün olduğunda bulaşma riskine girmeyerek atlatmak önemli. Oyuncularımıza sosyal açıdan da destek olmaya çalışıyoruz, ihtiyaçlarında bize ulaşmalarını sağlıyoruz."

"Hep beraber durumu gözlemleyeceğiz. Herkese bu konuda üstüne düşeni yapmasını tavsiye ediyorum. Sağlık Bakanlığımız'ın ve Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyelerini oyuncularımızla ve staff ile paylaştık. İçinde benim de olduğum, diğer doktor arkadaşlarımın ve sponsor hastanelerimizin olduğu acil durum numarası oluşturduk.Herhangi bir durumda oyuncularımız buraya ulaşacaklar. Şu ana kadar kötü bir şey kaydetmedik. Önümüzdeki günler ne getirir bilemiyoruz. Vaka olursa bununla mücadele edecek gücümüz mevcut."
 
Üst Alt