Fotospor'a Cevabımız


Arkadaşlar bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Fotospor gazetesi, FB kulübünün bir resmi yayın organıymış gibi bir haber verdi ilk sayfasından. Kendilerine gerekli cevapları teker teker verdim ve gazetelerine mail olarak gönderdim. Lütfen mümkün oldukça okuyalım , okutalım.Öncelikle bu taraflı yayınınızın hukukun üstünlüğüne bir saldırı olduğunu, Emniyet ve Yargı gibi toplumun saygın kurumlarının itibarlarını zedeleyici ifadeler içerdiğini belirtmek isteriz. Gündem değiştirme çabalarınız, olayın olduğu gibi değil de olmasını istediği gibi şekillenmesini isteyen bazı Fenerbahçeli taraftarlar dışında kamuoyunda destek görmediği gibi, aldığınız tepkiler de yanınıza kâr kalmıştır. Siyasi emelleriniz için kullandığınız Fenerbahçe taraftarlarının da verilen cevapları okumasını ve savundukları şeyin aslında başkalarının yanlışları olduğunu görmelerini, Fenerbahçeyi tuttuklarını düşünürken kişileri tuttuklarının farkına varamadıklarını bilmelerini isteriz.1.Bu operasyon neden seçimden önce yapılmadı?

CEVAP 1: “Siyasi iktidar oy kaybından korktu” imâsı yapılıyor ama bu olay nedeniyle iktidarın tavrını olumlu bulanların, “Türkiye hukuk devleti olma yolunda ilerliyor”, “Hükümet dokunulmaz denilen yere dokundu” diyenlerin, iktidarın tavrını olumsuz bulanlardan daha fazla olduğu neden gözardı ediliyor?2. Operasyon neden suçüstü yapılmadı?

CEVAP 2: Operasyonun suçüstü yapılmasını istemek, ortada bir suçun var olduğunu kabul etmektir zaten. Ayrıca suçun organize kapsamda olduğu düşünülürse göz önünde olan insanlar için hemen gözaltı kararı gerçekleştirmeyip olaydan daha emin olmak için süreç gayet tabii uzatılabilir.3. Yasa neden 14 Nisan öncesini kapsamıyor?

CEVAP 3: Bu mantığa göre Adnan Menderesin Deniz Gezmiş’lerin ailelerinin mahkemeye başvurarak “Şuanda idam cezası yok, çocuklarımızı geri getirin” demeleri gerekmektedir. Anayasanın bile değişmesinin gündemde olduğu şu günlerde Toplumların sosyo-kültürel gelişimine bağlı olarak, bir kanunun çıkması normaldir ve hukukta hiçbir kanun çıktığı günden önceki dönemi kapsamaz. (Sorunun devamı): Emniyet neden 8 ay önce başladı araştırmalara? Süreci takip etmediğiniz çok açık. Soruşturmalara 8 ay önce başlayan Emniyet değil, Savcı Zekeriya Öz’dür ve düşündüğünüz gibi Fenerbahçe maçlarıyla bağlantılı olarak değil, Giresunspor başkanı ve yöneticilerinin başkanlık seçiminde yaşanan faaliyetlerini takip amacıyla başlamıştır. Yasa 14 Nisan öncesini kapsamazken neden şike dosyasında Fenerbahçe-Konyaspor maçı geçiyor? Soruşturmada Fenerbahçe-Konyaspor maçının adı geçebilir, bu gayet doğaldır. Ortada itiraz edebilecek bir durum anca; Fenerbahçe, bu maçtan dolayı mağdur duruma düşerse oluşur. Yani Fenerbahçe bu maçtan dolayı kanunen suçlu sayılamaz ama soruşturmada adı geçebilir.4. Deniz feneri davasına yayın yasağı gelirken bu davaya neden gelmedi?

CEVAP 4: Bu metni yazdığım dakikalarda TV’de deniz feneri davasıyla ilgili haberleri izliyordum. O davaya Yayın yasağı, (haberi takip etmediğiniz için) yalnızca kendi evinizdeki TV’lerde gelmiş olabilir. Şike soruşturmasına neden yayın yasağı gelemeyeceği de Fenerbahçe’nin talebini reddeden ilgili mahkemenin gerekçeli kararında mevcuttur.5. Neden şike yapmaya teşebbüs ettiği iddia edilen Trabzonspor’dan hiçbir kimse gözaltına alınmadı?

CEVAP 5: Bu iddia mevcut kara bulutları Fenerbahçe’nin üzerinden dağıtmaya yönelik bir iddiadır. Yeterli deliller olduğu müddetçe Türk Yargısının gerekli teşebbüslerde bulunacağından emin olunmalıdır. Nitekim bugün Trabzonspor Başkanı Sadri Şener sorgulanmak üzere göz altına alınmıştır.6. Neden hiçbir hakem gözaltına alınmadı?

CEVAP 6: Özel yetkili savcılığın yürüttüğü teknik takipte herhangi bir hakemin adı geçmiyorsa neden bir hakem gözaltına alınsın ki? Bu takipte 2. ve 3. Dalganın olabileceğinden bahsediliyor ve eğer teknik takibe takılan birileri varsa soruşturmayı yürüten Fenerbahçeli savcı Mehmet Berk neden bunları göz ardı etsin ki? Hem hakemlerin gözaltına alınmasının Fenerbahçe’nin yararına olacağından emin misiniz?7. 19 Maçta yapılan şike sadece bir futbolcuyla mı (Sivasspor kalecisi Korcan Çelikay) yapıldı?

CEVAP 7: Şike, yöneticiler ve teknik direktörlerle de gayet tabi yapılabilir. Maçın gidişatına göre takımın geneline bir talimat verilip, istenilen şey kolayca elde edilebilir. Ayrıca bu, işin içinde başka futbolcular olmadığı manasına da gelmez. Ki şuanda Ankaragücü kalecisi Serdar Kulbilge de gözaltındadır. Teknik takibe takılan sadece Korcan olabilir, diğerleri delil yetersizliğinden şuanda serbest olabilir.8. 19 maçta yapılan şike, futbolcusuz ve hakemsiz nasıl yapıldı?

CEVAP 8: Soru fazlalığı yaratmak için, 7 ve 8. Soruları birleştirip sorduğunuzun farkında bile değilsiniz.9. Fenerbahçe-Sevilla maçında “Mustafa Kemâl’in Askerleriyiz” pankartı açan Fenerbahçe’ye Taraf gazetesi neden “Ergenekon Fenerbahçe’de” manşeti attı?

CEVAP 9: Şike soruşturmasını alakasız olduğu halde bu yönüyle ele alıp işi siyasete dökme çabanız anlaşılmamaktadır. Ki o gün tartışılan durum da araştırdığımız kadarıyla pankartın içeriği değil, Ergenekoncuların Fenerbahçeden para koparmaya çalışmasının belgelenmesiyle alakalı bir durum. Ayrıca siz Fenerbahçe’ye ayırdığınız bu kocaman ilk sayfanızla ilgili gazetede eleştirdiğiniz tarafsızlık ilkesine aykırılık durumuna ne kadar uyuyorsunuz?10. Ekrem Açıkel, Mehmet Baransu gibi top ile karpuzu ayırt edemeyecek, hayatlarında hiç maç izlememiş adamlar neden “Fenerbahçe küme düşecek” diye yaygara koparıp, kanal kanal, program program geziyor, gezdiriliyorlar?

CEVAP 10: İlgili şahısların futbol bilgileri kendilerinedir. En azından haberlerinde bir kulübe haftada 50 yıldız futbolcu transfer etmemekte olduklarını bilmekteyiz. (bunu başarabilenler için bkz: Fotospor). Ayrıca bu kişilerin taktiksel değil, hukuki bir süreç olan şike soruşturması hakkında yorum yapmaya en az sizin kadar hakkı vardır. Yani ortada konuşulan futbol değil, futbolun “etik” kısmıdır. Bu “futbol etiği” konusuna yabancı olmanız, ilgili gazetecilerin cesur yorumlarını sindirememenize neden olmuş olabilir. Zaten bu şahısların savunduğu görüşler, sağduyusuyla hareket etmeyen Fenerbahçe taraftarları dışında tüm kamuoyunun ortak görüşüdür. Yani bahsettiğiniz gibi ortada bir yaygara koparma sözkonusu değildir.11. Emniyet Müdürlüğü’nden delil dosyaları neden basına servis ediliyor?

CEVAP 11: Edinilen bilgilere göre Emniyet Müdürlüğü’nün paylaştığı deliller mevcut delillerin çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Ve günümüzde Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Yıldırımın biometrik fotoğraflarının Emniyetten değil, Aziz Yıldırımın avukatları tarafından basınla paylaştığından bahsedilmektedir. Burada da amaç, sizin yaptığınız gibi sadece işini yapmakla meşgul olan emniyet mensuplarını toplumun önüne atmak ve toplumda emniyete olan güveni sarsmaktır. Gelinen noktada ne kadar inandırıcı olduğunuz, sağduyulu vatandaşlarımızca çok iyi bir şekilde görülmektedir.12. Sizce Aziz Yıldırım neden Emniyete ifade vermek istemedi? Neden HSYK’ya başvurdu?

CEVAP 12: Bu, Aziz Yıldırımın süreci uzatma girişiminden başka bir şey değildir. Eninde sonunda başına gelecekleri siz bilmiyordunuz ama O çok iyi biliyordu. (Sorunun devamı): Altında ne aramalıyız? Buzağı arayabilirsiniz.13. Fenerbahçe gibi bir takımın ikinci yarıdaki form grafiği, mevcut yönetiminin tecrübesi ile gidip Konyaspor, Bucaspor gibi maçları satın alabileceğine inanacak kadar futbola uzak mısınız?

CEVAP 13: Öncelikle “Konyaspor, Bucaspor gibi maçlar” diyerek Anadolumuzun bu 2 güzide kulübünü ne kadar aşağıladığınızın farkında bile olmamanız bizi hayrete düşürmektedir. Fenerbahçe değil miydi Türkiye Kupası maçında İstanbul’da Bucaspor’a 3-2 yenilen? Mevcut yönetimin tecrübesi de üzerinde durulması gereken bir diğer nokta. Nitekim Fenerbahçe yönetimi bu konuda tecrübelidir fakat bu tecrübe biraz acı bir tecrübedir. Evet sevgili Fotospor, Geçtiğimiz yıllarda son dakikalarda gerçekleşen acı tecrübeler ve kaybedilen şampiyonluklar ve ilgili yöneticilerin kişilikleri bizi Fenerbahçenin bu maçları satın alabileceğine inandırıyor.14. Fenerbahçe özellikle son 6 haftadaki Ankaragücü maçının dışında hangi karşılaşmayı rahat kazanmıştır?

CEVAP 14: Sadece FB kaptanı Alexin birkaç gün önce verdiği röportajla bu teziniz çürüyebilir. Zira Alex: “Son 5 haftada İBB ve Ankaragücü maçları bizim için kolay geçti ama diğer maçlarda zorlandık” dedi. Bu cevap size yettiği halde vermek istediğimiz cevap bu değil. “Minareyi çalan kılıfı hazırlar” diye çok veciz bir sözümüz vardır. Zira o maçlarda (Fenerbahçeliler dışında) oluşan kamuoyu ortak görüşü de bir şeylerin planlandığı ve maçların da bu şekilde seyrettiği yönündeydi. Nitekim emniyetimiz ve yüce yargımız bizi doğruladı.15. Fenerbahçe gibi bir takım, şampiyonluk maçında rakip takım kalecisine para verecek ve o kaleci maç henüz 1-1 iken 2 tane kaleciyle karşı karşıya top çıkartıp, Selçuk Şahin’in saçma şutunu bacak arasından içeri alarak mı şike yapacak?

CEVAP 15: Evet aynen. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi hepsi senaryonun birer parçası. Lâkin yanlış bir pozisyon aktarımı söz konusu. Çünkü bacak arasından yemedi o golü, eliyle tutar gibi yaptı, top yandan girdi. Ayrıca Selçuk’a da saçma şut atan futbolcu yakıştırması yapmanızı da Fenerbahçeli kimliğinizle bağdaştıramadık.16. Yıllardır camia olarak hep canının yandığını iddia eden bir takımın son 10 yılda 2 kez son maçta ligi kaçırması, defalarca Türkiye Kupasını finalde kaybetmesine rağmen gidip şike-teşvik yapabileceğinize mantığınız el veriyor mu?

CEVAP 16: Sizin bu mantığınıza şu örnekle cevap verelim. Cinayet işleyen bir kişiyi düşünelim. Olayı gören ve katili tutuklamak isteyen görevli kişiye “Ya bu adam beni bundan önce de defalarca kızdırmıştı hiç birinde öldürmedim, şimdi öldüreceğimi aklın alıyor mu” demeye benziyor sizin bu mantığınız. Ayrıca Fenerbahçenin bu tür olaylardan canı yanmamıştır, yandığını iddia etmiştir. Hatta camiadan “futbolun masa başında kazanılmadığını anladım” nidaları yükselmiştir. Bunları söyleyen birinin oyunu kendi kuralına göre oynama düşüncesi kendi tasarrufundadır ve şuanda Metris Cezaevinde bu cezasını çekmektedir.17. Son 5 haftada değil, 34 haftalık maratonda Aykut Kocamanın da dediği gibi saha içinde yaşanan ve Fenerbahçe lehine maç kazandıran şüpheli bir hareket var mı gösterebileceğiniz?

CEVAP 17: Fenerbahçelilerin kabul edeceğini ve “evet burada böyle bir şey olmuş” diye itiraf edeceğini bilsek saatler sürebilecek hareketler gösterebiliriz. Ama biliyoruz ki hepsine bir bahane bulacak Fenerbahçeliler. Ayrıca sizin gazete olarak gösterdiğiniz bu tutuma bizim de gösterebileceğimiz bazı hareketler var. Özellikle istemeniz durumunda bunları size görsel olarak gönderebileceğimizi belirtmek isteriz.18. Fenerbahçe şampiyon olduğu andan itibaren yaygara koparan Trabzonspor camiası şuan neden sessizdir?

CEVAP 18: Anlamadığım şey Trabzonspor’un konuşup Fenerbahçe lehine birşeyler söyleyebileceğini mi düşünüyorsunuz? Trabzonspor’un konuşmasını Fenerbahçe neden istesin ki? Yayın yasağı isteyen zihniyet, şampiyonluk için yarıştığı takımın konuşmasını neden istesin?19. Fenerbahçe’nin şikeyle aldığı iddia edilen takımlar, Trabzonspor karşısında neden 2 gün sonra Miami’ye tatile çıkıyor gibi futbol ortaya koymuşlardır.

CEVAP 19: Fenerbahçenin Şike yaptığı sözkonusu olan takımların Trabzonspora karşı olan maçlardan Sivas Trabzon maçı 2-3, Eskişehir Trabzon 0-0, Bucaspor Trabzonspor maçı da Umutun son dakikada attığı golle 2-1 bitmiştir. Miami bunun neresinde sevgili Fotospor?20. Adliyeden çıkan tüm sanıkların avukatları neden “Ortada bir tane bile somut delil yokken müvekkillerimiz cezaevine gönderilmiştir, burada bir hukuk katliamı yapılmıştır” diye açıklama yapmışlardır.

CEVAP 20: Onlar da sizin gibi şeytanın avukatlığını yapıyor olduklarındandır. Türkiye Cumhuriyeti İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün “şikeli maçlar delillenmiştir” açıklamasına mı inanalım yoksa şeytanın avukatlarına mı? Somut delil olmadan karar verdiğini savunduğunuz savcılar, hâkimler kariyerlerini neden tehlikeye atsın?21. Türkiye’de daha önce hiç olmadığı kadar neden ‘Türk Basını’ ortada hiçbir somut delil yokken tek ağızdan konuşuyor, her akşam Fenerbahçe’yi küme düşürüp, itibarını zedelemeye kalkıyorlar?

CEVAP 21: Türk Basını yerine Türk medyası diyecektiniz herhalde. Türk basınının akşam yayını çıkmıyor çünkü. Sözkonusu söylemleri sindirememeniz Fenerbahçeye toz konduramadığınızdandır. Fenerbahçenin itibarını zedeleyen birileri varsa onlar da şuanda hapiste olan başkanı, asbaşkanı ve diğer yöneticileridir.22. Dünya futbol tarihinde herhangi bir şike soruşturmasında futbolculara “Sen o golü neden atmadın, sen o golü neden yedin” diye sorulmuş mudur?

CEVAP 22: Bildiğiniz üzere şike sürekli olan bir vaka değildir. Şuanda bir tek örnek akla gelmektedir. O da İtalyanın Juventus kulübüdür ve akıbeti de bellidir. Dolayısıyla şike soruşturmasında o sorulur da bu sorulmaz gibi bir yargıya varmanızı sağlayacak kadar kaç şike soruşturmasına müdahil oldunuz acaba? İnsanların düşüncelerini öğrenebilmek ve bir yargıya varabilmek için sorguya katılan savcıların, konuyla alakasız olsa dahi (ki bahsedilen soru gayet alakalı) bazı sorular sorabildiğini bilmeyecek kadar toplumsal yaşamdan uzak mısınız?23. “Şike yaptılar” suçlamasıyla gözaltına alınan ve mahkemeye dahi çıkmayıp serbest bırakılan iki futbolcu Emenike ve Sezer Öztürk’ün itibarı yerle bir edilmemiş midir?

CEVAP 23: Siz bilmeyebilirsiniz ama Türk kamuoyu, göz altına alınan insanın serbest kaldığı zaman suçsuz olduğunu ve onun şerefine laf söylememeyi bilir. İtibarları 2 günlük zedelenmişse, aklanmalarıyla beraber 2 katı olarak geri dönmüştür.
 
Cevap: Fotospor'a Cevabımıztuvalet kağıdı bile daha pahalı bu gazateden , salla gitsinboşver salla gitsin,hiç okuyanı yoktu şimdi fbliler okur işteSonuçta her gün yayın yapan ulusal bir gazete. Uyarı gerekli diye düşünüyorum.. Buna ses çıkarmazsak dün olduğu gibi Lig Tv de çıkar 6-0 ı yayınlar. Bi bakmışsın medya fenerin düşmesinin önünü kapatmış.
 
Cevap: Fotospor'a Cevabımızhepsine tokat gibi cevap vermişsin ama onlar bunları zaten biliyorlar..tarafsiz olup sıradan oalcaklarına kötü dahi olsa bi tarafı seçip para kazanmayı seçtiler...ama pişman olacaklar
 
Cevap: Fotospor'a CevabımızDiğer kulüplere yapılan operasyonlarla Fotosporun ne duruma düştüğü ortada..
 
Cevap: Fotospor'a Cevabımız3. ŞIK HAKKINDA: Yasa 14 Nisan öncesini kapsamıyor ama, 14 Nisan'dan önce de şike suç idi ve yine hapis cezası vardı. Bu kanunla cezalar arttı. 14 nisan'dan önce şike yapan kişi ve kurumlar ceza almaz diye bir şey yok.
 
Cevap: Fotospor'a CevabımızAhahadhadfa öyle bi gazate mi var lan ayyaşların yazdığı tek doğru haberi ilk sayfadaki tarih olan bi fotospor bildiğim var ama gazeteden çok karikatür dergisine benziyor o.
 
Cevap: Fotospor'a Cevabımız3. ŞIK HAKKINDA: Yasa 14 Nisan öncesini kapsamıyor ama, 14 Nisan'dan önce de şike suç idi ve yine hapis cezası vardı. Bu kanunla cezalar arttı. 14 nisan'dan önce şike yapan kişi ve kurumlar ceza almaz diye bir şey yok.Spor hukukunda disiplin suçuydu ama hukuken bir yaptırımı yoktu. Olsa savcılar çoktan harekete geçerdi. Onlar için az veya çok ceza vermek değil, suçluyu tespit etmek önemlidir.
 
Cevap: Fotospor'a CevabımızSpor hukukunda disiplin suçuydu ama hukuken bir yaptırımı yoktu. Olsa savcılar çoktan harekete geçerdi. Onlar için az veya çok ceza vermek değil, suçluyu tespit etmek önemlidir.Şikenin önceden de adli cezası vardı. Sadece ilk defa bu işin üzerine gidildi. Üstelik şike olayı başka bir olayı araştırırken ortaya çıktı. Giresunspor olayını araştırırken gelişti...
 
Cevap: Fotospor'a Cevabımızgayet güzel ve mantıklı. ama bunları muhataba bile almaya değmezdi arkadaş.Yazı, meseleye farklı noktalardan bakma imkanı veriyor, harkulade, ellerine sağlık.hepsine tokat gibi cevap vermişsin ama onlar bunları zaten biliyorlar..tarafsiz olup sıradan oalcaklarına kötü dahi olsa bi tarafı seçip para kazanmayı seçtiler...ama pişman olacaklarCevapları onlar da biliyo ama laf olsun torba olsun.Gene de eline sağlıkmükemmel cevaplar...Süper cevaplar gerçekten tebrik ederim.Teşekkür ederim arkadaşlar, karşılık bulması sevindirici..

Şikenin önceden de adli cezası vardı. Sadece ilk defa bu işin üzerine gidildi. Üstelik şike olayı başka bir olayı araştırırken ortaya çıktı. Giresunspor olayını araştırırken gelişti...Şike Türk Ceza Kanununda 14 Nisan itibariyle ceza kapsamına alınmıştır. Aksini iddia ediyorsanız kanunu göstererek ispatlayınız..
 
Cevap: Fotospor'a CevabımızAslinda 1 soru da biz soralim. Neden 3-4 gundur bi anda fb yandasin oldun?Senin gorevin bize,fb ye,bjk ye ronaldinhoyu getirme haberin olmali !
 

ip kamera canlı yayın | Tv Hosting | Trabzon Haber | Barkodlu Satış Programı | Samsun Haber | İsviçre Haber

Üst Alt