Forumdaki Hukukçulara

Targutay Alungan

Kırmızı Üye
aranızda hukukçular varsa beni aydınlatabilir mi

şimdi anayasamızda her vatandaşın eşitliğinden bahseden madde var, ama ne hikmetse sadece erkeklerin askere alınma şartı var. her iki vatandaş eşit ise neden kadınlarımız güzel ülkemiz için askerlik hizmetini yapmıyor. hani o kadar her şeyin arkasında olan israil nasıl kadınlara askerlik yaptırıyorsa biz de yaptırmalıyız. tercih edemeyecek kadar silah korkusu olan kadınlar ise kamu hizmetinde ücretsiz çalıştırılabilir, hasta bakım, çocuk esirgeme kurumlarında sanıyorum devletimiz onların hizmetinden mahrum kalmak istemeyecektir.

hukukçular olarak, devleti eşit vatandaşlık ilkesine aykırı davrandığı iddiasıyla dava etsem kazanma şansım nedir, trde yok ama aihm nezdinde sizce bu ilke çiğneniyor mu hukukçu kardeşlerim?

ya herkese askerlik şartı olmamalı ya da herkese olmalı. bedelli de olmasın, o da bu ilkeyi ihlal ediyor. öyleyse gönüllülük esasına dayanmalı. belki bi kadın askere gitmek istiyor ama devlet almıyor, nerede eşitlik?

Şevket Atakan

Adventurer
GalataSarayı Efendileri
Bizim ülkemizde ki askerlik aslında sanılanın aksine askerlik değildir.

Doğuda görev yapanlar için ;

Maksimum 3 ay üstün körü eğitim verdiğin adamı sınır ötesi operasyona yolluyorsun. Karşısında ki terörist , gerilla vs.. 20 yıldır aynı coğrafyada dağda tepede yaşamış birisi. Burada bile mantıksızlık var.

Sonra şehit haberleri geliyor , e gelir tabi. Sen profesyonel orduyu kuramazsan , ana ocağından cıkmış 20 yaşındaki gençleri 20 yıl tecrübeli teröristlerin karşısına koyarsan daha cok ocağa ateş düşer.

Batıda görev yapanlar için (ben batıda yaptım);

Komutanlara hizmet (tabiri caizse karrrrrrrılık) yapmaktan öteye geçemiyor. Ben dış kuryeydim bütün manisayı dolanırdım hergün sivil kıyafetlerle evrak taşırdım.

Yüzbaşının arabasını kullanırdım , hanımını kuaföre , cocugunu okula bırakırdım. Muhabere biriminde görevli olduğumdan tüm görev emirleri , gizli bilgiler , fakslar , telgraflar ,mailler benden geçerdi. Aslında askerlik yapmadım bi nevi memurluk yaptım.

Askerlik kutsal bir meslek olmalı ve bu işi gençlerle değil gönül veren profesyonellerle yapılmalı.

Yine de her Türk vatan evladı 5 ay kadar temel askeri eğitim almalı. Ciddi bir eğitim olmalı , genç arkadaşımız yeri gelirse g3 silahını ağzıyla söküp takabilmeli.

Şimdi kadınları neden askere alalım , zaten genel yapısı itibariyle karmaşık ve alakasız bir düzen var. Ordunun temellerinin Metehan'a dayanması , uzun süreli düzenli ordu olmamız ayrı bir konu. Olması gereken.

Kadınları bu düzene sokarsak iyice karmaşık hal alabilir ordu.

eyyorlamam bu kadar. askere severek gittim söverek geldim.

Son düzenleme:

Cüneyt Tarçın

Moderator
Yönetici
Moderatör
3 günlük üye Galatasaray forumuna kadınlarla uğraşmak için gelmiş.

İbrahim Gençtürk

Manfréa Bolgen
10 Numara!
Anayasada eşitlik düpedüz mantık eşitlik değildir. Kadınlara,çocuklara,yaşlılara,şehitlere,gazilere,engellilere karşı pozitif bir ayrımcılık sözkonusudur.Bu ilk düşünüldüğünde eşitlik ilkesine aykırılık oluşturuyor olsa da , Türk toplumundaki anane ve birikimlerin yansıması,toplum hayatındaki sayılan kişilerin yeri bakınmından bir güvence ve koruma niteliğindedir.Ayrıca Avrupa Birliği temel haklar şartnamesinde de pozitif ayrımcılığa ilişkin durumların eşitlik ilkesine karşıtlık oluşturmayacağı da yazılmış.

Ayrıca anayasa sadece hukukçulara yönelik bir yapılanma değil, açık açık her vatandaşın anlayabileceği sadelikte yazılmıştır. Tabii ki hala kafanda soru işareti varsa anayasa mahkemesine bireysel başvuru yoluyla dileklerini iletebilir, kadınların da askere alınmasını isteyebilirsin.

Melih Peker

Baba Gündüz
genç bir kardeşimizsin sanırım , bu toy soruları gençliğine veriyorum.

ilerde evlenip çoluğa çocuğa karışırsın bu sorular sana bile garip gelecektir o vakit.

ülkenin o kadar sorunu varken ..

1549018110851.png

Targutay Alungan

Kırmızı Üye
kimse kızmasın ama burada soru şu mu;

Kadınlar askere niye gitmiyor mu ?
kim niye kızsın ki, soru tam olarak buna benzer bir şey

eşitlik eşitlik diye car car bağırılıp da bu eşitsizliğin göz ardı edilmesini kabul edemiyorum.

birileri kadınlarla uğraşmak dese de genel bir problemden bahsediyorum. orada bedelli gibi kanunların da çıkmasını desteklemiyorum. bir insanın annesinden kız olarak dünyaya gelmesi ve bir insanın diğerinden zengin olup senin yaptığın görevi yapmaması, ama sen zengin bir erkek ve standart bir kız olmaman dolayısıyla o görevi yapman sana eşitlik gibi geliyorsa problem bende değil karşımdakindedir.

bu vatan eğerki eşit şekilde herkesin ise, herkese eşit şekilde görevler yükleyelim derim

senin 30 bin liran mı var, boşver kardeşim sen kışlaya bile gelme, git atmye paramı yatır kurtul,
15 bin liran mı var, iyi hadi sen de 21 gün görün çık,
kız mısın, hiç gelme
fakir misin, erkek misin, gel 15 ay gel 12 ay demek eşitsizliktir

bedelli askerlik yapanlarla bir sıkıntım yok, öyle bir kanun çıkmış ki bu adamlar da yararlanmış. ben bedellicilerle değil kanun yapıcılarla sıkıntılıyım, bir de bedelli çıkarmış 3 ay diyor, sonra da diyorki asgari ücretli de bedelli yapabilir diyor.

ama zaten adam zor geçiniyor, sen 3 ay bedelli sınırı koyup herkes yarlanabilir diyordun ama adam 3-5 ayda bunu denk getiremeyecektir.

bana kalırsa her türk pasaportlular (engelliler hariç) bir ya da 2 ay yapmalı askerlik. ya da gönüllülük esaslı olmalıdır. ığdırın en ücra köşesindeki bir genç ile istanbulda yalıda oturan bir genç aynı şartlarda muamele görmelidir.

Son düzenleme:

Aykut Bindo Aslan

Sarı Üye
Bizde ki Askerler asker değil ki en az 10 yıl dağda yaşamış oranın her şeyi bilen gerillanın karşışına İstanbul'dan gitme eline sapan almamış adamı 3 aylık eğitimle gönderiyorsun sona da şehit haberleri alıyorsun bu durumda kadınları neden gönderelim ?

Targutay Alungan

Kırmızı Üye
Bizde ki Askerler asker değil ki en az 10 yıl dağda yaşamış oranın her şeyi bilen gerillanın karşışına İstanbul'dan gitme eline sapan almamış adamı 3 aylık eğitimle gönderiyorsun sona da şehit haberleri alıyorsun bu durumda kadınları neden gönderelim ?
yanlışınız var. tskda savaşan kesim profesyonel birimler, yani uzman çavuşlar. erler savaşmıyor eskisi gibi

ayrıca 20 yaşındaki kız genç de 3 aylık eğitimle şehit olan erkek genç değil mi? kızınki can da erkeğinki patlıcan mı?

20 yaşına gelen her tc pasaportlu erkek nasıl kışlalara gidip 12-15 ay askerlik yaptı ya da yapıyorsa kızlarında bu sorumluluğu olmalı. zira türkiye devleti sadece erkeklerin devleti değil. bir aidiyet oluşturmak lazımdır. ayrıca tekrar belirtmem de yarar var gibi, tam anlaşılmamış çünkü. silah korkusu olan erkek ve kadınlar askerlik görevini kamuda çalışarak yapabilirler. mesela hasta bakım, yaşlı bakım, çocuk esirgeme kurumları veya farklı devlet kurumlarında askerlik hizmeti yapılabilir. illaki elde tüfek olmasına gerek yok.

ya da tamamen bu uygulama kaldırılıp, her vatandaşa gönüllülük esaslı uygulanmalıdır. devlet hiç kimseyi zorla bir yerden başka bir yere alıkoymamalı.

Aykut Bindo Aslan

Sarı Üye
yanlışınız var. tskda savaşan kesim profesyonel birimler, yani uzman çavuşlar. erler savaşmıyor eskisi gibi

ayrıca 20 yaşındaki kız genç de 3 aylık eğitimle şehit olan erkek genç değil mi? kızınki can da erkeğinki patlıcan mı?

20 yaşına gelen her tc pasaportlu erkek nasıl kışlalara gidip 12-15 ay askerlik yaptı ya da yapıyorsa kızlarında bu sorumluluğu olmalı. zira türkiye devleti sadece erkeklerin devleti değil. bir aidiyet oluşturmak lazımdır. ayrıca tekrar belirtmem de yarar var gibi, tam anlaşılmamış çünkü. silah korkusu olan erkek ve kadınlar askerlik görevini kamuda çalışarak yapabilirler. mesela hasta bakım, yaşlı bakım, çocuk esirgeme kurumları veya farklı devlet kurumlarında askerlik hizmeti yapılabilir. illaki elde tüfek olmasına gerek yok.

ya da tamamen bu uygulama kaldırılıp, her vatandaşa gönüllülük esaslı uygulanmalıdır. devlet hiç kimseyi zorla bir yerden başka bir yere alıkoymamalı.

Tamam ama bir de söyle bir şey var toplum ne der bu işe ? Toplumumuza göre kadın askerlik yapamaz askerlik erkek işidir diye yaygın bir görüş var.

Hayri Cund

MİKSER ALTAN
GSC Efsanesi
aynen katiliyorum renktasim parami geri verin

Buğra Ay

Aslan Üye
Bizim gibi ortadoğu zihniyetine sahip halkın olduğu ülkelerde kız çocuğu olarak dünyaya gelmek ne kadar zor bilir misin tamam belki anlatmak istediğin kendine göre doğrudur ama yukarda bir postunda kız çocuğu olarak dünyaya gelmeyi şans gibi gostermissin değil bunu bilesin kadınları ve toplumu bilmedigine veriyorum bu söylediklerini ayrıca eşitsizlik adına 2 taraf içinde o kadar olumsuz olay yaşanırken askerlik akla gelecek son konulardan bunu da bilesin

Targutay Alungan

Kırmızı Üye
Bizim gibi ortadoğu zihniyetine sahip halkın olduğu ülkelerde kız çocuğu olarak dünyaya gelmek ne kadar zor bilir misin tamam belki anlatmak istediğin kendine göre doğrudur ama yukarda bir postunda kız çocuğu olarak dünyaya gelmeyi şans gibi gostermissin değil bunu bilesin kadınları ve toplumu bilmedigine veriyorum bu söylediklerini ayrıca eşitsizlik adına 2 taraf içinde o kadar olumsuz olay yaşanırken askerlik akla gelecek son konulardan bunu da bilesin
daha iyi işte, kendilerini savunabilirler. 3 aylık eğitimde yakın dövüş eğitimi almalı kızlarımız böylece kendilerini daha iyi savunurlar. israilde oradoğunun en derinliğinde ama kadınları hep asker hep yönetici.

demek ki sorun ortadoğuda değil, sorun ortadoğuda kızların birey olarak görülmemesi, aman sen kızsın sen taşıma ben taşıyım, aman sen kızsın dolmuşta ayakta gitme ben gidiyim, sen kızsın üşüme ben üşüyüm diye düşünüldüğü için etliye sütlüye karışmadan büyüdükleri için sonucuda böyle oluyor. türkiye ve arap ülkelerinin genelinde böyledir. biraz hindistanda da böyledir ama genel olarak gelişmemiş toplum yapısı sorunu denilebilir.

eski sovtet ülkelerinde abdde ve doğu asyanın tamamnda kadınlar erkek kuaförlüğü yapıyor, burda herkes yadırgar, neden çünkü kadın birey değil burada. yine doğu asya başta olmak üzere tüm dünyada kadınlar işçilikte hemen hemen erkekler kadar, fabrikalar, sokak işçiliği olsun.

bizde hiç bir kız o işi beğenipte yapmaz, neden birey değil. çünkü öyle yetiştirilmedi, el bebek büyüdü, onun kocası da işçi olmamalı. zengin biri onu bulup evlenmeli. şangaya gittim, çin devletinin ekonomisi 20 sene önce kadar türkiyeninki kadardı neredeyse. şimdi 2.5 trilyon dolar biz 700 milyar dolar. peki aynı sürede onlar ne yaptı da biz ne yapmadık ki bu farkı koydular tozuna yetişemedik?

sokakta 20 yaşında kızlar el arabası taşıyarak peysaj çalışması yapıyordu. bizde bunu hayaal etmek bile mümkün değildir, kadın birey değil. prenses kızlarımız sokakta el arabası taşırsa sonra arkadaşları ne der? melis sokakta el arabası taşıyooooo diye dedikodusu çıkar. tüh tüh tüh. fabrika işçiliği de öyle, hatta prensesimizin kocası bile işçi olmamalı, prensesimiz işçiyle mi evlenecek?
o halde üretim bu ülkeden beklenilecek en son şey.

Üst Alt