Forumda Türkçemize Sahip Çıkalım - Sayfa 17 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Forumda Türkçemize Sahip Çıkalım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Forumda Türkçemize Sahip Çıkalım

Peki kimsenin bu konuda zorlanarak sonuca ulaşılamayacağını düşünürken bu konuda verilen imtiyaz herkese örnek teşkil ederse? Bu forumda kaç kişi düzenli olarak çevrimiçi olup mesaj yazıyor bilmiyorum ama günde 1000 kişi diyelim. Herkes bir kelime seçsin kafasına göre ben bunu bu şekilde kullanacağım arkadaş kimse karışamaz desin, bir de bunu savunsun ben Türkçe'ye yeni kelimeler kazandırıyorum diye.

Söylemek istediğin şeyi anladım. İlk iki paragrafına baktığım zaman bunlara genel hatlarıyla katılmamak elde değil. Az çok mesajlarımı takip ediyorsan zaten bu konuda kişisel bir özen gösterdiğimi bilirsin. Ancak iki nokta var.

1) İmtiyaz söz konusu değil. İmtiyaz söz konusu dersen, aynı şeyi yapan iki üyeye farklı davranılıyor anlamı çıkar. Senin demek istediğin komple buna müdehale edilmemesinin zamanla geniş etkiler yaratabileceği ve bilhassa genç arkadaşları olumsuz etkileyebileceği ise bu noktada seninle hem fikirim.

2) Peki bunu nasıl sağlarız? Yukarıda da belirttiğim gibi, dışarıya yansımayan, sizin göremediğiniz şeyler işliyor olabilir. Ben bu konudaki raporlama veya bizzat bana özel mesaj yolu ile bildirdiğiniz konularla tek tek ilgileneceğimi belirttim. Bu şekilde belki kötü örneğin genele yayılmasını engelleriz her şekilde. Eğer buna ceza verilmesi gerektiğini düşünürsek (ki gerçekten forum kuralları-ceza olaylarına bu konuda çok girmek istemiyorum) cezadan sonra Türkçe'si düzelen bir örnek gerekli bana. Eğer ceza, kullanımın düzeltilmesine yaramıyorsa ve sadece tahrik edip, antipati yaratıyorsa, bu konunun genel amacına ters düşer. Daha önceki örnekler ele alındığında bu konuda olumsuz bir durum olduğunu görüyorum.

Aslında yukarıdaki bir kaç mesaj çok isabetli bir örnek olmuş. Yukarıda ingilizce kelimelerle mesaj yazan arkadaşlar niye yazdı, çünkü burada kendileri hakkında "ceza" isteği görüp reaksiyon verdiler. Ortada ceza, baskı olmasaydı burada böyle bir mesaj görme ihtimalimiz son derece düşüktü.

Ayrıca "Ancak daha önce izah etmiş olduğum gibi, Türkçe kullanımını düzeltmek, kafaya vurularak veya zorlayarak yapılacak bir iş değildir bence" cümlene de hiç mi hiç katılmıyorum Özgür. O zaman Galatasaray futbolcusuna hakaret etmekten de ceza vermeyelim. Adam sinirlidir bir an ağzından kaçmıştır ya da ceza vererek adamı Galatasaray futbolcusuna daha fazla hakaret etmeye teşvik etmeyelim. Çabuk sinirlenen ve sinirlerini kontrol edemeyen birisi ise ceza vererek zorla adamı sakinleştiremeyiz diye düşünelim o zaman. Mantık olarak ne farkı var?

Zorlama yapılacaksa böyle bir konuda yapılmayacak da hangisinde yapılacak? Siz böyle derseniz o kişiler dikkat etmez tabi diyorum ben de.

Yukarıda vermiş olduğum gibi bana somut örnek lazım. Ceza taraftarı biri değilim, ancak bilhassa hakaret ve küfür imaları noktasında ceza caydırıcı oluyor. Bu açık. Çok defalar düzeltici etkisi olduğu görüldü. Ancak aynı şey dil için geçerli olmadı.

Bir şey daha yazacağım ve eğer müsade ederseniz bundan sonra bu başlığı aynı konu ile kirletmeyelim derim.

Bu konu, beni pek çok zaman hayal kırıklığına uğratmış bir bir konudur. (başlık olarak). Türkçe'nin korunması esasına sahip bir konuda, bir gün şöyle bir kitap çıkmış dil hakkında diye bilgi veren görmedim. Bir gün, şöyle bir söyleşi var diyen görmedim. Çok çok az, bazı yanlış kullanımlar ve doğrularını veren güzel mesajlar vardı. Bakıyorum tiyatro-edebiyat başlıklarında hep aynı kişiler 3-5 kişi.

Ancak başlık daha çok bir ceza istek/şikayet mekanizması olarak kullanıyor. Mesaj şikayet etmek (raporlamak) veya ticket sistemi üzerinden (GSCimbom.Com Ticket Sistemi Ticket Sistemi ) öneri getirirseniz daha rahat ve somut örnekler üzerinden çalışma şansımız olur.

Farazi örneklerle ceza/şikayet başlığı olarak kullanılmasını istemiyorum bu başlığın, son 3 sayfada belki 4-5 tane aynı mesajım var. Bu konu üzerine daha fazla cevap vermeye gerek duymuyorum. Ha yok daha konuşalım diyenler için rapor ve ticket sistemi açık.

Konu gereksiz mesajlardan temizlendi ve tekrar kullanıma açabiliriz.

Forumda Türkçe'yi etkin ve güzel kullanmayı özendirmek elbette çok güzel bir şey. Bunun çok sıkı takip edilmesini ve gerektiğinde mesaj yazamama cezasına kadar gitmesi gerektiğini düşünen üstteki mesajlara kısmen katılıyorum.

Ancak daha önce izah etmiş olduğum gibi, Türkçe kullanımını düzeltmek, kafaya vurularak veya zorlayarak yapılacak bir iş değildir bence.

Mesela çoğu lise öğrencisi okul bitince saçını falan uzatır :) Neden? Çünkü bir şeyi, yasakla ve zorlayarak yaptırmak, insanların o şeyin aksine sempati duymasını sağlar. Buna psikolojide özgürlük tehditi denir.

Eğer ciddi biçimde Türkçe'nin bozulduğunu, rahatsız edici seviyede olduğunu düşündüğünüz bir mesaj varsa bunu belirtip raporlayabilirsiniz. O kişi ile konuşacağımdan emin olabilirsiniz. Ancak bunu zorlayıp, herkes kurallara uygun yazacak, şekline getirmek, dile bir sempati ve özen kazandırmaktan ziyade, antipatik hale getirir.

Sonuçta buraya yazanlar 10-15 yaşında çocuklar değil çoğu 20-25 yaşını aşmış koca adamlar. Bunun da farkına varmamız lazım.

Ayrıca bu konuda tartışmak isterseniz veya farklı fikirleriniz varsa belirtin, konuşalım.

Öncelik ile hayirli olsun Özgür abi , şunu özellikle belirtmek istedim 30 yaşında ki abimiz cins bi şekilde yazarsa ben veya bir iki genc arkadaşımız öyle yazınca kimse ses edemez kusura bakma benim başıma gelmedi ama gelenler var diye duydum . İnşallah ilerleyen zaman da bunlara çözümler bulunur

Cevap: Forumda Türkçemize Sahip Çıkalım

Söylemek istediğin şeyi anladım. İlk iki paragrafına baktığım zaman bunlara genel hatlarıyla katılmamak elde değil. Az çok mesajlarımı takip ediyorsan zaten bu konuda kişisel bir özen gösterdiğimi bilirsin. Ancak iki nokta var.

1) İmtiyaz söz konusu değil. İmtiyaz söz konusu dersen, aynı şeyi yapan iki üyeye farklı davranılıyor anlamı çıkar. Senin demek istediğin komple buna müdehale edilmemesinin zamanla geniş etkiler yaratabileceği ve bilhassa genç arkadaşları olumsuz etkileyebileceği ise bu noktada seninle hem fikirim.

2) Peki bunu nasıl sağlarız? Yukarıda da belirttiğim gibi, dışarıya yansımayan, sizin göremediğiniz şeyler işliyor olabilir. Ben bu konudaki raporlama veya bizzat bana özel mesaj yolu ile bildirdiğiniz konularla tek tek ilgileneceğimi belirttim. Bu şekilde belki kötü örneğin genele yayılmasını engelleriz her şekilde. Eğer buna ceza verilmesi gerektiğini düşünürsek (ki gerçekten forum kuralları-ceza olaylarına bu konuda çok girmek istemiyorum) cezadan sonra Türkçe'si düzelen bir örnek gerekli bana. Eğer ceza, kullanımın düzeltilmesine yaramıyorsa ve sadece tahrik edip, antipati yaratıyorsa, bu konunun genel amacına ters düşer. Daha önceki örnekler ele alındığında bu konuda olumsuz bir durum olduğunu görüyorum.

Aslında yukarıdaki bir kaç mesaj çok isabetli bir örnek olmuş. Yukarıda ingilizce kelimelerle mesaj yazan arkadaşlar niye yazdı, çünkü burada kendileri hakkında "ceza" isteği görüp reaksiyon verdiler. Ortada ceza, baskı olmasaydı burada böyle bir mesaj görme ihtimalimiz son derece düşüktü.

Yukarıda vermiş olduğum gibi bana somut örnek lazım. Ceza taraftarı biri değilim, ancak bilhassa hakaret ve küfür imaları noktasında ceza caydırıcı oluyor. Bu açık. Çok defalar düzeltici etkisi olduğu görüldü. Ancak aynı şey dil için geçerli olmadı.

Bir şey daha yazacağım ve eğer müsade ederseniz bundan sonra bu başlığı aynı konu ile kirletmeyelim derim.

Bu konu, beni pek çok zaman hayal kırıklığına uğratmış bir bir konudur. (başlık olarak). Türkçe'nin korunması esasına sahip bir konuda, bir gün şöyle bir kitap çıkmış dil hakkında diye bilgi veren görmedim. Bir gün, şöyle bir söyleşi var diyen görmedim. Çok çok az, bazı yanlış kullanımlar ve doğrularını veren güzel mesajlar vardı. Bakıyorum tiyatro-edebiyat başlıklarında hep aynı kişiler 3-5 kişi.

Ancak başlık daha çok bir ceza istek/şikayet mekanizması olarak kullanıyor. Mesaj şikayet etmek (raporlamak) veya ticket sistemi üzerinden (GSCimbom.Com Ticket Sistemi Ticket Sistemi ) öneri getirirseniz daha rahat ve somut örnekler üzerinden çalışma şansımız olur.

Farazi örneklerle ceza/şikayet başlığı olarak kullanılmasını istemiyorum bu başlığın, son 3 sayfada belki 4-5 tane aynı mesajım var. Bu konu üzerine daha fazla cevap vermeye gerek duymuyorum. Ha yok daha konuşalım diyenler için rapor ve ticket sistemi açık.

Özgür bir önceki sayfada fikirleriniz, görüşleriniz varsa belirtin konuşalım demişsin de ona istinaden yazmıştım bu konuya. :)

İmtiyazdan kastım da zaten Türkçe konusunda yeterli özeni göstermeyen iki kişiye farklı davranılması değil, "konu başlığı" olarak diğer dikkat edilen başlıklara göre daha esnek davranılması ve senin de belirttiğin gibi diğer kişilere olumsuz örnek teşkil etmesiydi.

Ayrıca illa şuna 10 gün ceza verin gibi bir yaklaşımım yok, ceza verin demedim, evet bir yaptırım eksikliği var dedim ama bu illa ceza mıdır başka bir yol bulunabilir mi bilmiyorum? Bu da tartışılabilir.

Türkçe konusunda özensiz davranan birisine ceza verildi mi, bu cezadan sonra düzelme oldu mu olmadı mı hiç takip etmedim, bunu siz daha iyi bilirsiniz. Sen yok diyorsun ama illaki etkisi olmuştur diye düşünüyorum. Belki de bu konuda farklı bir yöntem izlenmelidir, bilmiyorum. (Aklıma gelirse yazarım)

Ayrıca şahsi fikrim bir şeylere müdahale etmek için illaki üyelerden rapor, şikayet, ticket beklemenize gerek yok. Bazı yanlışlıklar gözünüze çarpıyordur. Zaten o tip durumların çoğunda müdahale ediyorsunuzdur tabiki ama diğer türlü de "X benim saçımı çekti" olayına geliyor ve sanırım pek kimse genel durumlar için (kişisel hakaret, küfür vs. durumların dışındaki durumlar, türkçe kullanımı mesela en uygun örneklerden bir tanesi) şikayet eden taraf olmak istemiyor. Ama sen de somut örnekler istiyorsun ki, durumdan rahatsız olunduğu belli olsun, müdahale edilmesi gereken bir şey varsa müdahale edilsin. O konuda haklısın .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt