Koronavirüs Hakkında Önemli Bilgiler

Şüphelendiğiniz durumlarda 184'ü arayın!

Futboldaki Kirli Düzen Nasıl İşliyor? Futbol Menajerleri Nasıl Para Kazanıyor?


''Transfer işi, ciddi iştir... 3-5 kişiye bırakılmayacak kadar ciddi bir iştir''

Habertürk gazetesi yazarı Atilla Türker, futbol camiasında menajerlik sistemi üzerinden kulüplerin kasalarının boşaltıldığını ve durumun müdahale edilmezse her geçen gün daha da kötüye gideceğini belirtti.

Binlerce korsan menajer olduğunu ve bu durumun denetlenmediğine dikkat çeken Türker, ‘’yaşanılanları futbol camiasındaki hemen herkes biliyor. Teknik direktöründen futbolcusuna, Futbol Federasyonu başkanından medya mensubuna kadar herkes biliyor. Biliyor ama ne yazık ki bir türlü önüne geçilemiyor’’ ifadelerini kullandı.

Türker’in bugün (10 Mart 2016) yayımlanan ‘’Menajerler nasıl kazanıyor?’’ başlıklı yazısı şöyle:

Ülkemizde kaç menajer var? 124... Tabii resmi olanı... Türkiye Futbol Federasyonu’na kayıtlı olanı...

Peki, resmi olmayanı? Bilinmiyor. Kimine göre 2 bin, kimine göre 4 bin... Çünkü bu tür korsanların kaydı yok.

İsteyen istediği zaman menajerlik yapabiliyor. Tonla para kazanabiliyor. Kulüplerin içi rahatlıkla boşaltılabiliyor.

Futbolumuzdaki başıbozuk alanların başında futbolcu menajerliği geliyor.

Bu mecra o kadar disiplinsiz bir mecra ki, isteyen istediği zaman balıklama dalabiliyor.

Cambaz bir menajer ile taklacı yönetici bir araya geldiğinde, 100 bin lira bile etmeyecek dandik bir futbolcu 1 milyon liraya herhangi bir kulübe pazarlanabiliyor.

Bir menajer nasıl ve ne kadar mı kazanıyor? Anlatayım. Eğer işini legal yaparsa, ahlaklı yaparsa, futbolcunun alacağı ücret üzerinden yüzde 10 komisyon alıyor. Deyin ki futbolcu yıllık 1 milyon Euro’ya imzaladı. Bu takdirde menajer de yüzde 10 olarak 100 bin Euro kazanıyor. Tabii yüzde 10’luk oran, genelde olan! Bu oran, artabiliyor da düşebiliyor da... Pazarlığa bağlı... Futbolcunun sözleşmesi eğer 3 yıllıksa, menajer de 3 yıl üzerinden komisyon alıyor. Söylememe gerek var mı bilemiyorum ama menajere ödenen bu para da kulübün kasasından çıkıyor.

Pazarlık nasıl oluyor?

Gelelim, işin yamuk bölümüne... Daha doğrusu bize ve size göre yamuk olan, başkaları için pamuk olan bölüme... Deyin ki... Futbolcunun değeri yıllık 200 bin Euro... Ama 1 milyon Euro’ya itelenecek. Taraflar hazır bekliyor! Okkalı bir indiragandi olacak. Menajer, cambaz yöneticiye elini uzatıyor. Pazarlık yapılıyor. Ama bu ne tür bir pazarlık bu biliyor musunuz! “Hangimiz daha fazla indirebiliriz” pazarlığı... Anlaşma sağlanıyor. Menajerin de, yöneticinin de cebine 300’er veya 500’er bin Euro giriyor. Hem de yıllık. Kulübün kasasından çıkıyor, cambazların kasasına giriyor.

Bu cambazlar bu şekilde yılda 3 futbolcu alsalar, her biri ile de 3’er yıllık sözleşme imzalasalar... Kulüpler tabii batar!

Ortada hırsızlık olmasına rağmen, pek bir tehlikesi de yok... Alan razı, veren razı...

Futbolcunun sözleşmesi buna göre yapılıyor. Herkes memnun kalıyor. Taraflar alacağı ücrete bakıyor!

Bu yazdıklarım, işin, sözleşme ücreti ile ilgili bölümü... Bir de bonservis ücreti var. Bu daha değişik... Onu da başka bir yazıda anlatırım ama şunu hemen belirteyim. Bu yaşanılanları futbol camiasındaki hemen herkes biliyor. Teknik direktöründen futbolcusuna, Futbol Federasyonu başkanından medya mensubuna kadar herkes biliyor. Biliyor ama ne yazık ki bir türlü önüne geçilemiyor!

Böyle gelmiş, böyle gidiyor.

Hesap soran yok

Camiadaki cambazlar “Aldım verdim” diyorlar, tonla parayı cebe indiriyorlar.

Hesap soran yok. İnceleyen yok. Taklacı menajerler aldığı paraya bakıyor, cambaz yöneticiler de “Ne yapayım, futbolcu uyum sağlayamadı” diyor. Bu kadar...

O yüzden değil mi zaten, taklacı menajerlerin sayısı her geçen gün artıyor.

O yüzden değil mi zaten, cambaz yöneticiler koltuğu kolay kolay bırakmıyor.

Saçma sapan transferlerle birileri zengin ediliyor. Vurgun düzeni tüm hızıyla devam ediyor. Bazı kulüplerimiz her geçen gün kötüye gidiyor.

Gün geçmeye görsün ki, birileri feryat figan etmesin... Birileri de gününü gün etmesin. Bu yüzden zaten, birileri en iyi futbolcusunu satarken bile yüzüne gözüne bulaştırıyor. Kulübün paraları bir yerlere gidiyor.

Sözün özü: Transfer işi, ciddi iştir... 3-5 kişiye bırakılmayacak kadar ciddi bir iştir.

Kaynak
 
Son düzenleme:
Resmi olmayanların içine genellikle eş,dost,akraba giriyor

Resmi olmak için 250 bin euro teminat yada bankada paran olması lazım diyorlardı, ne kadar doğru bilmiyorum. Doğru ise para parayı çekiyor zaten
 
herkesin bildiği şeyler bunu sokaktaki sıradan insanda biliyor bu sektörü yada bu branşı yöntenlerde biliyor peki değişmesi isteniyor mu?Tabii ki hayır bu konulardan defalarca bahsettik futbolculara verilen paraların koca dünyada açlığı bitirebileceğinden bahsettik bu forumda bile realiteden uzak olunmakla suçlandık yada fikirlerimiz çok uçuk oldu.Düzenin böyle olduğundan bahsettiler bu işin yıldızları bunlar ise parayı da hak ediyorlar denildi.Hali hazırda futbolculara bu kadar paralar kazanırken taraftar kendisinin kaz misali yolunduğunun farkında bile değil.Dünyada hiçbir emek bu kadar pahalı olamaz.Bir doktor olmak bir maden işçisi olmak bence dünyanın en değerli emeğidir.Ama emek=kazanç denkleminde maalesef ciddi sorunlar var.

Öncedende bir örnek vermiştim 22.872 dolarlık bir kavun arkasındanda bir soru sormuştum bir kavun 22.872 dolar edermi eğer bunun alıcısı var ise bu buna bu parayı verdirecek algı nasıl oluşturulmuştur ;)
 
Kulüpler Yasası çıkmadığı ve kulübü borca sokan yöneticileri zararı karşılama ile yükümlü olmadığı sürece bu düzenin değişmesi zor.
 
Bu konuda en çok kullanılan kulüp biziz.

Özelikle bu sene 3 tane çöp transfer ile üzerimizden deli para vurdular

Sürün yağlı surat!
 
Üst Alt