# Fuat Hüsnü Kayacan


Fuad Hüsnü Kayacan (1879, İstanbul - 16 Kasım 1963, İstanbul), Türk asker, futbolcu, hakem ve teknik direktör. Ayrıca Türkiye'nin ilk Türk futbolcusu ve hakemi idi.

Fuat_Husnu_Kayacan.jpg

1879 yılında İstanbul'da doğan Fuad Hüsnü Bey, Amiral Hüseyin Hüsnü Paşa'nın en küçük oğlu idi. Mekteb-i Bahriye'de öğrenciyken, İngiliz ailelerin kendi aralarında kurdukları futbol takımlarından etkilenerek, Hariciye Nazırlığı'nda memur olan arkadaşı Reşad Danyal Bey'le birlikte Siyah Çoraplılar anlamına gelen Black Stockings FC adında bir takım kurdu. Fuad Hüsnü, futbolun Müslüman gençlere yasaklanması nedeniyle dönemin hafiyelerinin dikkatinden kaçmak için böyle bir isimle takım kurmuştu. Black Stockings ilk maçını 26 Ekim 1901 günü Papazın Çayırı'nda Rumlardan oluşan karma bir takımla oynadı ve maçı 5-1 kaybetti. Black Stockings'in tek sayısını da Fuad Hüsnü kaydetti. Maçın sonlarına doğru II. Abdülhamit'in baş jurnalcisi Hafiye Şamil sahaya baskın yaparak çoğu futbolcuyu yakaladı ve mahkeme tarafından cezalandırılmalarına neden oldu. Fuad Hüsnü babasının faytonuyla kaçmasına rağmen daha sonra yakalanarak Kasımpaşa'daki Askeri Mahkeme'de yargılandı. Mahkeme Fuad Hüsnü'ye ihtar vermekle yetindi.Black Stockings kulübünün de faaliyetlerine son verildi.

Fuad Hüsnü, 1904'te "Bobby" takma adıyla İngiliz ve Rumların kurduğu Cadi-Keuy FC kulübünde oynamaya başladı.Bir süre sonra ise sadece İngilizlerin yer aldığı Moda FC'ye geçti. 1907 yılında Cadi-Keuy ve Moda takımları arasında oynanılan lig maçında düdük çalarak ilk Türk hakemi oldu. 1908'de ise Moda'dan takım arkadaşı Horace Armitage ile birlikte Galatasaray Spor Kulübü'ne geçti. Burada 1909, 1910, 1911 sezonlarında 3 kez şampiyonluk sevinci yaşadı.

1912 yılında subay olarak İngiltere'ye gönderildi ve orada da alt liglerde futbol oynadı. I. Dünya Savaşı başlayınca İstanbul'a döndü ve 1915-21 yılları arasında Fenerbahçe'de teknik direktör olarak görev yaptı. 1924'te yarbay rütbesiyle emekliye ayrıldı. Fenerbahçe'de çeşitli idari görevlerde bulunduktan sonra, 1951 yılında Galatasaray Spor Kulübü' ne geri döndü.Galatasaray Spor Kulübü' nün 29 sicil numaralı üyesi olan Fuat Hüsnü Kayacan 1956'da Galatasaray Spor Kulübü' nün 50'inci yıldönümü kutlamalarına katıldı ve hizmetleri için altın bir madalya ile onurlandırdı. Bu madalya sadece 40 kişiye layık görülmüştü.

Galatasaray Spor Kulübü Divan üyesi de olan Fuad Hüsnü Kayacan, 16 Kasım 1963'te 84 yaşındayken vefat etti. Cenazesi bir gün sonra Kadıköy'deki Osmanağa Camii'nde kılındıktan sonra toprağa verildi.
 
Üst Alt